Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Somaj in Italia, perioada de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
va salut, intrebarea mea este legata de desfasurarea unei activitati cu contract de munca si certificat de rezidenta in Italia , am inteles ca dupa 9 luni de cotizare la fondul de somaj se poate solicita in caz de incetare a contracului de munca din motive neimputebile dar nu stiu pe ce perioada se plateste somajul ?, din surse alternative am aflat ca s-ar plati pe un numar de luni egal cu 1/2 din cele 35 de saptamani necesare pentru cotizare continua ?, adica ar fi cam 17 numarul de luni de plata a somajului desi s-a muncit minimul de 35 de saptamani cam 8-9 luni consecutive iar pe o perioada de 17 luni se primeste somajul ? adica dubu de cit s-a muncit mi se pare destul de neveridic ?!, unde mai pui ca desi poti sa ai salariul sub mimiul pe economie primesti somaj la nivel de 75% din aprox. 1200 euro deci cam 900 euro cind tu ai fi putut avea un salariu si de 600-700 euro/luna ?!, va rog daca puteti comenta si sa inteleg cum stau de fapt lucrurile in realitate ?, stima

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Îți dai seama câte informații ceri și cât timp i-ar trebui cuiva să caute ca să-ți răspundă? :)
Poți să-ți faci o idee de aici:
http://italia.avocat...

#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
La inceput a fost Cuvantul. Posted Image
La inceput trebuia sa ai 2 ani de munca, in total, si abia dupa aia aveai drept la somaj, 9 luni (12 luni daca ai peste 50 de ani).
De cativa ani insa, din cauza "crizei", s-a dat o lege si ajung 3 luni de munca si iei somaj jumatate din cat ai lucrat. Deci la 9 luni lucrate, iei somaj 4 luni jumatate. Asa era in 2015, daca s-a revenit la cum era (2 ani de munca), ghinion.

 iongiurca, on 03 ianuarie 2017 - 20:38, said:

am aflat ca s-ar plati pe un numar de luni egal cu 1/2 din cele 35 de saptamani necesare pentru cotizare continua ?, adica ar fi cam 17 numarul de luni de plata a somajului desi s-a muncit minimul de 35 de saptamani cam 8-9 luni consecutive iar pe o perioada de 17 luni se primeste somajul ? adica dubu de cit s-a muncit mi se pare destul de neveridic ?!, unde mai pui ca desi poti sa ai salariul sub mimiul pe economie primesti somaj la nivel de 75% din aprox. 1200 euro deci cam 900 euro cind tu ai fi putut avea un salariu si de 600-700 euro/luna ?!, va rog daca puteti comenta si sa inteleg cum stau de fapt lucrurile in realitate ?, stima

Jumatate dintr-un mar nu are cum sa fie o capsuna. :)
75% sau 80% din salariu (si ala pana la o limita, daca e prea mare nu se pune).

Edited by dualis, 04 January 2017 - 09:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate