Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Autori si carti din Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
persuasiv

persuasiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.11.2011
Salut!

In perioada urmatoare de timp planuiesc sa plec in Germania. Din respect pentru aceasta tara, m-am gandit ca ar fi frumos din partea mea sa citesc ceva din literatura nemteasca.
Mi-as dori mult ca in urma acestei incursiuni sa dobandesc macar un palid simt al orientarii intre autori si opere ale tarii cu pricina.

Pana acum am citit doar faimoasa opera a lui Goethe, Faust.

Imi puteti recomanda ceva opere de tipul "must read" de sorginte nemteasca pe care le-ati citit si le-ati recomanda?
PS: In general sunt un cititor pragmatic, dar in acest caz ma multumesc si cu proza si poezie.

Edited by persuasiv, 03 January 2017 - 01:30.


#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Herman Hesse, Thomas Mann

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Pe frontul de Vest: nimic nou" a lui E. M. Remarque..
"Das Boot" a lui Lothar-Günther Buchheim..Au fost comentate in acest forum de un tacanit, care se crede simpatic..
Ambele au si ecranizari, la fel... de acelasi....
Nu ii fac reclama pt ca nu ma plateste..
Dar si doar "Faust" ajunge. Deja ai intrat in alta liga.. Stima pt ea.
Oricum, pana acum esti prima persoana care spune ca .."Din respect pentru aceasta tara, m-am gandit ca ar fi frumos din partea mea sa citesc ceva din literatura nemteasca".
Chapeau..

Edited by Prien, 03 January 2017 - 11:56.


#4
Calderon-de-la-Barca

Calderon-de-la-Barca

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.12.2016
Thomas Mann - Muntele vrăjit. Una dintre creațiile de vârf ale literaturii universale.

#5
max_2017

max_2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.01.2017

View Postpersuasiv, on 03 ianuarie 2017 - 01:11, said:

Salut!

In perioada urmatoare de timp planuiesc sa plec in Germania. Din respect pentru aceasta tara, m-am gandit ca ar fi frumos din partea mea sa citesc ceva din literatura nemteasca.
Mi-as dori mult ca in urma acestei incursiuni sa dobandesc macar un palid simt al orientarii intre autori si opere ale tarii cu pricina.

Pana acum am citit doar faimoasa opera a lui Goethe, Faust.

Imi puteti recomanda ceva opere de tipul "must read" de sorginte nemteasca pe care le-ati citit si le-ati recomanda?
PS: In general sunt un cititor pragmatic, dar in acest caz ma multumesc si cu proza si poezie.

Capital?Glumesc.Cat mai multe ghiduri turistice despre Germania ca sa stii ce sa vizitezi si ce merita vizitat.In aceste ghiduri vei afla si istoria Germaniei, cultura din aceasta tara.

Edited by althea, 04 January 2017 - 04:33.
offtopic, pe aria asta nu se discuta politica


#6
UnBinevoitor

UnBinevoitor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.12.2021
Neaparat trebuie amintit aici si Friedrich Schiller. Wilhelm Tell, Don Carlos, Wallenstein, sunt cateva nume de opere ce demonstreaza cat de proaspat este Schiller si astazi.
Vorbind tot despre clasici, de asemenea, Gotthold Ephraim Lessing - Minna von Barnhelm (superba si importanta, vezi si filme daca nu gasesti), Gerhart Hauptmann "Țesătorii", carti care, din fericire, au fost traduse (intr-adevar tradusePosted Image ) si la noi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate