Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Antivirus free vs. cumparat

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

Poll: Ce antivirus folositi in prezent ? (173 member(s) have cast votes)

Ce folositi in prezent ?

  1. Avast (38 votes [21.23%])

    Percentage of vote: 21.23%

  2. BitDefender (61 votes [34.08%])

    Percentage of vote: 34.08%

  3. Kaspersky (21 votes [11.73%])

    Percentage of vote: 11.73%

  4. Eset (17 votes [9.50%])

    Percentage of vote: 9.50%

  5. Panda (2 votes [1.12%])

    Percentage of vote: 1.12%

  6. Altul ( spun pe forum ) (28 votes [15.64%])

    Percentage of vote: 15.64%

  7. Nu folosesc antivirus (12 votes [6.70%])

    Percentage of vote: 6.70%

Antivirusul e :

  1. Cumparat (83 votes [47.98%])

    Percentage of vote: 47.98%

  2. Gratis (90 votes [52.02%])

    Percentage of vote: 52.02%

Vote Guests cannot vote

#55
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
E decent, mai ales pe 7 sau 8.
Pe Xp poate consuma prea multe resurse - ca majoritatea antivirusilor actuali care nu mai sunt testati pe el, iar in 10 au fost destule incompatibilitati.

#56
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Folosesc Windows Defender.

#57
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008
Folosesc Bitdefender Antivirus Plus 2017.

#58
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Avast free + Comodo firewall... nu cred ca vreun user are nevoie pe bune de mai mult de atat(eventual rulat ocazional la 2-3 luni Malwarebytes pt cei mai putin priceputi)... e destul de enervant ca le-au facut din ce in ce mai complexe... comodo 10 firewall iti baga pe gat si ceva module antivirus/antimalware ... trebuie umblat un pic prin setari pentru a le face sa mearga corect, atlfel tind sa-ti blocheze multe aplicatii complet aiurea...

#59
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Unul free (pe un calculator am Avast iar pe altul Avira sau panda) plus Ad guard. Cel din urma mi se pare un "paznic" foarte bun si nu doar impotriva reclamelor. Cred ca m-as descurca f bine doar cu el, fara AV.

#60
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Bine ca Microsoft a bagat fortat Defenderul in Windows 8 si 10 si ca nu e asa usor de dezactivat, ca altfel se umpleau de virusi cei care sustin ca stau fara AV...

#61
yanni17

yanni17

    -------------------

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 19.11.2010
Folosesc Bit Defender Internet Security 2017. Anul trecut am avut Kaspersky. Parcă cel din urmă era mai „silențios” și mai puțin flămând de resurse...

Edited by yanni17, 29 May 2017 - 12:16.


#62
HMiller

HMiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.04.2006
Despre "ad aware" de la Lavasoft si despre "FortiClient" de la Fortinet ce stiti?

Edited by HMiller, 31 May 2017 - 16:30.


#63
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

View Posteiffel, on 28 mai 2017 - 11:19, said:

Bine ca Microsoft a bagat fortat Defenderul in Windows 8 si 10 si ca nu e asa usor de dezactivat, ca altfel se umpleau de virusi cei care sustin ca stau fara AV...
Ghici ce? Eu țin și Defender-ul dezactivat și nu am nici o problemă.

#64
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017
Cumparat: Kaspersky.
Gratuit: Avast.

Desi, subiectul e discutabil. Asta pe seama sistemului de operare pe care-l folosesti, ce configuratie ai la dispozitiv (asta pentru numarul de resurse pe care le consuma programul), buget, etc. Eu consider ca oricata protectie ai avea tot poti musca un virus chiar si daca esti atent la ceea ce descarci sau accesezi. Virusul poate veni si offline printr-un stick USB nu neaparat online.

Cred ca am vazut in postarile anterioare un Comodo Firewall, il recomand, e bun. Mai e si Glasswire de care pot sa zic ca am fost la fel de multumit.

Edited by petrenjel, 31 May 2017 - 22:16.


#65
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Comodo Firewall e bun, e ok in general dar uneori genereaza incompatibilitati.
L-am avut pus pe XP-uri doar ca ultimul upgrade - desi zicea ca e 100% compatibil cu XP-ul, a omorat calculatoarele si a trebuit dezinstalat.
Pe Windows 10 iarasi a generat probleme de 2 ori la upgrade-uri de la un build la altul - a trebuit dezinstalat si instalat o luna si ceva mai tarziu cand au scos versiune compatibila.

In plus Comodo firewall are probleme si cu unii antivirusi - Gen Bitdefender Antivirus Plus.
Se blocheaza intre ele desi unul ar fi doar firewall iar celalalt antivirus - rezultatul - sistemul ingheata.

#66
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
A "primit" "ce si cum" de la mircosoft !

Ii beton acum comodo internet security ! A mai ramas tampenia de "unblock" aiurea !


P.S.-deja am "obosit" sa blochez ip-urile in host . de la mircosodt !
Dau banul pr un program ca sa fiu "spionat" ?

Edited by tidicristi, 02 June 2017 - 01:33.


#67
Zanardi

Zanardi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2017
Eu folosesc Avast Free de vreo cativa ani si nu am avut niciodata probleme. Imi gaseste virusii repede. Bine, nici eu nu imi petrec timpul pe site-uri susceptibile de a avea multi virusi.

#68
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 25.12.2016
Cea mai "fericita" combinatie e folosirea unui antivirus full, obtinut gratis. De cativa ani folosesc doar metoda asta, sunt o gramada de promotii care ofera gratis variante full ale diversilor antivirusi. Pana de curand foloseam AVG - n-am avut nicio problema cu el - acum am trecut pe BitDefender beneficiind de o licenta valabila un an, pe care am obtinut-o de aici. Oricum, pentru cine nu intra pe site-uri dubioase un antivirus free e de ajuns si isi face treaba, cu toate ca in multe cazuri acesta vine cu anumite module indisponibile/blocate si nu are prioritate la updateuri.

Edited by Manasu, 05 June 2017 - 00:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate