Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

AOC AG271QX... ar trebui sa-l returnez?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
m4gicm

m4gicm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 30.10.2010
Salutare,
de curand mi-am configurat un sistem de gaming (mediu) la care am achizitionat un monitor AOC AG271QX. Toate bune si frumoase, dar am observat niste chestii ciudate (banui ca-i vorba de renumitul bleeding).
Ar trebui sa il returnez?

Mentionez ca in jocuri se vede foarte frumos, culorile sunt OK. La fel si imaginile...

Attached Files


Edited by m4gicm, 06 January 2017 - 10:29.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Eu as spune sa-l returnezi cat mai repede, si eventual sa te consulti cu colegii daca sa iei altul identic sau altceva. Poate e doar unul din x exemplare ce sufera de asta.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WexJRnud32U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

monitorul trebuie sa-l privesti perpendicular!

daca il poti returna? returneaza-l... dar nu te baza ca bleeadingul e un defect!

Edited by Nero-d, 06 January 2017 - 10:52.


#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
In general fara multe incercari cu o camera cu setari manuale nu prea ai cum sa fotografiezi efectele IPS glow si backlight bleeding. Camera are tendinta sa exagereze grav.
Eu am putin bleeding in stanga jos, dar nu se observa, nu am linii de contur cum se vede la tine acel dreptunghi rotunjit.
In general nu ai cum sa nimeresti un monitor IPS fara glow sau bleeding. AOC din punct de vedere al imaginii sunt cam cei mai buni momentan. Eu am mers pe Phillips doar pt ca era o oferta de nerefuzat si diferenta e mica.
Conturul ala central pare mai deranjant.
Faza ii ca tu ai ales un monitor care forteaza cam foarte tare raportul pret/specificatii.
IPS 2K la 2000 de lei cu 144hz, freesync si 1 ms, ceri cam prea multe la banii astia.

Edited by SpeedDemon, 06 January 2017 - 10:58.


#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Eu vad ca este TN.

#6
m4gicm

m4gicm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 30.10.2010
Mai perpendicular de atat nu am cum sa-l privesc. Stau chiar in fata lui...

Pot sa-l returnez fara nici o problema pentru ca l-am cumparat on-line si mi-a fost livrat acum 3 zile. Intrebare: acest bleeding e chiar un defect? adica, in afara ca se vede asa patat pe fond negru, ce altceva mai implica (ca si probleme)? Evolueaza in timp? Afecteaza altceva?

L.E.
Diagonala    27 inch
Tehnologie display TN   
Tip rezolutie  WQHD
Rezolutie optima 2560 x 1440
Tip iluminare fundal  LED

Attached Files


Edited by m4gicm, 06 January 2017 - 11:01.


#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 jegmihai, on 06 ianuarie 2017 - 10:58, said:

Eu vad ca este TN.

Oops my bad. Atunci sa il returneze, la TN chiar nu are voie sa arate asa mai ales si la pretul ala. Zici ca are si IPS glow desi nu e IPS.
In general lumea cumpara AOC-uri cu panel IPS, ca la aia sunt buni AOC.
Backlight bleeding inseamna ca scapa lumina de la led-uri pe la marginile monitorului si iti supralumineaza anumite zone.
Evolueaza doar daca manipulezi necorespunzator monitorul, oriucum putin probabil.
Afecteaza ca vezi o imagine mai naspa. Cu draperiile trase, intuneric complet in camera si fundal negru poti vedea cat de grave sunt problemele.

Edited by SpeedDemon, 06 January 2017 - 11:10.


#8
m4gicm

m4gicm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 30.10.2010
Cam asa arata un clip de pe youtube cu draperiile trase...

link

Edited by m4gicm, 06 January 2017 - 11:29.


#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
dap... deranjant... trimite-l inapoi...

#10
m4gicm

m4gicm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 30.10.2010
Pana la urma am decis sa-l returnez. Acum astept sa-mi ramburseze banii si inca nu m-am decis daca sa iau acelasi monitor sau sa ma orientez spre alt model.

#11
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
Orientează.te spre alt model.

#12
m4gicm

m4gicm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 30.10.2010
Am luat unu la fel care nu mai are defecte. Sunt foarte multumit de acest monitor si de faptul ca am ramas decis tot pe modelul asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate