Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cod fiscal 2017 - nelamuriri CASS dobanzi ca salariat

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Va salut!

Am multe nelamuriri si nelinisti cu privire la modalitatea de aplicare a normelor noului Cod Fiscal in ceea ce priveste plata asigurarilor de sanatate pentru veniturile provenite din dobanzi bancare.
Conform precizarilor articolului 179, pe care l-am copiat mai jos, eu inteleg ca daca nu esti salariat platesti CASS minim 5.5% din salariul minim brut, indiferent daca incasezi dobanda de 1 leu sau 1000, tot 68 de lei platesti lunar. (o aberatie fiscala pe care o cunosteam deja, probabil neconstitutionala, trecem peste deocamdata).
Marea intrebare ramane pentru celalalt caz, daca SUNT salariat, dar am si un cont de economii cu cateva sute de lei in el, pentru care primesc, fireste, o dobanda infima, noua contributie datorata CASS va fi de 5.5% din acea dobanda infima sau din salariul minim brut?? (adica 68 lei/luna la un venit de 2 lei, cum este pentru un nesalariat care are venit doar din dobanzi.)
As vrea sa ma lamureasca cineva cat mai repede, ca sa stiu daca sa ne inchidem conturile de economii, eu si sotia, inainte sa acumulam dobanzi fabuloase de 1 leu, pentru care sa platim bani pe care nu-i avem...
Nu am cunostinte fiscale, iar prevederile de mai jos imi par incomplete/interpretabile. Ne poate lamuri cineva cu exactitate sau ramane doar sa asteptam publicarea unor norme de aplicare mai detaliate? Sau sa uitam pana in 2018, cand ne vom trezi toti cu executari silite pt neplata unor taxe de "doar" 10 ori mai mari decat veniturile? Ar trebui sa inchid acum contul de economii? Singurul motiv pentru care tin bani acolo e pentru ca sunt mai in siguranta decat in contul curent.
De asemenea, de stabilirea cuantumului, fie el si in varianta decenta (5.5% din dobanda reala), cine se va ocupa? Ia ANAF direct informatia de la banci, care oricum ii dadea si pana acum impozitul de 16%? Sau alerg eu intre banca si administratia financiara sa declar cat am de platit?
Multumesc!

SECTIUNEA a 9-a - Stabilirea contributiei anuale de asigurari sociale de sanatate
ART. 179
(1) Organul fiscal competent are obligatia stabilirii contributiei anuale de asigurari sociale de sanatate datorate de persoanele fizice care realizeaza, într-un an fiscal, venituri din urmatoarele categorii:
a) venituri din activitati independente;
b ) venituri din activitati agricole, silvicultura, piscicultura;
c) venituri din asocierea cu o persoana juridica, contribuabil potrivit titlului II sau III, pentru care sunt aplicabile prevederile art. 125 alin. (7) - (9);
d) venituri din cedarea folosintei bunurilor;
e) venituri din investitii; (dobanzi bancare)
f) venituri din alte surse.
(2) Contributia anuala de asigurari sociale de sanatate prevazuta la alin. (1) se stabileste, de organul fiscal competent, în anul urmator celui de realizare a veniturilor, prin decizie de impunere anuala pentru stabilirea contributiei de asigurari sociale de sanatate, la termenul si în forma stabilite prin ordin al presedintelui A.N.A.F., pe baza informatiilor din declaratiile fiscale privind veniturile realizate, precum si pe baza informatiilor din evidenta fiscala, dupa caz.
(3) Contributia anuala se calculeaza prin aplicarea cotei individuale asupra bazei anuale de calcul, determinata ca suma a bazelor lunare de calcul asupra carora se datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate, aferente veniturilor prevazute la alin. (1). Baza anuala de calcul nu poate fi mai mica decât valoarea a douasprezece salarii de baza minime brute pe tara si nici mai mare decât valoarea a de 5 ori câstigul salarial mediu brut înmultita cu 12 luni. în cazul persoanelor fizice care realizeaza atât venituri dintre cele prevazute la alin. (1), cât si venituri din salarii sau asimilate salariilor, baza anuala de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate utilizata la încadrarea în plafonul minim prevazut se determina ca suma a tuturor bazelor lunare de calcul asupra carora se datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate.

Edited by dimripper, 04 January 2017 - 15:15.


#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Mergi cu cititul din articolul 179 pana la aliniatul (6 indice 1).

#3
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
(6.1) Prin derogare de la prevederile alin. (3), în cazul persoanelor fizice care realizează, în cursul anului fiscal, exclusiv venituri din investiții și/sau din alte surse, pentru care baza anuală de calcul se situează sub nivelul valorii a douăsprezece salarii de bază minime brute pe țară, pentru aceste venituri nu se stabilește contribuția de asigurări sociale de sănătate.

Okay, sa zicem ca inteleg asta, dar se contrazice total cu punctul 1 al Art 180 (mai jos)

https://static.anaf....012017.htm#A179

Dupa cum am zis, nu am cunostinte fiscale, iar codul asta pare a fi scris de un autist. Nu ma ajuta cu nimic daca ma pui sa recitesc, bladhaund.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu am citit exact noile prevederi, dar vezi ca s-a mai dezbatut subiectul pe un alt topic. ce am ramas si eu cu ce se scria acolo, era faptul ca aceasta impozitare se aplica doar la dobanda stransa in acel cont. adica iti da 5 lei dobanda, inseamna ca ai realizat un profit care trebuie impozitat, iar ei iti aplica impozitul pe suma realizata, nu pe suma stransa.

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Ce întreabă inițiatorul e altceva - dacă i se aplică prevederea privind nivelul CASS minim obligatoriu independent de faptul că are și venituri tip salariu.
Răspuns - nu. Se adună toate veniturile dintr-o lună și rezultatul se compară cu salariul minim. Dacă e mai mare plătești CASS la rezultatul respectiv. Dacă rezultatul e mai mic, plătești acel CASS minim de 68 de lei.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai si ai vrea sa spui ca se impoziteaza o data cand primesti salariul, iar apoi cand iti refac ei calculele cu tot venitul tau pe luna respectiva, daca e mai mic decat salariul minim, te mai taxeaza o data, de data asta pt toata suma? iar daca venitul tau este numai din salariu, te impoziteaza de 2 ori? o data din salariul brut si inca o data din salariul net?

#7
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 radunic, on 04 ianuarie 2017 - 18:56, said:

Ce întreabă inițiatorul e altceva - dacă i se aplică prevederea privind nivelul CASS minim obligatoriu independent de faptul că are și venituri tip salariu.
Răspuns - nu. Se adună toate veniturile dintr-o lună și rezultatul se compară cu salariul minim. Dacă e mai mare plătești CASS la rezultatul respectiv. Dacă rezultatul e mai mic, plătești acel CASS minim de 68 de lei.

Multumesc, radunic! Exact ce ma interesa. Referitor la a doua intrebare, ai vreo idee? Ia ANAF aceste info direct de la banci sau ma ingramadesc eu sa dau declaratii?

#8
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Eu am lucrat intr-o vreme in Romania in 2 locuri de munca (full time + part time). Si din ambele salarii am platit CASS de 5.5%.
Acum lucrez in strainatate iar parlamentarii nostri dragi ce imi sunt, mai vor in continuare sa ma jupuiasca de CASS de 5.5%.

Nu m-as mira daca la dobanda aia fabuloasa de 1 leu, statul roman sa-ti mai ia si 19% TVA din ei. Ca doar cu acel leu, trebuie sa cumperi ceva, nu?
Surpriza si mai interesanta este ca daca se plateste CASS din dobanzi, esti asigurat? Raspunsul este evident: NU!

Bun venit in tara hotilor!

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 Dany_Darke, on 04 ianuarie 2017 - 19:06, said:

pai si ai vrea sa spui ca se impoziteaza o data cand primesti salariul, iar apoi cand iti refac ei calculele cu tot venitul tau pe luna respectiva, daca e mai mic decat salariul minim, te mai taxeaza o data, de data asta pt toata suma? iar daca venitul tau este numai din salariu, te impoziteaza de 2 ori? o data din salariul brut si inca o data din salariul net?
Dacă rămîne sistemul de pînă acum - ceea ce e de văzut avînd în vedere graba de schimbare a noilor guvernanți - angajatorul reține CASS din salariu iar cetățeanul declară cîștigurile din dobînzi în anul următor realizării lor. Asta e mare tîmpenie fiindcă pierzi vremea pe la ghișeu - și acum e înghesuială dar dacă toți cei care au bani în bănci vor depune declarații va fi jale. Normal ar fi ca banca să declare fiscului dobînda, să calculeze și să vireze CASS corespunzător și calculatoarele ANAF sa facă totalul și să verifice dacă treci peste pragul minim. Dar ăsta s-ar putea să fie doar un vis...

 dimripper, on 05 ianuarie 2017 - 08:34, said:

Multumesc, radunic! Exact ce ma interesa. Referitor la a doua intrebare, ai vreo idee? Ia ANAF aceste info direct de la banci sau ma ingramadesc eu sa dau declaratii?
Vezi mai sus.

 loveparade, on 05 ianuarie 2017 - 09:59, said:

Nu m-as mira daca la dobanda aia fabuloasa de 1 leu, statul roman sa-ti mai ia si 19% TVA din ei. Ca doar cu acel leu, trebuie sa cumperi ceva, nu?
Dacă-l folosești să cumperi ceva sigur că 19% din preț e TVA. Și pe lîngă asta accize și alte taxe de care se vorbește rar...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate