Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Pate de casa

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
max_2017

max_2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.01.2017
Imi recomanda cineva o reteta de pate de ficat de casa?Multumesc frumos.

Edited by max_2017, 03 January 2017 - 21:36.


#2
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
youtube

#3
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postmax_2017, on 03 ianuarie 2017 - 21:31, said:

Imi recomanda cineva o reteta de pate de ficat de casa?Multumesc frumos.
Ficat de porc? Pui? Gasca?

#4
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Eu știu doar cu ăla de pui.

Poți folosi rețeta asta.

http://www.adihadean...n-ficat-de-pui/

Eu nu pun hribi, în schimb pun un măr tăiat cubulețe la călit în unt.
Pun dafin când sotez, etc... Mici diferențe, după gust. Iese bun, dar foarte sățios.

Edited by Ina.Click, 03 January 2017 - 23:12.


#5
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
mai, o singura data am facut cu cineva si tot visez sa reincerc. reteta banal de simpla.
ficat de porc 1/3, carne de porc 1/3, slanina 1/3, cateva cepe mari.
totul pus la fiert, cepele fierte intregi ca sa nu se destrame. la sfarsit, totul bagat la mixter, inclusiv ceapa, adaugat sare piper, apa in care a fiert pentru a regla consistenta. se pastreaza la congelator. te lingi pe degete...

#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Ai uitat si de un pic alcool .... preferar coniac .... dar merge si wiskey sau chiar visinata (alcool si aroma sa fie).
Eu prefer sa calesc ficatul si ceapa (fierb doar carnea) iar ptr consistenta in loc de supa folosesc vin :)

Edited by Tarzy, 03 January 2017 - 23:19.


#7
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
consum destul de des pate cu cognac, facut "industrial" de magazin. e ok, probabil cineva poate deveni addictive, dar pe mine nu ma impresioneaza. dar la mine este un caz particular. prefer pateul simplu, fara verdeturi si chiar cu piper redus. una din hibele mele e sa'l mananc pe paine proaspata cu un pahar mare de lapte batut langa. orice aroma as aduce in ecuatie schimba tonul (eu sunt ala care toc kaiser si il bag in paharul cu lapte batut).

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cu ficatei de pui iese un pate mai fin decat cel de porc.  Eu pun cam 7-800g de ficatei spalati si scursi intr-o tigaie wok in care am calit o ceapa tocata. Pun piper si cimbru salbatic si las cu capac la foc mediu. Mai intorc ficateii din cand in cand sa se patrunda apoi iau capacul si mai las sa scada  zeama care a iesit din ei. Iau tigaia de pe foc si o las cateva minute sa se raceasca un pic. Apoi pun continutul in robot si adaug treptat un pachet de unt.e bine ca untul sa fie scos din timp din frigider ca sa nu fie bloc atunci cand il pui in robot. Ficateii sa fie proaspeti. Din cei congelati pateul iese grunjos. Dupa gust, poti adauga si alte chestii: ciuperci tocate marunt, boia de ardei, vegeta, coniac sau porto.

#9
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

View Postargentum, on 03 ianuarie 2017 - 23:15, said:

mai, o singura data am facut cu cineva si tot visez sa reincerc. reteta banal de simpla.
ficat de porc 1/3, carne de porc 1/3, slanina 1/3, cateva cepe mari.
totul pus la fiert, cepele fierte intregi ca sa nu se destrame. la sfarsit, totul bagat la mixter, inclusiv ceapa, adaugat sare piper, apa in care a fiert pentru a regla consistenta. se pastreaza la congelator. te lingi pe degete...

Carnea de porc de un anumit tip, sau de oricare?

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postionutzitaly, on 04 ianuarie 2017 - 12:53, said:



Carnea de porc de un anumit tip, sau de oricare?
Sa nu aiba zgarciuri.

#11
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postionutzitaly, on 04 ianuarie 2017 - 12:53, said:



Carnea de porc de un anumit tip, sau de oricare?

Pulpa de porc ma gandesc.

#12
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Reteta mea:
500 gr ficat de pui
una pulpa de pui
o ceapa mare sau doua mijlocii
o jumatate de pachet de unt
o lingurita rasa de boia
sare si piper

Se prajeste ceapa (taiata julien) in unt, pana devine lucioasa. Se adauga ficatul si se fierbe cu ceapa (acoperit) pana se inmoaie, circa o jumatate de ora. Pulpa de pui se prajeste, cu pielita cu tot, in tigaia acoperita, la foc mic, pana se patrunde bine. Se iau toate de pe foc si se lasa sa se raceasca, dar nu de tot. Se introduc in vasul mixerului vertical toate ingredientele, taiate mai marunt, se pune boiaua, piperul si sarea. Se blenduresc la viteza mare, pana se fac o pasta fina. Daca vrei mai moale, se completeaza cu ulei de masline sau de floarea soarelui. Trebuie tinut cont ca se mai intareste dupa ce este bagat la frigider.
De douazeci de ani de cand fac asta, nu mai consum alt tip de pateu.Posted Image

#13
max_2017

max_2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.01.2017
Multumesc frumos pentru opinii.Cred ca in curand vom face so noi acasa, pentru prima data, un pate de casa carte cu siguranta va fi inclusiv mai delicios decat cele care pot fi gasite in comert.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
E incomparabil pateul de casa cu cel din comert. Poate doar cele frantuzesti din ficat de rata sa se apropie dar acestea au un gust de portocale care mi se pare cam ciudat in amestec cu ficatul de pasare.

#15
nliviu

nliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.04.2005
Eu l-am făcut pe acesta https://forum.softpe...46#entry7079862 și mi-a plăcut foarte mult.

#16
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
E și teribil de simplu, te asigur. Până la urmă ingredientele sunt cheia - un gât de coniac bun, niște unt de calitate, ficăței proaspeți, dacă adaugi șuncă ia o bucățică mai bună etc.
Tehnica în sine nu e nimic spectaculos....trăiască blenderul.

Doar că iese mult și mănânci puțin - cel puțin noi. Adică iese mult mai sățios. Voi puteți mânca mai mult de o felie două?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate