Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Programul Prima Casa 2017

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16786 replies to this topic

#11935
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu exista perioada maxima. Depinde doar de tine cum te înțelegi cu vânzătorul. Poate sa fie și 1-2 ani(cum e de exemplu pentru locuințele aflate în construcție ).

#11936
Andreimadalin

Andreimadalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.07.2017
Buna ziua,

Pentru prima casa, co-platitorul trebuie sa fie sot/sotie, ruda de gradul I sau sunt banci care accepta si partenerul/partenera?...daca mai sunt persoane care au aplicat cu partenerul/partenera va rog cateva sfaturi si exemple de banci care accepta
Multumesc

#11937
VioletaV

VioletaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2017
Buna,

As vrea sa stiu daca cineva a mai patit asta: ca depozitul colateral sa ramana 0, dupa tragerea creditului. Ieri am constatat ca suma pe care am depus-o, nu mai exista. Asa este normal?! Urmeaza maine sa vorbesc cu consilierul, dar voiam sa stiu daca am motive de ingrijorare.

Multumesc!

#11938
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 17.03.2005
Buna ziua,

Va rog frumos sa imi comunicati ce fel de taxe (TVA, certificat energetic, cadastru, intabulare, etc.) trebuie platite pentru cumpararea/vanzarea unui apartament (nu este facuta intabularea si nici cadastru).

Apartamentul este construit inainte de '89.

Edited by alseeme, 23 July 2017 - 10:26.


#11939
gheorghenicoleta

gheorghenicoleta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.07.2015
Bună ziua,
Poate puteţi să mă ajuți cu niște sfaturi. Am depus dosarul pentru prima casă acum patru săptămâni și după două săptămâni sunt anunță că atât eu cât și sotul meu apărem cu salariile sub minimul pe economie. Am adus acte suplimentare de la servici, după alte doua săptămâni ne spun același lucru, că apărem cu salariile sub minimul pe economie. Precizez că acumulate salariile noastre sunt de 3200 lei net si că sunt plătite la zi. Am decis să ne facem cont în SPV să verificăm salariile, ne gândim că este doar o strategie a băncii să ne respingă dosarul. Dar dacă au dreptate,atunci greșeală este din sistemul Anaf. Cum pot rezolva problema ce acte ași putea lua de la anaf sau contabila firmei de a demonstra băncii.

#11940
CataLungu

CataLungu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.07.2017
Ceau Nicoleta, va puteti duce impreuna la Anaf si cereti venitul pe ultimele 6 luni, mie mi s-au dat pe loc..statele de plata de la locul de munca si adeverinta de salar pe care o ceri de la banca, aceasta fiind completata de contabilul firmei. La Anaf ti se v-a da tot venitul cumulat in ultimele 6 luni si nu pe fiecare luna in parte...

#11941
gheorghenicoleta

gheorghenicoleta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.07.2015
Multumesc frumos, CataLungu!

#11942
CataLungu

CataLungu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.07.2017
Nu ai pentru ce Nicoleta, sa va ajute D-zeu sa reusiti :)

#11943
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View PostVioletaV, on 23 iulie 2017 - 09:46, said:

Buna,

As vrea sa stiu daca cineva a mai patit asta: ca depozitul colateral sa ramana 0, dupa tragerea creditului. Ieri am constatat ca suma pe care am depus-o, nu mai exista. Asa este normal?! Urmeaza maine sa vorbesc cu consilierul, dar voiam sa stiu daca am motive de ingrijorare.

Multumesc!
Suma pentru depozitul colateral o aveai depusă în contul curent?
În cazul meu,la BRD, suma a fost transferată din contul curent într-un cont creat special pentru depozitul colateral. Și pentru a-l vedea a trebuit să umblu în setările mybrd și să îl fac vizibil.

#11944
VioletaV

VioletaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2017
Nu, mi-a fost deschis un cont nou, chiar il intrebasem pe consilier de ce mi-a facut cont nou si asa mi-a spus ca se procedeaza. Sunt la bcr. Eu mi-am vazut suma mereu in cont, ieri a disparut, e 0. Nu am idee ce s a intamplat.

#11945
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Intreaba maine si o sa te lamureasca sigur.

#11946
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
La ING il vezi ca si cont de economii separat, n-am incercat sa vad daca ii pot transfera in alta parte :D

#11947
VioletaV

VioletaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2017

View PostRealThing, on 23 iulie 2017 - 21:10, said:

La ING il vezi ca si cont de economii separat, n-am incercat sa vad daca ii pot transfera in alta parte :D

Si eu tot pe cont de economii aveam depozitul. Acum am ramas cu contul, dar mi au luat banii :)). Mai e putin si ma lamuresc, nu mi se pare deloc in regula.



Edited by VioletaV, 23 July 2017 - 21:30.


#11948
dianacimp

dianacimp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.07.2017

View PostCataLungu, on 21 iulie 2017 - 14:01, said:

Este cineva care are dosarul la banca Otp, pe acest forum?
da

#11949
CataLungu

CataLungu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.07.2017
Buna dimineata Diana, imi poti spune te rog cum merge treaba cu dosarul tau? La mine merge cu incetinitorul...astept de o saptamana pentru aprobarea finala...de o luna si jumatate il am in centrala...

#11950
Oanagavrila

Oanagavrila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 23.05.2017
Buna dimineata,

As vrea sa stiu daca se mai afla cineva in situatia mea.
Am rezervare de fonduri pentru un apartament care acum a fost finalizat. Am dus actele apartamentului la banca, pentru avizul juridic iar juristul nu vrea sa primeasca apartamentul in garantie , Motivul ar fi acela ca nu este facuta corect apartamentarea. Pe autorizatia de constructi si procesul verball de receptie a lucrarii este trecut: locuinta colectiva cu 19 apartamente si spatiu comercial iar pe apartamentare apar 20 de apartamente, fara a  fi evidentiat spatiul comercial.
Am vorbit cu cei de la agentia imobiliar care au luat legatura cu dezvoltatorul. Dezvoltatorul si agentia sustin ca la alte banci nu au avut aceasta problema. Cu toate acestea au zis ca va trebui refacuta apartamentarea. Au trecut 2 saptamani si nu am primit niciun  termen de solutionare a problemei. Daca sun agentul imobiliar spune ca ba e in concediu juristul.. ba nu stiu ce... Mi se pare ca trage de timp. Antecontractul meu expira in 18 august.

Multumesc

#11951
ljack

ljack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.07.2009

View PostAndreimadalin, on 23 iulie 2017 - 09:02, said:

Buna ziua,

Pentru prima casa, co-platitorul trebuie sa fie sot/sotie, ruda de gradul I sau sunt banci care accepta si partenerul/partenera?...daca mai sunt persoane care au aplicat cu partenerul/partenera va rog cateva sfaturi si exemple de banci care accepta
Multumesc

Initial am vrut sa fac si eu cu partenerul la BRD, dar m-am incadrat singur cu salariul. Era ceva mai complicat, mai multe acte de semnat, erau cumva doua credite (posibil sa ma insel nu mai retin exact). Nu am mers mai departe cu ideea, si asa este destula birocratie cat sa mi ajunga.

#11952
Vioviorela

Vioviorela

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.06.2017

View PostAndreimadalin, on 23 iulie 2017 - 09:02, said:

Buna ziua,

Pentru prima casa, co-platitorul trebuie sa fie sot/sotie, ruda de gradul I sau sunt banci care accepta si partenerul/partenera?...daca mai sunt persoane care au aplicat cu partenerul/partenera va rog cateva sfaturi si exemple de banci care accepta
Multumesc


Nu se accepta cu partenera.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate