Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

BMW seria 3 E46

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Da, prima masina a fost un golf 4 131cp 6 viteze, chiar tragea oke! Nu pot face o comparatie exacta cu e46 320d pt ca golful respectiv l-am avut acum vreo 4-5 ani, insa imi amintesc ca tragea fain!

View Postdevlin2427, on 07 ianuarie 2017 - 14:04, said:

Dacă aveai pe Bora 1.9 tdi de 131cp chiar ca nu era nicio diferență.
.

View PostalliNdanuTz, on 07 ianuarie 2017 - 14:06, said:

JAAAAAAAAAAAAANTE !!!!
Alea le aveam pe golf 4 1.4 benzina in ro :D Acum e e46 am de 18, nu mi se pare cine stie ce!

#20
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View PostalliNdanuTz, on 07 ianuarie 2017 - 14:06, said:


JAAAAAAAAAAAAANTE !!!!
Mulțumesc de avertisment. Scriu de pe telefon și mi-au luat-o sugestiile înainte
Treiarul vizat e 316i sau 318i. 320 are motor prea mare,  adică taxele sunt mari nu motorul
Poate trebuia să precizez de la început ca nu îmi doresc drifturi, scârțâit de roti sau tuburi de bas. Îmi doresc confort, o mașină cât de cât sigură și cu care să mai pot face o depășire. Am văzut destule bmw-uri în accidente care s-au comportat onorabil pentru anii lor în comparație cu alte mărci
Ce  am văzut 320 aveau motoare de 2.2.
Vreau numai benzinare

Edited by paul_pablo, 07 January 2017 - 15:00.


#21
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Depinde la care 320 te referi, daca te referi la d sau la i (daca e i - facelift, atunci da, taxele vor fi mai mari, daca e d atunci nu e aproape nici-o diferenta - e mica diferenta)

#22
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Siguranță și depășiri poți obține și de la un Renault. Dacă vrei BMW măcar ia-l cu motor de 2l ca să simți o diferență față de o mașină obișnuită.

Eu îți urez bafta la căutări fiindcă o sa ai nevoie.

#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postpaul_pablo, on 07 ianuarie 2017 - 14:48, said:

Mulțumesc de avertisment. Scriu de pe telefon și mi-au luat-o sugestiile înainte
Treiarul vizat e 316i sau 318i. 320 are motor prea mare,  adică taxele sunt mari nu motorul
Poate trebuia să precizez de la început ca nu îmi doresc drifturi, scârțâit de roti sau tuburi de bas. Îmi doresc confort, o mașină cât de cât sigură și cu care să mai pot face o depășire. Am văzut destule bmw-uri în accidente care s-au comportat onorabil pentru anii lor în comparație cu alte mărci
Ce  am văzut 320 aveau motoare de 2.2.
Vreau numai benzinare
Desi s-au comportat onorabil, faptul ca ai vazut multe BMWuri in accidente (desi nu sunt chiar atat de multe pe strazi) nu te-a pus pe ganduri?
Legat de 316i si depasiri, nu te astepta la ceva iesit din comun. Vei depasi la fel ca majoritatea celorlalti de pe drum.
Daca il luai pt scartait de roti mai intelegeam (cred ca si un 316 reuseste sa faca asta cu niste cauciucuti mai slabe). Altfel nici siguranta, nici depasirile nu sunt punctul forte al masinilor la care te uiti tu.

#24
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
totusi, 318i mai are ceva putere e mai rapid, 316i mai slabut!

#25
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Bmw-uri în accidente sunt multe datorită șoferilor care le conduc. Cumpărate de părinți, pentru a impresiona fete naive. Ca putere de 115CP îmi oferă același lucru ca un focus sau o astra.

View Postdevlin2427, on 07 ianuarie 2017 - 15:07, said:

Siguranță și depășiri poți obține și de la un Renault. Dacă vrei BMW măcar ia-l cu motor de 2l ca să simți o diferență față de o mașină obișnuită.

Eu îți urez bafta la căutări fiindcă o sa ai nevoie.
Siguranță la Renault?  Comparativ cu bmw-ul din același an? Glumești?
Nu am nimic cu gusturile nimănui dar la mine nu va avea loc la poarta niciodată un Renault. Dacă e să judecăm așa pot să îmi iau și Logan... Că la 3000 găsesc și din 2010.

#26
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Daca nu stii despre ce vorbesti mai bine te abtii:

BMW E46  2002 - 4 stele Euroncap

Quote

Euro NCAP allowed BMW to retest the 3-series after it improved side impact protection and attended to a door latch release
problem. Even so, the car only just did well enough to merit a four-star rating. The driver risked chest injury in the frontal impact,
and protection for his legs was mediocre. In the side impact, he risked abdominal injury. Finally, protection for pedestrians was also
disappointing.

http://euroncap.blob...2001_4stars.pdf

Renault Megane 2  2002 - 5 stele Euroncap

Quote

The latest Mégane has an extremely stable body that protected its occupants. It scored full marks in the side impact and lost only two
points in the frontal impact. The dual seatbelt pre-tensioners and load limiters greatly reduced the distance that the driver’s knees
could move forward. Protection for children was good and the restraints met almost all Euro NCAP performance limits, but safeguards
for pedestrians were only average.

http://euroncap.blob...2002_5stars.pdf

#27
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postpaul_pablo, on 07 ianuarie 2017 - 15:55, said:

Bmw-uri în accidente sunt multe datorită șoferilor care le conduc. Cumpărate de părinți, pentru a impresiona fete naive. Ca putere de 115CP îmi oferă același lucru ca un focus sau o astra.


Siguranță la Renault?  Comparativ cu bmw-ul din același an? Glumești?

Daca vei studia putin testele Euro NCAP vei vedea ca spre exemplu un Clio din 2003 e mai sugur decat un seria 5 din 2004. Sper ca nu crezi ca tot ce e mare si de firma e mai sigur. Umla vorba ca e mai probabil sa mori intr-un x5 decat intr-un Megane. Renault, e de regula cunoscuta pentru clasarile bune la testele de suguranta. Deci parerea ta despre Renault vs BMW referitor la siguranta, e cam departe de adevar.
Lasand asta la o parte, nici mie nu-mi plac Renaulturile, nu as cumpara in veci vreunul. Insa asa cum am mai zis, trebuie sa ai grija mare la ce-ti cumperi. Nu as renunta la ideea de masina mai noua doar ca sa-mi iau un bmw de 15 ani.
Am gandit exact ca tine acum 5 ani cand am dat o droiaie de bani pe o Bora diesel, ca deh......e VW adica e indestructibila indiferent de vechime. Apoi am vazut eu cruntul adevar dupa un timp. In 5 ani am eliberat din buzunar undeva pe la 2500 euro doar in remedierea defectiunilor. Schimbul de ulei si restul de consumabile nu le mai calculez.
Spor la cumparaturi.

Edited by dan1980_25, 07 January 2017 - 16:27.


#28
Raduku96

Raduku96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 17.08.2008
Eu zic sa te mai gandesti odata legat de "siguranta la Renault" :).

Vorbim strict de perioada aceea, inceputul anilor 2000, da? N-or fi facut ei cele mai fiabile masini dpdv al electronicii, dar le-au facut foarte sigure. Renault Laguna II a fost prima masina cu 5 stele la Euroncap Posted Image . Si Megane II la fel, tot 5 stele are. E46-le pe care il vrei tu are 4 stele.

Referitor la Laguna II: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mWegXQ81TKw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu nu-ti recomand E46 316i pentru ca pur si simplu nu merita. M-am dat cu 316i, 318i si 330xd. De 330xd nu zic, ca ala e racheta fata de ceea ce vrei tu. 318i are un consum maricel pentru cat poate el. Da, meritau un 316i sau un 318i daca erau din 2004-2005 si cat mai putin rulate, insa nu le gasesti la 3000 euro. Astia nu sunt bani de un BMW in mintile lui.

#29
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Nu am știut ca asa sigure sunt renault-urile. Mulțumesc că mi-ați arătat prin articole nu prin zvonuri. Dar tot nu vreau Renault în ruptul capului. Mai bine un focus sau astra 2005-2006

#30
CristianVv

CristianVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.09.2016

View Postdan1980_25, on 07 ianuarie 2017 - 13:32, said:

Deci sa inteeg ca ai 320d, bagi benzina in ea chiar daca e diesel si mai si trage de rupe?
Nu. Dar am condus o buna bucata de vreme un 320i care consuma de sa-ti faci cruce cu doua maini, nu altceva,pana sa fac schimb cu un E46 pe diesel (actuala). De unde si greseala mea strecurata de mai devreme;probabil am ramas cu ceva reminiscente. Nu m-as mai intoarce pe benzinar. La mers sportiv te seaca.

#31
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostCristianVv, on 07 ianuarie 2017 - 17:03, said:

Nu. Dar am condus o buna bucata de vreme un 320i care consuma de sa-ti faci cruce cu doua maini, nu altceva,pana sa fac schimb cu un E46 pe diesel (actuala). De unde si greseala mea strecurata de mai devreme;probabil am ramas cu ceva reminiscente. Nu m-as mai intoarce pe benzinar. La mers sportiv te seaca.
cunosc. Am avut Leganza AT benzina 2.0. Daca ma uitam atent aprape ca vedeam cum cade in jos acul de la nivelul carburantului. Si asta fara sa ma dau la ea.

#32
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010

View Postpaul_pablo, on 07 ianuarie 2017 - 15:55, said:

Bmw-uri în accidente sunt multe datorită șoferilor care le conduc. Cumpărate de părinți, pentru a impresiona fete naive. Ca putere de 115CP îmi oferă același lucru ca un focus sau o astra.


Siguranță la Renault?  Comparativ cu bmw-ul din același an? Glumești?
Nu am nimic cu gusturile nimănui dar la mine nu va avea loc la poarta niciodată un Renault. Dacă e să judecăm așa pot să îmi iau și Logan... Că la 3000 găsesc și din 2010.

iti merge manusa bmw-ul , din simplul fapt ca ai preconceptii in genul  " BMW rulzz la tot ".

tu cumva nu vrei sa auzi de rau de bmw e46 ,desi multe lucruri de rau sunt de zis.

o sa bagi bani de o sa iti sara ochii din cap.

aleg oricand logan 2 in fata orcarui e46.

#33
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Ba tocmai ca vreau sa aud tot ce e rău de e46. Dar prefer sa aud de la oameni care au modelul respectiv. Cat despre Logan 2 l-am tăiat după lista când am auzit că se plâng proaspeții proprietari. Nu cred că le putem compara. Mai degrabă as compara un Opel sau un Ford
Nu am preconcepții. Nu am avut niciodată bmw

Edited by paul_pablo, 07 January 2017 - 17:33.


#34
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Am avut E46 nfl pentru prea putin timp ca sa imi pot da cu parerea despre fiabilitate. Tot ce pot sa spun e ca era tocator de bani, 7 litri de ulei la revizie, consumul te spargea pur si simplu si performantele nu erau wow. Adica pleca puternic de pe loc, ii dadea serios cu scart daca dezactivam ASC dar pe reprize cele 1500 kg se simteau, masina era lesinata.

Am luat-o cu 1600 euro, greu, greu am vandut-o tot cu 1600 desi masina era impecabila, cam saracacios dotata dar fara defect vizual sau mecanic. Puneai moneda pe motor, ii dadeai acul la turatii peste cap si tot acolo gaseai moneda. Probabil instalatia GPL a fost ciuma, in 3 luni m-au sunat putini oameni si aia niste parliti care incremeneau cand le spuneai 14-15% consum urban.

CONCLUZIA: Sunt masini vechi si costisitor de intretinut, eu cred ca daca nu te grabesti ai sanse sa iei un E46 foarte bun cu 3000 de euro. Daca merita? Doar daca esti pasionat grav de BMW, motorizarea e una corecta (wtf, 316 ?!?) si dotarile sunt aproape de full.

#35
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Sigur era e46? Nu cumva era e36? Întreb pentru ca la 1500 nu găsești e46. Eu am găsit unul neanscris la 2500 și încă e prețul bun.
Oare a ta nu avea probleme la debitmetru? Oricum ar fi e clar că a fost o experienta neplăcuta. Sper să n-am norocul asta indiferent de ce marca o sa iau

#36
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
E46, 2000, 160k km. Nu avea nici un fel de problema, omul venise din Italia cu vise mari, incet incet s-au dus banii, etc. Partea proasta (altfel nu vindeam masina) e ca desi costase 1200 de euro instalatia GPL si era aproape noua, era non-sens, fiind vorba de injectie directa era ceva de genul "la fiecare ciclu in 4 cilindri se injecteaza GPL si in alti 2 benzina". Masina nu mergea exclusiv pe GPL dupa ce se incalzea.

Plus vreo 1700 euro taxa :))

[ https://i.imgur.com/adUcM0R.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by floo1987, 07 January 2017 - 19:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate