Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Inchiriere scule si utilaje

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Salutare colegi. Sper sa nu fi incadrat incorect acest topic si sper sa nu se considere publicitate dar mi se pare cea mai buna arie unde as putea cere un sfat, avand in vedere ca aici activeaza cei mai multi constructori sau oameni care se pricep. In primavara doresc sa deschid o firma cu inchirieri de scule si utilaje pentru constructie si gradinarit. Ma refer la utilaje usoare, gen compactor, vibrator, betoniere, generatoare etc, nu la utilaje grele gen macarale, buldo sau altele. Din experienta voastra sau din nevoiele de care v-ati lovit, as vrea sa stiu ce scule sunt cautate la inchiriere, scule pe care banuiesc ca nu orice constructor sau gradinar le are pentru ca le foloseste rar si nu merita sa le detina personal. Nu voi da locatia pentru ca nu vreau sa se considere reclama dar astept un raspuns de la voi fiind in masura. Nu vroiam sa fac topicul respectiv la aria de afaceri pentru ca acolo de obicei nu activeaza persoanele direct implicate in activitatea respectiva. Va multumesc si astept orice sfat de la voi

#2
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Iti doresc succes !
Nu stiu cat de cautat acest tip de inchirieri, dar iti spun ca in UK, e ceva absolut normal.
Acum depinde si de politica de preturi pe care o sa o ai. Inainte sa plec din tara, acum aproape 2 ani, habar nu aveam de acest tip de inchirieiri, daca e cineva mai in tema poate sa ma corecteze.
E mult mai rentabil pentru o firma sa inchirieze, decat sa cumpere.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Pai vedem si noi ca esti din Ploiesti :D Si ai avea concurenta directa cu depozitul de inchirieri de la Leroy Merlin, la iesirea din Albert spre DN1.

#4
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
- pret mic. bulsitul ca oferi calitate si altele ma lasa rece.
- ofera livrare gratuita sau pt o suma foarte mica
- daca te sun pentru ceva, sa nu existe nu am in stoc, sau l'am inchiriat pe ultimul. nu spui, ca revii cu un tel in 15 min si tu intre timp cauti sa vezi daca competitia ta are asa ceva. inchiriezi de la competitie si subinchiriezi mai departe, chiar daca pierzi bani. eu daca sun pe cineva si'mi spune ca nu are x in stoc, e ultimul telefon ce il primeste de la mine. nu am timp sa sun 10 persoane pt un lucru, sun mereu acolo unde stiu ca este


p.s. ca operator independent te mananca astia mari cu fulgi cu tot. tu va trebui sa investesti in publicitate, sa alergi de zece ori mai mult ca iei, sa ai rate de doua ori mai mici si cica sa si rezisti pe piata.
am fost martor la multe chestii din astea. inchipuieti utilaje de sute de mii de euro, ce se inchiriaza pentru sa spunem 10-12k pe luna. cand cineva a vrut sa rupa piata, a tinut chiriile la 3.5k pe luna aproape 2 ani. crezi ca rezisti? stiu, vorbesti de lucruri mici, dar esti la fel de vulnerabil.
iti trebuie conexii. trebuie sa dai spagi, chiar daca asta se cheama cadouri, vin, mese la restaurant etc. trebyue sa prinzi contracte cu firme si contractele alea trebyuiesc unse. sa nu crezi ca ai sa supravietuiesti cu inchiriilerile de weekend ca vrea vasile sa'si toarne o alee in gata casei.

trebuie generatoare, pressure washere puternice, dispozitive puternice de taiat, frezat, gaurit, etc, care sa lucre in metal, lemn, piatra, pamant sa ai discuri pe masura si nu vb aici de bosh albastru. diverse pentru intalatii sanitare, electrice. circulare mici si mari etc.  scari de dimensiuni mari, schele, garduri de protectie, prelate, incalzitoare, dar cate cacaturi nu ai nevoie sa ai.
trebuie sa bagi zeci de mii de euro in echipamente si asta la nivel de pravalie foarte mica, nu rezolvi cu 4 bormasini si 3 lopeti.

daca nu le ai, nu ai ce inchiria si nu faci bani si si mai grav, azi nu, maine nu, poimaine nu te mai cauta nimeni

afacere cu potential, dar trebuie sa ai bani de investit si sa stii bine ce faci.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
imo sanse mici de reusita, la noi nu e ca afara, aici marea majoritate nu foloseste compactoare and sh!t la gradina, ci lopata.
Iar cei cu bani cheama echipe, nu fac singuri.
Echipe care de asemenea ori au sculele lor, ori fac totul cat mai ieftin ca sa le ramana cat mai multi bani.

Vei avea si cazuri cand imprumuti o bormasina scumpa cu 30lei/zi sa zicem, si ala o foloseste la ceva foarte greu pana ii arde motorul...

Cum s-a zis, lumea nu va stii de tine, cand ma gandesc sa imprumut o scula ma gandesc la magazinele mari, nu gigel de pe straduta x, no offence

Poate-s mai pesimist, dar asta e parerea mea.

#6
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 barladi, on 03 ianuarie 2017 - 01:01, said:

Salutare colegi. Sper sa nu fi incadrat incorect acest topic si sper sa nu se considere publicitate dar mi se pare cea mai buna arie unde as putea cere un sfat, avand in vedere ca aici activeaza cei mai multi constructori sau oameni care se pricep. In primavara doresc sa deschid o firma cu inchirieri de scule si utilaje pentru constructie si gradinarit. Ma refer la utilaje usoare, gen compactor, vibrator, betoniere, generatoare etc, nu la utilaje grele gen macarale, buldo sau altele. Din experienta voastra sau din nevoiele de care v-ati lovit, as vrea sa stiu ce scule sunt cautate la inchiriere, scule pe care banuiesc ca nu orice constructor sau gradinar le are pentru ca le foloseste rar si nu merita sa le detina personal. Nu voi da locatia pentru ca nu vreau sa se considere reclama dar astept un raspuns de la voi fiind in masura. Nu vroiam sa fac topicul respectiv la aria de afaceri pentru ca acolo de obicei nu activeaza persoanele direct implicate in activitatea respectiva. Va multumesc si astept orice sfat de la voi

Nu mai bine faci ce a zis colegul: subinchiriezi.
si iti culegi singur datele astea?

#7
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
ti-ai ales greșit tara pt genul asta de biznis.. romanu' le are cu stricatul, furatul... dastea
+ orice firma serioasa cat de cat are si scule
Mai degrabã te-ai profila pe mici echipamente de sãpat /carat gen tractorasele alea mici... zic si eu

#8
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Inca manopera la noi nu costa ceva extraordinar de mult ca in celelalte tari ca sa le convina oamenilor sa inchirieze utilaje si sa faca in regie proprie.

#9
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 Benderbut, on 03 ianuarie 2017 - 10:29, said:

Inca manopera la noi nu costa ceva extraordinar de mult ca in celelalte tari ca sa le convina oamenilor sa inchirieze utilaje si sa faca in regie proprie.
Manopera buna costa.
Manopera proasta te costa si mai mult.
Tot felul de meseriasi care dupa ce ca lucreaza prost, vor sa te convinga ca e bine si sa iti ceara bani in plus.


Eu cred ca valul e inca la inceput.
Diferentieri se pot face. Livrezi la domiciliul clientilor. Le oferi tutoriale video cu proiecte posibile.
Creezi o relatie buna cu clientii la preturi putin mai mari decat lanturile mari si supravietuiesti bine-mersi.




Cultura romanului de a fi umil dar de sabota patronul e istorica. Un reflex de pe vremea cand parjoleam campurile si a otraveam fantanile.
Cum o rezolvi?
Nu stiu. Marile lanturi cum o rezolva?

Edited by Digynykraf, 03 January 2017 - 10:49.


#10
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Eu zic ca o sa fie greu la început, pana se aude ce ai și ce nu.
Faptul ca trebuie sa faci cadouri "sa reziști pe piața"mai las-o draku.
Fa o lista cu ce ai și postează,asa ca exemplu,sa vedem dacă acoperi îndeajuns.
Poate mai ai de completat cu unele,zic și eu......
Pentru grădinărit sunt o gama diferita fata de construcții.
As aprecia dacă dai drumul la treaba cum merge, asa topic am avut si eu.
Succes.

#11
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu cred ca ai avea mai mult succes daca le livrezi cu tot cu mana de lucru... Pt cine nu are timp sau nu se pricepe e complicat logistic ca umble dupa scule. Mie de ex mi-a trebuit o motosapa o periodaa sa aranjez pamantul dupa ce am terminat casa, am inchiriat una de la leroy prima data, apoi am preferat sa o cumpar si sa nu mai fiu nevoita sa car la aia dus intors, murdaream masina, trebuia demontata, pus benzina, ulei,pieream o gramada vreme. Daca gaseam un nene sa vina sa o bage 1ora in gradina sa fi platit pt asta decat sa ma plimb eu.
Cand se trezeste gazonul si trebuie fertilizat si scarificat tot la cineva care se ocupa de tot o sa sun, pt 100lei in plus mi se pare destul de mare deranjul cu inchiriatul sculelor.

Edited by dell99, 03 January 2017 - 11:51.


#12
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 01.11.2005
In general romanul,cand are de facut o lucrare vrea sa castige doar el chiar daca munceste mai mult decat sa dea si la altul.In plus el crede ca se pricepe la toate,de la armare stalpi pana la rigips si instalatii.
Foarte multi muncesc la negru,cati au carduri de credit ca sa ai siguranta ca iti recuperezi paguba facuta sculelor sau chiar sculele ?Firmele mici mai degraba lucreaza cu scule hobby decat sa inchirieze scule profi.
Am langa mine o hala de logistica terminata in mai putin de 3 luni,au fost zeci de echipe,fiecare cu sculele ei dar cu utilajele aroape in exclusivitate inchiriate,3 echipe diferite,fiecare cu un motostivuitor inchiriat.In Ro nu cred ca o sa vezi asa ceva.

Ca exemplu de scule si utilaje aruca o privire pe www.boels.be ,au cam tot ce iti poate trece prin cap dar nu amesteca constructiile cu agricultura.

#13
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 ddaannii, on 03 ianuarie 2017 - 11:00, said:

Eu zic ca o sa fie greu la început, pana se aude ce ai și ce nu.
Faptul ca trebuie sa faci cadouri "sa reziști pe piața"mai las-o draku.


nu e chiar asa. tu crezi ca acele scule se inchiriaza singure?
eu cred in ce am spus, la o astfel de afacere, chiar orientata pe segmentul de mici lucratori si hobby, grosul, aia 80% din afacerte il va avea de la "profesionisti", echipe, lucratori, contractori etc.
nu va putea supravietui din inchirieri de weekend, de ce isi face omul pe langa casa si din inchiriat de bormasini de facut gauri pentru hote.
nu, trebuiesc echipamente, mini utilaje etc.
apoi, spuneam,a stea nu se inchiriaza singure. tu trebuie sa bati la usi, sa tii legatura cu cel ce a inchiriat o data de la tine. sa meri sa "chipintaci", sa vezi cum merge treaba, sa'l tragi de limba ce lucrari va avea, ce echipamente va folosi. dar pentru asta trebuie sa'l scoti din birou, sa'l duci la pranz la un restaurant etc.
cand inchiriezi un utilaj, mergi la locul faptei. cauta sa ajungi acolo nu cand e nebunia lumii si toarna betoane si nu are nimeni timp de tine, urmareste cand e o pauza etc. merci cu sase cafele si nu trebuie sa fie starbucs, sase pahare de cafea ieftina si doispe strudele la ora 10 dimineata, sa vezi ce ranjete apar pe fetele oamenilor.
tu te afli asa in drum sa vezi cum merge treaba, daca's multumiti, daca nu le trebuie cumva un utilaj mai mare etc.

pe cine crezi ca va suna managerul data viitoare? pe ala care'i calca usa o data pe an cu noua lista de preturi in mana, marita normal? sau pe cel ce cauta sa infiripeze o relatie, il scoate la masa, ajunge sa'i cunoasca si numele copiilor?
seful de echipa, inginerul ce sta calare pe constructii, de la cine crezi ca prefera sa primeasca echipamentul? el suna pe manager si'i zice: nu mai trimite mai coclendere la la firma x ca le au proaste, pierdem vremea cu ele, nu merg bine etc. trimite de la y ca ale lui merg ca unse...
bai, ce naiba sa va invat eu cum merge treaba in viata reala?

concurenta e mare. trebuie sa inveti sa te diferentiezi. sa te recunoasca lumea. trateaza'i ca pe un numar pe hartie uite lista, astea;s echipamentele si preturile si te vor trata si ei la fel.

#14
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Multumesc tuturor pentru raspunsurile si ideile date. Din start va spun ca nu imi permit financiar sa acopar toata gama de scule si utilaje dar nu o sa fac nici un magazin cu 2 bormasini si o scara. Probabil va fi ceva mediu dar daca totul este ok in timp caut dezvoltarea, nu stagnarea la acelasi nivel. Din fericire nu este singurul bussines si in ce domenii mai activez, la fel am contact cu oamenii. Nu as vrea sa sune a lauda, dar am foarte multi clienti care cumpara de la mine, (cu toate ca poate cateodata e mai scump decat la un concurent) doar pentru ca le-a placut sa colaboreze cu mine, le-a placut sa stie ca pot garanta marfa pe care o cumpara si le-a placut ca le fac un fel de consiliere ca sa ma asigur ca au nevoie de marfa respectiva. Cam pe acelasi principiu as dori sa merg si aici.

   Un lucru care mi s-a parut ciudat, cu toate ca dintr-un anumit punct de vedere ii inteleg, este ca majoritatea cer garantii imense. Nu stiu daca este justificat sau nu lucrul acesta, dar azi am fost la un magazin mare de bricolaj si pentru un ciocan demolator care costa nou in jur de 8000 lei, magazinul respectiv cerea o chirie de cca 150 lei pe zi si GARANTIE 4400 lei. Ii inteleg ca e o scula scumpa, dar nu vad cine ar fi dispus sa inchirieze ceva si sa plece cu 1000 euro dupa el pentru garantie. Poate sunt eu mai norocos dar in 5 ani de activitate in alte domenii, nu stiu daca am avut parte de 10 persoane neserioase care sa incerce sa ma tepuiasca sau sa nu ridice coletul (la marfa expediata prin curier). Nu zic ca nu sunt si tepari sau oameni neseriosi dar eu as merge totusi pe o garantie minima sau chiar deloc, astfel incat omul sa isi poata permite sa inchirieze lucrul respectiv

Un alt lucru de care voi tine cont, este ca in domeniul respectiv iti trebuie rabdare pana afla lumea de tine. Sunt pregatit pentru asta. Nu spun ca voi sta toata ziua la un birou asteptand sa imi treaca pragul clientii dar nici nu ma astept ca dupa 2 luni sa intru pe profit.

Ca si concurenta, sunt putine firme axate pe tipul asta de activitate. Doar magazinele de bricolaj au aproape toate dar care cum spuneam mai sus, mi se pare ca cer garantii imense.

Si ca o incheiere, pe mine ma interesa mai putin partea de afacere ca si sfaturi de la voi. In sensul ca daca merge sau nu, daca am concurenta sau nu, sau cum as putea fideliza clientul sa ramana in datoria mea, plus ca nu vreau sa transform topicul in idee de afacere pentru ca pe urma s-ar incadra la offtopic. Pe mine ma interesa mai mult de la voi daca constructorul roman, mai mare sau mai mic, inchiriaza scule sau prefera sa si le cumpere, sau daca cei de ocazie care au de facut din cand in cand sunt dispusi sa inchirieze sau au inchiriat pana acum. Si mai tare m-ar interesa ce scule se cauta la inchiriat. Ma gandesc ca o bormasina isi poate lua oricine pentru ca nu e scumpa sau un flex de 115mm. Dar un ciocan demolator de 9-12 000 lei poate nu e dispus orice constructor sa isi ia si atunci poate prefera sa inchirieze. Cam asta caut eu sa aflu......ati inchiriat ceva pana acum sau ati fi interesati sa inchiriati? Daca da, atunci ce?

#15
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 barladi, on 03 ianuarie 2017 - 19:33, said:

Poate sunt eu mai norocos dar in 5 ani de activitate in alte domenii, nu stiu daca am avut parte de 10 persoane neserioase care sa incerce sa ma tepuiasca sau sa nu ridice coletul (la marfa expediata prin curier). Nu zic ca nu sunt si tepari sau oameni neseriosi dar eu as merge totusi pe o garantie minima sau chiar deloc, astfel incat omul sa isi poata permite sa inchirieze lucrul respectiv
Compari livrarea prin curier unde respectivii nu aveau nimic de castigat, cu o unealta usor vandabila. Si cu devalorizare mica in timp.

Gandeste-te la un singur lucru: telefoane date la abonament.

Si cum intentionezi sa iti recuperezi paguba, daca vine cu unealta in punga?


 barladi, on 03 ianuarie 2017 - 19:33, said:

Dar un ciocan demolator de 9-12 000 lei poate nu e dispus orice constructor sa isi ia si atunci poate prefera sa inchirieze. Cam asta caut eu sa aflu......ati inchiriat ceva pana acum sau ati fi interesati sa inchiriati? Daca da, atunci ce?
Am vrut sa inchiriez pentru a avea la dispozitie unelte care nu ma lasa in drum.
Garantia, pretul si drumurile dus-adus m-au razgandit.
Am cumparat Bosch verde: o filentanta si un pendular.
SI am iesit mai castigat.


Da. Nu-s constructor, dar am zis sa sparg gheata.

#16
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 barladi, on 03 ianuarie 2017 - 19:33, said:

Dar un ciocan demolator de 9-12 000 lei poate nu e dispus orice constructor sa isi ia si atunci poate prefera sa inchirieze. Cam asta caut eu sa aflu......ati inchiriat ceva pana acum sau ati fi interesati sa inchiriati? Daca da, atunci ce?
Acum ca ești mai explicit da.
Eu am cautat sa închiriez un generator de curent electric și nu am avut de unde.
Am găsit la un privat,dar eram poate mai mulțumit cu unul din magazinele de specialitate.(asta din cauza aparatului....daca se defecta...a)
O placa vibratoare mai mare, de la unul care închiriază și buldoexcavatoare.....
Totuși, ar trebui sa te axezi,ori construcții ori spatii verzi,asta ca sa ai o gama cat mai larga de mașinării.

#17
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Eu am un principiu...de om iti dai seama doar daca vorbesti cu el la telefon. Daca incepe sa te ia cu "bosulica...cat ma duce si pe mine X lucru sa imi fac treaba cu el"...atunci e clar cu ce fel de om ai de a face :) Poate am fost eu mai norocos dar cu mana pe inima spun ca nu am avut parte de oameni neseriosi. Si mare problema cred ca se pune pentru furt, ca achizitionand scule profesionale, de cele mai multe ori apuci sa iti scoti bani de 10 ori pe ele pana cand pica(nu e regula generala dar e statistica). Ca si exemplu, am o bormasina low-entry pe care o folosesc din 2002 si inca trag de ea fara sa dea semne de oboseala. Normal ca nu am abuzat de ea, dar daca as fi inchiriat-o cat timp am folosit-o eu, probabil isi scotea banii de 500 ori pana acum. De un flex Makita abuzez saptamanal de 5 ani si este ca nou. Deci in cazul in care lasam furtul la o parte, nu cred ca m-ar durea sufletul la o scula sa o vad ca mi-o aduce bucati in punga, daca stiu ca scula respectiva si-a scos de 100 ori pretul ei.

In alta ordine de idei, poti fi suspicios prima data la o persoana, dar lucrand cu el ajungi sa il cunosti. Nu cred ca s-ar mai pune problema de garantie la o persoana ca iti inchiriaza scule lunar. Si apropo de curier, daca nu ridica coletul, eu platesc taxele tur-retur....deci pentru cine e neserios, il doar fix in spate treaba asta. Si cu toate astea ii numar pe degete pe cei care nu au ridicat un colet

Din cate imi dau seama de la voi, pare o idee buna inchiriatul dar ca piedici ar parea garantia (cu care sunt total de acord ca e exagerata) si transportul. Cu transportul se poate rezolva, normal ca ar fi contra-cost, dar incercat sa fie un cost cat mai mic - gen sa acopere motorina si cheltuielile aferente uzurii.

Cu toate ca sunt convins ca in constructii sunt mai mari sansele sa poti inchiria scule, o sa iau in calcul fie varianta sa ma axez si pe constructii si pe agricultura, fie sa incep pe partea de agricultura si intretinere gradini si pe urma pe partea de constructii. Zic asta pentru ca in zona unde as vrea sa incep este o zona agricola, cu multe sere si culturi de camp si in aceeasi masura case cu gradini amenajate. In ciuda faptului ca in constructii probabil sunt mai mari sansele, necesita o investitie mult, foarte mult mai mare si exact cum spuneati si voi....ori fac ceva calumea ori ma axez doar pe o ramura si ulterior ma extind si la alta. Nu as vrea jumatati de masura

#18
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
faza e ca in constructii de multe ori ai surprize.
vezi pe cate unu vai de staua lui, imbracat din petice, sleampat, cand deschide gura... zici ca are peisaj montan. mai afli ca a facut si puscarie. ii vezi masina de lucru, vreun pickup rablagit, terminat, cu zece pachete goale mototolite pe bord, si te ia cu texte in timp ce'si incovoaie mainile gesticuland. stiti foarte bine piesajul
de ce spun suprize? eu descriu situatie reala.
personajul de mai sus isi termina treaba, o face la modul de nota 11, nu zece, nimic, dar nimic de reprosat si verificat in urma lui cu lupa. ramas impresionat, a iesit mai bine decat ma asteptam. restul de materiale, pus deoparte pana la ultimul cui, fara sa exagerez. s;a inselat la estimarea materialelor cu poate 2-3%, adica m'a pus sa comand mai mult decat trebuia, dar asta sa realizam, intra la marja de eroare. facut curat in urma, totul f bine.
si pe de alta parte, avem profesionistul, care bine cu dubita colantata, cu numele firmei, imbracat la salopeta, curat, spalat, baiat fin, care vorbeste respectuos. si de care ma trag apoi 2 luni sa termine ce am convenit, te fura la materiale (vazut, nu pe ghicitelea, vazut pe bune cum spune ca a folosit x si de fapt s'a montat x-y, unde x este deja o valoare extra la contract, ca cica asta nu s;a convenit, de parca se putea face si altfel si nu s;a vazut situatia existenta la momentul ofertei). si pentru ca apoi, sa fii nevoit sa chemi pe altcibneva sa repare in urma individului si sa constati ca totul, dar totul e montat si executat prost.
dar omul era spalat, vorbea frumos ....

nu judecati o carte dupa coperti... tzepele cele mai mari le dau cei fini si draguti, ca de asta se dau tzepe, apar de unde nu te astepti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate