Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Samsung Galaxy A3 (2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
385 replies to this topic

#379
apvcezar

apvcezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.08.2005
Nu s-a mai scris de mult. Mai exista utilizatori de A3 2017? :)
Al meu funcționează bine după reparatie, cu excepția unui mic zgomot mai ciudat când apăs pe butonul fizic 'Home'.
Între timp, din cauza lipsei de spațiu pe A3, mi-am luat și un A5 2017. Am găsit unul "nou" /nefolosit, avea doar cutia desigilata. Am păstrat Android 7 pe el. Din punct de vedere a performantei, se mișcă mai bine A5, dar îmi place mai mult cum se așează A3 în mana. E clar ca rămân fan al telefoanelor compacte. Luna trecuta văzusem ca scăzuse S10e chiar sub 1900lei (acum s-a mărit din nou pretul), dar nu l-am luat pentru ca eram mulțumit de cele 2 telefoane. Dar încep sa ma lovesc de o noua problema. Unele aplicatii nu mai funcționează decât dacă ai Android de la 8 in sus, iar altele chiar de la 9 in sus. V-ați gândit sa va puneți custom ROM ca să aveți o versiune de Android mai noua? Dacă ați încercat, de care ați fost mulțumit?


#380
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
încearcă Google Pixel 4a, e mic si foarte bun. Nici Lineageos nu suporta A3, doar A5 daca vrei.

#381
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
N-am mai intrat de mult aici. Am in continuare telefonu. Nu ma indur sa-l schimb pentru ca la dimensiunile lui compacte, bateria ma tine lejer 2 zile si functioneaza la fel de bine. Insa un aspect, tot imi aparea mesaju lipsa spatiu memorie, desi nu fac poze (dect foarte rar si tot ce e vechi sterg) si filme cu el si nici documente decat f.putine. Nu am mai adaugat nici alte aplicatii. I-am pus un card de memorie de 32 Gb si am transferat tot ce am putut pe el, insa, uneori tot imi apare mesaju de memorie interna plina..... Nu stiu de ce. Am constatat ca desi am mutat toate aplicatiile care se puteau muta pe card, uneori, le gasesc din nou in memoria interna, fara sa le mut....

Samsung nu a mai scos telefoane compacte, insa a aparut S22, dar (deocamdata) e foarte scump.

#382
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Eu îl am în continuare pe al meu și nu știu ce să fac cu el, stă degeaba. S20-ul e un telefon ok, dar tot mi se pare aiurea și deja mă gândesc ca la prima ocazie să îl înlocuiesc cu un iphone se3, cred că e singura opțiune.

Cât despre memorie o soluție ar fi să dezinstalezi din actualizările aplicațiilor. Aplicațiile preinstalate apar de obicei consumând foarte puțin spațiu, dar o dată ce le actualizezi este ca și cum le-ai descărca din nou și consumă mai multă memorie, pe lânga faptul că rulează mai greu.
Intri în setări la lista de aplicații și cauți aplicațiile care sunt preinstalate și consuma cel mai mult spațiu și apeși la fiecare butonul 3 puncte și selectezi "dezinstalare actualizări", dar atenție să nu pierzi datele din ea și în play store să nu fie activate actualizările automate.

Edited by lorinczi_thomas, 25 May 2022 - 19:07.


#383
apvcezar

apvcezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.08.2005
Pe langa ce a spus lorinczi_thomas, mai poti castiga putin spatiu daca te duci la Settings ->Device maintenance ->Optimize now si daca ștergi memoria cache la fiecare aplicație: Settings ->Apps (deschizi fiecare aplicatie din lista) ->Storage->Clear cache.
Chiar dacă ai selectat sa salvezi pozele pe card și ai spațiu destul acolo, cand ramai fără spatiu pe telefon, îți va apărea mesajul ca nu mai ai spațiu pentru poze, dar le poți face în continuare. Când apare mesajul ca e spațiu insuficient, fa pasii pe care ți i-am spus mai sus și o sa dispară mesajul

#384
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Acum ceva timp eram chitit pe un inlocuitor, S10e. Acum il vad pe S22, dar e scump.

Cu mesaju lipsa spatiu, desi am pus card de memorie, cand am instalat cardul, nu stiu daca am facut bine ca atunci cand l-am pus, l-am formatat in telefon. Sa nu-l confunde poate cu memoria interna....
Nu stiu daca cardu de memorie il pot readuce la starea initiala.

#385
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Eu am rezolvat problema trecând la un iPhone X. Coleg de epocă cu A3-ul

#386
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Nu sar in barca cealalta :)
O sa merg tot cu Samsung.
Ce inca imi place la A3 e bateria, inca e foarte buna, ma tine in general tot 2 zile, folosire medie. Pot pleca fara nicio problema cu el la 50% si daca nu il folosesc mult, ma intorc cu el cu baterie suficienta. Se misca la fel de rapid.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate