Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inchiriere scule si utilaje

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Corect. Sunt oameni si oameni. Dar de obicei ne bazam pe o statistica. Normal ca sunt si exceptii si toti ne-am intalnit cu ele

#20
luisjinc

luisjinc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.10.2006
Buna seara

Sunt administratorul unei firme de inchirieri scule din Bacau cartier CFR si va pot spune ca e foarte dificila afacerea cu inchiriatul pentru ca pe clienti ii doare undeva daca nu percepi o garantie considerabila, spre exemplu au batut cu maiul compactor (tremix ms680 110mil de la dedeman) o placa de beton pana au distrus tot un interiorul piciorului nu mai spun cate rotoare electrice au ars in fine au pus benzina fara ulei si sa dus dracului un motor  honda gx160 ce e mai grav  e furatul de piese din scule vin si cer explicit o anumita scula si daca  le  oferi  ceva echivalent nu mai vor . Pentru inceput fi pregatit sa ajuti firma financiar foarte mult nu cumpara scule hobby sau sh care sunt lustruite daca nu stii mecanica e greu sezon iarna mort spatiu cu alarma dispecerat  duba sau platforma si ai grija la firmele de constructii un minim de 20000eur start up pana incepi sa incasezi . Iti doresc succes ca sa ai o ideie mergi la inchirieri lerroy  cu stima Luis

Nu am dat nico o spaga ca sa stau in business si nici nu am sa dau  nu lucrez cu statul  iar directori de firme daca cer asa ceva e non lucrativ pentru firma mea , unii pe forum se exprima fara cunostinta de cauza pierd prea mult timp pe ante-na 3 ... munceste  si vei reusi . cu stima Luis

Elibereaza  contract de inchiriere cu numar  si conditii clare  fara nici o intelegere verbala  elibereaza factura  chitanta sau bon fiscal in functie de situatie  totul legal transparent pentru ca  in cazul unui litigiu nu ai nici o sansa ca sa nu mai vorbim de amenzi,

#21
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,621
  • Înscris: 15.01.2017
Gx160 este motor in patru timpi cu baie de ulei. Foloseste benzina simpla, la fel ca la orice motor in patru timpi. Daca ai pus benzina cu ulei de amestec, poate ca acela este motivul pentru care a cedat.

Pentru inițiator, am un prieten, a plecat in usa acum, a câștigat la loteria Vizelor.
Cand era in tara  avea patru echipamente de subtraversări, tractotehnik, diametru in jur de 80-100mm plus compresoarele necesare si camionetele cu care le deplasa. 100 lei ml/traversare. O traversare de 15 ml dura in jur de 3 ore. Uneori avea si doua sau chiar trei subtraversări pe zi, in satele unde s-a băgat apa curenta in  ultimii ani.  
I le-am vândut eu, mai are una singura, fara camioneta Iveco, care s-a vândut.





#22
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Inca o data multumesc pentru sfaturi. Ca sa vedeti ca nu am vorbit doar ca sa ma aflu in treaba, de cca 1 saptamana am dat drumul la treaba, in sensul ca mi-au venit o parte din unelte. Altele sunt comandate, alte urmeaza. Normal, ca orice optimist sper sa mearga totul cat mai bine. Momentan, pana imi formez o baza de clienti si se afla mai mult de mine, voi merge pe o garantie minima, care reprezinta de obicei cam 10% din valoarea utilajului. Stiu ca e putin si absolut toti cei cu care am vorbit mi-au spus sa cer mai mult garantie si ca imi va parea rau. Probabil cu timpul voi face si asta, mai ales ca cel mai bine te invata experienta. Dar momentan asta este cel mai mare atu al meu, avand in vedere ca sunt nou pe piata - garantie minima si pret mic la inchiriere. Sunt constient ca sunt multi Dorei pe care ii doar fix in dos de sculele tale. Chiar ieri imi spunea cel de la care am cumparat popii metalici, ca la o lucrare unde a inchiriat 120 popi, 80 dintre ei erau strambi la predare (fusese loviti cu barosul pentru a-i scoate). Sper sa am parte cat mai putin de asemenea persoane. Ca si investitie pana in momentul de fata nu este mult....undeva putin peste 13 000 euro. Urmeaza sa mai iau si alte echipamente, dar cum spuneam mai sus, experienta ma va invata pe ce sa pun accent mai mult. Voi atasa si 2 poze cu o parte din sculele achizitionate acum 2 saptamani. Nu sunt in poze schelele, popii si placile compactoare si posibil sa fie omis alte mai micute. Sper sa ne auzim cu vesti bune si pe viitor si la rand meu sa pot ajuta alti colegi cu un sfat, o recomandare sau orice pot fi de folos

Attached Files



#23
1ntruder

1ntruder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.08.2006
Felicitari pt curaj si succces! Piata cred ca va incepe sa existe pt ca lumea s-a lamurit cum e cu mesterii ramasi in tara, iar multe lucrari se vor executa in regim propriu. De ex s-ar putea sa am nevoie de un picamar zilele astea, asa ca voi inchiria.

#24
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Revin cu noi informatii dupa mai bine de 1 an jumate de cand am inceput. Treaba merge asa si asa, nici sa te imbogatesti dar nici sa iesi pe pierdere. Conteaza cat de mult iti dai interesul si eu trebuie sa recunosc ca in anumite momente puneam inchiriatul pe locul 2, eu desfasurand si alta activitate care imi ocupa mai mult timp. Am avut scule care au fost inchiriate tot timpul sezonului dar am avut si scule care au ramas noi noute. (recunosc ca de unele scule aveam eu nevoie in gradina dar am sperat sa mai aiba si altcineva nevoie de ele). Ca si povete pentru altcineva care vrea sa inceapa o afacere in domeniul asta, asa cum m-au invatat si pe mine altii la randul meu, garantia e foarte importanta si ea trebuie sa fie minim 50% din pretul sculei.
     La cateva luni de la demarare, m-am trezit cu 2 persoane ca vor sa inchirieze o drujba si o motocoasa. Am facut contract, am eliberat bon, am luat banii pentru 3 zile cat au spus ei ca au nevoie, plus garantia sculelor care reprezenta cca 10% din valoarea lor, si dusi au fost. Dupa vreo 5 zile de "rromit" la telefon, unde bagau diverse pretexte ba ca le-au impumutat unui cumnat, ba ca una sau alta, au recunoscut ca le-au vandut. Am facut plangere la politie, din fericire pentru mine politia mi-a recuperat sculele dupa vreo 2 luni, a urmat procesul, iar acum cel care era "capul" este la inchisoare. A primit 1 an jumate pentru "abuz de incredere". De atunci am marit garantia la cca 50 % din valoarea sculelor. S-au mai diminuat putin cererile dau macar sunt mai linistit cu privire la un eventual furt (nu-si mai are rost riscul .......cu cat poti vinde o scula sh, pe care ai platit jumatate din suma ei din magazin? ).
    In rest nu ar fi prea multe de spus, decat ce am spus si mai sus - cu cat iti dai mai mult interesul si aloci timp, cu atat iti merge mai bine (lucru valabil si in alte domenii)

PS. Contractele faceti-le doar daca persoana care ia scula are CI si sa faceti o copie. Nu va lasati pacaliti ca dau buletinul unui var, unchi sau altceva. Nu are buletinul asupra sa, nu inchiriati.

#25
mrhype

mrhype

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.05.2007
Si cum ii dupa inca cativa ani ? mai inchiriezi scule ? mai merita ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate