Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Euro 500T Handy conectare PC

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
Buna seara

Firma la care lucrez detine o casa de marcat Euro 500T Handy si am primit sarcina de a introduce o lunga lista de articole. Intrebarea mea este: de ce cablu am nevoie pentru a realiza conexiunea dintre casa de marcat si PC. Detin atat PC cu port serial dar as fi interesat si de o conexiune de la USB la casa de marcat.

Multumesc

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
ai nevoie de un cablu serial; casa de marcat respectiva nu are port USB.

ps: soft poti lua direct de la producator: https://www.elcom.eu.../euro-500-Handy

Edited by _Smiley_, 03 January 2017 - 19:58.


#3
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
OK. La un capat mufa seriala iar la celalalt capat ce mufa ar trebui sa aiba? Multumesc

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Tot mufa DB9 (port serial) conectat direct la calculator, nu merge cu adaptor usb-serial.

#5
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
Din ce am observat...casa de marcat nu are decat niste mufe de genul celor de retea (telefon)

#6
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003
Daca nu are in cutie sigur au la firma locala care le vinde sau serviseaza. Sau se poate confectiona artizanal (schema e disponibila pe siteul producatorului) dar trebuie neaparat cleste de sertizat ptr mufa care se va infinge in casa. Adica zic ca nu se poate folosi un cablu telefonic sau modem (mufa e aceeasi,se potiveste) ptr ca nu-s cablate toate contactele. Daca nu ai serial la pc SE poate folosi fara probleme un adaptor U232-P9, inclusiv din linux cu cateva mangaieri (trebuie sincronizati parametrii de comunicatie).  Fiindca este o tehnologie antica e posibil sa nu-ti mearga nici din Windows prima oara dar dupa cateva incercari  ar trebui sa ai noroc.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postserban_bogdan, on 03 ianuarie 2017 - 20:34, said:

Din ce am observat...casa de marcat nu are decat niste mufe de genul celor de retea (telefon)
multe case de marcat au sistemul asta. iti trebuie asa ceva: http://www.odysee.ro/diverse.htm (trebuie sa te asiguri ca modelul tau de casa de marcat e compatibil, dar sunt sanse mari sa fie).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate