Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Baterii Li-Ion - cum se "pastreaza"?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Bună, am 3 set-uri de baterii bosch 10,8li.
Doua set-uri le folosesc ocazional,unul dintre ele deloc.
As dori sa știu cat timp il pot pastra fără probleme?
Dacă nu am postat in aria potrivita,rog mutare.

Scuze, bateriile sunt LI.ion

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
incarcarta 70% se poate pastra la temperatura camerei peste 1 an .
Daca nu folosesti vinde una din ele, e pacat sa o ti sa se degradeze in timp iar cand te vor lasa cumperi alta noua .

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La ce te referi prin seturi ?

Daca ai 3 acumulatori ( 3 packuri), doi de 2 Ah si unul de 4Ah, normal e sa nu te complici cu alte denumiri.
Eventual un set e format din doi sau mai multi acumulatori, deci cele 3 formeaza fie un singur set, fie un set extins, fie un set plus un acumulator in plus...

Acumulatorii Li-ion se pastreaza incarcati la ~ 50%.
Se pare ca pastrati la 100% se degradeaza mai repede.
De asemenea, sub 20% (dar aici e vorba de 20% care sunt sub protectie, deci sub 0 disponibil) se degradeaza abrupt.
Deoarece in timp se descarca si singuri, chiar daca slab, valoarea de ~ 50% e o masura de siguranta ca nu o sa ajunga repede nici spre zero ( 20% de sub protectie).

Edited by loock, 03 January 2017 - 17:04.


#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Bun,am 2 baterii de 4ah.
               2 baterii de 2,5ah.
               2 baterii de 2ah.
Cele de 2ah sunt încă noi.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In primul post afirmi ca folosesti doua seturi ocazional si unul deloc.

In regim ocazional, cei de 2Ah, in special un set de doi acumulatori, au o autonomie foarte mare, de nivel profesional, la o singura incarcare. Asta cel putin daca sunt utilizati pt. lucrari potrivite cu scule pe acumulatori de 10,8V, medium si light duty.

Fac exceptie pendularele, flexurile si circularele care folosesc asa ceva, eventual si alte scule cu regim continuu de peste 250W, care la 10,8V sunt garantat teapa pt ca trag prea multi A si in mod sigur fac foarte repede praf acumulatorii ( praf-praf...).
Cei de 4Ah care au doua randuri de celule in paralel (2 x 3), ar face fata mai bine in sculele mentionate de mine ca teapa pt 10,8V.
Oricum e o combinatie nepotrivita, chiar daca rezista mai bine, pt ca este limitata autonomia si puterea.
Si la 18V ( exista si de 36V) cu acc de 4 Ah ( 3, 4, 5, 6 ba chiar si 9Ah) sculele pe acumulatori sunt in general mai slabe comparativ cu modele performante pe cablu, curios chiar si atunci cand nu ar fi cazul - de ex la un multicutter de 320W, deci la 10,8V sculele de putere nu sunt justificate.

Daca chiar ai cele 3 seturi 2x4Ah, 2 x 2,5Ah si 2 x 2Ah, cu toate ca le folosesti doar in regim ocazional, si ai evitat variantele de 1,3 si 1,5Ah, inseamna ca esti entuziast si le-ai luat si din placere si pt colectie, caz in care poti sa-i pastrezi pe toti si sa mai iei si de 5 si 6Ah cand o sa apara...

Eu sunt fan Makita si am si eu o gramada de scule si acumulatori, am o carca de bormasini Makita cu acumulatori, dar am si de la alte marci, inclusiv Bosch de 10,8V ( GSR 10,8 2 LI), Festool T15, etc., etc., etc.

Am foarte multe scule cu acumulatori de 2Ah, de 10,8, 14,4, 18V, pt. ca ofera un echilibru f. bun intre autonomie si masa rezonabila.
Am si de 4Ah si de 5 Ah, dar numai pt scule de peste 370W.
La 18V e o diferenta de 5 celule, si punand si carcasa mai mare asta inseamna ~ 300 de grame in plus...

Edited by loock, 03 January 2017 - 17:53.


#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Ca regula generala;acumulatorii tip Li-Ion se pastreaza incarcati 40-50% la temperatura cat mai apropiate de 0 grade Celsius.A se evita inghetul sau depozitarea lor in frigider.
Iar odata la 6-7 luni facut cate un ciclu de incarcare-descarcare.

#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postloock, on 03 ianuarie 2017 - 17:43, said:

In primul post afirmi ca folosesti doua seturi ocazional si unul deloc.

In regim ocazional, cei de 2Ah, in special un set de doi acumulatori, au o autonomie foarte mare, de nivel profesional, la o singura incarcare.....

Daca chiar ai cele 3 seturi 2x4Ah, 2 x 2,5Ah si 2 x 2Ah, cu toate ca le folosesti doar in regim ocazional, si ai evitat variantele de 1,3 si 1,5Ah, inseamna ca esti entuziast si le-ai luat si din placere si pt colectie...........
Când au fost cumparate pentru ca au fost pe rand,au fost folosite și în regim profi,acum nu mai e cazul,cei de 4ah acum sunt folosiți la un radio și țin exact 2 zile.Postul de munca e unul flexibil și radioul merge perfect cu acumulator,nu mai întind cablu.
Am unul de la bosch 3,6v folosit ocazional, are peste 7ani și încă merge.Posted Image
În schimb,de la wurth acumulatorii de 36v au cedat după 4 ani aproximativ.Posted Image
Sa nu intram în detalii pentru ca am și de 18v ,și ,si.
Ce ma interesa,cum sa le lungesc durata de viata...

View Postmissionnad, on 03 ianuarie 2017 - 18:24, said:

Ca regula generala;acumulatorii tip Li-Ion se pastreaza incarcati 40-50% la temperatura cat mai apropiate de 0 grade Celsius.A se evita inghetul sau depozitarea lor in frigider.
Iar odata la 6-7 luni facut cate un ciclu de incarcare-descarcare.
Merci.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postmissionnad, on 03 ianuarie 2017 - 18:24, said:

Ca regula generala; acumulatorii tip Li-Ion se pastreaza incarcati 40-50% la temperatura cat mai apropiate de 0 grade Celsius. A se evita inghetul sau depozitarea lor in frigider.
Iar odata la 6-7 luni facut cate un ciclu de incarcare-descarcare.

Foarte bine punctat......Posted Image
Atentie colegi!

Edited by xmanyacs77, 03 January 2017 - 20:14.


#9
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postmissionnad, on 03 ianuarie 2017 - 18:24, said:

Ca regula generala;acumulatorii tip Li-Ion se pastreaza incarcati 40-50% la temperatura cat mai apropiate de 0 grade Celsius.A se evita inghetul sau depozitarea lor in frigider......
Pai stau și caut,nu am unde sa-i pun.
De ce e de evitat Frigiderul?
Sau era...asa ironic.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postddaannii, on 03 ianuarie 2017 - 19:18, said:

Când au fost cumparate pentru ca au fost pe rand,au fost folosite și în regim profi,acum nu mai e cazul,cei de 4ah acum sunt folosiți la un radio și țin exact 2 zile.Postul de munca e unul flexibil și radioul merge perfect cu acumulator,nu mai întind cablu.
Am unul de la bosch 3,6v folosit ocazional, are peste 7ani și încă merge.Posted Image
În schimb,de la wurth acumulatorii de 36v au cedat după 4 ani aproximativ.Posted Image
Sa nu intram în detalii pentru ca am și de 18v ,și ,si.
Ce ma interesa,cum sa le lungesc durata de viata...


Merci.

Wurth sunt Bosch albastru rebranduit, facute gri in loc de albastru, schimbata eticheta, eventual si niste semne la schimbatorul de viteze facute din bine in tamp...
Cu exceptia culorii si a unor insemne sunt identice ( daca se compara scule din aceeasi generatie), atat sculele cat si acumulatorii.
Am testat si am pus alaturi GSR-uri si acumulatori si sunt la fel si interschimbabili.
La dremel acumulatorii au un capac diferit si e ceva mai complicat sa-i schimbi intre ei, dar se face, insa la wurth sunt identici.

Ca sa cresti durata de viata, dincolo de pastrarea la ~ 50%, si de ferirea de inghet, caldura, condens, mai poti sa faci doua lucruri:
Sa nu-i incarci full, si sa nu-i descarci full.
La descarcare au protectie oricum, deci mare chestie nu poti sa faci aici - dar sa verifici sa nu se descarce sub minim la pastrare - se deterioreaza grav daca se intampla asta.
La incarcare insa ai loc de manevra cu rezultate.
Daca poti sa-i incarci pana la maxim 3,9V in loc de 4,1, durata de viata - nr de cicluri in care se pastreaza minim 80% din capacitatea initiala, poate sa creasca de doua - trei ori.

Edited by loock, 04 January 2017 - 01:44.


#11
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postmissionnad, on 03 ianuarie 2017 - 18:24, said:

Ca regula generala;acumulatorii tip Li-Ion se pastreaza incarcati 40-50% la temperatura cat mai apropiate de 0 grade Celsius.A se evita inghetul sau depozitarea lor in frigider.
Iar odata la 6-7 luni facut cate un ciclu de incarcare-descarcare.

Ei, să știi că ăia de îi vând exact în condițiile astea îi păstrează.Posted Image
Hai să nu facem mare caz de ceea ce am citit noi pe net despre modul în care păstrează producătorul acumulatorii. Nu cred că exista vreun singur utilizator casnic întreg la cap care să dea o grămadă de bani pt a păstra patru acumulatori în astfel de condiții de temperatură și umiditate perfect controlată.

#12
Gilmark

Gilmark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2015
Intreb si eu... daca la aceste temparaturi " cat mai aproape de 0 grade Celsius" acumulatorii Li-Ion se pastreaza cel mai bine, de ce tocmai in aceste conditii, un acumulator Li-Ion dintr-un telefon cedeaza iarna determinand inchiderea telefonului in buzunar? Mentionez ca vara, cand temperaturile urca peste 20 de grade, telefonul, nu se inchide.

#13
AurelPastac

AurelPastac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.10.2023
Pentru stocarea pe o perioada de 5 luni a unor baterii LiIon, pack-uri 13S, spuneti-mi va rog  care este cel mai bun voltaj al packurilor  acestea pentru stocare?

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
3,7V per celulă,adică cca. 48V pe tot pack-ul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate