Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Wordpress full SSL/HTTPS

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013
Am un VPS self-managed cu cPanel si - mai nou - Let's Encrypt. De asemenea traficul este routat prin CloudFlare unde am optat pentru "Automatic HTTPS Rewrites".
Am instalat un wordpress simplu, fara nici un plugin, fara nici o thema. Basic install. Din settings am optat  pentru "https://www.domain.com" adica la siteUrl cat si la homeUrl(). iar in config am adaugat "define('FORCE_SSL_ADMIN', true);". Nu in ultimul rand, htacess-ul l-am lasat cum a venit predefinit, fara nici o modificare personala.

Site-ul este in momentul de fata accesibil pe https://domain.com, cu mentiunea ca "not fully secured. The site includes HTTP resources.". Cu toate aceastea, admin-panel-ul (paginile /wp-admin si wp-login.php) sunt inaccesibile site-ul intrand intr-o bucla infinita de redirectionare.

Daca aveti experienta sau idee despre ceea ce mi-a scapat sau nu am facut, sunt incantat.

Dupa mai multe tips-and-tricks de pe Google am decis sa cer o parere si aici, cu speranta ca voi beneficia de ajutor personalizat.

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostDarkMinion, on 06 ianuarie 2017 - 00:55, said:

ajutor personalizat.
Buget alocat?

#3
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Adica ai instalat certificat SSL pe server?

#4
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013

View PostNelsonMandela, on 06 ianuarie 2017 - 08:16, said:

Adica ai instalat certificat SSL pe server?

Desigur. Unul dintre subdomenii functioneaza perfect pe SSL (insa nu are Wordpress).

Am incercat recent redirectionarea automata spre HTTPS recomandata 'de internet', insa fara succes.

RewriteCond %{THE_REQUEST} ^[A-Z]{3,9}\ /(.*)\ HTTP/ [NC]
  RewriteCond %{HTTPS} !=on [NC]
  RewriteRule ^/?(wp-admin/|wp-login\.php) https://mysite.com%{REQUEST_URI}%{QUERY_STRING} [R=301,QSA,L]


Edited by DarkMinion, 06 January 2017 - 22:06.


#5
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Cand ai SSL pe serverul origine, în cloudflare trebuie activat Full SSL sau Strict SSL, depinde de tipul de certificat.
Atunci cauta in lista de pluginuri din WordPress, Cloudflare SSL Fix sau redirect loop, sunt vreo doua pluginuri care previn bucla de redirectionare cand activezi Cloudflare SSL.

Funcție de câte reguli mai ai disponibile în Cloudflare, prima regulă ar trebui să fie Always use https

Edited by NelsonMandela, 07 January 2017 - 05:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate