Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Asigurarea si spitalele din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
Tin si precizez inca de la inceput ca acel mi s-a parut cel mai bun topic pentru a posta acest lucru...
Sa incep cu inceputul. Sunt o simpla persoana din Romania :)) si nu sunt asigurat pentru sistemul de stat (nu sunt angajat sau elev sau orice altceva care imi poate da gratuitate in spitalele). Tot imbland prin doctori pentru o fisa medicala un domn doctor urolog mi-a spus faptul ca am varicocel si ca este indicat sa ma operez fiind printre cele mai simple operatii(acum nush daca chiar asa este). Si am decis ca vreau sa ma operez dar cum am spus nu sunt asigurat si din putinele mele cunostine despre acest domeniu stiu ca atata timp nu sunt asigurat nu am voie sa ma operez sau am voie si trebuie sa platesc(dupa logica mea). Un tovaras mi-a spus ca sa gasesc pe cineva cu un S.R.L. sau ceva de genul care ma poate angaja incat sa am asigurare. Voi ce ziceti despre problema mea? Cum ar trebui sa procedez ?

#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
De ce nu mergi la o clinica privata sa-ți facă un preț, apoi decizi dacă merita sa te asiguri....

#3
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Cred ca ar trebui sa te duci la un spital privat? Ce dracu sa cauti la spital de stat daca oricum nu ai asigurare si platesti?

Stiu ca urgentele sunt asigurate pentru toata lumea, atat, restul se plateste.

#4
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
Pai am zis ca o sa fac asa dar am crezut ca poate gasesc o portita incat ma pot opera ca din ce am inteles de la doctor e simpla operatia.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru a fi asigurat, poti si fara sa fii angajat undeva. Platesti cotizatie lunara ca toata lumea, nu stiu cat este cuantumul. Asta ca sa nu incerci sa umbli cu "marsavele", pentru ca mai apoi sa patesti cine stie ce rahaturi nedorite.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Intreaba la casa de sanatate daca poti plati retroactiv pentru cateva luni pentru a dobandi calitatea de asigurat. Dar la mizeria din spitalele de stat...mai bine platesti operatia, analizele si spitalizarea la un spital privat cu referinte bune.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Poți rezolva simplu și legal plătind CASS pentru 7 luni raportat la salariul minim - 481,25 lei la ANAF, se completează formularul 604.  
Art. 180
b. la data la care accesează serviciile acordate de sistemul public de asigurări sociale de sănătate potrivit legii, prin depunerea declaraţiei prevăzute la art. 181, aplicând cota individuală de contribuţie asupra bazei de calcul reprezentând valoarea a de 7 ori salariul minim brut pe ţară.
http://lege5.ro/Grat...masuri-bugetare

#8
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View Postgabyciobanu, on 02 ianuarie 2017 - 18:06, said:

Pai am zis ca o sa fac asa dar am crezut ca poate gasesc o portita incat ma pot opera ca din ce am inteles de la doctor e simpla operatia.
Pai poti sa platesti asigurare catre statul roman, doar ca de ce ai face asta? Ca oricum platesti si dai plic.

Eu zic sa mergi la privat si sa intrebi cat te costa operatia, ocazie cu care poti intreba cat te costa o asigurare privata.
La stat, modul gratuit, trateaza doar urgentele.

#9
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Si contribuabilii de ce mai platesc lunar ptr.asta?????????

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgabyciobanu, on 02 ianuarie 2017 - 17:55, said:

Un tovaras mi-a spus ca sa gasesc pe cineva cu un S.R.L. sau ceva de genul care ma poate angaja incat sa am asigurare. Voi ce ziceti despre problema mea? Cum ar trebui sa procedez ?

Nu e nevoie de sereleu. Pentru a deveni asigurat trebuie sa mergi la ANAF sa achiti retroactiv contributia pe 7 luni, calculata la salariul minim (cca 500 lei)

Edited by rosix, 02 January 2017 - 18:14.


#11
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014

View Postmyshyk, on 02 ianuarie 2017 - 18:06, said:

Pentru a fi asigurat, poti si fara sa fii angajat undeva. Platesti cotizatie lunara ca toata lumea, nu stiu cat este cuantumul. Asta ca sa nu incerci sa umbli cu "marsavele", pentru ca mai apoi sa patesti cine stie ce rahaturi nedorite.
Daca nu te superi si ai cunostintele necesare imi poti explica cum sta treaba cu acest cuantum lunar ?

#12
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostDJPocaitul, on 02 ianuarie 2017 - 18:13, said:

Si contribuabilii de ce mai platesc lunar ptr.asta?????????
Pentru ca legea,sistemul o impune.
Cel mai bine e sa nu fii bolnav,sănătoși sa fim.

#13
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Te duci la casa de sanatate de unde esti cu casa iti fac aia un dosar si dupa aia te duci la trezorerie si daca nu ai niciun venit te costa pana in 60 de lei pe luna asigurarea de sanatate.
Avand in vedere ca pana nu ti-a ajuns cutitul la os te-a durut in cur nu ai merita nici un sfat!

Edited by bulan60, 02 January 2017 - 18:37.


#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View Postgabyciobanu, on 02 ianuarie 2017 - 18:14, said:

Daca nu te superi si ai cunostintele necesare imi poti explica cum sta treaba cu acest cuantum lunar ?

Daca nu ai alte venituri oficiale (adica pe care poate ajunge ANAF-ul sa le vada), poti sa platesti singur cotizatia la sanatate. Daca mergi la ANAF sau unde se plateste in orasul tau, o sa-ti spuna exact cum a zis Althea mai sus, adica daca n-ai mai platit de nu-mai-conteaza cati ani, platesti cam 483 de lei initial, din acel moment esti asigurat. Dupa care, cuantumul ala lunar e de aprox. 59 de lei/luna.

Daca n-ai fost NICIODATA asigurat, e posibil sa iesi chiar mai ieftin, adica nu stiu daca mai dai aia 483 de lei, ci doar incepi sa platesti lunar contributia, insa asta nu o stiu sigur, doar presupun.

Acei 483 de lei inseamna de fapt cotizatia pe 6 luni in urma, + luna in curs + o luna inainte sau ceva de genul ala.

Edited by Phobos, 02 January 2017 - 18:23.


#15
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
Multumesc pentru raspunsuri ! :)

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View Postbulan60, on 02 ianuarie 2017 - 18:18, said:

Avand in vedere ca pana nu ti-a ajuns cutitul la os te-a durut in cur nu ai merita nici un sfat!

Adevarul este ca procedura de intocmire a actelor e (sau cel putin era) atat de rahat facuta, incat ti se face scarba sa mai umbli dupa ei ca tot tu sa le dai bani. Era o vreme cand unde-s eu de exemplu, doar sa ajungi sa platesti stateai cam 3 ore la coada, si coada aia trebuia sa treaca pe la 3 ghisee.

Nu mai zic pe cati i-am vazut cum stateau la coada, chiar si oameni mai in varsta, si ajungeau in sfarsit la ghiseu doar ca sa afle ca le lipseste dracu stie ce hartiuta sau copie dupa nu stiu ce, si erau trimisi iar la plimbare sa vina cu ce lipseste. Unii veneau din afara orasului, cu autobusul, cu ce puteau.

Pur si simplu o bataie de joc.

Edited by Phobos, 02 January 2017 - 18:33.


#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View PostDJPocaitul, on 02 ianuarie 2017 - 18:13, said:

Si contribuabilii de ce mai platesc lunar ptr.asta?????????
Din obligație. Nevasta-mea a avut ceva probleme la un plaman, dupa n vizite la stat, tot la privat am ajuns.

#18
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014

View Postbulan60, on 02 ianuarie 2017 - 18:18, said:

Te duci la casa de sanatate de unde esti cu casa iti fac aia un dosar si dupa aia te duci la trezorerie si daca nu ai niciun venit te costa pana in 60 de lei pe luna asigurarea de sanatate.
Avand in vedere ca pana nu ti-a ajuns cutitul la os te-a durut in cur nu ai merita nici un sfat!
Nu m a durut in cur dar nu stii tu care e treaba cu mine ...
E usor sa vorbesti

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate