Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Antivirus free vs. cumparat

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

Poll: Ce antivirus folositi in prezent ? (173 member(s) have cast votes)

Ce folositi in prezent ?

  1. Avast (38 votes [21.23%])

    Percentage of vote: 21.23%

  2. BitDefender (61 votes [34.08%])

    Percentage of vote: 34.08%

  3. Kaspersky (21 votes [11.73%])

    Percentage of vote: 11.73%

  4. Eset (17 votes [9.50%])

    Percentage of vote: 9.50%

  5. Panda (2 votes [1.12%])

    Percentage of vote: 1.12%

  6. Altul ( spun pe forum ) (28 votes [15.64%])

    Percentage of vote: 15.64%

  7. Nu folosesc antivirus (12 votes [6.70%])

    Percentage of vote: 6.70%

Antivirusul e :

  1. Cumparat (83 votes [47.98%])

    Percentage of vote: 47.98%

  2. Gratis (90 votes [52.02%])

    Percentage of vote: 52.02%

Vote Guests cannot vote

#19
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
Avira, de ce nu e trecuta Avira?

#20
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
sau AVG. Eu folosesc AVG free de ceva vreme. Înainte foloseam Avira.

#21
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Am uitat de ele. Avira l-am folosit si eu. Avg-ul nu. Cand eram mic mi se parea ca are o interfata mai grea decat Avast.

#22
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Folosesc Avira free . Consuma destule resurse si are o interfata destul de veche si greoaie , dar are scanare in timp real si o baza de "virusi" foarte buna.
E printre cele mai bune antivirusuri in opinia mea. L-am setat sa isi faca update o data la 2-3 zile si de multe ori uit ca e instalat.

Totusi , degeaba ai antivirus daca nu poti sa te protejezi si tu cat de cat. Poti lua virusi si cu cel mai bun antivirus cumparat.
Atata timp cat cunosti "cum merge treaba" , eviti site-uri dubioase , email-uri gen "ai castigat $$$$$$$$$$$$" si clasicul "baiatu' hai sa iti trimit niste poze.exe" , este foarte greu sa iei virusi.

Edited by uNNNk, 05 January 2017 - 23:02.


#23
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View PostSTARTREK1, on 05 ianuarie 2017 - 22:54, said:

Avira, de ce nu e trecuta Avira?

Avira e probabil cel mai folosit, sondajul e pt. locul 2 :)

#24
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Nu uita de norton**.

#25
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 24.12.2004
Avira varianta free.

#26
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Solutia de la Microsoft + Malwarebytes antimalware  + bitdefender trafficlight

View PostClaudiu998, on 05 ianuarie 2017 - 23:12, said:

Nu uita de norton**.

Norton, McAffe astia sunt practic "virusi" sunt ca ciuma, vin preintalati pe multe laptopuri.

Edited by since2004, 05 January 2017 - 23:46.


#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003
Kaspersky Antivirus (nu internet security) cumparat evident ca altfel merge doar o luna.
Folosesc in aceasta varianta de vreo 7-8 ani. De regula cumpar licente de 2 ani sau prelungiri de 2 ani, cu mici exceptii cand dealerii nu aveau decat pe 1 an. Iau pentru 3 calculatoare.

Edited by andreic, 05 January 2017 - 23:50.


#28
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 16.01.2007
De câteva zile am Bitdefender Total Security 2017. Înainte am avut Bitdefender Internet Security 2016.
Îi aud pe mulţi că reproşează Bitdefender-ului că mănâncă multe resurse. Departe de a fi un cunoscător în ale IT-ului, dar mă întreb: în anul 2017, cu procesoarele pe care le avem, cu memoria RAM pe care o avem ş.a.m.d., se mai poate pune problema de mărime a resurselor consumate de un AV ?

#29
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

View Postmanic_user, on 06 ianuarie 2017 - 01:49, said:

De câteva zile am Bitdefender Total Security 2017. Înainte am avut Bitdefender Internet Security 2016.
Îi aud pe mulţi că reproşează Bitdefender-ului că mănâncă multe resurse. Departe de a fi un cunoscător în ale IT-ului, dar mă întreb: în anul 2017, cu procesoarele pe care le avem, cu memoria RAM pe care o avem ş.a.m.d., se mai poate pune problema de mărime a resurselor consumate de un AV ?
Normal nu ar trebui. Dar nu toti avem PC-uri de ultima generatie.
Trebuie sa ne gandim si la altii, care poate nu au nici macar un i3 si 4 gb ram. Cu toate ca acum e o moda, nu ai ce sa mananci dar ai "smartfon".

#30
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Eu la rasnita mea de laptop de peste 10 ani vechime folosesc un antivirus free, fie Avira fie Avast, si Sygate Firewall luat tot free. Pe deasupra mai stau si pe XP care nu mai primeste update-uri de securitate. Si cu toate astea nu am mai reinstalat Windows de 8 ani. Nema virusi, nema probleme. Inseamna ca-s un utilizator "beton".

#31
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

View PostRazvan125, on 05 ianuarie 2017 - 21:44, said:

Merita sa cumpar un antivirus ? Stiu ca are optiuni suplimentare de securitate, dar merita ? Ma gandeam la Avast sau BitDefender.
Un utilizator normal ( de rand ) ce antivirus are nevoie ? Am vazut ca sunt doua tipuri : Antivirus si Internet Security.
(Apreciez ca n-ai scris "se merita")
1) In principiu depinde de nivelul utilizatorului. Cineva cu foarte multa experienta in IT, s-ar putea sa nu aiba nevoie, dar in general este o idee buna, da
2) Internet Security este o solutie mai complexa, pentru ca ofera pe langa antivirus o gama mai larga de module, gen Firewall sau Antispam. Daca utilizatorul nu stie prea multe despre asa ceva, o astfel de suita s-ar putea dovedi periculoasa, pentru ca atunci cand modulele respective isi vor face treaba intr-o maniera mai putin transparenta/evidenta, inevitabil vor aparea situatii de genul "mi-a trimis X un mail si nu l-am primit!" / "vreau sa ma joc X si nu mi se conecteaza la nimic"...
3) Cat despre ce sa alegi... In primul rand recomandarea mea ar fi sa eviti Panda, AVG, Kaspersky si sa mergi mai bine pe Bitdefender, Avast sau ESET. Fiecare are avantajele si dezavantajele sale si nu stiu care sunt criteriile tale, pentru ca se pune problema de rata de detectie, dar si de (devine un laitmotiv) nivelul utilizatorului sau specificatiile calculatorului pe care este rulat

#32
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 16.01.2007

View PostRazvan125, on 06 ianuarie 2017 - 02:00, said:

Normal nu ar trebui. Dar nu toti avem PC-uri de ultima generatie.
Trebuie sa ne gandim si la altii, care poate nu au nici macar un i3 si 4 gb ram. Cu toate ca acum e o moda, nu ai ce sa mananci dar ai "smartfon".

Cei care nu au PC-uri performante se pot orienta către antiviruși mai puțin mâncăcioși de resurse. Dacă ți-a plăcut cartea și nu ai fost un trântor toată viața, după 40 de ani de muncă ai și ce să mănânci și ai și "smartfon". Posted Image

#33
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Io am ales varianta trial kav si o imagine cu acronis la SO . O data cu expirarea trialului de kav( nu chiar cam 1,5 - 2 luni) in 8-10 minute am un win proaspat fara virusi si un kav care poate sa scaneze linistit tot D-ul daca ar mai fi "gandaci"pe acolo .Si e foarte bine si linistit asa.

PS pozele ,filmele de familie etc importante pt mine sunt pe HDD extern si nu se baga Hdd ul decat dupE ce zice Kav ca e OK totul.

Edited by goguboeru, 06 January 2017 - 04:21.


#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003
Nu as mai folosi decat sa pun de fiecare data os-ul la 1-2 luni Posted Image Eu tin un os 4 ani sau pana schimb ceva major si imi viine foarte greu sa transfer totul in siguranta, am multe date.
Iar daca i se intampla ceva sistemului (win7) prefer sa repar decat sa reinstalez, dar gratie lui Kaspersky si unui hardware bun pana acum nu au fost probleme.

Edited by andreic, 06 January 2017 - 08:13.


#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004

View PostMrTom, on 05 ianuarie 2017 - 22:07, said:

ai uitat de Malwarebytes, cel mai bun antivirus, este premium (Posted Image )

Doar ca nu e antivirus - e Anti-Malware.

#36
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Eu folosesc suita de la Comodo internet security , de ani de zile . Nu am fost dezamagit de el , cam "misun" pe unde un user normal nu trebuie sa intre (torrenti , TOR , mirc , etc.) .
P.S.- La ultima scanare cu Malwarebytes (ieri) , nu a gasit decit ce bagase in carantina Comodo !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate