Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Credit constructie casa in regie proprie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.10.2015
credit construcție am găsit cu 5.4% dae la BT dosar stufos și 5.5% dae la Alpha, am înțeles că unele bănci nu mai oferă credite de construcție.

#20
parthurnaax

parthurnaax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.12.2018
Dupa ce am umblat 3 luni la toate bancile nici nu mai conteaza dae . Oricum am ajuns la banca asta ,la raiff ca de ea e vb .nu stiu daca sa recomand sau nu , dar la inceput de an dobanda era aproape de 5 acuma e aproape de 6  , si am ramas la ei ca dosaril e aprobat , ma rog iti trebe absolut orice prostii de acte iti poti imagina  . Dar poti sa faci si in regie proprie si sa duci facturi la materiale sau cv manopera ce ai tu pe acolo , sau poti sa faci cu firma si devize contracte ,si mai multe hartogarii... tot una e..dureaza 6 luni pana tot te plinva banca pe nu stiu unde sa faci nu stiu ce... acuma oricum iti pui ipoteca pe apartament sau ce mai ai tu pe acolo .oricum tre sa ai avans ... nu e usor. Diferenta e ca  daca nu ai ce casa sa cumperi iti faci credit de proiecte rezidentiale.
Cam la fel era si la alfabank . La transi e mult mai complicat .

#21
clauiordache

clauiordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.09.2013

View Postparthurnaax, on 12 ianuarie 2020 - 22:04, said:

Dupa ce am umblat 3 luni la toate bancile nici nu mai conteaza dae . Oricum am ajuns la banca asta ,la raiff ca de ea e vb .nu stiu daca sa recomand sau nu , dar la inceput de an dobanda era aproape de 5 acuma e aproape de 6  , si am ramas la ei ca dosaril e aprobat , ma rog iti trebe absolut orice prostii de acte iti poti imagina  . Dar poti sa faci si in regie proprie si sa duci facturi la materiale sau cv manopera ce ai tu pe acolo , sau poti sa faci cu firma si devize contracte ,si mai multe hartogarii... tot una e..dureaza 6 luni pana tot te plinva banca pe nu stiu unde sa faci nu stiu ce... acuma oricum iti pui ipoteca pe apartament sau ce mai ai tu pe acolo .oricum tre sa ai avans ... nu e usor. Diferenta e ca  daca nu ai ce casa sa cumperi iti faci credit de proiecte rezidentiale.
Cam la fel era si la alfabank . La transi e mult mai complicat .

Super..mult success si fara probleme sa o termini.

Poti detalia un pic procesul de extragere a banilor?Cum se dau? Inainte de etapa de constructie?dupa etapa imediat? se transfera in contul furnizorului de materiale dupa ce s-a terminat o etapa? Exista un asa zis "agreement" cu furnizorul, sa accepte plata de la banca...cand o vrea banca? (intarzieri etc..) .Manopera trebuie sa o ai tu cash sa ti-o poate da banca in mana fara vreun act?

#22
parthurnaax

parthurnaax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.12.2018
Ptr manopera cica ai 30% din suma imprumutata virata in cont .fara sa duci justificari ,la 1 sapt dupa aprobarea creditului . Si ii administrezi singur. Pt restul tre sa duci facturi si dupa se deblocheaza suma. Ma gandesc ca ii platesti din suma aia si dupa iti deblocheaza alti bani ,cred se poate ai cu proforme ,sau se poate si sa iti elibereze factura si o duci la banca si astepti sa o aprobe ,tranferi banii la furnizor si dupa mergi sa iti da marfa.
Iti zic mai multe cand ajung acolo .
Nu sunt finantate produsele gen gard pavaj gazon mobila becuri electrocasnice etc , eu vreau sa vad daca imi aproba instalarea la centrala .gen15000euro pompa de caldura si tot ce contine .
Deci multe facturi . Au zis ca am nush cat timp sa cheltui toti banii si sa aduc justificari, asta diferit de termenul final de constructie. Si la urma vine un evaluator si evalueaza constructia la pret pe mp ,adica cand e gata casa si o declari gata cu cf ,etc ,actele alea de final. Si apoi iti muta ipoteca pe casa ,de pe apartament sau ce ai pus tu ipoteca la inceput.

#23
clauiordache

clauiordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.09.2013

View Postparthurnaax, on 13 ianuarie 2020 - 09:03, said:

Ptr manopera cica ai 30% din suma imprumutata virata in cont .fara sa duci justificari ,la 1 sapt dupa aprobarea creditului . Si ii administrezi singur. Pt restul tre sa duci facturi si dupa se deblocheaza suma. Ma gandesc ca ii platesti din suma aia si dupa iti deblocheaza alti bani ,cred se poate ai cu proforme ,sau se poate si sa iti elibereze factura si o duci la banca si astepti sa o aprobe ,tranferi banii la furnizor si dupa mergi sa iti da marfa.
Iti zic mai multe cand ajung acolo .
Nu sunt finantate produsele gen gard pavaj gazon mobila becuri electrocasnice etc , eu vreau sa vad daca imi aproba instalarea la centrala .gen15000euro pompa de caldura si tot ce contine .
Deci multe facturi . Au zis ca am nush cat timp sa cheltui toti banii si sa aduc justificari, asta diferit de termenul final de constructie. Si la urma vine un evaluator si evalueaza constructia la pret pe mp ,adica cand e gata casa si o declari gata cu cf ,etc ,actele alea de final. Si apoi iti muta ipoteca pe casa ,de pe apartament sau ce ai pus tu ipoteca la inceput.

A fost nevoie de ipoteca pe un alt imobil, gen cum ai tu, apartament? Nu le e de ajuns ipoteca pe terenul unde construiesti? ma refer...daca valoreaza mult terenu..

#24
parthurnaax

parthurnaax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.12.2018
Pe teren nu iti pune ipoteca . Pe alt apartament si sa fie de valoare la cat ai credit . Daca te intinzi cu suma imprumutata pui la bataie 2 sau 3 apartamente...

#25
clauiordache

clauiordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.09.2013
Sa ne tii la curent cu procedura de credit de constructie Posted Image..ar ajuta mult...nu prea sunt experiente pe forumuri cu persoane care au luat prin credit de constructie

#26
rozsan1

rozsan1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.11.2019
Salutare,

Tocmai ce si noi cochetam cu creditul de constructie deoarece dorim sa ne facem o casa pe structura usoara. Ideea e ca din ce am inteles la Alpha e relativ usor de obtinut, fara documentatie stufoasa si poti alege daca vrei sa faci in regim propriu sau prin firma. DAE-ul e enorm, peste 6%. Din ce imi amintesc, scoatem 480.000 RON ( 100K EUR ) si dam inapoi in jur de 1.062.000 de RON - deci wtf.

Avansul este intre cam de 20% din solicitare, la noi va fi terenul considerat ca si avans.

#27
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Adica nu ai niciun ban, doar terenul, si te oftici ca vei da peste dublu inapoi? :D Exista si alternative: camatari de exemplu.

#28
rozsan1

rozsan1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.11.2019

View Postbobitzaaa, on 17 ianuarie 2020 - 18:37, said:

Adica nu ai niciun ban, doar terenul, si te oftici ca vei da peste dublu inapoi? Posted Image Exista si alternative: camatari de exemplu.

Nu am mentionat nicaieri ca nu avem bani :-). Noi am optat sa construim prin banii bancii iar dupa ce casa e finalizata in proprtia stabilita de noi vom face rambursare anticipata de aprox 60-70K EUR. Preferam ca banii cash pe care ii avem sa ii tinem ca fond de rulaj in caz ca shit hits the fan, atata tot.

Alta idee destul de OK la Alpha este ca poti face prin regim propriu ( cum am mentionat mai sus ) precum si faptul ca rata rezulta din cati bani ai consumat din 100 de mii de EUR. Daca noi cheltuim 30 de mii de EUR din 100 de mii, platim rata doar pentru cei 30 de mii - sincer nu stiu daca se aplica si la alte banci.

#29
cyrax50

cyrax50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.04.2005

View Postrozsan1, on 20 ianuarie 2020 - 10:32, said:

Nu am mentionat nicaieri ca nu avem bani :-). Noi am optat sa construim prin banii bancii iar dupa ce casa e finalizata in proprtia stabilita de noi vom face rambursare anticipata de aprox 60-70K EUR. Preferam ca banii cash pe care ii avem sa ii tinem ca fond de rulaj in caz ca shit hits the fan, atata tot.

Alta idee destul de OK la Alpha este ca poti face prin regim propriu ( cum am mentionat mai sus ) precum si faptul ca rata rezulta din cati bani ai consumat din 100 de mii de EUR. Daca noi cheltuim 30 de mii de EUR din 100 de mii, platim rata doar pentru cei 30 de mii - sincer nu stiu daca se aplica si la alte banci.


Confirm si eu cele mai sus mentionate.
Cu Alfa Bank am colaborat si noi, foarte multumit de creditul acordat de ei pt constructia si amenajarea casei. Acordarea banilor se face in transe, cu evaluare intermediara la finalul fiecarei etape.
Ipoteca se pune initial pe teren, de care se leaga autorizatia de construire, iar pe masura ce apare constructia, ipoteca se muta asupra ei.

#30
clauiordache

clauiordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.09.2013
Cum a decurs comunicare banca-constructor sau banca-furnizor materiale? din cate am inteles, banii vin dupa ce se face etapa, prin transfer la contruscto (daca faci prin firma, aka cu materialele lui) sau la furnizor (daca faci in regie proprie si ti le cumperi tu)...cat de deschisi sunt furnizorii sa isi primeasca banii dupa ce ai cumparat de la ei? asta imi e cam neclar....

#31
rozsan1

rozsan1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.11.2019

View Postclauiordache, on 21 ianuarie 2020 - 07:43, said:

Cum a decurs comunicare banca-constructor sau banca-furnizor materiale? din cate am inteles, banii vin dupa ce se face etapa, prin transfer la contruscto (daca faci prin firma, aka cu materialele lui) sau la furnizor (daca faci in regie proprie si ti le cumperi tu)...cat de deschisi sunt furnizorii sa isi primeasca banii dupa ce ai cumparat de la ei? asta imi e cam neclar....

Cred ca asta depinde de fiecare furnizor in parte. Eu in principiu voi face cu Mexi pe structura usoara iar echipa cu care colaboreaza pe Timisoara din ce am inteles de la toti care au construit nu au probleme cu primirea banilor dupa etapa - chiar de multe ori furnozorii pun banii de la ei si ii primesc dupa ce aloca banca fonduri.

#32
clauiordache

clauiordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.09.2013
Oare ce se intampla daca te lasa constructorul, printr-un proces de credit de constructie....sau..nu isi respecta termenele executie, ceea ce e f probabil sa fie totul ca la carte, cum vrea banca...tinand cont de "doreii" din zilele de azi...pierzi terenul?am inteles ca primul lucru, banca pune ipoteca pe el..te lasa banca pana reusesti sa o construiesti? 6 luni, 1-2,3 ani?.

#33
clauiordache

clauiordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.09.2013
ceva noutati cum decurge cu banca (credit constructie)?

#34
rozsan1

rozsan1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.11.2019
Din partea mea nu. Inca nu am depus dosarul, mai trebuie sa astept sa iasa avizele sa pot depune pentru AC. Modul in care voi face eu e ca banii sa imi fie virati integral mie dupa care eu voi face transele catre constructor, in modul acesta am sanse sa nu bag manopera pe devizul constructorului si sa scap de plata TVA-ului pe manopera.

Dar din ceva discutii preliminare pare foarte OK cu Alphabank. Singurul lucru ce ma scoate din sarite e ca stau extrem de prost cu conturile de salarii, bancomate putine, comision de retragere de la ATM-uri NON Alphabank etc.

O sa intreb daca se poate face ceva negociere privind chestiile astea tinand cont ca ma voi muta cu salariul si eu si sotia la ei + niste depozite. Daca nu functioneaza, viram salariile la ei dar le portam in secunda doi pe ING si cardurile de Alphabank vor fi doar de panoplie.

#35
clauiordache

clauiordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.09.2013
@rozsan1...am inceput sa umblu si eu pe la banci pentru informatii...in principiu, incep sa inteleg procedurile pt credit de constructie...dar ce nu inteleg e...devizul estimativ de constructie care il cere orice banca, atunci cand faci in regie proprie, cine il face??trebuie stampila, model ceva pt acel deviz? pt ca daca faci cu o firma de constructii, il face firma...dar in regrie proprie, echipa de dorei nu au habar de asa ceva, in general...??

Edited by clauiordache, 12 March 2020 - 09:24.


#36
rozsan1

rozsan1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.11.2019
Pai in regie proprie, fie iti calculezi tu impreuna cu doreii respectiv ( care chiar ar trebui sa aibe habar sa stie macar estimativ cantitatea de materiale ).

In cazul meu, il vor face cei de la CaseMexi impreuna cu mine, sunt anumite chestii care le punem pe deviz iar altele le scoatem si le platim din fonduri proprii.

De exemplu, banca nu va avea nevoie de un deviz granulat in care sa fie trecute inclusiv suruburile sau piulitele necesare la instalatia termica - ca exemplu. Ei vor vedea pe deviz o suma X in care suma X reprezinta "Instalatii Termice", in "Instalatii Termice" poate sa intre tot, de la piulite pana la centrala de incalzire.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate