Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Xiaomi Mi 6

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1058 replies to this topic

#235
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Când ma uit la spatele lui îmi aduc aminte de Lg G2.

#236
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
???

https://www.google.r...biw=360&bih=564

#237
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Adica e lucios si curbat exact ca spatele lui G2.

#238
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Deci este protejat de Maimuta 5 Posted Image

Edited by YourFan, 27 May 2017 - 12:45.


#239
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011

View Postkiario, on 18 mai 2017 - 15:22, said:

E un pret ok, avand in vedere ca si acum panarama de one plus 3t costa la ei 2500 lei.
Trebuie sa fi idiot sa il iei de la quick cand poti sa il iei cu 440 de euro de pe site-ul oficial....
Panarama e Xiaomi la ce soft au...OnePlus are cel mai bun Android pe care l-am vazut, fie ca vorbim de Samsung,Nexus,Mororola , LG etc.

Edited by Papillon_, 28 May 2017 - 13:17.


#240
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Nu exista cel mai bun soft android. Toate au plusuri și minusuri și în final se ajunge la gusturi.

Eu nu suport soft-urile vanilla sau aproape vanilla.

#241
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Depinde ce inseamna bun pentru fiecare, pentru mine trebuie sa fie rapid,stabil, curat si cu actualizari oficiale, OP3 le bifeaza pe toate.
Cat despre romul de pe Xioami, am avut un Mi5, e varza, mi se restarta telefonul dupa 10 secunde wtf? M-am chinuit sa deblochez bootloaderul ca sa pun unul de pe Xiaomi.eu ca sa descopar ca si asta avea buguri. Apoi am avut pata galbena pe ecran...

Am anumite asteptari de la un telefon pe care dau 2000 de lei. Oi lucra eu in IT dar nu mai am chef sa repar telefoane in timpul meu liber.

Edited by Papillon_, 29 May 2017 - 10:15.


#242
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Petele galbene pot aparea pe orice display IPS la fel cum un Amoled poate avea burn-in. A avut si oneplus probleme cu softul la lansare asa ca nu m-as grabi sa arunc cu laude inspre ei.

Cat despre "bug-uri" la modul general sau "chinuitul" sa deblochezi bootloaderul mi se par generalizari grosolane. Si in ultimul rand daca nu esti interesat de telefon de ce te afecteaza atat de tare cat costa?

#243
hayabusa

hayabusa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 07.12.2004
Pai, cam are dreptate! 99% din utilizatori vor sa cumpere un telefon si totul sa functioneze de prima data, fara complicatii. Cine are timp de prostii gen root, deblocare bootloader etc inseamna ca e sau pasionat sau are prea mult timp. iar daca o firma face telefoane doar pentru pasionatii care vor sa modifice soft, sa instaleze rom-uri etc atunci chiar e o problema cu firma respectiva.
Daca iei un s8, un op3, un htc 10, un lg g6 pur si simplu apesi butonul de power , pui aplicatiile si apoi incepi sa-l folosesti.

#244
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Dar sa dai jumătate de preț pe hardware de ultima generație e Ok? Sau la banii ăștia vrei tot ce oferă telefoanele de Firmă care costa de doua ori mai mult?

E extrem de enervanta atitudinea posesorilor de oneplus, ceva de genul "toată lumea care are alt telefon e proastă". Eu înțeleg ca telefonul e ok dar pana la al declara "telefonul suprem" e cale lungă.

#245
hayabusa

hayabusa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 07.12.2004
Ok, poate nu e ok sa platesti mult mai mult pe un iphone sau samsung, dar exista cateva minusuri la fiecare capitol in ceea ce priveste un xiaomi sau chiar op3. Ecran, procesorul la xiaomi este subclock, camera mai putin performanta, castile etc. Poate nu cat sa justifice diferenta enorma de pret. Eu as fi luat mi5 cand a aparut, daca nu s-ar fi rupt ca o grisina (da, pentru mine conteaza pentru ca arata calitatea constructiei) si ar fi avut un soft ok. Prima parte au rezolvat-o, constructie mult mai buna, dar softul...

#246
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Topicul nu e despre ce ai fi luat tu, Mi5,  Samsung și alte frustrări.

Mi6 e la momentul asta flagship killer iar pentru mine singurul defect notabil este lipsa B20. Restul sunt discuții, mofturi și generalizări pe lângă subiect.

#247
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011

View Postdevlin2427, on 29 mai 2017 - 12:04, said:

Dar sa dai jumătate de preț pe hardware de ultima generație e Ok? Sau la banii ăștia vrei tot ce oferă telefoanele de Firmă care costa de doua ori mai mult?

E extrem de enervanta atitudinea posesorilor de oneplus, ceva de genul "toată lumea care are alt telefon e proastă". Eu înțeleg ca telefonul e ok dar pana la al declara "telefonul suprem" e cale lungă.
Degeba are hardware foarte bun daca softul e praf iar constructia lasa de dorit. Eu nu am zis ca cei care au LG,Samsung Xioami sunt prosti doar ca nu accept un telefon care nu are un rom stock decent.

Mi6 nu e "flagship killer", pentru ca e praf pe soft si suport, se asemana cu Allview... Nici macar nu se vinde oficial in Europa sau US. Oare de ce?

Edited by Papillon_, 29 May 2017 - 15:36.


#248
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Ciudat cu experienta ta , sotia mea are MI5, am deblocat usor. Am pus rom-ul original global developer si nu a avut nici o problema de atunci. Se implinsesc 6 luni de cand e asa.  Cel putin pentru ea este perfect.
L-am butonat si eu ceva timp. Nu as spune ca are un  soft naspa optimizat. Chiar e ok.

Edited by wolfydRg, 29 May 2017 - 15:46.


#249
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Hai să nu exagerăm, de când până când e miui praf? Plus că nu îi poți acuza că nu rezolvă bug-urile relativ repede. Până la urmă fiecare cumpără ce preferă. Eu mă documentez înainte sa fac o achiziție. Cine o face orbește, are 30 de zile timp de returnare dacă nu e mulțumit. Cine ia din China și nu are posibilitatea asta cu returnarea, nici nu s-a documentat in prealabil si doar cumpără orbește ... nici măcar acolo nu e fără soluții, că poate vinde pe olx la aceeași bani :).
Sunt convins că primul rom global va fi excelent.
Repet, când dai o sumă notabilă de bani pe un telefon chinezesc, care nu e adus oficial în Europa, mi se pare normal să citești puțin înainte ca sa știi ce cumperi.

#250
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostPapillon_, on 29 mai 2017 - 15:34, said:

Degeba are hardware foarte bun daca softul e praf iar constructia lasa de dorit. Eu nu am zis ca cei care au LG,Samsung Xioami sunt prosti doar ca nu accept un telefon care nu are un rom stock decent.

Mi6 nu e "flagship killer", pentru ca e praf pe soft si suport, se asemana cu Allview... Nici macar nu se vinde oficial in Europa sau US. Oare de ce?
Nu se vinde oficial UE și SUA fiindca abia fac față la vânzările din Asia și nu se justifica investiția în patente ca să intre oficial. Și oricum telefoanele ies din Asia pe cai neoficiale.

Soft-ul ala "praf" ar fi bine să-l argumentezi cu niște exemple concrete ca să nu fii catalogat drept un troll obosit care la orice telefon Xiaomi canta aceeași melodie.

#251
Alin198108

Alin198108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 30.01.2017
Eu am comandat varianta de 128 GB de pe Giztop la 499$,este prima data când comand ce părere aveți despre site?

#252
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013

View PostPapillon_, on 29 mai 2017 - 15:34, said:

Mi6 nu e "flagship killer", pentru ca e praf pe soft si suport, se asemana cu Allview... Nici macar nu se vinde oficial in Europa sau US. Oare de ce?

Dacă Xiaomi se aseamănă cu Allview atunci putem spune și despre chinezi că sunt urmașii lui Decebal și Traian...
Cand a facut Allview un telefon cap-coada si cand a pus cel mai bun procesor al momentului pe vreun telefon de-al lor ?
Soft praf pe Mi6 : spui basme și alea mincinoase pentru simplu fapt ca nu ai telefonul ca să știi dacă are vreo problema cu softul..
Suport praf : sa înțeleg ca nu ai avut vreun telefon din seria Mi până acum sau vorbești cu intenție defăimătoare .
Seria Mi beneficiază de update la două versiuni majore de Android în mod constant
și într-un timp rezonabil față de alți producători, gen Samsung, LG, etc.
Până și seria Redmi cu chipset Snapdragon are parte de același tratament in privinta actualizarilor de Android .
De update-uri minore sau majore de soft nu are rost sa mai vorbim sunt saptamanale ...
De vandut in Europa sau SUA : sunt pe cale sa o faca , momentan se pun la punct cu patentele si certificarile necesare .

Edited by DoruTDK, 29 May 2017 - 20:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate