Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Norvegia e prima țarã ce renunțã la F.M.

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
De acord.
[ http://www.dab-beer.com/wp-content/uploads/2014/04/products-header-new.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
stupid. io nu pot sa schimb cd-playerul cu ceva cu usb, ca pierd comenzile pe volan. asa ca's sortit cu idiotul ala de player sa moara masina. daca un amarat de usb e vis umed, ce sa mai zic de dab...

#21
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Posta3e6u9, on 07 ianuarie 2017 - 17:14, said:

DAB e mai bun decât FM.
Dar de fapt nu stii daca e asa sau nu.
E mai complicat de transmis in DAB si mai costisitor, si multe radiouri transmit in 32kbps sau si mai rau, calitatea fiind f proasta.
Nu exista o tara pe glob unde DAB sa fie adoptat cu bucurie... toti au constatat in practica ca nu exista avantaje care sa compenseze dezavantajele.
Vezi si reactia norvegienilor... doar 17% vor DAB

#22
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

View Postmaxtron_69, on 07 ianuarie 2017 - 20:00, said:

Dar de fapt nu stii daca e asa sau nu.
E mai complicat de transmis in DAB si mai costisitor, si multe radiouri transmit in 32kbps sau si mai rau, calitatea fiind f proasta.
Nu exista o tara pe glob unde DAB sa fie adoptat cu bucurie... toti au constatat in practica ca nu exista avantaje care sa compenseze dezavantajele.
Vezi si reactia norvegienilor... doar 17% vor DAB

Asta am explicat si eu mai sus, mai putin concis dar toti imi raspund ''e mai bun DAB''... De ce? Ca are denumire complicata, ca vine de la acesti ''norvegieni''. Unii au impresia ca norvegienii si in special popoarele nordice sunt mai evoluate si mai destepte, din contra.
Sa vezi daca nu vine cineva sa te contrazica in seara asta sau maine Posted Image

Edited by Axel2015, 07 January 2017 - 20:08.


#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Eh...poate sa schimbe ce vor ei pe mine nu ma pasioneaza pentru ca eu tot EuropaFm ascult in masina.
Device-urile cu DAB si DAB+ sunt deja un standard pentru ei de multi ani. Pana si "radiourile de buzunar" care se vand in Norvegia au DAB...deci nu cred ca ar fi o problema. Doar aia mai batrani sunt sceptici pentru ca e ceva nou.
Parerea mea este ca toata schimbarea asta e spre mai bine. Doar cei care au masini mai vechi nu vor putea asculta....dar nu-i bai..ii astept sa le montez adaptoare :)

#24
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Logic sa treaca primii norvegienii, ca pana la urma acel cost pentru un adaptor FM  >  DAB reprezinta o nimica toata in tara unde salariul mediu e de aprox. 4800€

Sunt sigura de asemenea ca odata ce vor incepe procesul, costul va scadea semnificativ odata ce piata creste, competitie tot mai mare, etc. (ma refer la partea de hardware).

Cei care spun despre alerte, urgente..etc. Lucrurile astea nu se pot face via AM?

#25
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Conform unui articol din "Eventimentul Zilei", pânã la sfârºitul acestui an (2017) în Norvegia va fi desfiinþatã de tot emisia radiofonicã în bandã F.M.: http://www.evz.ro/ap...din-lume-c.html
E pe bune ºtirea?

#26
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006
Nu inteleg ce e asa complicat, doar televiziunea a trecut deja complet in transmisie digitala in majoritatea tarilor occedentale.
Si e un succes.
In UK de ex. se transmit mai mult de 70 de canale TV in digital, vreo 20 in HD, si se prind si cu o simpla antena de camera. Deja de cativa ani buni toate televizoarele au inclus in standard receiver-ul digital dar si daca e mai vechi si nu are, un receiver separat e vreo 25 Euroi.
Si aparate radio digitale de masina bune sunt de mult pe piata si nici nu sunt scumpe (de ex. https://www.amazon.c...h/dp/B01DBSN94Q ) nu stiu de unde au scos aia adaptoare la 180$.
Pacat in Ro se tot amana trecerea la TV digital ca de radio se pare ca nici nu s-a auzit inca.

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Da. Si mi se pare si normal. FM-ul imi aminteste de anii '90 cand trageam printr-un amplificator de semnal posturi in FM de la rusi sau bulgari. Faceam casete si le vindeam (pentru nostalgici, va amintiti ce nervi aveam cand vorbea crainicul la mijlocul melodiei?!).
Cei din nord, fiind prin lumea intai, isi permit sa vada viitorul si sa realizeze ca FM-ul apartine trecutului, acum toata lumea acultand radio online...toata lumea intai.
Pe la ltii, FM-ul inca va trona prin masini, deci nu cred ca toata lumea se va alinia norvegienilor.
Din punctul meu de vedere, o dispozitie generala pentru a renunta la emisia in FM mi se pare hilara, atata timp cat exista posturi de radio private care vor vinde atat timp cat se va cumpara.
Partea buna, pentru cei speriati, este ca Romania, aflandu-se cu 50 ani in urma restului lumii, va mai beneficia de FM inca o generatie, cel putin.

#28
L0L

L0L

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 16.10.2016
Prosti or fi constructorii astia de radio playere ca inca mai fac radiouri care emit pe fm, nu?
S-au dilit nordicii astia, de fapt mai nimic nu e in regula prin tarile alea..

#29
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Nu stiu cum e la ei, dar la noi nu prea exiosta aparate de radio care sa prinda DAB+ sau HD Radio. Deci risti sa ai o gramada de posturi in DAB si sa n-ai la ce le asculta :ciocan:

#30
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Salut!
Da,este pe bune! Si eu m-am saturat de MIZERIA de sunet din FM.O "cloaca" de limitari de frecvente audio (stii ca nu se pot emite frecventele inalte peste 15000 Hz fiindca ar intra peste frecventa pilot de 19Khz si ar strica emisia stereofonica),distorsiuni masive,raport S/Z de tot kkt-u si altele.Nu mai spun de fasaituri,uneori suprapuneri cu alte posturi de radio ce emit pe frecvente apropiate (daca n-ai radio cu selectivitate buna).
Bine ca s-a terminat si este pe cale de terminare si televiziunea analogica,la fel va fi si cu FM-ul,cu mizeria asta ce parea ca nu se mai termina! De la CD incoace,sunetul a evoluat,lumea s-a saturat de emisia aia bolnava... cand dau drumul la radio si aud sunetul ala de FM,plin de distorsiuni,imi vine sa iau un baros sa-l fac farame sau o "juma" de litru de benzina si sa-i dau foc,dar este pacat de benzina,mai bine barosul!
Bravo norvegienilor! BRAVO! Traiasca DIGITALUL!

Edited by Tehnicianul1970, 08 January 2017 - 00:03.


#31
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
La televiziune mai e cum mai e, dar la radio se aude acceptabil şi pe F.M. Plus că recpetoare de calitate se produceau şi acum 40 de ani.
Iar semnalul digital e mai pretenţios.

#32
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
@ tehncianul1970 : ce emisie bolnavă?   :huh:

#33
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postdjl, on 08 ianuarie 2017 - 00:13, said:

@ tehncianul1970 : ce emisie bolnavă?   Posted Image
Ai citit ce-am scris? Daca DA, ok!

#34
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
Se pare ca @Tehnicianul a luat-o la modul personal.
S-a gasit durul! Cata inversunare!
Sau o fi luat-o la masea de mana cu sf Ion?

#35
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Am citit ce a scris Tehnicianul1970 . Dar mi se pare că are prea multă înverşunare. Şi mie îmi place să se audă cât mai bine, dar uneori mă bucur că pot asculta muzică. Când am fost vara trecută la ţară, în Prahova, m-am bucurat că am putut recepţiona muzică pe A.M., chit că se auzea mult mai slab decât pe F.M. (mai ales că aparatul portabil, un "Grundig" CityBoy 1100 nu e vreo sculă Hi.-Fi.).

#36
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Tu ingnorant nu ştii că un precent poate fi periculos. Azi în Norvegia, mâine în Elveţia şi Reagatul Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord, până când cineva impune decizia la nivel European şi bye-bye şi în România. Nu ar fi primul caz. Când ţi s-o întâmpla şi ţie ceva o să-ţi zici "da' nu se putea întâmpla asta".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate