Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Scoala din Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Happy4Ever

Happy4Ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 28.12.2014
Salutare SoftPedia,revin cu o noua intrebare(de data asta foarte serioasa) dupa aprox. un an de inactivitate !
In luna iulie al acestui an ma voi muta in minunata Canada in statul bucatarieer,Ontario !
Eu sunt clasa 8-a aici(in Romania) si anul acesta in iunie voi da examenul de competenta(sau cum se spune)...Cam cat de important este acest examen(mate,romana) pentru intrarea acolo,ma rog,la romana iau un 9 dar mi-e frica la mate sa nu intru cu 6,7.
Inca o intrebare,daca aici sunt a 8-a,in Canada ce clasa voi fii? Dat fiind faptul ca vorbesc engleza la perfectie ?
Multumesc !

#2
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Probabil o sa intri in clasa a 7-a. Nu sunt sigur.
Stiu ca in Germania si alte tarii, daca mergi acolo la scoala intri cu o clasa mai jos.

#3
Happy4Ever

Happy4Ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 28.12.2014
Dar nu prea are logica? De ce sa intru a 7-a ? Sora mea vitrega era intr-a 4 si a bagat-o direct a 6-a fara sa stie engleza(acum 10 ani)

#4
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
in spania a intrat cu o clasa mai sus .

#5
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Fiecare tara cu reguliile ei. Eu am zis de ce stiam. Acum fiecare.

#6
Happy4Ever

Happy4Ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 28.12.2014
Examenele sunt importante? Trebuie sa iau nota cat mai mare?

#7
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
În Ontario, în concordanță cu Actul Educației,principalul criteriu pentru distribuirea într-o anumită clasă este vârsta (art. 21). Cam așa arată distribuția actuală:
Vârsta de 13 ani, clasa 8, 14 ani, clasa 9, 15 ani, clasa 10, 16 ani. Sunt 12 clase. (Rareori 13)

Se ia în considerare vârsta pe care elevul o are în prima zi a începutului de an școlar.

Admiterea nu este condițonată strict de performanțele academice (art. 40 alin. 1 și 3), dar poate fi respinsă de o școală anume dacă nu sunt îndeplinite condițiile impuse de instituția respectivă. Pe scurt, nu există posibilitatea să rămâi fără școală, dar există posibilitatea ca o instituție specifică să respingă candidatul; până la urmă totuși, dacă nu există o alternativă viabilă pentru educarea elevului, instituția respectivă va fi obligată să înscrie elevul oricum.

Ca fapt divers, cea mai bună școală din Ottawa este aceasta. (Opinie mai mult sau mai puțin subiectivă)

Oarecum problematic este faptul că pentru a obține "diploma de bacalaureat" (Ontario Secondary School Diploma), se adună credite de la fiecare subiect pe care l-ai trecut; cum elevii canadieni încep de la 14 ani, va fi interesant de văzut modul în care vei obține respectivele credite. Ori se echivalează numeric în lumina rezultatelor obținute la evaluarea de admitere (initial/intake assessment), ori trebuie obținute de la zero.

Admiterea funcționează așa:
- testul de matematică este unul standardizat; se evaluează dacă cunoștiințele pe care le are elevul sunt suficiente și în ton cu cele pe care le are un copil din Ontario de vârstă identică. În baza acestui test, școala la care vei fi arondat te va pune într-o clasă de matematică potrivită cunoștiințelor tale
- testul de limbă străină: dacă într-adevăr vorbești limba engleză la perfecție, atunci testul va fi doar o formalitate pentru a evalua capacitatea cognitivă a studentului. Dacă se constată anumite deficiențe, testul se va ține în limba română, din nou pentru a evalua capacitatea cognitivă și pentru a pune elevul într-o clasă potrivită de ESL (English as a Second Language). Testul conține părți componente orale, de citire și scriere.

Nu este obligatoriu ca la centrul unde se va susține acel initial assessment să se aducă rezultatele din România, dar este recomandat.

După ce assessmentul e gata, ori primiți liber la orice școală din district, ori se va recomanda o școală care poate oferi elevului cea mai bună educație pe baza rezultatelor obținute la interviu.

Edited by britneysbitch, 06 January 2017 - 03:07.


#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

View PostRazvan125, on 06 ianuarie 2017 - 02:04, said:

Probabil o sa intri in clasa a 7-a. Nu sunt sigur.
Stiu ca in Germania si alte tarii, daca mergi acolo la scoala intri cu o clasa mai jos.


Tu sigur, chiar cu 3, depinde de tarie.

#9
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostHappy4Ever, on 06 ianuarie 2017 - 01:47, said:

Salutare SoftPedia,revin cu o noua intrebare(de data asta foarte serioasa) dupa aprox. un an de inactivitate !
In luna iulie al acestui an ma voi muta in minunata Canada in statul bucatarieer,Ontario !
Eu sunt clasa 8-a aici(in Romania) si anul acesta in iunie voi da examenul de competenta(sau cum se spune)...Cam cat de important este acest examen(mate,romana) pentru intrarea acolo,ma rog,la romana iau un 9 dar mi-e frica la mate sa nu intru cu 6,7.
Inca o intrebare,daca aici sunt a 8-a,in Canada ce clasa voi fii? Dat fiind faptul ca vorbesc engleza la perfectie ?
Multumesc !

Romana cum o vorbesti?

#10
Happy4Ever

Happy4Ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 28.12.2014

View Postbritneysbitch, on 06 ianuarie 2017 - 03:00, said:

În Ontario, în concordanță cu Actul Educației,principalul criteriu pentru distribuirea într-o anumită clasă este vârsta (art. 21). Cam așa arată distribuția actuală:
Vârsta de 13 ani, clasa 8, 14 ani, clasa 9, 15 ani, clasa 10, 16 ani. Sunt 12 clase. (Rareori 13)

Se ia în considerare vârsta pe care elevul o are în prima zi a începutului de an școlar.

Admiterea nu este condițonată strict de performanțele academice (art. 40 alin. 1 și 3), dar poate fi respinsă de o școală anume dacă nu sunt îndeplinite condițiile impuse de instituția respectivă. Pe scurt, nu există posibilitatea să rămâi fără școală, dar există posibilitatea ca o instituție specifică să respingă candidatul; până la urmă totuși, dacă nu există o alternativă viabilă pentru educarea elevului, instituția respectivă va fi obligată să înscrie elevul oricum.

Ca fapt divers, cea mai bună școală din Ottawa este aceasta. (Opinie mai mult sau mai puțin subiectivă)

Oarecum problematic este faptul că pentru a obține "diploma de bacalaureat" (Ontario Secondary School Diploma), se adună credite de la fiecare subiect pe care l-ai trecut; cum elevii canadieni încep de la 14 ani, va fi interesant de văzut modul în care vei obține respectivele credite. Ori se echivalează numeric în lumina rezultatelor obținute la evaluarea de admitere (initial/intake assessment), ori trebuie obținute de la zero.

Admiterea funcționează așa:
- testul de matematică este unul standardizat; se evaluează dacă cunoștiințele pe care le are elevul sunt suficiente și în ton cu cele pe care le are un copil din Ontario de vârstă identică. În baza acestui test, școala la care vei fi arondat te va pune într-o clasă de matematică potrivită cunoștiințelor tale
- testul de limbă străină: dacă într-adevăr vorbești limba engleză la perfecție, atunci testul va fi doar o formalitate pentru a evalua capacitatea cognitivă a studentului. Dacă se constată anumite deficiențe, testul se va ține în limba română, din nou pentru a evalua capacitatea cognitivă și pentru a pune elevul într-o clasă potrivită de ESL (English as a Second Language). Testul conține părți componente orale, de citire și scriere.

Nu este obligatoriu ca la centrul unde se va susține acel initial assessment să se aducă rezultatele din România, dar este recomandat.

După ce assessmentul e gata, ori primiți liber la orice școală din district, ori se va recomanda o școală care poate oferi elevului cea mai bună educație pe baza rezultatelor obținute la interviu.

Domnule/domnisioara va multumesc pentru acest raspuns foarte complex,voi reciti randurile,dar am o mica intrebare,datele mele din Romania vor fii afisate la ei in baza de date? Sau cum se procedeaza?

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,794
  • Înscris: 20.10.2015
A zis de statul bucatarieer, cred ca se refera la bucatarieer. Dar ala nu e stat, poate sat.
Iti doresc o viata nemaipomenita. Am locuit acolo (de fapt 1m mai la nord, in Waterloo) 5 ani+

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTsunnnami, on 06 ianuarie 2017 - 05:40, said:

Am locuit acolo (de fapt 1m mai la nord, in Waterloo) 5 ani+

Un metru pe harta,nu?

#13
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

View Postadisz, on 06 ianuarie 2017 - 09:26, said:


Un metru pe harta,nu?
https://en.wikipedia...terloo,_Ontario ?

#14
Happy4Ever

Happy4Ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 28.12.2014

View PostTsunnnami, on 06 ianuarie 2017 - 05:40, said:

A zis de statul bucatarieer, cred ca se refera la bucatarieer. Dar ala nu e stat, poate sat.
Iti doresc o viata nemaipomenita. Am locuit acolo (de fapt 1m mai la nord, in Waterloo) 5 ani+
Da,multumesc foarte frumos :) !

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,794
  • Înscris: 20.10.2015
De ce softul traduce Kit_chener in "bucatarier"?
Tine-ma minte daca ai nevoie de detalii din partea locului

#16
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostHappy4Ever, on 06 ianuarie 2017 - 01:47, said:

Salutare SoftPedia,revin cu o noua intrebare(de data asta foarte serioasa) dupa aprox. un an de inactivitate !
In luna iulie al acestui an ma voi muta in minunata Canada in statul bucatarieer,Ontario !
Eu sunt clasa 8-a aici(in Romania) si anul acesta in iunie voi da examenul de competenta(sau cum se spune)...Cam cat de important este acest examen(mate,romana) pentru intrarea acolo,ma rog,la romana iau un 9 dar mi-e frica la mate sa nu intru cu 6,7.
Inca o intrebare,daca aici sunt a 8-a,in Canada ce clasa voi fii? Dat fiind faptul ca vorbesc engleza la perfectie ?
Multumesc !
http://filosofiepebordura.blogspot.ro/
Vezi ca ai si vreo 30 de postari despre scoala in Canada....poate te lamuresti(eu nu am apucat sa le citesc).

#17
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Fiul meu este cam de varsta ta in scoala aici
Anul de studiu se stabileste in functie de varsta.
Rezultatele din Romania nu au importanta.

La matematica oricum esti cu cel putin 2-3 ani inaintea celor de aici. In clasa a 8-a aici abia fac ecuatii de gradul I, fractii, geometrie ioc.

Problema va fi engleza.
Oricat de bine ai crede tu ca stii engleza, daca nu o vorbesti perfect, ca un nativ, fara accent, cunoscand mai toate expresiile din vorbirea uzuala si abilitatea de a asculta de exemplu la radio si a intelege fara efort 100%. in mod obligatoriu vei intra in program de ESL (English as a Second Language).
Va dura 2-3 ani pana vei ajunge la un nivel acceptabil.

Nu fi speriat de scoala de aici... e mai mult un fel de daycare unde stau copii cat parintii sunt la munca.
Mediile conteaza numai in clasele 10-12 in functie de care esti sau nu acceptat la un colegiu.

Ca regula generala, marea majoritate a copiilor romani care vin aici dupa cativa ani de scoala sunt elevi de exceptie.

#18
Nowak45

Nowak45

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.01.2017
Dacă eşti în Canada, chiar acum, trebuie să înveţi doar Engleză este foarte uşoară, te poţi lua după jocuri, videoclipuri de pe net etcetera. Până şi tatăl meu vrea să te ducă în Canada fiindcă se câştigă - eu înţeleg ce vor să zică, dar nu ştiu cum să mă exprim Posted Image Oricum, succes la şcoală să ai note mari! Apropo, aici în România - nu o să ai niciun viitor, dar în alte ţării ale Europei vei avea.

Edited by Nowak45, 22 January 2017 - 16:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate