Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce broker folosesti pentru a cumpara actiuni pe piete internationale, din romania?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#181
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Macar de am scapa de declaratiile de rahat si tot ar fi o treaba.

#182
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View PostHybr1d, on 14 octombrie 2021 - 11:55, said:

Apropo, ati fazut articolul asta?
Ar fi nesperat de bine daca se concretizeaza:

https://www.wall-str...ne-la-anaf.html


Sincer nu stiu cat de nesperat de bine ar fi. Asta pentru ca cel mai probabil brokeri internationali precum IBK s-ar putea sa nu aiba chef sa aiba de-a face cu ANAF-ul romanesc si atunci sa nu mai accepte rezidenti fiscal romani.

#183
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Si cum ar afecta noua lege relatia unui investitor roman cu IBKR ? Ei nu tot un statment iti dau si de declarat declari tu, la ANAF sau ANAF Franta sau whatever ce ai deschis, ce ai inchis, si P&L ? Ca e 10% sau 1% procesul nu se schimba.

Edited by Dany_Darke, 04 November 2021 - 23:14.


#184
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021
Conform noii legislatii propuse, pe langa procent se schimba si modalitatea de retinere. Se propune retinerea de la sursa. Asta inseamna ca brokerul trebuie sa retina acel 1% si sa il vireze ANAF-ului, nu investitorul. IBKR va trebui sa faca asta sau sa renunte la a accepta rezidenti romani.

Edited by Dany_Darke, 04 November 2021 - 23:15.


#185
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Pai e vorba de o automatizare simpla, ca retinerea celor 30% la dividendele americane. Semneaza si IBKR cu UiPath pt ceva AI bine implementat si ne fac un dublu bine, romanilor dar mai ales actionarilor :)

#186
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View PostLyvyoo, on 05 noiembrie 2021 - 00:49, said:

Pai e vorba de o automatizare simpla, ca retinerea celor 30% la dividendele americane. Semneaza si IBKR cu UiPath pt ceva AI bine implementat si ne fac un dublu bine, romanilor dar mai ales actionarilor Posted Image

Cat timp ei sunt prezenti in peste 200 de tari si ma indoiesc ca au ceva substantial din Romania - raportat la total - , ma indoiesc ca si-ar schimba semnificativ platforma doar pentru o tara.

Edited by pumbacu90, 05 November 2021 - 09:40.


#187
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Daca ne-am documenta un pic inainte, am discuta despre intentia initiatorilor si nu despre opinii. Brokerii inregistrati in strainatate nu au obligatia de a retine impozitul sau de a calcula pierderea/castigul investitorului. Asa era si pana acum si acest lucru nu se va schimba.

Expunere de motive
LEGE
privind modificarea și completarea legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal

Quote

(2) Determinarea câștigului/pierderii din operațiuni cu instrumentele financiare derivate se face de către intermediar, așa cum este definit de legislația în materie, rezident fiscal român, la momentul fiecărei tranzacții, pe bază de documente justificative, dacă operațiunile se efectuează prin intermediar. Dacă operațiunea nu se efectuează printr-un intermediar, determinarea câștigului se efectuează anual cumulat, la sfârșitul anului fiscal, de către beneficiarul de venit, pe bază de documente justificative.

(5) Determinarea câștigului/pierderii se efectuează la momentul fiecărei tranzacții pentru instrumente financiare derivate, în cazul pozițiilor închise, de către intermediar definit potrivit legislației în materie, rezident fiscal român dacă operațiunea se efectuează prin intermediar. Dacă operațiunea nu se efectuează printr-un intermediar sau intermediarul nu este rezident fiscal român, determinarea câștigului se efectuează anual cumulat la sfârșitul anului fiscal, în cazul pozițiilor închise în anul respectiv de către beneficiarul de venit.”

„(9) Veniturile sub forma câștigurilor din transferul titlurilor de valoare, determinate conform art. 94, pentru tranzacții efectuate prin intermediari definiți potrivit legislației în materie, rezidenți fiscali români, respectiv prin societăți de administrare a investițiilor/ administratori de fonduri de investiții alternative, rezidenți fiscali români, se impun cu o cotă de 1% prin reținere la sursă pentru deținerile cu durată mai mare de un an, respectiv de 3% prin reținere la sursă pentru deținerile cu durată mai mică de un an.

Avantajul noului sistem e ca rebalansarile de portofoliu devin mai atractive pt investitorii pe termen lung.

#188
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 07.01.2014
În comunicatul de presă din 13 oct. s-a specificat că e vorba de reducerea impozitului pentru piața de capital din RO - BVB, nu pt cea internațională.

S-au răzgândit?

#189
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006

View PostLyvyoo, on 05 noiembrie 2021 - 00:49, said:

Semneaza si IBKR cu UiPath pt ceva AI bine implementat si ne fac un dublu bine, romanilor dar mai ales actionarilor Posted Image

Dacă nu mă-nșel tu ai avut UIPATH inainte sau după earnings. Sper ca nu le-ai vandut si ai ținut bine de ele. De câteva zile crește ca nebuna.

Edited by hyp3rion, 05 November 2021 - 14:58.


#190
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Chiar expunere (prea) mare. Adevarul ca am prins cateva deep-uri, m-am bucurat la profit usor dar am ramas cu un average de 70$, nu am mai vandut, deci mai vedem de Pasti ce-o sa fie Posted Image  Sau poate ne face Mosu' o surpriza Posted Image In plus m-am plictisit sa astept PLUG-ul sa creasca si l-am dat la 28 (acum e 40). Asta e, abia sarbatoresc anul de bursa, invatam...

Edited by Lyvyoo, 05 November 2021 - 15:08.


#191
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006
Da, știu cum e.
Pe IBKR am rămas prins cu INTC, singurul care e roșu. Chestia e că de săptămâna viitoare vreau să-nchid poziții, și nu știu ce să fac cu el. Am impresia ca presiunea e deja peste limită.

Attached Files

  • Attached File  INTC.JPG   23.81K   58 downloads

Edited by hyp3rion, 05 November 2021 - 17:15.


#192
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006

View Posthyp3rion, on 05 noiembrie 2021 - 17:14, said:

Da, știu cum e.
Pe IBKR am rămas prins cu INTC, singurul care e roșu. Chestia e că de săptămâna viitoare vreau să-nchid poziții, și nu știu ce să fac cu el. Am impresia ca presiunea e deja peste limită.

Oh, INTEL, mulțumim frumos, și să fie primit.

Attached Files


Edited by hyp3rion, 08 December 2021 - 09:16.


#193
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003

View PostLyvyoo, on 30 septembrie 2021 - 11:18, said:

E tare enervant la XTB ca nu poti cumpara actiuni de toti banii si nici nu au o automatizare  care sa iti spuna cate actiuni poti cumpara cu toti banii din cont, astfel incat trebuie sa stai sa calculezi la fiecare crestere sau scadere cate actiuni ai putea cumpara si sa introduci manual asta. Daca te grabesti iar actiunea fluctueaza mult e chiar nasol sa faci calcule mereu. Spre exemplu, daca in acele secunde actiunea a crescut putin, te avertizeaza ca ai fonduri insuficiente si o iei de la capat. Daca iei mai putine actiuni, "la ochi", si mai ramai cu 1 - 99$ in cont, nu mai poti cumpara iar pentru ca investitia minima este 100$... Chiar le-am recomandat sa ia in considerare un update de platforma.

Salut
Este intr-adevar, foarte enervant. Eu am vorbit cu ei de prin 2020 (la inceput) de chestia asta, au zis ca se ocupa si vor face un update.... evident se pare ca au zis doar ca sa imi inchida gura. Nici o miscare pana in momentul asta

#194
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Gasit asta la XTB (poza).
Care versiune e corecta de fapt pe XTB?

Dupa descriere e asta: https://www.boerse-f...etf-de-eur-dist
Dupa ISIN si ticker e asta: https://www.boerse-f...-etf-de-eur-acc


Le-am dat si lor un mail pentru clarificare Posted Image

Attached Files

  • Attached File  a.JPG   64.17K   76 downloads

Edited by Hybr1d, 26 December 2021 - 22:57.


#195
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Privind partea cu brokeri sa trimita direct la anaf, o sa fie aceasi chestie ca si cu, casele de pariuri care retin din fiecare retragere 1%.
Problema o sa fie daca o sa fie nevoiti sa isi i-a o noua licenta la noi, atunci s-ar putea sa nu li se merite si sa plece(cazul bwin, William hill, etc la pariuri).
Eu am incercat la început de investitor xtb(nu recomand deoarece nu au tratat de dubla impunere, deci dividentele sunt dublu impozitate, plus nu poti lua fracțiuni, nu multi ne permitem o acțiune intreaga).
Vreau sa trec pe trading 212,foloseste cineva?

#196
MonK3y

MonK3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 02.09.2005
Si pe mine ma batea gandul sa imi fac cont la trading 212, am tot cautat review-uri despre ei si par ok gen: https://www.stockbro...ding_212-review
Ce ma face sa ma gandesc este ca nu pot pot cumpara crypto la ei dar oricum sunt alte companii mult mai ok pentru asta.

#197
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Fiecare cu nișa lui.

#198
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
La trading 212, nu detii tu actiunile.Corect?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate