Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Samsung Galaxy A3 (2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
385 replies to this topic

#199
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
In afara de iphone nu mai gasesti cu diagonala de 4.7.

#200
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Stiu.... Dar nu ma interseaza iphone si nici altii. Raman pe Samsung, ca are destule modele si bune si bine ca a revenit cu un model mic gen a3 2017 asa cum e s10e.
Cand vorbim de mic, nu discutam de diagonala, ci de dimensiunile telefonului in sine. Chiar imi convine o diagonala mai mare si cu o rezolutie mai buna, dar sa fie intr-un corp (cat mai) mic.

Edited by MMike, 17 June 2019 - 14:32.


#201
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Iată dovada că A3 2017 este perfect compatibil cu Android 9:
https://www.sammobil...e-one-ui-update

Galaxy J7 Nxt este efectiv un J7 2015 reîncălzit. Același telefon primitiv, din plastic, fără IP68, și cu multe alte compromisuri, dar cu un upgrade pe partea de RAM/ROM/SoC, (având aceeași combinație găsită pe A3 2017, J7 2016, etc.). Ei bine, acest telefon primește Android 9, deși A3 2017, care e superior în orice alt aspect, în afară de mărime și RAM/ROM/SoC, s-ar putea să nu primească deloc. De ce?

A3/5/7 2017 au ieșit în ianuarie 2017, când Bloatware-ul... pardon, interfața Samsung bazată pe Android 7, Samsung Experience, nu era gata (telefoanele fiind lansate înainte ca S7 să primească Android 7). Așa că au pus Android 6 pe ele. Deci Android 7, (care trebuia să fi venit out-of-the box), a aterizat de fapt prin august-septembrie și a fost numerotat drept primul update major al telefonului. Al doilea a fost Oreo după un an de la lansarea telefonului, și cam aici e capătul de drum. Toate telefoanele Samsung având un maxim de două update-uri majore, acesta fiind și cazul lui S7, telefon super capabil care va rămâne blocat pe Oreo.

Pentru că J7 Nxt a ieșit în vara lui 2017, au pus Android 7 pe el, iar acum primește Android 9 ca al doilea update major de Android (si ultimul), la aproape doi ani de când a fost lansat.

O dovadă de nesimțire din partea samsung. Sau poate speranță?

#202
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
P.S.:
https://www.sammobil...security-patch/

A5 2017 încă primește actualizări lunar. Noi, fraierii care am cumpărat telefonul mai mic luăm MuE.

Ceea ce confirmă perfect faptul că samsung urăște cu disperare telefonul asta.

#203
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015

View Postlorinczi_thomas, on 29 iunie 2019 - 08:26, said:


Ceea ce confirmă perfect faptul că samsung urăște cu disperare telefonul asta.

E considerat esec atata vreme cat nu produce vanzari. Vezi modelele mici Sony.

Edited by Buxelm, 29 June 2019 - 14:47.


#204
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Nu stiu ce tot ziceti voi, dar de exemplu, am in casa si un A5 2016 care primeste destul de des update-uri, mai des ca a3 2017, dar a ramas pe android 7....

In rest, asta e politica de marketing a lui Samsung, sa nu stai prea mult cu un telefon, sa te faca sa le cumperi altul. Dar oricum, ca de obicei, aplicatiile se vor actualiza in continuare.

Problema, ca sa zic asa, cu acest telefon, nu e neaparat update-ul la o varianta de android superioara, ci faptul ca nu au a mai avut continuitate cu un alt model dar upgradat, cum a fost a3, a3 2016 si apoi a3 2017. Nu se mai regaseste in niciun model ulterior, desi Samsung a scos alte modele dar multe inferioare acestuia.

Edited by MMike, 30 June 2019 - 20:13.


#205
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Samsung scoate modele noi in functie de cerintele pietei. In ultimul an piata Asiatica si Indiana a cam dominat iar acolo s-au cerut palete, ecran mare si camera foto. Asa ca vezi ce se gaseste acum pe piata. Eu am un A3 2017 dar sincer spun il gasesc nereusit. Memoria mica nu se impaca cu cerintele de spatiu pentru Microsoft. Un utilizator normal ajunge foarte repede in criza de spatiu. Compara noile modele si vezi ce iese. Tocmai ca au trecut de la serii cu o cifra la doua cifre iar seria 3 a fost ocolita datorita esecului, nu mai suna bine.

Edited by Buxelm, 30 June 2019 - 20:21.


#206
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
aoleu
https://www.gsmarena...-news-38017.php

deci J5 2017 va primi si el doua versiuni de android, spre comparatie de 2016 si 2015 care au ramas cu una singura. J7 a inceput sa primeasca doua updateuri incepand cu modelul 2016.

https://www.gsmarena...5&idPhone3=8336
deci toate telefoanele sunt din 2017 si au acelasi procesor, memorie ram si stocare interna (criterii de baza pentru a asigura compatibilitatea cu un sistem de operare), dar primesc android 9 doar telefoanele alea mai ieftine si mai slabe, dar putin mai noi.

ma enervez iar
Deci a3-ul se lanseaza cu Android 6 si primeste 7 dupa trei anotimpuri, timp in care telefoanele alea vin cu android 7 din fabrica
iar anul asta istoria se repeta, a3-ul ramane blocat pe android 8 posibil pentru totdeauna, in timp ce j-urile alea primesc android 9 fara nici o jena.
ca a primit deja doua update-uri nene, nu mai conteaza ca cei care au cumparat telefonul la lansare au stat jumatate de an cu software-ul vechi cu care a venit in cutie
deci eu am luat telefonul mai scump dar raman constant in urma cu software-ul in fata telefoanelor mai ieftine, GJ samsung.
nu e o problema de viata sau moarte daca telefonul meu ramane in urma, sa ne intelegem, e vorba doar de o piesa de software, dar imi crapa logica atunci cand incerc sa inteleg de ce samsung actualizeaza telefonul scos in iunie dar nu si pe ala din ianuarie

daca mai are nevoie cineva de husa, uite un Clear Cover la 1 leu.
https://www.emag.ro/...w/pd/D8NVX7BBM/

Edited by lorinczi_thomas, 09 July 2019 - 15:50.


#207
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Pentru ca l-au scos cu android 6 din motive de marketing. Vezi A5 a ramas la oreo dar primeste lunar security update la fel ca s9 si s10. De ce? Pentru acelasi motiv pentru care seria J primeste pie, adica satisfactia clientului. Ghinion ca a3 nu a avut succes, ca-i bunicel da micut.

#208
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
https://www.change.o...-to-android-pie

A7 primește Pie în Coreea de Sud. Acolo a fost lansat puțin mai târziu decât în restul lumii, însă direct cu Android 7, care a venit la restul lumii ca update... căteva luni mai târziu.

Edited by lorinczi_thomas, 14 July 2019 - 19:28.


#209
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Ati primit vreun update? Italienii de la TIM au trecut in lista de saptamana asta. E doar security patch 1 Iunie 2019

Edited by Buxelm, 22 July 2019 - 21:02.


#210
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Cam greu cu updateurile la telefonu asta.
Nu am primit nimic deocamdata.

#211
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
nimic si la mine.

Daca vreti un cablu USB-C misto:
https://www.ikea.com...ducts/40409619/

Am cumparat husa de 1 leu de la eMag si am platit inca 5 lei ca sa o ridic din showroom :)

#212
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015

View Postlorinczi_thomas, on 25 iulie 2019 - 12:43, said:


Am cumparat husa de 1 leu de la eMag si am platit inca 5 lei ca sa o ridic din showroom :)

Asta chiar ca-i tare de tot 😀😀😀

#213
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Poate va e de folos.

Attached Files



#214
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View PostBuxelm, on 25 iulie 2019 - 15:29, said:

Poate va e de folos.
Deocamdata nu, atata timp cat telefonu nu vrea sa inteleaga italiana ;)

#215
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Nici al meu mu pricepe dar sta cuminte intr-un sertar.

#216
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Al meu sta in buzunar chiar foarte bine incape acolo fara sa ma deranjeze, ca de asta l-am si luat, iar in general pe partea de comunicare, trafic de date 4g, browsare, cateva aplicatii de socializare comunicare se misca rapid si f.bine. Pentru altele, folosesc alt telefon cu ecran mare si rezolutie mai mare dar doar in casa, ca ma incomodeaza atat la transportat cat si la manipulare.

Apropo, am scapat odata pe asfalt a3-u si n-a avut nimic, nicio problema de functionare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate