Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Se mai gãseºte gaz (petrol) lampant dublu rafinat?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
E mare diferenta intre petrolul "lampant" si kerosen?

#20
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Tu intrebi ? Cam tot pe acolo .

Edited by unucelalalt, 05 January 2017 - 01:04.


#21
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013

 unucelalalt, on 04 ianuarie 2017 - 21:09, said:

Am vazut pe olx , probabil se gaseste si la metalo-chimice , Dedeman , Bricolaj si de astea . Magazinele mai mici sunt de preferat de controlat intai , in apropierea garilor , pietelor , pe unde imbla taranii , ei mai sunt clienti la din astea .

Ai un link cu descrierea f buna a produsului . " dublu rafinat " este impropriu denumit , el este de fapt cunoscut sub denumirea de petrol industrial in clasificarea fractiilor din titei . Nu cumpara decat produsul incolor , vad tot felul de licori colorate de la galben la maro-negru care nu sunt autentice si originale .

Un fost PECOist .



Faci confuzii .


Lumineaza-ma.

Tocmai ai descris una din calitatile petrosin-ului.

Produsul respecticv al foloseam la diferite procese tehnologice in fabrica, nu al cumparam eu de la tejghea sau peco.  Ca si calitate este mai bun decat gazul (lampant) are o cifra octanica mai mare dar mai slab ca si benzina, la pret ''era'' mai scump ca benzina.

#22
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 DJPocaitul, on 04 ianuarie 2017 - 21:06, said:

Si eu am primit de la cineva PETROL si-l folosesc ptr. cap,adica imi dau inainte ca sa ma spal cu vreo ora si frectionez un pic radacina parului. Ajuta sa nu-ti mai cada parul,si eventual la regenerare.

2017 bai nene bai...

#23
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 veteran_x, on 05 ianuarie 2017 - 09:10, said:

Lumineaza-ma.

Tocmai ai descris una din calitatile petrosin-ului.


Pai daca si petrosinul era tot incolor ce are a face ? Pretul era acelasi doar ca petrosin se gasea mai rar . Benzina inainte de '89 era 9 lei , petrolul si petrosinul erau ambele 5 lei . In motor era mai bun petrosinul e adevarat . Despre CO nu stiu ce sa spun ca nici nu cred ca era trecut in fisa tehnica nefiind nici unul pt uz auto .
  Eu am lucrat intr-un depozit de combustibili unde aveam laborator CTC cu motor pt stabilirea CO dar pe cine interesa asta la petrosin si petrol ? Petrolul este ceva mai gras ca petrosinul . De aceea petrosin ( si neofalina ) erau folosite in general ca solventi . Eu nu sunt un mare chimist dar am banuiala ca petrolul de fapt are cifra cetanica .

Am atras atentia ca petrolul lampant e incolor pt ca acela este autentic , alte zemuri colorate le banui a fi combustibil tip M care in felinar scot fum si reziduri iar flacara la fitil nu este cea optima , Nu mai vorbim de spalat pe cap , posibil sa ramai cu ceva smoala prin par .

#24
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
E bună discuția asta, în loc să te lumineze mai mult te bagă în ceață.
Deci, eu caut petrol dublu rafinat (sau cum se numește) pentru prepararea unui medicament (băbesc, în tratament homeopat)
Sunt convins că ce se găsește la magazinele de bricolaj nu este nici pe departe așa ceva, singura sursă sigură poate fi un angajat de la rafinărie. Sau, persoane care au legătura cu petrolul și cunosc.
Deci?

#25
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Poate este cam lung drumul dar cred ca ai putea sa suni la un laborator, la o rafinarie, sa-i intrebi daca produc asa ceva, la ce se foloseste, si pe urma sa incerci sa o iei pe circuit

#26
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012

 bobocul, on 08 iunie 2017 - 15:57, said:

Poate este cam lung drumul dar cred ca ai putea sa suni la un laborator, la o rafinarie, sa-i intrebi daca produc asa ceva, la ce se foloseste, si pe urma sa incerci sa o iei pe circuit

Este ca si cum ai suna la Coca Cola in Statele Unite sa intrebi daca distribuie Cola light in Romania, dar tot ma ajutat cu ceva informatia ta. Cand mai trec spre Ploiesti ma abat pe la Petrobrazi si intreb pe baietii de la poarta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate