Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Asigurarea si spitalele din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

View Postu-k, on 02 ianuarie 2017 - 18:05, said:

Stiu ca urgentele sunt asigurate pentru toata lumea, atat, restul se plateste.

urgentele + 3 zile de spitalizare. dupa aia.. sanatate
@initiator: fie iti platesti tu asigurare facultativ dar nu mai stiu exact cat retroactiv trebuie sa platesti, mi se pare ca 6-12 luni dar poate ma insel
ori mai poti fi co-asigurat la unul din parinti dar nu stiu exact conditiile
oricum plata asta retroactiva la sanatate e nimic fata de spaga pe care trebuie sa le-o dai doctorilor si asistentelor ca sa fi si tu macar putin bagat in seama

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmikaell, on 02 ianuarie 2017 - 19:12, said:

@initiator: fie iti platesti tu asigurare facultativ dar nu mai stiu exact cat retroactiv trebuie sa platesti, mi se pare ca 6-12 luni dar poate ma insel
Nu vreau să fiu rea, dar care e rostul postării tale? nu știu exact, nu mai știu exact, mi se pare că... plus o invenție, ca să nu-i zic altfel:

View Postmikaell, on 02 ianuarie 2017 - 19:12, said:

ori mai poti fi co-asigurat la unul din parinti dar nu stiu exact conditiile
Pe asta de unde ai scos-o?!

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgabyciobanu, on 02 ianuarie 2017 - 18:40, said:

Nu m a durut in cur dar nu stii tu care e treaba cu mine ...
E usor sa vorbesti
N-are nimic, o sa te doara de-acuma incolo.

#22
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008

View Postalthea, on 02 ianuarie 2017 - 19:24, said:


mikaell, on 02 ianuarie 2017 - 19:12, said:
ori mai poti fi co-asigurat la unul din parinti dar nu stiu exact conditiile

Pe asta de unde ai scos-o?!

se poate sa fi co-asigurat
de exemplu sotia mea este co-asigurata ea fiind studenta dar peste 26 ani
nu stiu daca platesc ceva in plus pentru ca e co-asigurata dar cert e ca se foloseste de asigurarea mea dar daca nu ma insel nu are 100% ci doar 50%

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
El a zis

View Postmikaell, on 02 ianuarie 2017 - 19:12, said:

ori mai poti fi co-asigurat la unul din parinti  
tu spui de soție. Nu e același lucru:

Quote

pot fi coasigurați soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate
nu și copiii majori. Găsești în legea privind reforma în domeniul sănătăţii.

View Postdejanalex, on 02 ianuarie 2017 - 20:51, said:

cert e ca se foloseste de asigurarea mea dar daca nu ma insel nu are 100% ci doar 50%
Nu de 50%, are aceleași drepturi ca și tine.

Edited by althea, 03 January 2017 - 08:54.


#24
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca ai posibilitatea,mergi si te angaieaza sau plateste asigurarea din mana.Treaba cu spitatele private e...frectie la picior de lemn.
Si acolo sunt aceiasi medici de la stat,doar ca acolo pt scos o piatra de la rinichi platesti 150 k lei ; la stat e gratuit.
Orice complicatie intervenita,la privat te usuca.
Niciodata spaga nu va echivala preturile nesimtite de la privati.
Da ,e adevarat nu vei da spaga la asistente,infirmiere,medici,insa ,din pacate sunt unele unitati private care nici macar nu au strictul necesar,insa au preturi.

#25
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postddaannii, on 02 ianuarie 2017 - 18:17, said:

Pentru ca legea,sistemul o impune.
Cel mai bine e sa nu fii bolnav,sănătoși sa fim.
Da,ai dreptate.

#26
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
interesant...foarte interesant blogul...

https://cezarspace.w...17/01/12/garda/

#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Da.
Reflectă perfect profesionalismul majorității angajatilor din sistemul sanitar .nu degeaba se da șpaga 2000 euro sa intri asistenta la spitalul judetean..

#28
carmen_p09

carmen_p09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.03.2012
Spaga rulzzzzzzzzz

Edited by carmen_p09, 28 April 2017 - 20:38.


#29
naturista2010

naturista2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2010
Nu stiu cine zice ca in spitalele private e la fel ca in cele de stat, ca eu am trait o experienta total diferita la Spitalul Ponderas. Si sunt convinsa ca mai sunt si altii ca mine. Da, doctorii sunt aceiasi din spitalele de stat si e bine ca e asa: acolo si-au facut mana, ca n-ai cum altfel legal si apoi au intemeiat locul acela. E povestea doctorului Copaescu si a celor mai multe nume cunoscute din echipa lui. Echipamentele de la Ponderas -care e spital de bariatrie si centru de excelenta in chirurgia bariatrica - nu le gasesti in nici un spital din Romania si in foarte putine de Europa. De curatenie, si de modul in care te trateaza personalul, nici nu are sens sa mai vorbi. Si atunci, daca poti si iti permiti, de ce sa nu mergi intr-n loc in care sa fii tratat civilizat si fara stresul de "cat sa dau, cui sa dau', am dat bine????". Iar din pretul comunicat pentru interventie, daca vreti sa aveti o estimare reala, scadeti si spagutele pe care ar trebui sa le dati la personalul mediu in spitalul de stat, plus infirmierele in cele 2-3 zile de spitalizare, pretul chirurgului, anestezistului si cine mai e acolo si de-abia diferenta inseamna cat dati realmente in plus intr-un spital privat.

#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
stale ar pretul in gat la astia din spitalele de stat ..ca asa mi e scarba cand aud in orice discutie despre spitalele de stat de pretul chirurgului de pretul anestezistului de pretul asistente ..etc .
stale ar in gat!!

#31
carmen_p09

carmen_p09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.03.2012
Si eu zic la fel. Cat dai sa platescti retroactiv contributia la casa de sanatate, (ai grija ca operatia asta nu intra la categoria urgente) plus cat dai la chirurg, la anestezist la asistente si tragi linie s-ar putea sa iesi mai ieftin la un spital privat (spunea cineva mai sus aici si eu tot la Ponderas ma gandesc, nu stiu cum e acum cand au trecut la Regina Maria,dar acum trei ani serviciile erau ireprosabile). Ca sa nu mai vorbesc ca, cel putin daca vorbim de spitalul asta, elimini riscul de a lua ceva intraspitalicesc (lucru care se intampla garantat intr-un spital de stat)

#32
cristijuru

cristijuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.03.2012
Hai ca m-am lamurit si eu cu discutia asta. Caz real: seful meu a avut nevoie neaparat de o oepratie de micsorare a stomacului - gastric sleeve- din motive urgente de diabet. Si a inceput sa faca un research. (Nevasta asistenta la SF Ioan, unde se fac astfel de operatii: aici a si facut dr Copaescu primele operatii de micsorare a stomacului din Romania, inainte de a infiinta spitall Ponderas). La Spital de stat, chiar daca ai nevasta asistenta si esti asigurat, pentru aceasta operatie trebuie sa platesti 3000 de euro materialele. Si inca 1000 l(chirurg si anestezist - ca nu numai ca esti si tu un pacient ca ceilalti, da' ii mai bat si obrazul nevestei). Deci 4000. Nu mai trec 500 (pentru 3 zile la asistente si infirmiere cat stai in spital, plus sucurile ales speciale pe care trebuie sa le bei vreo 2 saptamani dupa operatie). Hai sa spunem ca astea le economisesti ca le indatoreaza cu alte ocazii nevasta. Riscul de nozocomiale e bonus. Si aici nevasta a spus pas: nu merita riscul!
La privat, la doctorul Smeu (unde de altfel s-au si dus): 5000 de euro operatia. Punct. Fara dat la medic, asistente, incluse materialele si tot in timpulspitalizarii. Civilizate si fara nozocomiale. Diferenta? 500 de euro. Si cu asta am spus tot.

#33
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View Postmikaell, on 02 ianuarie 2017 - 19:12, said:



urgentele + 3 zile de spitalizare. dupa aia.. sanatate

Așa credeam și eu și am fost la casa de asigurări și mi-a zis ca nu știe de ce toți cred ca doar 3 zile de spitalizare sunt gratuite in caz de urgentă. A zis ca medicul stabilește câte zile de spitalizare ai nevoie, poate sa fie o zi sau o săptămâna, oricât zice medicul și e gratuit dacă pacientul neasigurat s-a internat in regim de urgentă.

Cineva recomanda intervenția la privat. Eu am fost și nefiind asigurata am plătit mai mult. De ex intervenția costa 900 lei. Când m-au întrebat dacă sunt asigurata și am zis ca nu sunt a zis ca intervenția e 1400 lei.

Nasol ca acuma e 190 lei lunar costul cass. Partea proasta e ca on cazul in care te hotărăști ca nu mai vrei sa-ti plătești mai departe cass, ce se intampla? Am citit pe forum ca ești obligat, îți vine factura in posta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate