Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Probleme cu rezolutia si/sau frecventa

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013
Buna ziua. Am putina experienta cu Arch Linux in sensul ca il instalez plus xfce4, kde sau gnome ca sa-l folosesc pentru browsing fara sa-mi mai pese de virusi, malware etc.

Acum insa nu reusesc sa-l instalez pe un calculator avand o placa grafica Nvidia 8800 GT. Dupa ce instalez Xorg cu toate danganalele dau comanda:

startx

si bum, monitorul da eroarea:

Frequency is out of range 95.3 Khz/60Hz. Please change the display mode to 1024x768 with 60 hz.

Asta cand incerc pe un mic monitor LCD Fujitsu. Am incercat si cu un CRT si monitorul intrerupe legatura cu placa video. Am instalat si Xfce4 si cand rulez comanda:

startxfce4

se intampla acelasi lucru. Nu stiu unde sa ma mai uit sau ce fisiere de configurare sa mai fac. Am cautat in directorul:

~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/

ceva avand legatura cu rezolutia dar nu am gasit. Am creat un fisier

/etc/X11/xorg.conf.d/10-monitor.conf
Section "Monitor"
	Identifier			 "Monitor0"
EndSection
Section "Device"
	Identifier			 "Device0"
	Driver				 "nvidia" #Choose the driver used for this monitor
EndSection
Section "Screen"
	Identifier			 "Screen0"  #Collapse Monitor and Device section to Screen section
	Device				 "Device0"
	Monitor				"Monitor0"
	DefaultDepth		   16 #Choose the depth (16||24)
	SubSection			 "Display"
		Depth			  16
		Modes			  "1024x768_75.00" #Choose the resolution
	EndSubSection
EndSection


Cu acest fisier se intampla ceva, monitorul se umple de alfabet extraterestru. In sfarsit, m-am uitat de fisiere legate de Nvidia, am gasit cateva in

/usr/share

dar nimic referitor la o rezolutie pe care sa o pot schimba. Cred ca la instalarea Xorg, nvidia nu au fost create si toate fisierele de configurare iar eu nu stiu unde ce sa creez. Scuze ca am scris prea mult.

Edited by Nikoles, 07 January 2017 - 13:31.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Instaleaza in primul rand nvidia-304xx, nvidia-304xx-dkms, nvidia-304xx-utils si nvidia-340xx-dkms, 8800 aia nu cred ca mai e suportata de nvidia, driver-ul curent. Si sa ai si dkms instalat ca sa compileze modulul nvidia si sa il incarce la boot. Plus intra in consola si da:
lspci -v -s ID_nVidia

Exemplu:
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF104 [GeForce GTX 460] (rev a1)
lspci -v -s 01:00.0

Si vezi ce modul foloseste placa video. Instaleaza si nvidia-settings ca sa ai acces la panoul de control nvidia in X. Vezi mai apoi daca se rezolva problema.

#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pune aici un: uname -r -m

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
De fapt pentru Nvidia GeForce 8800 GT trebuie driverul 340xx. Fie îl instalezi din mediile oficiale (preferabil), fie îl descarci de pe site-ul producătorului. https://wiki.archlin...ndex.php/NVIDIA
For GeForce 8000/9000, ION and 100-300 series cards [NV5x, NV8x, NV9x and NVAx] from around 2006-2010,
install the nvidia-340xx or nvidia-340xx-lts package along with nvidia-340xx-libgl.


LE: ce output dă comanda:
sudo cat /etc/default/grub | grep GRUB_GFXMODE


Edited by shogun1, 07 January 2017 - 15:32.
Completări


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca e vorba de 340.xxx atunci initiatorul sa instaleze pachetele pomenite mai sus dar in loc de 304 sa puna 340. La el X-ul nu foloseste driver-ul corect, probabil, si de aici are probleme. Parerea mea.

#6
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013
Nu ma reusit sa instalez nvidia-304xx (urile) pentru ca aveam deja nvidia-340.xx (urile) instalate odata cu xorg-server. Stiu ca am avut la un moment dat de ales din trei variante cand am instalat Xorg-server si am ales varianta 3 care era cu nvidia-340.xx pentru ca asa era recomandat pe arch-wiki pentru 8800 gt.
Am incercat sa dezinstalez 340xx (urile) dar ajungeam la un fel de dependenta in bucla in care intra la un moment dat si xorg-server. Nu le-am mai dezinstalat. Am instalat insa nvidia-340xx-dkms (care nu era). Am dat apoi comanda:

Xorg :0 -configure

si am primit aceleasi erori ca si anterior cand o dadeam. Insa, la adresa:

~/.config/xfce4/xconf/xfce-perchannel-xml/

au aparut vreo 5 fisiere (care nu erau inainte) printre care si displays.xml in care am <property /> cu Resolution si RefreshRate corecte. In sfarsit, comanda startxfce4 functioneaza si am un desktop functional xfce4. Deci desi nu prea m-am prins ce am facut, retin ca imi trebuie si nvidia-340xx-dkms (daca asta o fi fost problema, am nimerit mai degraba decat sa stiu ce am facut de a mers) si din partea mea topicul e SOLVED.

Am incercat si: pacman -S nvidia-settings si a rezultat asta:

pacman -S nvidia-settings
resolving dependencies...
looking for conflicting packages...
Packages (3) jansson-2.9-1 libxnvctrl-375.26-1 nvidia-settings-375.26-1
Total Installed Size: 2.41 MiB
:: Proceed with installation? [Y/n] Y
(3/3) checking keys in keyring					 [######################] 100%
(3/3) checking package integrity				 [######################] 100%
(3/3) loading package files					 [######################] 100%
(3/3) checking for file conflicts				 [######################] 100%
error: failed to commit transaction (conflicting files)
nvidia-settings: /usr/bin/nvidia-settings exists in filesystem
nvidia-settings: /usr/share/applications/nvidia-settings.desktop exists in filesystem
nvidia-settings: /usr/share/man/man1/nvidia-settings.1.gz exists in filesystem
nvidia-settings: /usr/share/pixmaps/nvidia-settings.png exists in filesystem
Errors occurred, no packages were upgraded.


Inseamna ca am deja nvidia-settings?

Ca sa nu mai deschid alt topic, o mica intrebare. In windows am HWMonitor iar temperatura in idle a placii grafice e 57-59 C si asta cu capacul carcasei deschis. Mi se pare mult dar n-am ce-i face. Totusi in Linux parca nu arunca asa rau aer cald, probabil ca e mai mica temperatura si as vrea sa stiu cat. Deci asta e intrebarea, am vreun instrument in linux sa-mi raporteze temperaturile de pe GPU eventual si CPU? Nu e nevoie sa fie neaparat cu GUI.

Thanks!

Edited by Nikoles, 07 January 2017 - 16:25.


#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
1- Nu, nu ai instalat nvidia-settings, ai ceva conflicte. Șterge toate fișierele alea (sudo rm -rf /usr/bin/nvidia-settings /usr/share/applications/nvidia-settings.desktop șamd, le pui pe toate) și reîncearcă să instalezi nvidia-settings.
2- Pentru GPU Nvidia ai nvclock (nvclock -T pentru temperatură, nvclock -i pentru info, în terminal), pentru CPU ai lm_sensors (tot în terminal comanda sensors îți afișează), mai sunt și unele utilitare grafice de exemplu xfce4-sensors-plugin, depinde de DE, pentru hdd este hddtemp.

Edited by shogun1, 07 January 2017 - 16:31.
Completări


#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Sincer, nu va inteleg.....

Cand drac` in sec 21...s-au inventat "telefoanele astea destepte"..smartfoane cica le zice.....dar nu pui si tu o poza/poze cu eroare

PS. Si cat despre eroare cam stiu.....e aia cu plm....

"fisierul nush ce (de la nvidia) cu extensie .so....nush ce.....

si atunci.....trebui sa dai remove....la ficeare vreo 5-6 parca sunt....sudo rm  /bla/bla/nvidianush.so...

dupa ce scapi de astea...atunci poti instala 340xx...

PS2. Si da, sunt un pic, pilit/baut cum vrei sa-i spui......si da, imi poti da report.....sa iau ban...sau ce vrea muschiu tau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate