Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Samsung Galaxy A3 (2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
385 replies to this topic

#361
apvcezar

apvcezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.08.2005
Astăzi m-a lăsat microfonul. Pot vorbi doar dacă e pe speaker sau dacă am căști. Nu e ciudata totuși treaba cu speaker-ul? Nu folosește același microfon? Sa fie totuși o problema software și nu una hardware?

Edited by apvcezar, 24 June 2021 - 16:11.


#362
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Mai este un alt microfon în partea de sus, care ar trebui să anuleze zgomotul și/sau să înregistreze stereo. Probabil la apeluri intră în joc doar pe modul difuzor. În casca telefonul auzi ceva?

#363
apvcezar

apvcezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.08.2005
Eu aud foarte bine, dar nu sunt auzit decât pe speaker. Dacă vorbesc aproape de microfonul de jos sunt auzit bine, dacă vorbesc aproape de microfonul de sus se aude mai înfundat, ca și cum as vorbi mai departe de telefon.
E posibil sa aiba legătură cu placa de baza pe care mi-au schimbat-o în februarie. Am fost la ei și mi-au spus ca dacă s-ar fi schimbat placa pe banii mei, mi-o schimbau din nou, dar pentru ca a fost schimbata pe garanție, iar garanția s-a terminat, trebuie sa o plătesc. Eu le-am spus ca m-am dus la ei doar pentru baterie, iar decizia de a schimba placa de baza a fost a lor, asa ca nu vad rostul de a plăti acum pentru o noua placa de baza, când nu au venit cu o explicație pentru schimbarea celei vechi.
In fine, aveți vreo idee ce as mai putea incerca înainte sa ma duc cu telefonul în service? Ma mai gândeam sa mai încerc și la alt service, pentru ca cei de la reprezentanta merg doar pe schimbarea componentelor în întregime (manopere care le aduc mai mulți bani) și nu pe repararea lor.
Am încercat sa ma înregistrez cu Voice Recorder si se aude vocea mea, dar extrem de încet, deci totuși microfonul înregistrează cât de cât. Am suflat cu aer, crezând ca poate a intrat mizerie, dar nicio schimbare.

Edited by apvcezar, 28 June 2021 - 07:28.


#364
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
A avut contact cu lichide?

#365
apvcezar

apvcezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.08.2005
Nu. Doar un ușor condens pe spatele telefonului când l-am tinut pe suport in dreptul fantelor de aerisire de la mașină iar afara era foarte cald

#366
apvcezar

apvcezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.08.2005
Am reusit in cele din urma sa-mi schimb microfonul...
Initial am mers la service-ul oficial Samsung, dar am nimerit intr-o zi de vineri (cand au o promotie, iar manopera pentru schimbarea display-ului e gratuita) si lumea statea la coada afara. Iesea din cand in cand o domnisoara si mai invita 1-2 persoane inauntru. I-am spus repede despre problema mea, a luat telefonul inauntru sa i-l arate unui tehnician si verdictul a fost schimbarea placii de baza, pretul aproximativ 300lei.
Dupa aceea am fost la un service oarecare si mi-au spus ca trebuie sa-l desfaca, dar nu vor mai folosi kitul de etanseizare dupa aceea. Am refuzat si dupa cateva zile m-am intors la service-ul oficial. Verdictul a fost din nou schimbarea placii de baza, iar pretul de data asta peste 600lei. Le-am spus ca e anormal sa-mi ceara inca o data pretul telefonului (atat am dat eu in 2019 cand l-am luat de la Arsis), doar pentru ca lor le e mai comod si mai profitabil sa schimbe toata placa de baza, in loc sa schimbe doar microfonul, cu atat mai mult cu cat telefonul nu mai e in garantie, iar reparatia se face pe cheltuiala mea, nu e suportata de Samsung. De asemenea, de ce imi schimba toata placa de baza cand microfonul totusi functioneaza (pe speaker sau in inregistrari vocale, dar se auzea incet). Din nou le-am atras atentia ca in ianuarie mi-au schimbat placa de baza fara acceptul meu, cand eu am cerut doar sa-mi schimbe bateria. Ciudat e ca imediat cum mi-au comunicat pretul si inca nu primisera acceptul meu pentru reparatie, au adus telefonul care era lipit. I-am intrebat care a fost logica sa-l lipeasca la loc daca eu acceptam reparatia si ar fi trebuit sa-l desfaca si sa-l relipeasca inca o data dupa reparatie si cum si-au dat seama ca trebuie schimbata placa. Eu cred ca nici macar nu l-au desfacut.
In fine, in urma unor lungi discutii, mi-au schimbat doar microfonul, fara sa-mi mai ceara niciun ban, dar au repetat de mai multe ori ca au facut o exceptie (?!) si ca in mod normal ei nu fac asa ceva fiind un service oficial (?!). WTF? Nu sunt un service de telefoane? Nu asta ar fi trebuit sa faca, sa le repare, nu doar sa inlocuiasca placi de baza cu totul?
Ciudat e ca mi-au atras atentia totusi sa am grija sa nu-l ud pentru ca au remarcat ca telefonul s-a curbat si ca s-ar putea sa nu mai tina lipiturile. Telefonul era intr-adevar banana, dar am o urma de indoiala, ca nu au mai folosit kit de etanseizare pentru ca nu aveau cum sa-l scada la cheltuieli, daca mie nu mi-au cerut niciun ban. Data trecuta gasisem urme de adeziv pe el, de data asta nu. Sincer cred ca nu mai am IP 68 si asta dupa o vizita intr-un service oficial (!), dar sper sa nu am ocazia sa aflu.

#367
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Mai bine iti iei alt telefon. "Peticit" nu prea mai merge.... Incepi sa faci cheltuieli cu el....Daca il mai poti vinde, mai iei un ban.

#368
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Ți-au mai resetat telefonul?

#369
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Service-ul este unul de tip Apple, în reparația aia care durează o oră nu are timp să îți facă mare brânză, așa că schimbă cu totul piesa mamă, tu plătești, ei păstrează piesa veche și o revând la alții. Profit

La A31 cu sticla spartă la cameră ei vor neapărat schimbat tot spatele, iar componentele alea de rahat le găsești pe gsmnet la un preț hilar.

Dar totuși, apreciez gestul de caritate când mi-au schimbat gratis bateria uzată în ultima zi de garanție extinsă după lockdown.

Cât despre peticit, am cedat într-un final luna trecută și am luat o decizie. Am tras de A3 pentru că era ce trebuie, pe lângă faptul că nu exista un înlocuitor și mai păstram niște bani. Dar după un an chiar am început să îmi pierd răbdarea și am găsit și ceva pe măsură. S20 FE. Are niște defecte dar să zicem că nu îmi mai pasă de ele. Primul ar fi prețul, dar îl merită, și timp de un an de zile oricum plătisem abonament la preț de alune. Este mare, dar aia e, nu mai zic nimic, nu e așa rău, S21 era și mai scump și S10e e ca și inexistent. Bateria e de 4500 mAh și se consumă cam rapid pentru gustul meu, din nou, aia e, perfomanța aia blanao suge curent grav, noroc cu frati-miu care avea un încărcător de 25W de la un A80 pe care dezactivase Super Fast Charging-ul. Prefer să îl bag în priză pentru scurt timp decât să îl țin legat de bateria externă. În rest, nu prea are cusur, poate cu excepția faptului că mi-au murit căștile wireless după ce l-am cumpărat, și din varii motive nu funcționează aplicația InfoTB pe datele mobile. Camerele sunt mișto, IP68, design ok, ecranul de 120hz este o bijuterie și efectiv am impresia că este un iphone.

#370
apvcezar

apvcezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.08.2005

View PostMMike, on 11 iulie 2021 - 21:44, said:

Mai bine iti iei alt telefon

Imi place prea mult telefonul asta (sau m-am obisnuit eu cu el) ca sa-l schimb. Trag de el cat se poate.

View Postlorinczi_thomas, on 11 iulie 2021 - 22:16, said:

Ți-au mai resetat telefonul?

Nu mi l-au mai resetat de data asta.Oricum, mie imi pare rau ca mi l-au resetat prima data si am pierdut Android 7. Ma dispera 8-ul cu umplerea memoriei cache. Tot timpul imi arata ca raman fara spatiu. Imi arata memorie plina si la cateva minute dupa ce golesc manual memoria cache pentru fiecare aplicatie in parte, Nu am gasit inca o solutie pentru asta

#371
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Intră în Fișierele mele, setări aplicație, apoi bifează Arată fișiere ascunse.
Apoi ia la rând toată memoria telefonului și sunt sigur că se ascunde ceva mare acolo care nu se șterge de unul singur.

#372
apvcezar

apvcezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.08.2005
Am făcut deja asta. Toate fișierele ascunse au 16.38Kb și mai jos de atat nu poți duce. Fișierele la vedere se incarca repede, cu zeci de Mb, unele din ele chiar pana spre 100

#373
apvcezar

apvcezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.08.2005
Ma gandeam sa trec pe A5 2017 pentru ca are mai multa memorie. Pe topicul de la A5 2017 am văzut ca ai pus o poza cu un telefon pe care l-ai găsit la Mega Mall. Dacă mai drum pe acolo, poți sa te uiți, te rog, dacă îl mai au?

#374
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Nu îl mai au acolo

#375
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Eu mai am niște huse de A3, cine vrea, cum vrea.
Un clear cover (sigilat)
două flip cover alb și negru (în stare probabil ok)
o husă groasă cellara crystal,
și alte două clear cover folosite

Dacă stă cineva în bucurești și dorește, îi dau cu mare drag. Nu le mai folosesc și ar fi păcat să stea degeaba.

#376
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Și poze cu husele, plus o folie

Attached Files



#377
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BaYss_Wh2lg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#378
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Telefonu rezista :) Functioneaza perfect. Ce apreciez la el e autonomia. In general, o zi stau linistit ca ma tine daca il folosesc mai intens.

Ce imi mai place la el e butonu dedicat "Back" care stii intotdeauna unde e, il nimeresti rapid.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate