Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Thunderbolt 3 (USB-C) to HDMI, 1080p si 4K la 60Hz ambele.

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pentru ca nu mai avem incotro si de pe noile MacBook a disparut orice alta conexiune cu exceptia Thunderbolt3, necesitatea de a conecta mac-ul cu alte dispozitive ramanand, trebuie sa cumparam si alte dispozitive hardware pentru a ne bucura de performantele noilor computere.

Una din conexiunile disparute este HDMI.
Pe piata exista o intreaga suita de produse. Unele mai performante, altele mai putin performante si cu limitari tehnice. Totusi toate au ceva in comun, sunt foarte scumpe sau extrem de scumpe si poti avea si dezamagirea sa constati ca anumite lucruri nu merg asa cum te-ai astepta.

Din cate produse am cautat, despre care am citit recenzii, singurul care spune ca poate face totul ca si conexiune HDMI este de la Moshi. Un adaptor USB-C to HDMI care stie inclusiv 4K 60Hz si sunet multicanal.
Link. Pe site-ul producatorului costa ~50$, iar la noi, la unii dealeri Apple se vinde cu 180lei.

Daca aveti in atentie alte adaptoare, sa fiti cu mare bagare de seama ca desi spun ca sunt capabile 4K, uita sa spuna si la cati Hz, fiind mai toate la 30Hz.
De asemenea, tot informandu-ma, am observat ca adaptoarele miraculoase care fac de toate si au toate tipurile de sloturi USB, cititor de carduri SD sau microSD, mufa de retea RJ45 (gigabit), USBC, unele mai au tot felul de porturi gen displayport sau vechile conexiuni Thunderbolt, au mari probleme in functionare si multi utilizatori sunt nemultumiti de ele. Pretul, nefiind deloc mic, de la cca 40€ la peste 300-400€ pentru niste dock-uri cu pretentii.

Desi avem un singur tip de mufa, concluzia la care am ajuns eu este ca cel mai bine se cumpara adaptorul potrivit pentru fiecare conexiune.
Mie, in afara de HDMI si USB-A (mufa usb clasica, nu are importanta viteza, poate fi USB3, USB2 sau USB1).

Atentie, aceste dispozitive nu sunt simple conexiuni ci au si parte hardware in ele. Motiv pentru care am si postat aici topicul.

Puteti completa si voi cu ce dispozitive aveti si cum functioneaza, sa vedem ce si cum cu ele.

Attached File  moshi.jpg   16.17K   15 downloads

Edited by serginho74, 04 January 2017 - 14:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate