Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Norvegia e prima țară ce renunță la F.M.

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Norway will become the first country in the world to switch off FM radio

Quote

FM radio broadcasting was invented in the United States in 1933. After a slow start, it became wildly popular all around the world, largely because the frequency modulation technology used offered better sound quality than the existing amplitude modulation (AM) transmissions.

But the era of FM radio may be coming to an end. After more than 60 years of using the system, Norway is set to become the first country in the world to turn off its FM radio network — and others may soon be following its example.

Reuters reports that the shutdown will begin next week, with the northern town of Bodoe switching off its local network on Wednesday. By the end of the year, all FM broadcasts in Norway will have ended, replaced by Digital Audio Broadcasting (DAB) transmissions that generally offer better sound quality.

A number of countries have suggested they might also shut down FM at some point soon. Switzerland, for example, has set a date of 2020 for a switch from FM to AM. “Many countries are now looking to Norway to learn,” Ole Jorgen Torvmark, head of a project called Digital Radio Norway being run by national broadcasters to aid the transition, said when the 2017 shutdown was first announced in 2015.

The decision to shut down Norway’s FM radio system was made by the country’s parliament in 2011. The government suggested that the cost of having both an FM radio network and a DAB network was prohibitive in a country with only 5 million people. Additionally, the country’s many mountain ranges and fjords left some areas without FM radio coverage.
Estimating that the cost of FM was eight times higher than digital, Norway’s government argued that the savings could be spent on improving radio content. “Radio digitization will open the door to a far greater range of radio channels, benefiting listeners across the country,” then-Minister of Culture Thorhild Widvey said in a statement in 2015. “Listeners will have access to more diverse and pluralistic radio content, and enjoy better sound quality and new functionality.”

But many Norwegians are unhappy about the switchover. An opinion poll conducted last summer on behalf of the daily newspaper Dagbladet found that 66 percent of respondents were against the shift from FM to DAB, while just 17 percent supported it.

For many, the opposition to the switch may come down to simple economics. Digital Radio Norway has estimated that 7.9 million radio sets will be affected by the FM switch and that only 20 percent of private cars have DAB radio systems. An adapter to switch an FM car radio to a DAB system may cost 1,500 Norwegian crowns ($174.70), according to Reuters.


Sursa

#2
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Sa intelegem ca AM e mai bun, se aude super...
S-au saturat de Stereo...

Edited by Axel2015, 07 January 2017 - 17:11.


#3
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostAxel2015, on 07 ianuarie 2017 - 17:10, said:

Sa intelegem ca AM e mai bun, se aude super...
S-au saturat de Stereo...
DAB e mai bun decât FM.

#4
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

Norvegia este prima țară din lume care renunță la posturile radiofonice F.M. Majoritatea populației se opune trecerii la radiourile digitale exclusiv și mișcarea este urmărită îndeaproape de alte țări care vor să îi urmeze exemplul, precum Elveția, Marea Britanie și Danemarca, relatează The Guardian.



[ http://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/d2ViYWRtZGlnaTI0LnJjcy1yZHMucm8l/MkZ3cC1jb250ZW50JTJGdXBsb2FkcyUy/RjIwMTclMkYwMSUyRnJhZGlvLXdpa2lw/ZWRpYS5qcGcmdz04MDAmaGFzaD1iYzE4/ZjU4MDM2ZTZkOTRlYTdmMDgyOTAyMTYzOThkNw==.thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Închiderea radiourilor F.M., care au fost introduse în Norvegia în 1950, vor începe pe 11 ianuarie în orașul Bodo, din nordul țării. Până la sfârșitul anului, toate radiourile F.M. naționale vor fi oprite.
Criticii acestei mișcări spun că guvernul se grăbește și se tem că multe persoane vor rata alertele de urgență care până acum erau transmise prin intermediul radioului F.M. Un alt motiv de îngrijorare îl reprezintă și faptul că două milioane de mașini din Norvegia nu sunt dotate cu receptoare pentru Standardul Digital Audio Broadcasting (D.A.B.).
66% dintre norvegieni nu sunt de acord cu renunțarea la radioul F.M., 17% sunt de acord și restul nu sunt deciși, potrivit unui sondaj de opinie. Cu toate acestea, Parlamentul și-a dat avizul pozitiv pentru demararea procedurilor, argumentul principal fiind că radiourile digitale au mai multe canale.
Elveția vrea să treacă exclusiv la radioul digital din anul 2020 și Danemarca și Marea Britanie iau, de asemenea, în considerare ideea. O tranziție netedă în Norvegia ar putea fi un exemplu pentru alte țări.
Odată ce numărul ascultătorilor de radio digital va ajunge la 50% din numărul total al ascultătorilor de radio și Marea Britanie va decide dacă este cazul să treacă exclusiv la radio digital.
Modulaţia în frecvenţă sau F.M., este un sistem de transmisie radio, patentat în anul 1933, în care unda purtătoare este modulată astfel încât frecvenţa sa variază în funcţie de semnalul audio transmis.
Potrivit unui studiu realizat în anul 2012 de Pew Research Center, deşi peste 90% dintre americani continuă să asculte posturile de radio A.M. şi F.M. cel puţin o dată pe săptămână, tot mai mulţi ascultători din această ţară aleg în fiecare an să renunţe la radioul analogic în favoarea posturilor cu transmisie exclusiv online.
Radioul digital reprezintă cea mai spectaculoasă îmbunătăţire de la introducerea standardului F.M. pentru radiodifuziune. H.D. Radio, D.A.B. şi D.R.M. sunt principalele trei tipuri de transmisiuni digitale folosite în prezent. DIGI 24

Edited by megafanro, 08 January 2017 - 00:47.


#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Nu e cam mult?
An adapter to switch an FM car radio to a DAB system may cost 1,500 Norwegian crowns ($174.70), according to Reuters.

#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Scrie clar ca trec la DAB, o forma de transmisie superioara.

#7
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
in cazul lor particular, e de inteles. citeste articolul si vezi justificarea. cine vrea calitate super, sa;si plateasca abonament la sirius

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007

View Postddaannii, on 07 ianuarie 2017 - 17:14, said:

Nu e cam mult?
An adapter to switch an FM car radio to a DAB system may cost 1,500 Norwegian crowns ($174.70), according to Reuters.

Cand vezi cat dai acolo pe o masina, asta va parea o nimica toata.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
aceeas intrebare mi-am pus-o si u, doar ca exista o mica diferenta. AM-ul DIGITAL .... fata de fm-ul analogic.
intrebarea corecta ar fi: este in stare sa transmita am-ul digital, mai multa informatie decit fm-ul analogic?

#10
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

View Posta3e6u9, on 07 ianuarie 2017 - 17:14, said:

DAB e mai bun decât FM.

DAB e transmitere digitala mult mai complexa ce necesita echipament sofisticat, greoi. Masinile, telefoanele, radiourile o sa fie nefolositoare. Norvegienii vor cumpara din banii lor aparatura necesara. Pana atunci, cum o sa asculte o alerta, meteorologica sa spunem?

Semnale cu fum?

Strigate ca pe Bistrita?

@Email?

Edited by Axel2015, 07 January 2017 - 17:19.


#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Switzerland, for example, has set a date of 2020 for a switch from FM to AM.

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAdm, on 07 ianuarie 2017 - 17:01, said:

Norway will become the first country in the world to switch off FM radio
in favoarea DAB
https://en.wikipedia...io_broadcasting

Quote

The Norwegian Broadcasting Corporation (NRK) launched the first DAB channel in the world on 1 June 1995 (NRK Klassisk)

Edited by MarianG, 07 January 2017 - 17:22.


#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Dar de ce vrea sa treaca Elvetia la AM?

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMizu, on 07 ianuarie 2017 - 17:23, said:

Dar de ce vrea sa treaca Elvetia la AM?
de munti

#15
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

View PostMarianG, on 07 ianuarie 2017 - 17:24, said:

de munti

si italieni (cu posturi radio pirat)

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Sa faca, nene, radiouri la care poti schimba frecventa de la AM la FM la DAB.

#17
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Excelent ca se trece pe DAB. E ca si cum ai schimba de la UTP la fibra optica. Pe acelasi matz trece de 100 de ori mai multa informatie.

Deci pentru aceeasi radiatie electromagnetica ai infinit mai multe posturi radio.  

Si de asemenea era de asteptat ca o astfel de schimbare sa atraga si multa antipatie. Mie imi place schimbarea. Mai ales cand vine de la tarile nordice.

Da, nu mi-ar placea sa se introduca chestia asta la mine in tara, sa ma oblige sa imi schimb radioul masinii, dar faptul ca Norvegia implementeaza treaba asta, va forta industria auto sa introduca by default DAB(+) in dotarea standard a echipamentului auto. Oricum viata medie a unei masini este in jur de 8 ani. Se va da uitarii repede standardul FM.

Edited by Groot, 07 January 2017 - 17:47.


#18
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006

View Postsuper8, on 07 ianuarie 2017 - 17:37, said:

Sa faca, nene, radiouri la care poti schimba frecventa de la AM la FM la DAB.

Pai ce nu sunt?
Nu sunt scumpe.

Am cateva care sunt DAB/FM.
Pacat ca in Ro n-am ce asculta la ele, 6 posturi si alea au semnal slab.

Edited by alexa32, 07 January 2017 - 18:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate