Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Procedura atacare PUZ

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Buna ziua,

In vara anului trecut, am avut neplacuta surprindere sa vad ca in spatele casei mele (P+1) va "creste" un bloc cu 5 etaje. M-am dus la Primaria Sectorului 2 cu PUZ-ul zonei in dinti (care PUZ, inca prezent pe site-ul PS2, inca prevede in zona L2, deci locuinte). Spre surpriza mea, mi-au pus in fata un PUZ nou, unde exact din spatele casei se schimba regimul din L2 in M4...m-am tocmit si am obtinut sa scoata un etaj, dar rezultatul final este S+P+4E, intr-o zona de locuinte P+1.

Care sunt pasii necesari pentru a ataca in justitie PUZ-ul spre a reveni la vechile valori ? Este bine sa atac PUZ-ul de pe acum sau sa astept sa scoata investitorul autorizatie de constructie ? (Am reusit sa mai mobilizez niste vecini, care au cerut studiu de insorire).

Daca mi-ati putea recomanda si un avocat specializat in domeniul legislatiei  constructiilor (eventual in PM), as aprecia foarte mult.

Multumesc !

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Investitorul ala are ceve spate si a dat spaga bine de a putut modifica PUZ-ul.
Deci o sa ai de furca. Plus ca e posibil sa nici nu-l respecte si sa se ma iinalte un pic - cu 3-4 etaje.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
PUZ sau PUD?

E o procedura uzuala care printr-o autorizatie de supraetajare (practic a doua autorizatie dupa prima autorizatie de construire) se pot construi inca 2 etaje fata de ceea ce ai tu acum in PUD/PUZ. Deci asteapta-te la un P+5E+6R, in opinia mea.

Nu mai astepta emiterea Autorizatiei de Construire. Voi trebuie sa atacati documentaria de urbanism si trebuie sa aveti argumente(de exemplu la intentia de realizare unui puz legea specifica ca trebuie notificati proprietarii parcelelor vecine). Trebuie sa fiti mai multi vecini si trebuie ca inainte de proces sa faceti plangeri prealabile (in maxim 6luni de la aprobarea PUD/PUZ). Abia apoi il puteti da in judecata.

Referitor la studiul de insorire, acesta se face din pix. Dar incepand cu 2014, studiul de insorire este foarte permisiv.

Nu sunt foarte multi avocati specializati in urbanism pentru ca nu exista specializare la scoala in asa ceva. Ai PM cu doi de care stiu eu si te-ar putea ajuta.

Edited by MembruAnonim, 05 January 2017 - 12:11.


#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
esti un caz fericit, am o ruda la care a crescut la vreo 4 m in spatele casei un bloc de 11 etaje si foarte lung, nu e un simplu "turn" (cred ca are 2 sau scari)
in vitan, o zona de case p+1
au facut plangeri, au venit de vreo 3 ori de la primarie, s-au uitat si... blocul a crescut in continuare
la primavara cred ca va fi deja ocupat si strada plina de masini..

#5
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005
Sa fiti sanatosi, nu cred ca se mai poate face ceva. multumiti-i lu ontanu.. trebuie sa facem blocuri sa se mute toti provincialii in capitala.

Sincer, vesnica pomenire bucuriei de a sta la casa nederanjat. Legea aia din 2014, a fost modificat de PSD-eu ca sa poata construi nehalitii lor in disperare si in aglomerare.

#6
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
@ shase, multumesc Posted Image

Tinand cont ca nu a trebuit sa ma infoi foarte tare si aia de la Primarie au mai scos un etaj, inclin sa cred ca am sanse. In orice caz, prefer sa imi incerc norocul, nu de alta dar n-am chef sa imi ia rasaritul. Anul trecut ANAF-ul, anul asta PS2...Posted Image


@ aeon : in Vitan e regatul lui Negoita, ala e celebru. La 2 e vicele lui Ontanu, care sper ca prefera sa nu o ia pe urmele lui sefu-sau...desi, la cum au iesit alegerile...oi vedea.


Later edit : mwhahaha...telepatie or what ?! Am primit email acum de la vecini (care nu sunt in tara) cum ca PS2 nu le-a mai raspuns nimic la sesizarea lor cu studiul de insorire. Deci probabil o sa fim doua parti in proces...

Edited by Alka10, 05 January 2017 - 15:36.


#7
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005
Nu aveti nicio sansa. Trebuie sa se mute taranii in Bucuresti.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Alka10, on 05 ianuarie 2017 - 15:18, said:

Am primit email acum de la vecini (care nu sunt in tara) cum ca PS2 nu le-a mai raspuns nimic la sesizarea lor cu studiul de insorire. Deci probabil o sa fim doua parti in proces...
trebuie sa fiti mai mult de 2 vecini pentru a avea sanse, nu doar care se invecineaza direct, poate fi si o casa intre (5 vecini ar fi perfect)

 korn, on 05 ianuarie 2017 - 16:23, said:

Nu aveti nicio sansa.
Daca noteaza litigiul in cartea funciara a terenului, pe durata procesului dezvoltatorul nu mai vinde nimic.

#9
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Asta cu "nu ai nici o sansa" o tot aud de 27 de ani incoace...am avut un proces care a durat 10 ani si totusi l-am castigat...suntem specializati in smulsul dreptatii de la democraticul stat roman :D

Shase, datorez o bere pentru ideea cu inscrisul litigiilor in CF :D.

#10
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005
Dau in scris, ca nu vei rezolva nimic, Dau eu inca doua beri, daca reusesti macar sa-i infranezi pe cei care le fac cotete provincialilor saraci veniti in capitala!

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 korn, on 05 ianuarie 2017 - 13:34, said:

Sa fiti sanatosi, nu cred ca se mai poate face ceva. multumiti-i lu ontanu.. trebuie sa facem blocuri sa se mute toti provincialii in capitala.

 korn, on 05 ianuarie 2017 - 16:23, said:

Nu aveti nicio sansa. Trebuie sa se mute taranii in Bucuresti.

 korn, on 05 ianuarie 2017 - 21:43, said:

Dau in scris, ca nu vei rezolva nimic, Dau eu inca doua beri, daca reusesti macar sa-i infranezi pe cei care le fac cotete provincialilor saraci veniti in capitala!
Bine ca esti tu destept...sau nu! Posted Image
Nu intelege gresit. Nu stau in Bucuresti si nici nu mi-as dori sa stau intr-un asemenea oras. Si iti inteleg si frustrarea cand vezi ca tu, "spuma" societatii trebuie sa privesti zilnic cum plebea (adica provincialii) incearca sa-ti fure locul in autobuz sau la restaurant. Ca doar de asta esti bucurestean, sa-i privesti pe provinciali ca pe niste cârpe si sa ai intaietate in fata celor care, fara sa-ti dai seama, duc toata tara in spinare. Posted Image

Edited by Hider141, 05 January 2017 - 22:21.


#12
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005
Divagam. Fiecare face ce poate pentru tara. Pur si simplu, m-am saturat de coatele lor goale si de dorinta lor de parvenire. Sunt peste tot, nu mai scap de ei, macar de ar respecta acest oras care le-a dat o sansa clara.

#13
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Aoleu, va rog eu, nu incepeti...nu ma intereseaza cine va sta in bloc (desi, daca e genul care arunca gunoiul pe fereastra, ma intereseaza Posted Image ), vreau doar sa nu imi creasca 5 etaje intr-o zona de P+1.

Korn, ti-am dat like pentru ultima fraza. Strabunicii si bunicii mei au venit in acest oras,  dar s-au adaptat ei orasului, nu au adus Iasi-ul / Odessa / Oltenia cu ei...:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate