Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema foarte ciudata cu Windows-ul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Salutare, am un Dual core la 2,8 Ghz cu 3 Ghz Ram, un HDD de 250 Giga si un SSD de 256 cumparat acum trei saptamani.
Am pus pe o partitie de pe SSD win XP, pe alta Win 10 (nu are sens sa postez si dincolo ptr 10, ca problema este universala cam).
Am si pe HDD o partitie cu Win XP instalata pe care bine ca nu am sters-o, nu boota de pe aia, boota de pe SSD. SSD a fost vazut im BIOS, s-a instalat totul okey.
Mergea totul foarte bine de cam o luna incoace, dar ieri brusc a aparut o eroare foarte ciudata din win XP pe care o sa o atasez aici, adica poza, este cu MOM.exe, apoi daca am sters driverele de la ATI apare alta eroare gen ccc.exe..., dupa aia apare CCCInstaller.exe....errror, asta dupa ce s-a startat windows-ul, nu m ai merge okey deloc, nu stiu ce mi-a facut la browsere ca nu mai merg desi netul merge, doar Opera ala vechi mai merge, restul desi sunt bine instalate, apare sus ceva ciudat, o sa atasez si asta, ca un fel de foaie de ceva care niciodata nu a mai aparut, e ceva ce nu pricep.
Nenorocirea este ca atunci cand am startat si Win10, a aparut si acolo o eroare din aia cu cod asemanatoare cu cea din poza pe care o atasez.
Dupa aia am dezactivat SSD si am pus HDD ala cu XP de rezerva si azi a aparut si aici aceiasi eroare !!! Ieri seara mergea bine.
CE s-a intamplat ?!!! Am cautat pe tot netul si nu am mai vazut asa ceva, erorile alea le-am gasit dar nu au legatura cu ce s-a intamplat la mine adica cauza zic. Nu e de la SSD ca altfel nu se "imbolnavea" si XP de pe HDD care era de rezerva. Virusi nu aveau cum sa fie daca am formatat partitiile pe care am instalat.
Sa fie virusi ceva ?! Sa-i fi luat de pe alte partitii dupa ce am instalat totul clean ? Ca partitia cu kituri, sincer nu am ras-o, dar si asa aceleasi kituri le aveam si nu aveam probleme pana acum de cel putin 1-2 ani desi am reinstalat de acolo de n ori.

In bios am observat ceva ciudat...odata imi vedea HDD-ul si SSD-ul la Drivers, odata nu mi le vedea corect, vedea ba unu ba altul desi porturile SATA sunt open toate...pana acum nu aveam problema asta ! Un HDD e bagat si nu e vazut in BIOS si Windows, inainte il vedea, nu e defect ca odata vede, odata nu.


Am facut tot ce se putea face, schimbat bateria la BIOS, reinstalat XP clean pe SSD unde era, dupa formatarea partitiiei, sters driverele de la ATI cum ca mom.exe ala de acolo e, nu era la mine de acolo, ca tot cu acele drivere ptr Radeion 4500 am mers de 2 ani si erau f bine.
S-a defectat ceva fizic cumva ?! Memorii, placa baza ? Ca ma depaseste situatia.
Am instalat azi WIn10 iar, pe aceiasi partitie unde era Win10 dupa ce am formatat-o in procesul de setup, si acolo sunt probleme, merge mai incet, cateodata apar si acolo erori de genul asteia din poza.
Nici aici nu merg broewserele chiar daca le-am instalat clean !! Tot opera vechi merge si atat, iar sus apare iar aia ciudata o sa o incercuiesc ca sa vedeti la ce ma refer, in poza apare loading...si nu se incarca google.
Am incercuit cu rosu chestia aia la fisier ciudatenie_browser.jpg, inainte nu aparea foaia aia sus acolo, si mergea foarte bine, nu e de la proxy, nu e de la setari din astea de fraieri si sa nu ma fi uitat.

Ma gandesc daca pana acum a mers brici...ceva nu este in ordine, deci acelasi calculator, aceleasi Windows, aceleasi drivere, cam aceleasi Kituri din acelasi folder de pe SSD sau HDD, poate am luat eu ceva nou kit...si sa aiba virusi, dar nu stiu...nu am pus antivirus intrucat la cate cracks sunt, le confunda si ma lasa fara kituri pana la urma.
Pareri ceva ?! Ati mai intalnit asa ceva ? Daca da, tare sunt curios ce s-a intamplat daca poate cineva sa ma lamureasca.
Daca e de la un virus, ce antivirus sa iau ca sa vada ce trebuie ? nu sa...arata toate cracks sau programa crakate ca-s virusi ca nu am facut nimic.
Multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by TheFlooder, 06 January 2017 - 04:57.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
1 daca vrei sa-ti mearga bine dual boot, instalezi fiecare sistem pe unitate separata, nu pe acelasi disk... iar cand instalezi SO, scoti toate celelalte driveuri! doar ala pe care instalezi sa ramana!
2 marea majoritate a crackurilor, contin virusi si trojeni

fie e o problema la placa de baza (sau cablurile, sau sursa), fie esti plin de virusi, fie amandoua!
XP e un SO depasit care nu mai merita instalat... decat daca ai nevoie neaparat de hardware care au suport doar pe XP! si in aceasta eventualitate, ii tai netul!

Edited by Nero-d, 06 January 2017 - 05:07.


#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostTheFlooder, on 06 ianuarie 2017 - 04:44, said:

nu am pus antivirus intrucat la cate cracks sunt, le confunda si ma lasa fara kituri pana la urma.
Intotdeauna softwareul a fost mai prost decat "utilizatorul care stie tot"... Si, de prost ce e softwareul, utilizatorul tot apeleaza la software - ca sa fie sigur ca softwareul-antivirus e prost si utilizatorul e cel "cunoscator"*.

E clar: softwareul folosit e prost. Scoate banu', lasa cracku' si vezi daca, folosind software cumparat, mai aceste dileme si cumpene din viata.

Nu ne-am nascut toti destepti/invatati si invatam pe drum, da' sa crezi ca tu, care te lovesti de niste probleme simple (nasol ca nu le-au avut si altii, ca deja aveai solutia; si mai nasol e ca nu stii sa-ti rezolvi singur problema), esti mai "tare" ca softwareul... da dovada de altceva.

P.S. Ce e aia "partitia de kituri"? E locul in care aduni toate ciordaciunile, mocaciunile si "promotiile" de pe Internet (infectate sau nu cu diverse) ca mai apoi sa te plangi ca merg prost? Tie nu'ti da cu virgula un astfel de comportament? Nu ai reusit sa-ti pui inca aceasta problema?

P.S2. Cand zici ca ai facut ultima analiza a unui executabil ca sa demonstrezi ca antivirusul e mai prost decat ceea ce stii tu/decat analiza ta?

Edited by dexterash, 06 January 2017 - 05:55.


#4
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View PostTheFlooder, on 06 ianuarie 2017 - 04:44, said:

Am pus pe o partitie de pe SSD win XP, pe alta Win 10 (nu are sens sa postez si dincolo ptr 10, ca problema este universala cam).
Cat sa te duca capul sa faci asa ceva? Posted Image Posted Image... poate strici si HDD si SSD

Edited by arbuneaionut, 06 January 2017 - 06:55.


#5
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011

View Postdexterash, on 06 ianuarie 2017 - 05:32, said:

Intotdeauna softwareul a fost mai prost decat "utilizatorul care stie tot"... Si, de prost ce e softwareul, utilizatorul tot apeleaza la software - ca sa fie sigur ca softwareul-antivirus e prost si utilizatorul e cel "cunoscator"*.

E clar: softwareul folosit e prost. Scoate banu', lasa cracku' si vezi daca, folosind software cumparat, mai aceste dileme si cumpene din viata.

Nu ne-am nascut toti destepti/invatati si invatam pe drum, da' sa crezi ca tu, care te lovesti de niste probleme simple (nasol ca nu le-au avut si altii, ca deja aveai solutia; si mai nasol e ca nu stii sa-ti rezolvi singur problema), esti mai "tare" ca softwareul... da dovada de altceva.

P.S. Ce e aia "partitia de kituri"? E locul in care aduni toate ciordaciunile, mocaciunile si "promotiile" de pe Internet (infectate sau nu cu diverse) ca mai apoi sa te plangi ca merg prost? Tie nu'ti da cu virgula un astfel de comportament? Nu ai reusit sa-ti pui inca aceasta problema?

P.S2. Cand zici ca ai facut ultima analiza a unui executabil ca sa demonstrezi ca antivirusul e mai prost decat ceea ce stii tu/decat analiza ta?

lasa-l tata ca-l bagi in depresie.

@initiator, nu te sfii sa procedezi in continuare exact cum ai facut si pana acum.
astfel si numai astfel vei descoperi intr-o zi ca, daca, cu adevarat ai nevoie de un pc in viata ta, unele chestii se fac doar, intr-un anumit fel, iar altele nu se fac deloc.
sa dai cu capul de toti peretii pana nimeresti usa este cea mai normala cale de a invata.

#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Am inceput sa citesc, am vazut ca scrie despe xp+win10 pe ssd si m-am oprit din citit.

Edited by Handicarpati, 06 January 2017 - 08:07.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostTheFlooder, on 06 ianuarie 2017 - 04:44, said:

Ma gandesc daca pana acum a mers brici...ceva nu este in ordine, deci acelasi calculator, aceleasi Windows, aceleasi drivere, cam aceleasi Kituri din acelasi folder de pe SSD sau HDD, poate am luat eu ceva nou kit...si sa aiba virusi, dar nu stiu...nu am pus antivirus intrucat la cate cracks sunt, le confunda si ma lasa fara kituri pana la urma.
Pareri ceva ?! Ati mai intalnit asa ceva ? Daca da, tare sunt curios ce s-a intamplat daca poate cineva sa ma lamureasca.
Daca e de la un virus, ce antivirus sa iau ca sa vada ce trebuie ? nu sa...arata toate cracks sau programa crakate ca-s virusi ca nu am facut nimic.

Nu oferim suport pentru protejarea colectiei de crack-uri.
Softpedia nu incurajeaza pirateria software!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate