Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

[Rezolvat] Stick bootabil cu Windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Swis38

Swis38

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.01.2017

View Postxxvirusxx, on 06 ianuarie 2017 - 23:19, said:

Cauta si tu un PPA pe google, sau vezi cum il poti instala pe Xubuntu.

Eu folosesc Arch Linux.

pai l-am gasit dar cand incerc sa il instalez imi da asa ''Se construiește arborele de dependență   
Se citesc informațiile de stare... Terminat
E: Nu s-a putut localiza pachetul winusb''

#20
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
WinUSB daca tin bine minte e un proiect abandonat.

sudo add-apt-repository -r ppa:colingille/freshlight
sudo apt-get update
sudo apt-get install winusb


sudo dpkg -i winusb_1.0.11+saucy1*
sudo apt-get install -f


Edited by red46, 07 January 2017 - 00:11.


#21
Swis38

Swis38

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.01.2017

View Postred46, on 07 ianuarie 2017 - 00:08, said:

WinUSB daca tin bine minte e un proiect abandonat.

sudo add-apt-repository -r ppa:colingille/freshlight
sudo apt-get update
sudo apt-get install winusb


sudo dpkg -i winusb_1.0.11+saucy1*
sudo apt-get install -f

Ok am inteles.. dar un alt program bun nu exista?

#22
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
N-ai reușit cu dd? Posted Image  E o premieră!
Dacă stickul usb e ok fizic, dacă e formatat bine, dacă imaginea aia iso e bună și dacă dai comanda respectând parametrii, nu ai cum să nu reușești! Spune-ne unde te înpotmolești, la ce fază. Ia-o cu începutul, stickul e formatat fat32? Cu ce l-ai formatat? Imaginea iso e ok, e creată de pe un dvd bootabil? Cum arată comanda dd cu care ai încercat, s-o vedem.

#23
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
De ce te complici cu linie de comanda cand nu stapanesti bine situatia? Ti s-au recomandat in posturile anterioare 2-3 aplicatii ce fac asta pentru tine foarte simplu...

#24
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postred46, on 07 ianuarie 2017 - 00:08, said:

WinUSB daca tin bine minte e un proiect abandonat.


Este, dar el vrea sa faca doar 7....ca pt 8/8.1, 10 posibul sa nu suporte

#25
Swis38

Swis38

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.01.2017

View Postshogun1, on 07 ianuarie 2017 - 07:46, said:

N-ai reușit cu dd? Posted Image  E o premieră!
Dacă stickul usb e ok fizic, dacă e formatat bine, dacă imaginea aia iso e bună și dacă dai comanda respectĂąnd parametrii, nu ai cum să nu reușești! Spune-ne unde te Ăźnpotmolești, la ce fază. Ia-o cu Ăźnceputul, stickul e formatat fat32? Cu ce l-ai formatat? Imaginea iso e ok, e creată de pe un dvd bootabil? Cum arată comanda dd cu care ai Ăźncercat, s-o vedem.
este formatat cu Gparted in format ntsf imagine iso este buna din comenzi n-am încercat pentru că nu cunosc și nu pot sa ma bag că aiuritul sa bulesc tot sistemul de Ubuntu vreau un program care este bun

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostSwis38, on 07 ianuarie 2017 - 10:50, said:

este formatat cu Gparted in format ntsf

Nu o sa poti boota de pe el. Trebuie sa fie formatat FAT32.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSwis38, on 07 ianuarie 2017 - 10:50, said:

este formatat cu Gparted in format ntsf imagine iso este buna din comenzi n-am încercat pentru că nu cunosc și nu pot sa ma bag că aiuritul sa bulesc tot sistemul de Ubuntu vreau un program care este bun

Shogun ti-a explicat pe prima pagina cum aflii numele dispozitivului, stick-ul USB, cu comanda sudo fdisk -l. Apoi nu trebuie decat sa modifici comenzile pe care ti le-am dat eu pe pagina anterioara conform cu realitatea si gata. sau dupa inserarea stick-ului da comanda sudo blkid ca sa identifici stick-ul.
Exemplu la mine il vede la blkid asa:

Quote

/dev/sdg: LABEL="MULTIBOOT" UUID="4E27-0CDB" TYPE="vfat"
La fdisk -l asa:

Quote

Disk /dev/sdg: 14,7 GiB, 15737028608 bytes, 30736384 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x20ac7dda

In ambele cazuri ce te intereseaza este partea ingrosata. Apoi comenzile mele de pe pagina anterioara devin:
sudo mkfs.vfat /dev/sdg
sudo dd if=~/Personale/Linux/ISOs/pclinuxos-kde-2016.03.iso of=/dev/sdg bs=64k conv=sync status=progress

Unde:
~/Personale/Linux/ISOs/pclinuxos-kde-2016.03.iso = calea directoare si numele imaginii ISO care urmeaza sa fie scrisa pe stick.
/dev/sdg = numele dispozitivului, stick-ului asa cum e vazut sub Linux.

La tine o sa fie diferit, probabil stick-ul o sa fie /dev/sdc, daca ai un HDD + Unitate optica + stick, iar calea directoare o sa fie calea catre ISOul cu ferestre.

Sau incearca unul din softurile GUI propuse.

Edited by MembruAnonim, 07 January 2017 - 11:21.


#28
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Swis38:
1- formatează stickul fat32;
2- verifică numele stickului cu comanda din terminal fdisk -l (dacă ai un singur disc pe laptop ar trebui ca stickul să fie recunoscut ca /dev/sdb, dacă ai două hdd-uri stickul va fi /dev/sdc, la fel dacă il introduci/ scoți în mod repetat);
3- dă în terminal comanda:
sudo dd bs=4M if=~/Descărcări/nume-imagine-iso-windows of=/dev/sdb status=progress && sync

Înlocuiești nume-imagine-iso-windows cu numele corect al fișierului (clic dreapta pe acesta- Proprietăți- General, în caseta aia ai numele corect și complet, copy, paste în terminal). Poți copia comanda asta în terminal, navighezi cu tasta săgeată stânga și ștergi partea cu nume-imagine-iso-windows și copii acolo numele corect, apeși tasta Enter și aștepți să se termine. Dacă scrii aici numele imaginii iso îți scriem comanda corectă, tu o copii în terminal și apeși Enter.
Discul tău este /dev/sda, ai grijă să nu pui la of=/dev/sda, ci /dev/sdb! Dacă e un nume incorect (/dev/sdz de exemplu), deci nu ai acel disc nu se întâmplă nimic, doar primești eroare că nu există discul.
Sau încearcă cu Unetbootin. Sau roagă un prieten/ cunoștință să-ți facă stickul ăla. Dar fă ceva concret.

LE: haide domnule că nu-i greu să copii o sărăcie de comandă-n terminal... dd funcționează 100%! Văd că unii colegi au avut experiențe proaste cu multe utilitare grafice (Unetbootin, winusb, șamd), nu mă pot exprima deoarece folosesc de ani de zile doar dd, dar îi cred pe cuvânt, fă la fel.
[ https://i.imgur.com/z2ORvrX.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shogun1, 07 January 2017 - 11:43.
Completări


#29
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Daca-i greu faci asa: Posted Image

1. install windows
2. faci stick-ul bootabil
3. install linux back

PS. Dacă nu înțelegi scrisul lui @shogun1 îți fac o filmare

Edited by xxvirusxx, 07 January 2017 - 12:17.


#30
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Dar daca nu se descurca cu linia de comanda poate folosi o apliciatia GUI (Suse ImageWriter, Unetbootin etc.), i s-au recomandat pe pagina anterioara

#31
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Din punctul meu de vedere poa' să-ncerce și cu incantații sau dansu' ploii, da' să-ncerce ceva (”n-am încercat pentru că nu cunosc”)!

#32
GamerB_Maniac

GamerB_Maniac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2017
Am reusit dupa 2 zile wtf:)))))) va multumesc tuturor in special tie shogun1 Posted Image

#33
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Cu plăcere! Colegul @Kagaroth a fost de fapt primul ce-a sugerat și explicat care ar fi metoda optimă!

Morală: dd poate fi folosit fără probleme și cu rezultate bune de către cineva fără mari cunoștințe în Linux!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate