Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Upgrade doar placa video?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cris_ct

cris_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 13.01.2011
Salutare!

Am nevoie de sfatul vostru pentru upgrade-ul unei antichitati ce e musai sa poata duce CS GO decent.
Copilu` a descoperit jocul asta si trebuie ne conformam doleantelor.
Local cu boti poate juca, in schimb, in retea de cele mai multe ori afiseaza "cs go has stopped",  imediat dupa ce se incarca jocul (map)...
Exista cont Steam, jocul e downloadat in pc.
Attached File  PC .png   82.56K   35 downloads
Avem:
PC Packard Bell iMedia 6417 cu Win 10 pe 32 bit, pentru configuratia actuala vedeti poza atasata.
Monitor LG M198WA, rezolutie 1440 x 900   https://www.amazon.c...k/dp/B000S0Y5XU
Asteapta intrarea in uz un SSD Intel 240 GB, la tzipla   http://altex.ro/soli...ssdsc2bw240h601 (exista mufa libera ptr el in placa de baza).
Buget max 300 lei, ca prin toamna vine mosu` cu alt pc...

Deci:
O placa video de 2GB ar fi de ajuns ?
Daca nu, avem si acel SSD.  Ramane Win 10/32b sau punem Win 7 / 8  de 64GB?  Ar mai trebui si ceva ram in plus?

Multumiri anticipate.

PS: daca sant probleme cu att, incerc sa pun mai tarziu lista componentelor aici.

Attached Files

  • Attached File  PC .png   82.56K   33 downloads

Edited by cris_ct, 04 January 2017 - 17:53.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Jocul ala e o antichitate. Ar trebui sa mearga lejer pe ce ai tu.

O problema poate ar fi Windows 10 pe antichitatea aia - o parte din hardware e prea vechi si nu mai exista decat drivere generice.

In plus jocul e prea vechi ptr Windows 10 - probabil ar trebui sa mearga in Compatibility Mode cu XP.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
cs go solicita foarte mult procesorul in primul rand, nu prea cred ca face fata chiar cu placa video de 5000 de lei, nu de 300. Oricum problema nu e aici, probabil jocul e piratat (nu s-a specificat exact cum e, doar ca exista cont steam)  sau probleme cu driverele.

#4
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
O fi CS:GO o antichitate , dar nu merge pe orice PC ca antichitatea de 1.6....
Recomandarile mele ar fi : intai incerci sa instalezi Windows 7 64 BITI ( Nu GB) . Jocul are niste probleme cu Windows 10 in general , iar tu mai ai si hardware-ul destul de vechi ... => mai multe probleme.
Daca tot o sa ii cumparati un PC nou in vara , as zice sa optati acum pt o placa video la mana a doua , ceva de genul AMD Radeon HD 7750 sau 7770 (1GB GDDR5). ~200 lei
La o cautare pe eMag , am descoperit ca inca mai vand R7 250 ->>> http://www.emag.ro/p...g/pd/D5G7F3BBM/ (340 lei) sau modelul de la ASUS --->> http://www.emag.ro/p...2/pd/D6V6P2BBM/ (320 lei)
Placa asta video o sa fie overkill pentru procesorul ala. Am avut si eu o varianta mai veche a acestei placi video si duce jocurile mai vechi de 2014-2015 destul de bine. (CS:GO pana la 100 fps cu un procesor bun).

Daca o sa te orientezi sa iei R7-ele recomandat trebuie sa fii constient ca in Cs:Go o sa ai 40-50-60 in majoritatea zonelor din cauza procesorului.
Probleme aia cu "stopped working" nu cred ca e de la placa video , deci incearca sa reinstalezi si Windows-ul (preferabil Windows 7 64 biti).
Cum a spus si @modoran , daca nu aveti jocul original , as zice sa il cumparati , nu poti juca online fara sa fie cumparat.

Edited by uNNNk, 04 January 2017 - 18:24.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

CPU:  Intel Core 2 Duo E6600 or AMD Phenom X3 8750 processor or better
CPU Speed:  Info
RAM:  2 GB
OS: Windows 7/Vista/XP
Video Card:  Video card must be 256 MB or more and should be a DirectX 9-compatible with support for Pixel Shader 3.0
Sound Card:  Yes
Free Disk Space:  8 GB

Astea sunt specificatiile. Da, procesorul e cam la limita, dar si Windows 10 il omoara.
Am avut si eu PC aproape identic - si mai am la service ceva similar - am pus 10 de proba pe asa ceva si l-a omorat instant. Ruleaza dar greu. HDD in 100% aproape in permanenta, procesorul sare imediat la 50% doar daca deschid exploreriul...

#6
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014

View Posteiffel, on 04 ianuarie 2017 - 18:35, said:

Astea sunt specificatiile. Da, procesorul e cam la limita, dar si Windows 10 il omoara.
Am avut si eu PC aproape identic - si mai am la service ceva similar - am pus 10 de proba pe asa ceva si l-a omorat instant. Ruleaza dar greu. HDD in 100% aproape in permanenta, procesorul sare imediat la 50% doar daca deschid exploreriul...

Pana isi face sutele de update-uri asa face Windows 10 . Am pus si eu recent pe un laptop si abea dupa 5-6 ore a terminat cu toate update-urile... , dar e adevarat ca Windows 10 are cateva procese care consuma mai mult procesor.
Cerintele "oficiale" de la Cs:Go sunt cam degeaba , pentru ca nu se specifica pentru ce rezolutii/fps sunt. Eu cu un Amd A6 5400k (care e cu ~ 30-40% mai bun decat Athlonul pe care il are autorul topicului) si HD 7750 aveam in Cs:Go undeva la 60 fps constant inainte de un update in care au imbunatatit animatiile , dupa acel update , aveam 50-60 constant.

#7
cris_ct

cris_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 13.01.2011
Ok, pun o placa și Windows 7 de 64 pe ssd.
Va mulțumesc pentru ajutor. Sa aveți spor în toate!

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cs-go merge la asa rezolutie cu 160-170 fps pe high cu un q6600@ 3 ghz si un r7 250.Pentru acel pc un ssd este nejustificat.Eu iti sugerez in 300 de lei un cpu mai capabil
https://www.okazii.r...v-g2-a179496863 si restul banilor ii lasi deoparte,o sa mearga bine cu ce ai deja.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate