Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Port.ro s-a închis la data de 11 ianuarie 2017. R.I.P.. Compania continuă afacerea pe furnizarea de conținut.

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,841
  • Înscris: 07.07.2009

Site-ul Port.ro se închide. Compania continuă afacerea pe furnizarea de conținut


Attached File  img_8966_tb730.jpg   120.91K   60 downloads

“Dragi utilizatori, dorim să vă anunțăm că începând cu Ianuarie 2017, site-ul www.port.ro nu va mai fi activ și se va închide! Vă mulțumim pentru că ne-ați fost alături în toată această perioadă și vă dorim un an 2017 cât mai bun!”

Anunțul se afișează în deschiderea port.ro, unul din cele mai vechi site-uri de pe piața românească. De săptămâna viitoare, site-ul de recomandări se închide, după 20 de ani pe piața din România.

Compania care deține port.ro - Port Data – a decis să renunțe la toate site-urile de pe piețele unde au birouri, mai puțin cel din Ungaria. România, Serbia, Croația și Cehia își închid, de asemenea, site-urile de recomandări. Se închid port.ro, port.rs, port.sk, port.cz, port.hr.

Motivul: site-urile nu sunt rentabile din punct de vedere economic. Potrivit informațiilor Paginademedia.ro, renunțarea la site a însemnat și o restructurare a angajaților. Cea mai mare parte dintre ei au fost păstrați pentru activitatea de furnizare de date.

Domeniul Port.ro este activ în România din 1996. Urmează să fie închis săptămâna viitoare. În ultima lună, potrivit trafic.ro, site-ul a avut peste două milioane de afișări, de la 385.000 de vizitatori unici.

Audiența site-ului a scăzut constant în ultimii ani. În decembrie 2011, port.ro avea peste 12 milioane de afișări, de la peste 1,1 milioane de unici.
Decembrie 2011: 12 milioane de afișări, 1,1 milioane unici
Decembrie 2012: 9,6 milioane afișări, 820.000 unici
Decembrie 2013: 7,1 milioane afișări, 690.000 unici
Decembrie 2014: 1,6 milioane afișări, 547.000 unici
Decembrie 2015: 2 milioane afișări, 385.000 unici

Contactat de Paginademedia.ro, Florin Chițu, managing director al operațiunilor din România, a confirmat faptul că business-ul de media (adică site-ul port.ro) se închide și că firma rămâne activă pe operațiunile de date și de Electronic Programming Guide.

Port rămâne furnizor de conținut

Site-ul Port.ro se închide, însă compania rămâne furnizor de conținut pe zona de programe TV și cinema, adică business-ul de Date și EPG – Electronic Programming Guide, unde marile companii de cablu sunt clienți.

Ce înseamnă EPG?

Port furnizează pogramul TV și descrierea emisiunilor/filmelor pentru operatorii de cablu: pe serviciile digitale, descrierea programelor TV este afișată pe ecran.

Marii operatori de cablu sunt clienți: RCS (în România și în Ungaria), Liberty Global - UPC (pe piețele din regiune), Telekom.
Compania oferă informații despre program TV complet și programe cinema și pentru alte business-uri, site-uri sau publicații (LG și Samsung au aplicații pentru Smart TV pentru care folosesc datele Port Network).

De altfel, business-ul principal al companiei este cel de furnizare de date. Pe această linie, Port Network acoperă România, Cehia, Ungaria, Slovacia, România, Serbia, Muntenegru, Macedonia, Croația, Slovenia, Bosnia, Bulgaria, Albania, Estonia, Letonia și Lituania.

Sursa: http://www.paginadem...rea-de-continut

Edited by Kalman2007, 05 January 2017 - 15:48.


#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Și acum cine va mai da descrieri? Posted Image

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Aaa ! regret ca se inchide site-ul port.ro !
Acolo vedeam programele TV.

#4
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

 liviu_np, on 05 ianuarie 2017 - 15:49, said:

Io n-am auzit de siteul asta pana acum Posted Image . Nu cred ca este o paguba prea mare pentru cei care il urmareau. Mai mult ca sigur ca sunt si altele similare Posted Image

Site-ul furniza fluxuri în EPG. Când navigai de pe un post pe altul vedeai că e o mică descriere despre acea emisiune. Eh, ei erau cei ce dădeau acest flux.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ma intreb unde vom mai vedea descrierile, programele TV !

#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mda, ce mai putem zice...
Păcat...

#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
era fain site-ul

#8
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.12.2016
L-am folosit mult timp pentru programele TV, am renuntat la el acum vreo doi ani, cand au zapacit totul pe acolo.

#9
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,841
  • Înscris: 07.07.2009
Pe hartă București e trecut Bucarest Posted Image  http://port-network.com/where-we-work/

#10
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Oricum erau slabe descrierile alea și la multe programe chiar lipseau cu desăvârșire...

#11
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
initial, stirea aparuse chiar pe site-ul port.ro, inainte de anul nou !
era un banner in care aparea aceasta instiintare, dar nu cred ca l-au tinut o zi, personal n-am urmarit sa vad cat au tinut acea informare.

Edited by Fly_85, 05 January 2017 - 16:13.


#12
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

 Reniz, on 05 ianuarie 2017 - 16:03, said:

L-am folosit mult timp pentru programele TV, am renuntat la el acum vreo doi ani, cand au zapacit totul pe acolo.

Corect, nu mai reuseam sa navighez de loc. Asa ca am trecut pe Cinemagia. Nu e o paguba, la ce devenise in ultimul timp...

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Exista cinemagia si altele asemenea. Am renuntat la port de ceva vreme cand devenise inutilizabil.

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
eu nu inteleg logica - ei vor furniza acelasi continut si de acum inainte, doar ca nu il mai urca pe site. cat efort o fi fost acolo?

#15
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014
O veste proastă!De pe acel site imi luam majoritatea informatiilor cu privire la programul TV!

#16
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

 born2lose, on 05 ianuarie 2017 - 16:31, said:

eu nu inteleg logica - ei vor furniza acelasi continut si de acum inainte, doar ca nu il mai urca pe site. cat efort o fi fost acolo?

Nu e vorba de efort pentru asa ceva.
E vorba de banii care trebuiau bagati in site, fara sa scoti vreun profit.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Piata romaneasca de advertising a fost intotdeauna muribunda, dar de . cca 2 ani a stagnat. Cheltuielile au crescut, mai ales pe partea de anjagati.

Voi de ce credeti ca e atat clickbait si spam pe piata de internet romaneasca?
E nevoie sa plimbi fazanul prin 3 site-uri ca sa vezi o poza blurata cu un san dezgolit.
Face afisari, ce sunt vandute la CPM de 5-10 eurocenti.
Pretul de lista e desigur... 5-10 EUR! Posted Image

2 000 000 afisari insemna cu noroc in mod real cca 500-1000 eur venituri din reclame.

Quote

Decembrie 2011: 12 milioane de afișări, 1,1 milioane unici
Decembrie 2012: 9,6 milioane afișări, 820.000 unici
Decembrie 2013: 7,1 milioane afișări, 690.000 unici
Decembrie 2014: 1,6 milioane afișări, 547.000 unici
Decembrie 2015: 2 milioane afișări, 385.000 unici

Ceva s-a intamplat in 2014, iar banuiala mea este ca Google Panda.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar nu prin 2013-2014 începuseră cu implementarea noului design?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate