Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Credit constructie casa in regie proprie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#55
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Eu terenul l-am luat cu cash + un mic credit la CEC pe care l-am achitat inainte sa ajung sa am banii pt constructia casei. Ulterior casa am inceput-o si aproape am terminat-o la rosu cu cash. Cum am scris si in postul initial eu am folosit creditul de la ING doar pt finalizarea casei. Nu cred ca mi-ar fi ajuns banii pe care poti sa ii obtii din creditul ala pt teren + casa. Practic cu varianta aia ei iti ofera maxim 75% din valoarea unui bun pe care deja il ai. Nu aveam nici o sansa ca folosind 75% dintr-un apartament cu 2 camere sa imi iau un teren si sa termin si o casa mai mare de 2 camere. In plus ei nu iti dau toti banii cash. Iti dau o parte cash si ulterior platesc 3 facturi pentru tine. Cand construiesti in regie proprie o sa ai minim 100 de facturi, asa ca trebuie sa ai o buna parte din bani din alta sursa si cu creditul asta sa platesti 3 chestii scumpe: tamplaria / instalatiile sanitare / acoperisul/..etc.

In plus probabil ti s-a mai spus, dar mi se pare foarte important si as fi vrut sa insiste cineva si in cazul meu cu chestia asta: cand construiesti o casa si nu ai mai facut alte 10 inainte nu ai cum sa nu aproximezi in minus bugetul. Peste ce ai calculat tu acum ca ai nevoie ca sa termini casa, adauga minim 25%. Asta fara sa tii cont ca materialele se scumpesc intr-un ritm ireal in perioada asta.

Nu vreau sa te speri, dar ideal ar fi ca atunci cand te apuci de cosntructie, terenul, utilitatiile si imprejmuirea sa fie deja platite 100% si sa ai minim 35% din costul casei cash. Ai grija cu Alpha,sunt foarte scrupulosi in finalizarea etapelor de constructie inainte de eliberarea unei noi transe. Cred ca a povestit chiar pe forum cineva ce probleme a avut cu ei.

#56
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007
Buna ziua, ceva noutati in Noiembrie 2021 cu creditele pentru constructie casa in regie proprie daca poti pune ipoteca pe un alt imobil?
Am cercetat pe internet dar se pare ca toate bancile vor facturi...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate