Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Workstation pentru grafica dar si gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#19
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 09 ianuarie 2017 - 18:40, said:

La ce SSD-uri te-ai gandit? Iar la RAID, te gandeai la RAID 0 sau 1?

RAID 0, cu mentiunea ca nu as tine date importante acolo. Ca model ma gandeam la ceva de genul acesta.

View Postjegmihai, on 09 ianuarie 2017 - 18:40, said:

Hmm, grea decizie. 1080-ul se descurca ok-ish in ultimele jocuri aparute, dar , cel mai probabil urmatoarele titluri ale anului o vor limita foarte mult. Daca alegi varianta cu 1080-ul, cea de-a doua va trebui sa vina cat mai rapid, cel tarziu intr-un an.

Cred ca cel mai intelept ar fi sa pastrez GTX-ul 960 pe care il am deja si sa fac upgrade la placa video in momentul in care voi simti ca am nevoie de ea. Sincer sa fiu nu prea am timp sa ma mai joc jocuri, iar GTA 5 il va duce in setari decente (nu pe UHD evident).

View Postjegmihai, on 09 ianuarie 2017 - 18:40, said:

Eu as alege strict intre 5820K si 6800K. Va trebui neaparat un OC (hardware-ul iti permite un OC foarte bun), sa beneficiezi de el (pe oricare l-ai alege) la maxim.

Ok, as alege 6800K daca il voi gasi undeva la un pret bun. Oare cand vor aparea urmatoarele procesoare de acest tip?

View Postjegmihai, on 09 ianuarie 2017 - 18:40, said:

Sincer sa fiu, nu cred. Leadex este deja o sursa excelenta, Corsair-ul nu merita diferenta de bani. Daca chiar vrei un upgrade cum trebuie, te uiti direct la Seasonic G.

Ma intereseaza ca sursa sa ma tina pe toata viata sistemului, considerand si OC + diverse upgrade-uri pe viitor (SLI, mai multe HDD, racire pe lichid, ventilatoare) si evident sa fie silentioasa (fara coil noise).

View Postjegmihai, on 09 ianuarie 2017 - 18:40, said:

Nu suna rau, dar sistemul se va auzi mai mult comparativ cu o Nanoxia (pierzi antifonarea). Acestia au si variante mai ieftine , cum ar fi Deep Silence 2 . Design-ul te-a atras mai mult la Core?

Nu am vazut in realitate o carcasa din gama Core, dar m-a atras faptul ca permite instalarea a mai multor radiatoare/ ventilatoare si ca este foarte aerisita. Initial ma gandisem la X5, dar cred ca este prea mare Posted Image) As vrea sa pun acest kit EK pe apa pentru CPU, chiar daca unii ar zice ca sunt bani aruncati.

Legat de placa de baza, as opta pentru MSI X99A SLI. Nu as vrea sa-i dau un aer prea de gaming sistemului :))

Edited by BOGraphics, 10 January 2017 - 10:06.


#20
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 10:00, said:

RAID 0, cu mentiunea ca nu as tine date importante acolo. Ca model ma gandeam la ceva de genul acesta.
Eu m-as fi gandit la un 850 EVO, pentru cei 5 ani de garantie.

View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 10:00, said:

Cred ca cel mai intelept ar fi sa pastrez GTX-ul 960 pe care il am deja si sa fac upgrade la placa video in momentul in care voi simti ca am nevoie de ea. Sincer sa fiu nu prea am timp sa ma mai joc jocuri, iar GTA 5 il va duce in setari decente (nu pe UHD evident).
Pastreaz-o si vezi cum se descurca. Daca ai nevoie de putere mai mare, o schimbi.


View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 10:00, said:

Ok, as alege 6800K daca il voi gasi undeva la un pret bun. Oare cand vor aparea urmatoarele procesoare de acest tip?
Ramai pe 6800K atunci, nu are rost sa te arunci la variante si mai scumpe. Skylake-X ar trebui sa se lanseze in a doua jumatate a lui 2017, ai avea destul de asteptat.

View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 10:00, said:

Ma intereseaza ca sursa sa ma tina pe toata viata sistemului, considerand si OC + diverse upgrade-uri pe viitor (SLI, mai multe HDD, racire pe lichid, ventilatoare) si evident sa fie silentioasa (fara coil noise).
De tinut tine, stai linistit. Daca pe viitor te gandesti si la un eventual SLI de 1080-uri, ambele ar consuma ~400W in peak. Mai adunam 170W (in cel mai rau caz) de la 6800K-ul overclock-at + alti 50W de la diverse (HDD, LED-uri, racire) si ajungem la ~620W.

Teoretic, o SF Leadex/Seasonic G de 650W ar trebui sa tina, mai ales ca ambele au si o rezerva de putere.

Leadex este excelenta dar nu perfecta, are doar certificare Silver si vine cu capacitori CapXon pe secundar (care sunt considerati low-end).
Pe de alta parte, singurul minus al G-ului ar fi ca este semi-modulara.
Daca stau sa ma gandesc mai bine, as alege G-ul, dar la un pret mai bun decat la PcGarage.

View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 10:00, said:

As vrea sa pun acest kit EK pe apa pentru CPU, chiar daca unii ar zice ca sunt bani aruncati.
Motivul fiind? Posted Image   Exista si variante foarte bune si pe aer, mai ieftine. Vezi Noctua NH-D15, probabil unul din cele mai bune coolere pe aer.

View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 10:00, said:

Nu am vazut in realitate o carcasa din gama Core, dar m-a atras faptul ca permite instalarea a mai multor radiatoare/ ventilatoare si ca este foarte aerisita. Initial ma gandisem la X5, dar cred ca este prea mare )
Este aerisita dar este nu este la fel de silentioasa ca Nanoxia. Daca vrei sistem bine aerisit, dead-silent atunci mergi pe Nanoxia. Sunt regii cand vine vorba de silentiozitate si calitate.



View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 10:00, said:

Legat de placa de baza, as opta pentru MSI X99A SLI. Nu as vrea sa-i dau un aer prea de gaming sistemului Posted Image)
Este foarte ok.

Edited by jegmihai, 10 January 2017 - 11:24.


#21
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 10 ianuarie 2017 - 11:22, said:

Ramai pe 6800K atunci, nu are rost sa te arunci la variante si mai scumpe. Skylake-X ar trebui sa se lanseze in a doua jumatate a lui 2017, ai avea destul de asteptat.

Skylake-X va fi totusi pentru entuziasti si va costa o mica avere nu? Apoi vad ca va exista un alt socket pt acest CPU.

View Postjegmihai, on 10 ianuarie 2017 - 11:22, said:

Motivul fiind? Exista si variante foarte bune si pe aer, mai ieftine. Vezi Noctua NH-D15, probabil unul din cele mai bune coolere pe aer.

Sa zicem ca mereu mi-am dorit o racire pe lichid, iar acum as avea ocazia sa "faca sens" :)) De aceea as prefera o carcasa mai aerisita si evident cu fereastra. As fi preferat sa pun si placa video pe lichid, dar devine cam scump. Apoi, din teste, am vazut ca scade foarte mult temperatura la CPU in OC, iar aerul cald de la CPU este scos direct afara din carcasa si nu mai incalzeste suplimentar si alte componente.

#22
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 11:58, said:

Skylake-X va fi totusi pentru entuziasti si va costa o mica avere nu? Apoi vad ca va exista un alt socket pt acest CPU.
Da. Problema este ca nu am gasit nimic referitor la Skylake-E.

Dar da, vor schimba socket-ul pe reteta Haswell-Broadwell --> Skylake (consumer).

#23
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 10 ianuarie 2017 - 12:13, said:

Da. Problema este ca nu am gasit nimic referitor la Skylake-E.

Dar da, vor schimba socket-ul pe reteta Haswell-Broadwell --> Skylake (consumer).

De curand citisem ca socket-ul 2011-3 va permite si procesoarele viitoare... Posted Image

#24
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 11:58, said:

Sa zicem ca mereu mi-am dorit o racire pe lichid, iar acum as avea ocazia sa "faca sens" Posted Image) De aceea as prefera o carcasa mai aerisita si evident cu fereastra. As fi preferat sa pun si placa video pe lichid, dar devine cam scump. Apoi, din teste, am vazut ca scade foarte mult temperatura la CPU in OC, iar aerul cald de la CPU este scos direct afara din carcasa si nu mai incalzeste suplimentar si alte componente.
Ma uitam acum si la NZXT H440, care ti-ar indeplini criteriile. Ramane de vazut daca racirea este compatibila cu carcasa.

Nici Corsair-ul folosit de ei in review nu este rea, dar imi displace pozitionarea sursei.

View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 12:22, said:

De curand citisem ca socket-ul 2011-3 va permite si procesoarele viitoare... Posted Image
Pune link, posibil sa fi citit gresit.

#25
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Eu am citit aici : High-end Skylake processors to get yet another socket .

#26
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 10 ianuarie 2017 - 12:54, said:


Mda... eu nu mai gasesc unde am citit. Oricum nu prea ar conta...

Acum, ca o intrebare amuzanta: cum or fi urmatoarele procesoare AMD Ryzen? :))))))

#27
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Au demonstrat ca flagship-ul lor poate invinge 6900K, la un pret mult mai mic. Irelevant, avand in vedere nevoile tale.

Pe tine te-ar interesa un SR7, care va fi valabil prin martie-aprilie.

Pana atunci, putem doar sa speculam cu privire la performante si preturi.

Din cuvintele tale reiese ca nu grabesti achizitia, ma insel?

Edited by jegmihai, 10 January 2017 - 13:37.


#28
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 10 ianuarie 2017 - 13:37, said:

Au demonstrat ca flagship-ul lor poate invinge 6900K, la un pret mult mai mic. Irelevant, avand in vedere nevoile tale.

Pe tine te-ar interesa un SR7, care va fi valabil prin martie-aprilie.

Pana atunci, putem doar sa speculam cu privire la performante si preturi.

Din cuvintele tale reiese ca nu grabesti achizitia, ma insel?

Considerand ca nu este o investitie tocmai mica, nu vreau sa ma grabesc. Sunt nerabdator ce-i drept, dar nici nu as vrea sa "arunc" acum cateva mii de euro pe un computer si peste 3 luni sa vad ca puteam sa iau ceva mult mai bun. Dar sunt constient ca mereu va aparea ceva mai bun.

#29
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Orice procesor pe 2011-3 va fi la ani lumina de Q6600. Apropo, cum te descurci cu el?

#30
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 10 ianuarie 2017 - 13:46, said:

Orice procesor pe 2011-3 va fi la ani lumina de Q6600. Apropo, cum te descurci cu el?

Ma cam enerveaza :))  La job am i5 si e clar mai performant!

#31
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ce i5 mai exact? Acela se descurca bine? Te intreb pentru ca e posibil ca un eventual 5820K/6800K sa fie overkill pentru tine.

Edited by jegmihai, 10 January 2017 - 13:50.


#32
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 10 ianuarie 2017 - 13:49, said:

Ce i5 mai exact? Acela se descurca bine? Te intreb pentru ca e posibil ca un eventual 5820K/6800K sa fie overkill pentru tine.

i5 6500. Nu se pune problema de overkill pt ca vreau sa-l folosesc si la randari 3d! Pe i5-ul asta nu fac randari, ci doar Photoshop, Illustrator.

Edited by BOGraphics, 10 January 2017 - 15:31.


#33
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Got it.

In mare parte ramane configuratia urmatoare + kit-ul de racire :
  • MSI X99 SLI , dotata cu tot ce trebuie.
  • i7 6800K
  • 32GB DDR4 2600Mhz si latenta CL16.
  • 2x Samsung 850 EVO de 250GB pentru RAID 0. Aici pot interveni mici ajustari, eu am ales 850 EVO pentru garantia suplimentara.
  • Seasonic G de 750W, certificata Gold, semi-modulara. Overall, o sursa excelenta.
  • Monitorul ales de tine, care este foarte bun pentru pretul lui. Vad ca vine calibrat din fabrica.
  • HDD Seagate de 2TB
Acestea sunt cam fixe, nu vad ce schimbari ar mai putea interveni. Singurele necunoscute raman :

1. Carcasa. Avand in vedere preferinta ta pentru o carcasa cu geam lateral transparent, varianta Nanoxia pica. Eu am 2 propuneri : Aici alegerea o faci tu, tine mai mult de gusturi. Poate ai tu o varianta pe care nu am remarcat-o.

2. Placa video. Se va dovedi folositoare in randarile 3D accelerate CUDA, dar in jocuri nu este deloc indicata. Ai spus ca nu o vei folosi in UHD, vei folosi alt monitor FHD sau vei face downscale rezolutiei direct din joc? Daca vorbim de cea de-a doua varianta, nu cred ca este cea mai sanatoasa. Nu stiu cat de bine s-ar vedea un joc rulat la FHD pe un monitor 4k.

Edited by jegmihai, 10 January 2017 - 16:08.


#34
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 10 ianuarie 2017 - 16:03, said:

1. Carcasa. Avand in vedere preferinta ta pentru o carcasa cu geam lateral transparent, varianta Nanoxia pica. Eu am 2 propuneri :

O carcasa similara cu recomandarile tale pare sa fie Thermaltake Suppressor. Problema e ca pt montarea unui radiator mare in partea de sus, se va scoate materialul antifonant.

View Postjegmihai, on 10 ianuarie 2017 - 16:03, said:

2. Placa video. Se va dovedi folositoare in randarile 3D accelerate CUDA, dar in jocuri nu este deloc indicata. Ai spus ca nu o vei folosi in UHD, vei folosi alt monitor FHD sau vei face downscale rezolutiei direct din joc? Daca vorbim de cea de-a doua varianta, nu cred ca este cea mai sanatoasa. Nu stiu cat de bine s-ar vedea un joc rulat la FHD pe un monitor 4k.

Ma gandesc ca daca rezolutia se scalaeaza la fix 1/2 nu vor aparea mari probleme. In plus, prioritatea nu vor fi jocurile, dar am in plan sa pun o placa video proportionala cu sistemul in viitor.

RAM-ul nu poate fi la 3000 Mhz? Mie imi surade acesta. La HDD, nu stiu de ce, dar prefer WD (seria RE sau Black), desi mi-a crapat unul cu date foarte importante. Pentru a nu mai risca pe viitor, este posibil sa aleg RAID 1, chiar daca este costisitor.

Edited by BOGraphics, 10 January 2017 - 16:18.


#35
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 16:18, said:

O carcasa similara cu recomandarile tale pare sa fie Thermaltake Suppressor. Problema e ca pt montarea unui radiator mare in partea de sus, se va scoate materialul antifonant.
Am observat-o si pe aceasta, dar parca nu merita banii.

View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 16:18, said:

Ma gandesc ca daca rezolutia se scalaeaza la fix 1/2 nu vor aparea mari probleme. In plus, prioritatea nu vor fi jocurile, dar am in plan sa pun o placa video proportionala cu sistemul in viitor.
Cam pe acolo ar trebui sa fie scalarea. Oricum, este buna decizia. Daca 960-ul isi va face treaba bine, vei fi economisit pe putin 2900 de lei.

View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 16:18, said:

RAM-ul nu poate fi la 3000 Mhz? Mie imi surade acesta.
Ba da, dar sa nu fie 4 placute. Din start te limitezi la maxim 64GB pe placa de baza, inutil daca ma intrebi pe mine. Daca vrei RAM la 3000Mhz, vezi acest kit Vengeance Blue.

View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 16:18, said:

La HDD, nu stiu de ce, dar prefer WD (seria RE sau Black), desi mi-a crapat unul cu date foarte importante.
RED-urile sunt destinate NAS-urilor, nu se incadreaza pentru nevoile tale. De Black-uri doar numele este, un WD Black de 2TB costa 635 de lei. Pretul mi se pare incredibil de mare.  Apropo, te descurci cu 1TB sau ai nevoie de 2TB?

View PostBOGraphics, on 10 ianuarie 2017 - 16:18, said:

Pentru a nu mai risca pe viitor, este posibil sa aleg RAID 1, chiar daca este costisitor.

Quote

Apropo, te descurci cu 1TB sau ai nevoie de 2TB?

Daca te descurci cu 1TB, atunci planuesti sa faci RAID 1 intre 2 HDD-uri de 1TB?
Daca ai nevoie de 2TB, situatia se complica.

Ai zis ca vrei WD, dar WD nu are in oferta niciun HDD de 2TB cu  7200rpm decat Black-ul (cel scump). Singurele optiuni vin de la Seagate si Toshiba.
Daca ma intrebi pe mine, mai degraba as face RAID 1 intre 2 HDD-uri gen Seagate/Toshiba decat sa dau ~630 de lei pe un Black. Costurile sunt similare, dar ai certitudinea ca nu iti vei pierde datele definitiv.

#36
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 10 ianuarie 2017 - 17:23, said:

Daca te descurci cu 1TB, atunci planuesti sa faci RAID 1 intre 2 HDD-uri de 1TB?
Daca ai nevoie de 2TB, situatia se complica.

As prefera 2TB. In acest moment am cateva hdd pe care sunt imprastiate datele, din care mai importante ar fi: unul de 1.5Tb, unul de 500Gb si unul extern de 2Tb. As vrea pe viitor sa mut cam totul pe noul sistem, dar sa fiu sigur ca nu mai pierd datele asa cum am mai patit. Pe cel extern il voi folosi probabil pt backup, mai ales ca este si USB! Pentru HDD-ul busit as vrea sa incerc sa recuperez datele la o fima specializata, in spearanta ca este doar o problema electronica.

Ma gandeam la acest HDD, care stiu ca se preteaza serverelor si rezista teoretic la uzura mult mai mare. Sunt sigur ca HDD-ul care mi s-a stricat, s-a dus din cauza temperaturii (sufla placa video direct in el, iar ventilatorul de intake nu facea fata). Ce-i drept acum, intr-un RAID 1 nu cred ca mai renteaza.

La RAID 1 parca creste viteza de citire, dar cea de scriere ramane la fel, nu?

Legat de RAM, nu e de preferat sa lucreze in Quad Channel? Sau pe viitor, cand cerintele vor creste, mai adaug inca 2 module identice si obtin si Quad Channel :D

Thanks!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate