Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

6.9 pe scara Richter (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Eu va trebui să merg la acest film pentru că din păcate nimeni nu se obosește să upload-eze filme românești pe torenți deci sunt obligat să plătesc biletul la cinema...

#20
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 rickysyv, on 03 ianuarie 2017 - 16:56, said:

Eu va trebui să merg la acest film pentru că din păcate nimeni nu se obosește să upload-eze filme românești pe torenți deci sunt obligat să plătesc biletul la cinema...

poti sa ne dai un exemplu ?

#21
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Ce fel de exemplu vrei să-ți dau? De film românesc care nu e pe torenți? "Două lozuri" de exemplu și pe ăla am fost obligat să-l văd la cinema. De fapt File List nu are nimic românesc de când i-a amenințat Media Pro cu procese când au difuzat Spartacus (care nici măcar nu era producție românească) pe ProTv acum vreo 3-4 ani.

#22
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Schimbă-ți motorul de căutare că e plin de filme românești

#23
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
E plin pe dracu. Da, alea vechi le găsești pe Youtube toate, dar oricum le-am văzut la vremea lor tot la cinema, cu 3 lei bucata pe vremea lui Ceașcă! Dar cele noi nu sunt niciunde, cel puțin File List nu le are.

Edited by rickysyv, 04 January 2017 - 15:58.


#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Este Graduation/Bacalureat de Mungiu ,din astea foarte noi ,in calitatea destul de OK

#25
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Dap, merci pentru pont, l-am vizionat acum, bun film! :D

#26
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 27.12.2016
Abia astept sa vad filmul lui Nae Caranfil, unul din cei mai buni regizori romani. Filmele lui de inceput sunt geniale, mai ales "E pericoloso sporgersi".

PS: v-as spune ca pe romania inedit gasiti cam toate filmele romanesti de dupa '89, dar si foarte multe dintre cele produse anterior.

#27
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
A mai fost o porcarie de film romanesc in 2016, parea sa fie facut de oameni batrani care incearca sa fie cool printre generatiile actuale, nu-mi amintesc numele.

[ http://az616578.vo.msecnd.net/files/2015/05/17/635674418767207817714399043_fellowkids.imgopt1000x70.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Unii se pregatesc deja pentru el https://www.youtube....e scara richter

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
Comedia 6,9 pe scara Richter a fost vazuta de peste 12.000 de spectatori dupa primul weekend
Comedia 6,9 pe scara Richter in regia lui Nae Caranfil a fost lansata in cinematografele din tara.
"E o nebunie. E de un ludic dus la extrem", scrie Andrei Craciun in cronica de pe Ziarul Metropolis.
Cel de-al saptelea lungmetraj semnat de regizorul Nae Caranfil (Filantropica, Restul e tacere, Closer to the Moon) a inregistrat peste 12.000 de spectatori dupa primul weekend.
"Romanii se tot plang ca nu li se ofera comedii, ca cele de pe vremea lui Nea Marin sau a Brigazii Diverse in actiune, si iata ca un autor reputat (versat cu gustul publicului de la noi si de-aiurea) le livreaza o comedie excelenta, care lucreaza cu multe dintre obsesiile lor fundamentale (dar nu este deloc un film usurel, pentru ca contine multe aspecte dramatice, bine inserate insa in actiune) ", spune Doinel Tronaru (Adevarul).

#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Caranfil are momente si momente.....
Closer To The Moon nu mi-a placut. Filantropica -da. Restul e tacere - asa si asa.

#31
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Am dat un leu la cinema pentru sufletul lui Nae Caranfil. A meritat filmul, nu zic nu, chiar am râs la destule faze ceea ce e mult spus când vine vorba de filmele din ziua de azi...

#32
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,077
  • Înscris: 07.07.2006
Așa e, ca în citatul din Adevărul, un ludic extrem, o joacă personală a lui Caranfil. A compus inclusiv muzica (ba cred că o și cîntă).
Și aici întîlnim cele 2 „obsesii” ale lui: teatrul (sau „spectacolul” în general, arta interpretativă) - care cred că se regăsește în toate filmele lui, inclusiv sub forma unor scene „de pe scenă”, asta pe lîngă preferința pentru actori pe post de personaje, intrigi situate în jurul unui „show”, fie el și stradal, ca în Filantropica, sau în jurul unei filmări - și relațiile (căsnicia mai bine zis) - care și astea sînt luate la puricat în aproape toate filmele lui.
Filmul e agreabil, are destule poante și momente hazlii, ceva reflecții pe marginea relațiilor de cuplu (mi-a plăcut aia cu „tinerii sînt prea serioși, ăștia bătrîni știu să se joace”), joc bun. Scenariul e nițel neplauzibil.
Corban face iarăși un rol bun, și diferit de ultimele sale roluri în filme (văzîndu-l, chiar mi-am adus aminte de un interviu cu el după Un etaj mai jos, în care reporterul remarca că rolul e diferit de Aferim! - sigur, nu cea mai inteligentă întrebare, dar bună pentru deschis discuția -, iar Corban spunea că el chiar caută înadins să facă ceva diferit la fiecare film).
Soția e cam exagerat de geloasă, cu accese de imbecilitate (faza de la spectacol). În plus, apropo de a avea roluri diferite, pe Maria Obretin abia ce am văzut-o în București nonstop, plîngînd tot filmul, așa că mi s-a părut că văd același lucru, o continuare a rolului de acolo, ceea ce se poate să îmi fi afectat percepția.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate