Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Berlina, 2003-2007, cu rabatare bancheta spate. Buget 2500E.

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Golf 4 Variant 1.6 benzina de prin 2002-2005 gasesti la 3000euro.

#20
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Numai ai grija sa nu iei 1.6 fsi, sunt cam... cu probleme!

#21
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Ieftina, mare si usor de intretinut:

https://www.autovit....html#b19953f16b

#22
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 TruculMagic, on 07 ianuarie 2017 - 22:06, said:

Golf 4 Variant 1.6 benzina de prin 2002-2005 gasesti la 3000euro.
Ce consumuri au motoarele puse pe varianta break?

 devlin2427, on 07 ianuarie 2017 - 22:24, said:

Ieftina, mare si usor de intretinut:

https://www.autovit....html#b19953f16b
1.6-le ala are consum mai mare ca vechea mea dacie. Si daca-u pun Gpl nu sunt sigur ca are supape asa de bune cat sa tina. Chestia asta o vad la taxiuri, nu vad Logan 1 pe GPL care sa nu tuseasca, unele dau rateuri mai multe ca Dacia pe carbelitor. Sa nu zic de rugina. Nici sa nu aud de logan 1.

Edited by medelin992, 07 January 2017 - 22:27.


#23
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Tu vrei frumoasa, destepta, cuminte si bogata adica ceva care nu exista nici in romanele SF.

Pe langa asta ai si niste prejudecati extrem de nocive. Sfatul meu: mai strange bani sau cumpara-ti masina noua in rate fiindca n-o sa gasesti ceva cum vrei tu in 3000 de euro.

#24
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Eu as mai fi asteptat, dar am nevoie de masina in primavara si nu pot sa strang mai multi bani.
Stiu ca-s pretentios, doar is banii mei munciti de mine, nu furati. Cred ca o sa probez multe masini pana am sa ma decid. Si cand zic ca o sa probez, ma refer la mers pe autostrada. Mai face cineva asa ceva? Sau sunt singurul nebun?

Asta e, la banii mei, nu pot fii decat atent la ceea ce cumpar. Daca aveam posibilitatea de a lua ceva mai nou, nu ma uitam asa mult la masina.

Incerc sa gasesc masini printre cunostinte, prefer sa discut cu oameni ce au avut masina de mai mult timp, nu cu samsari, peste care cred ca o sa dau si eu. Am ratat un Megane 2 cu jurnal de bord pe daciaclub recent, masina luata de noua(2007 cred), jurnal de bord din 2011. Pret ceva mai mare decat imi permit.

Edited by medelin992, 07 January 2017 - 22:43.


#25
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Poti sa fii tu atent cat pentru zece dar asta nu schimba cu nimic faptul ca iti permiti o masina de aproape 15 ani in care vei baga bani fie ca vrei sau nu. Iar in situatii de genul asta o Dacie e imbatabila.

#26
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Mai ieftina ca un Opel, la piese si intretinere?
Uite o scurta cautare pe Logan 1 break in 3000E. Numari diesel-uri.
https://www.autovit....earch[country]=


Sincer, m-am saturat de vechea mea dacie, am mers pana asta toamna cu ea, 6 ani de zile. A fost masina care m-a scos din rahat, cu ea am ajuns acum unde sunt, mai ieftina ca aia nu cred sa existe. Asta era pe perioada cand eram student, nu munceam, aveam timp berechet de ea. Eu am mesterit-o, decat pentru ambreiaj si frane am dus-o la mecanic, in rest eu ma ocupam de ea. In 6 ani de zile am facut 40.000 cu ea. Au fost momente cand m-a lasat in drum, dar cu trusa de scule in portbagaj am reparat-o so mi-am vazut de drum in continuare. Niciodata nu m-a lasat in pana efectiv.
Din pacate acum, timpul meu este mult mai limitat, ma ocup de treburi ceva mai serioase, am terminat facultatea, am un job, nu mai am timp sa suflu in carburatoare. Vreau o masina caruia sa-i dau cheie si sa plec la drum, si daca se strica o programez la mecanic si ma rezolva el.
Au fost moment la vechea dacie cand luam piese noi si nu mergeau, pur si simplu. Vestitul Asam fabrica piese si pentru Logan. Asa ceva nu mai vreau.

Din fericire, vechea dacie mi-a intrat pur si simplu la suflet. Dar cere si ea bani. E si un model ceva mai apreciat. Acolo o sa fie un proiect costisitor. Unul de restaurare. Mai spre toamna, sper.

Edited by medelin992, 07 January 2017 - 23:06.


#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Dacia ori o cumperi noua, ori deloc. Un Golf 1.6 consuma fix cat un Logan mcv 1.6, poate chiar mai putin, insa e mult mai calitativa. Ceva mai ieftin de intretinut nu gasesti, poate doar Astra dar arata oribil in interior. Daca si un golf 4 e scump la intretinere, atunci va recomand transportul in comun :)

#28
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007

 medelin992, on 07 ianuarie 2017 - 21:52, said:

Corect, ce motor este cel mai bun la Megane 1, cumva ala de 1.5Dci care e si pe Logan si la 150.000 ii faci injectia? nu mersi.
De acord cu Opel.
.............................
Bine ca nu mi-ati recomandat logan 1, nu vreau asa ceva nici in ruptul capului. Rugina, dci-ul probleme cu injectia.....
Ok hai sa lamurim putin treaba ca esti pe alaturi scuze ca iti spun asa direct. In primul rand in bugetul tau gaseste generatia focus1 astraGg megane1 intretinute, masini pe care te mai poti baza cu o revizie completa. Tu cauti in banii astia focus2 si megane2? vei gasi numai cazaturi, masini de flota cu km de 3 4 ori fata de ce spune bordul. Loganul vad ca iti miroase urat, ti-a recomandat cineva dar nu vrei, ok nu comentez. Megane 1 a avut doar diesel de 1.9 care practic nu are moarte, poti citi despre el, duce mii de km fara stres. Indiferent nici mai noul dci 1.5 nu e un motor deloc rau, a fost problema injectoarelor care s-a rezolvat dupa 2007 parca, oricum reconditionarea e 350lei/bucata, asta sa fie singura problema... Ideea e ca in situatia ta si la bugetul asta sa cauti un diesel e ca si cand cauti singur probleme. Sansele sa gasesti o benzinara ok sunt infinit mai mari in suma asta. La o masina de pana in 3000euro si de varsta considerabila mai mult conteaza starea actuala si cum a intretinut-o proprietarul decat marca. Succes!

#29
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Eu ce zic aici? Am zis benzinara la inceput.

 Drag0n_X, on 08 ianuarie 2017 - 02:17, said:

Tu cauti in banii astia megane2? vei gasi numai cazaturi, masini de flota cu km de 3 4 ori fata de ce spune bordul.

http://www.bestauto....oducedFrom=2005
Numai asa, la o scurta cautare. Nu cred ca toate sunt cazaturi.
In fine...am mai spus, nu ma uit dupa diesel-uri.

Eu unul mi-am exprimat parerile privind loganul. Spune-mi tu de ce ar trebuii sa ma uit la un Logan 1!
Ai vazut daciaclub.ro, sectiunea Logan, probleme tehnice?
https://www.daciaclu...-Logan-f34.html

Edited by medelin992, 08 January 2017 - 03:29.


#30
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Tu ai impresia ca ai sa gasesti vreo masina atat de veche care sa nu aiba probleme?

#31
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Nu stiu.

#32
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

 medelin992, on 08 ianuarie 2017 - 03:09, said:

Eu ce zic aici? Am zis benzinara la inceput.

http://www.bestauto....oducedFrom=2005
Numai asa, la o scurta cautare. Nu cred ca toate sunt cazaturi.
In fine...am mai spus, nu ma uit dupa diesel-uri.

Eu unul mi-am exprimat parerile privind loganul. Spune-mi tu de ce ar trebuii sa ma uit la un Logan 1!
Ai vazut daciaclub.ro, sectiunea Logan, probleme tehnice?
https://www.daciaclu...-Logan-f34.html

Posted Image  tu dupa asta te iei? dacii sunt enorm de multe, logic ca sectiunea e mai animata. in plus pe Dacia club e o comunitate unita, inca de pe vremea daciei 1300. multi raman pe forum chiar daca nu mai au masini dacia. loganul e o masina cu o mecanica simpla, motoare cu tehnologie mai veche, dar care si-a dovedit fiabilitatea. vom vedea noua generatie de motoare ce va fi cu ele, multi sunt sceptici ca vor fi la fel de rezistente. bine, nu mi se pare cea mai potrivita pentru tine, pentru ca e berlina. are portbagaj mare, dar totusi e mai simplu accesul la un break/hatch.

#33
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Si pentru ca iau o masina SH, as vrea sa stiu cum este cu testele in reprezentanta. Test in reprezentanta inseamna test service autorizat pe marca respectiva, nu? Nu stiu daca istoricul se poate afla cu exactitate, ma gandesc mai mult la partea mecanica si estetica. Ce service-uri recomandati, din experienta voastra? Ma refer numai la Bucuresti, deocamdata.

#34
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Ok poate megane2 cu putin noroc gasesti unul cat de cat ok dar focus2 la banii astia clar nu e masina "de tinut" referitor la Logan te inseli, orice forum e plinde probleme iar pe Dacia sunt enorm de multi fata de orice alt forum. Iti garantez ca in 2500e cea mai fiabila si mai usor si ieftin de intretinut e clar dacia. Nu recomand neaparat dacia dar ca idee... ti-am zis mai sus ce iti recomand.

#35
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Da, dar uite ca in bugetul meu nu prea sunt la vanzare.

O scurta cautare: http://www.bestauto....eTo=3000&scat=4
https://www.autovit....earch[country]=

14 masini in toata tara. Din care 8 diesel. Numai mie mi se pare supraapreciata?

Edited by medelin992, 09 January 2017 - 08:25.


#36
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Nu e supraapreciata, ala e pretul pietii, masini gen golf4, alea sunt supraapreciate.
Repet, loganul nu e cea mai buna masina, dar in buget de 2500euro e masina care iti da cele mai putine batai de cap dupa ce o cumperi. (de regula, ca asa daca nu ai grija poti sa iei o cazatura, asta e altceva)

Edited by Drag0n_X, 09 January 2017 - 23:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate