Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Programul Prima Casa 2017

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16786 replies to this topic

#16759
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Folosete urmatorul calculator pentru un cost estimativ:

https://legeaz.net/u...-taxe-notariale

#16760
AnaH1990

AnaH1990

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.01.2018
CREDIT DE 237.500 LEI- am dat la notar 2850 lei

#16761
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 alinadulca, on 28 februarie 2018 - 15:43, said:

Buna ziua!

cat au fost costurile la notar (si pentru ce suma de credit)? la ce sa ma astept ca si costuri la notar? am depus actele la banca (brd) deoarece s-a finalizat constructia blocului si vreau sa stiu la ce sa ma astept ca si cheltuieli. Apartament 3 camere 59000euro.

Multumesc!
Casa 30.900 E
Cu banca:
  • contract de garantare
  • contract de credit
  • semnat depozit colateral (3 dobanzi in suma1250 lei)
  • semnat PAD si asigurare (300 lei)
La notar (onorariu 1440 lei):
  • ramas in notariat la dosar un Contract de garantare (original)+copie contract de credit
  • semnat contract de vanzare cumparare
  • semnat regulament intern (al ansamblului)
  • platit (pe langa onorariu notar) 660 la dezvoltator pentru instalatia de gaz++electricitate
Mers la Taxe si Impozite:
  • depus Declaratia ITL 001 (declararea imobilului cu copii dupa contractul de vanzare cumparare+buletine+COPIE CERTIFICAT ENERGETIC): 0.00 lei
La centrala de apartament:
  • ISCIR+termometru de ambient Wireless=150+300=450 lei
Am mai facut contract de cablu tv si internet, 56 lei pe luna

Toate astea au facut un total de 4.100 lei, la care se mai adauga avansul.

Edited by Pololica, 01 March 2018 - 10:54.


#16762
valiIcatoiu

valiIcatoiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.11.2017
Salutare! Dintre cei care au obtinut scrisoarea de garantare, aveti idee cam cat dureaza aprobarea la banca si aprobarea la fond dupa ce se finalizeaza apartamentul?

#16763
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde, sunt destul de multe variabile. La mine a durat cam o luna jumate de la depunerea dosarului in banca pana la semnarea contractului.

Dar eu am inceput sa strang actele din mai. Firma la care lucrez avea mai putin de un an (infiintare nov 2016, iar eu am fost la dezvoltator, iar apoi la brokerul de credite am fost in mai 2017) si am stat pana prin octombrie sa poata inainta dosarul. La asta se mai adauga si faptul ca imobilul s-a finalizat in noiembrie anul trecut, deci nu ma grabeam prea tare sa retin fondurile.

Din ce am inteles, garantarea are valabilitate 90 de zile, poti intreba la dezvoltator (daca iei casa noua) sau in banca si te vor lamuri mai bine. Intra si pe topicul de Prima Casa 2018 pentru onformatii actualizate.

#16764
valiIcatoiu

valiIcatoiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.11.2017
Multumesc pentru raspuns. Eu am obtinut garantarea de la fond in luna ianuarie anul acesta, iar termenul de finalizare este in mai. Problema mea este daca o sa am timp din aprilie de cand ies restul de acte de la apartamentul (nou) pana la termenul de semnare al contractului. Nu sunt sigur ca o luna sau mai putin de o luna imi este de ajuns pentru a finaliza cu banca + fond.

#16765
gabyshtoi

gabyshtoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.12.2007
Bună ziua,
Aveți idee în cât timp trebuie ca evaluatorul să trimită raportul de evaluare către bancă?
La noi a venit miercurea trecută să vadă apartamentul, azi este luni și încă niciun semn...

#16766
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016

 gabyshtoi, on 12 martie 2018 - 11:30, said:

Bună ziua,
Aveți idee în cât timp trebuie ca evaluatorul să trimită raportul de evaluare către bancă?
La noi a venit miercurea trecută să vadă apartamentul, azi este luni și încă niciun semn...
Depinde de evaluator si daca are toate actele necesare. Eu am asteptat in jur de 2 saptamani. Acum depinde si cum ti-o fi si norocul Posted Image.

Edited by SPX808, 13 March 2018 - 14:52.


#16767
dorudru3000

dorudru3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.12.2013
buna ziua, pe mine ma intereseaza daca stie cineva dupa ce am facut promisiunea de plata si am dus actele la banca cu dosarul complet, in cat timp se duce evaluatorul sa vada apartamentul si in cat timp ar da drumul dosarului la fons. Cam cat ar dura perioada asta de cand dosarul este complet la banca  pana la acordul fondului?

#16768
Danlinux

Danlinux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.12.2017
Buna ziua
Este bine sa fi prezent la evaluare.
Intre evaluare si predare au fost 7 zile.Dar l-am ridicat si platit personal de la firma de evaluare.

#16769
Danlinux

Danlinux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.12.2017
Buna ziua
Este bine sa fi prezent la evaluare.
Intre evaluare si predare au fost 7 zile.Dar l-am ridicat si platit personal de la firma de evaluare.

#16770
dorudru3000

dorudru3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.12.2013
multumesc. Mie mi a zis ca se ocupa si ii streseaza fata de la agentia imobiliara..  sper sa ma incadrez in timp.. am trecut in contract 45 de zile cu posibilitate de prelungire act aditional.

#16771
dianaddr

dianaddr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.03.2018
Buna ziua. Am depus dosarul la Banca Transilvania si a fost trimis catre fondul de garantare pe data de 20 luna aceasta. De la banca mi s-a spus ca dureaza 10 zile lucratoare... Stiti cumva cat poate dura minim si maxim pana se primeste raspunsul de la fond? Mi-as fi dorit sa se rezolve pana in Paste... credeti ca este posibil?

#16772
catalyn07

catalyn07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.09.2007
Salutare. O intrebare am.
Stiu ca fondurile se rezerva cu antecontract. Daca autorizatia de constructie cu care se face antecontractul este emisa pt p+2+m iar ulterior rezervarii fondurilor o sa iasa o reautorizare p+3+m este vreo problema din partea bancii?

#16773
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Destul de posibil. Pentru etajul un plus o sa ai nevoie de sume suplimentare, neprevăzute initial. Vorbeste la banca.

#16774
cosminiko

cosminiko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.03.2017
Salutare,
Deranjez si eu cu o nelamurire. Anul trecut am obtinut o scrisoare de garantare Prima Casa (prin BCR) valabila pana in luna Octombrie 2018. Antecontractul in baza caruia am obtinut promisiunea de garantare a expirat in decembrie 2017 si a am semnat prelungirea anterior expirarii acestuia. Consilierul BCR imi.spune.ca nu este nevoie sa aduc prelungirea de antecontract la banca pana cand nu am toate actele necesare in scopul inaintarii dosarului final. Intrebarea mea este, pana dezvoltatorul obtine aceste acte de la primarie (estimare aprilie 2018) nu era nevoie sa trimit antecontractul la fond pentru a nu pierde aceasta promisiune? Va multumesc anticipat

#16775
Danlinux

Danlinux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.12.2017
La Fondul de Garantare se vor depune urmatoarele; actele imobilului ( cand le obtine dezvoltatorul de la Cadastru ),act aditional (de informare) la precontract, extrase de carte funciara, cadastru si evaluare. Dosarul merge la fond complet.

#16776
cosminiko

cosminiko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.03.2017
Mersi frumos Danlinux!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate