Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum alimentez contul de PayPal?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
E mai simplu să suni la PayPal și să-i întrebi, cu atitudinea asta nu rezolvi nimic. Nimeni nu e obligat să-ți facă ție treaba. Ți s-a explicat frumos că nu merge, transferul acela pe Trusty se face online, nu prin OP bancar de la ghișeu.

#20
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

View Postdaddypuff, on 04 ianuarie 2017 - 18:25, said:

E mai simplu să suni la PayPal și să-i întrebi, cu atitudinea asta nu rezolvi nimic. Nimeni nu e obligat să-ți facă ție treaba. Ți s-a explicat frumos că nu merge, transferul acela pe Trusty se face online, nu prin OP bancar de la ghișeu.


Eu bag de seama , ca n-ai citit care e defapt problema, fac un rezumat poate te lamuresc.

1. Am vrut sa-mi cumpar ceva de pe Aliexpres, nu m-am uitat ulterior ca nu pot prin PP (parca am zis ca-i ok , sa rezolvat din punctul acela de vedere)

View PostShieu, on 04 ianuarie 2017 - 16:30, said:

Ma rog, stiind ca PayPal e universal... dar mai am un magazin online din SUA via shiping din warehouse CHINA si vreau sa dau comanda
la un produs ce nu se gaseste in RO.. plata se face cu card via PayPal... pot sa atasez si card..ma rog..
dar m-ar interesa sa-mi incarc balanta paypal (pentru hataru meu)

2. Vreau sa fac un virament bancar  pentru contul meu de PP, pentru ca pe Trustly nu are BRD!!! (Inca odata , romaneste am vorbit)
3. Trebuia in my profile  sa am un buton denumit generic 'Top Up' (care nu mai exista) , daca stiti ce-i ala PayPal, vi se dadea
un anumit cod, si cu acela frumusel mergeai la banca cu bulentinul , si dura 3-5 zile lucratoare sa ai balanta PP incarcata  (V-am pus un print screen cu pagina ) Acuma a ramas numai Trustly
4. Am incercat ulterior sa intreb si la ei, inca n-am primit raspuns. Poate sa fie vre-un bug (insinuez)

Deci ce mi-o dai cu acel Trustly ca se face online, ma intereseaza cum sa am acces pe pagina unde am instructiunile
pentru plata la OP al bancii.

Frumos am explicat si eu care e problema, dar fiecare a inteles in felul lui, probabil e epidemie...

Edited by Shieu, 04 January 2017 - 19:21.


#21
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Ti s-a spus de mai multe ori dar tu refuzi sa intelegi si o ti pe a ta.

#22
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

View Postalexx1402, on 04 ianuarie 2017 - 20:01, said:

Ti s-a spus de mai multe ori dar tu refuzi sa intelegi si o ti pe a ta.


Cu cine te certi acolo?

#23
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Cu riscul de a fi sanctionat iti spun: Esti batut cu p..a in cap!

Edited by alexx1402, 04 January 2017 - 20:52.


#24
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
De ce insisti sa platesti cu PayPal pe Aliexpress in loc de Alipay? E mai convenabil si pentru ei, si pentru tine..

Iar referitor la alimentarea balantei...de ce anume, din moment ce o sa iti extraga ei automat de pe card? (am folosit si PayPal, si Alipay, balanta nu am avut decat atunci cand am vandut ceva, si mi-au ramas banii in balanta, i-am folosit direct de acolo, fara sa mai treaca prin banca/retragere mai intai).

Cu siguranta o sa mearga Alipay de pe cardurile tale curente...

#25
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 08.02.2007
Eu mi-am facut un cont separat, special pentru plati online, ca sa nu arunc la inaintare de fiecare data cardul de salariu.
Cand am facut prima tranzactie pe Ebay (care foloseste PayPal), cand am bagat datele cardului respectiv, automat mi s-a creat cont PayPal cu acel card asociat.
Cand am nevoie sa fac plati online sau shopping, transfer online de pe cardul de salariu pe acesta suma care va fi cheltuita si trec la fapte. Puteam sa folosesc si cardul de salariu pentru PayPal, dar am eu o mica paranoia, care ma determina sa iau masuri de siguranta.

La fel s-a intamplat si cu Alipay... acelasi card, cont automat si la revedere.

#26
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Bravo bonygy, o paranoia utila. Noroc ca nici cardul meu (BRD) nu e acceptat de paypal caci altfel il faceam praf, m-am apucat sa licitez si s-au dus ceva bani, cand a venit momentul platii m-am dus cu banisorii la Raiffaisen, unde am inca 2 conturi euro si lei, si am bagat leuti cati au fst necesari. Azi ca vreau sa cumpar musai ceva nu pot decat sa scot bani de la BRD si sa merg cu ei la Raiff - timp pierdut si vanzator nemultumit ca nu-i intra banii.
Shieu a pus niste intrebari la o problema reala si pe mine ma indruma sa paltesc cu cardul dar nicio posibilitate. Comic mi se pare ca au acceptat sa-mi inregistrez cardul de BRD la ei, probabil il accepta numai pentru primit bani. O porcarie cum de o banca asa amre nu are conventii cu astia de la PayPal.
O alta ciudatenie/tampenie - nu-mi iau bani din contul in euro si din cel in lei si fac ei conversia la cat vor ei.
E o modalitate de plata, dar acolo unde pot o evit, direct din cont bancar mi se pare mult mai usor si ... economic.

#27
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postzeusis, on 31 ianuarie 2017 - 14:52, said:

O alta ciudatenie/tampenie - nu-mi iau bani din contul in euro si din cel in lei si fac ei conversia la cat vor ei.

Cardul e atasat la contul de lei, de aia iti face conversie lei>eur, daca vrei sa iti ia din contul de euro iti trebuie card in euro. Asta e valabil la orice banca.

Edited by alexx1402, 01 February 2017 - 10:58.


#28
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Cred ca ai dreptate. Oricum nu prea aveam ce face cu cardul in euro, cheltuieli suplimentare pentru cumparaturi ocazionale. Oricum nu era rau sa se poata asocia contul, exista posibilitatea asta dar tara noastra nu este inclusa in lista tarilor acceptate.

#29
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Un card poate fi atasat la un singur cont. (cel putin cardurile astea pentru muritorii de rand)

#30
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009

View Postzeusis, on 31 ianuarie 2017 - 14:52, said:

Bravo bonygy, o paranoia utila. Noroc ca nici cardul meu (BRD) nu e acceptat de paypal caci altfel il faceam praf, m-am apucat sa licitez si s-au dus ceva bani, cand a venit momentul platii m-am dus cu banisorii la Raiffaisen, unde am inca 2 conturi euro si lei, si am bagat leuti cati au fst necesari. Azi ca vreau sa cumpar musai ceva nu pot decat sa scot bani de la BRD si sa merg cu ei la Raiff - timp pierdut si vanzator nemultumit ca nu-i intra banii.
Shieu a pus niste intrebari la o problema reala si pe mine ma indruma sa paltesc cu cardul dar nicio posibilitate. Comic mi se pare ca au acceptat sa-mi inregistrez cardul de BRD la ei, probabil il accepta numai pentru primit bani. O porcarie cum de o banca asa amre nu are conventii cu astia de la PayPal.
O alta ciudatenie/tampenie - nu-mi iau bani din contul in euro si din cel in lei si fac ei conversia la cat vor ei.
E o modalitate de plata, dar acolo unde pot o evit, direct din cont bancar mi se pare mult mai usor si ... economic.
Salut!As avea si eu o intrebare legat de BRD si Paypal!Am cont deschis in Euro la BRD si as vrea sa-mi fac si un cont de Paypal!Pot atasa contul in Euro de la BRD la contul Paypal proaspat creat ca sa pot face plati respectiv sa si primesc bani prin Paypal in acel cont?

#31
buranu

buranu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.06.2010
Scria cineva mai sus ca se poate alimenta cu card VISA de la BT.
Eu am incercat astazi si imi spune: Card Neacceptat.Am facut plati online, mi-am alimentat alte conturi online, sigur este de la platforma paypal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate