Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Job in imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016
Buna seara tuturor si un an nou fericit va doresc !

Am o intrebare pentru voi. Am primit de la cineva o propunere de a lucra in domeniul imobiliar ca si agent/consilier imobiliar si trebuie sa ii dau raspuns pana in data de 15 februarie.

Doar ca, am vorbit cu respectivul, dar si cu alte cunostiinte din acest domeniul si am aflat tot felul de informatii precum ar fi: (mentionez ca jobul este aici in Iasi, iar informatiile culese de mine fac referire doar la acest oras, posibil ca unele informatii sa fie aceleasi si pentru restul tarii)

1. Salariul nu este fix, totul este pe baza de comisioane. Salariul este unul de forma, de 2 ore. Cu cat vinzi mai mult, cu atat iti este mai bine financiar.

2. Programul este TEORETIC lejer, adica sunt zile in care nu ai deloc vizionari sau sunt zile cand umbli din vizionare in vizionare.

3. Un alt dezavantaj este faptul ca poti lucra 2-3 luni etc si sa nu realizezi nicio tranzactie sau poti vinde un imobil iar comisionul care iti revine tie ca si agent/consilier imobiliar sa te multumeasca si sa iti acopere cheltuielile pentru celelalte luni in care poate nu ai vandut nimic.


Acum vin si sa va intreb pe noi, poate sunteti care ati lucrat sau lucrati in imobiliare: merita sa incerc, practic sa risc in acest domeniu ? Eu lucrez in vanzari dar din discutiile purtate imi dau seama ca nu se compara vanzarile cu imobiliarele.

Astept sfaturi Posted Image. Va multumesc si va doresc o seara faina.

Edited by Zippo_100, 02 January 2017 - 17:25.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cu salariul pe baza de comisioane, fara cunostiinte in domeniu, dar cu mult elan esti "fazanul tipic".
O sa te tina 2 luni...

#3
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016
Ok, sa inteleg ca totul tine de experienta din imobiliare ? Ai lucrat in acest domeniu ? Daca poti, dezvolta, am nevoie de informatii

#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Zippo_100, on 02 ianuarie 2017 - 17:17, said:

Eu lucrez in vanzari dar din discutiile purtate imi dau seama ca nu se compara vanzarile cu imobiliarele.
Ti s-a propus forma cea mai pura a jobului din vanzari: plata legata strict de rezultate. Informatiile despre plata le ai, ce iti lipseste este informatia legata de performanta ta, informatie pe care noi nu avem cum sa o detinem.

Iti iei frumusel comisionul promis, te informezi la colegi cat se vinde in mod tipic de un agent prost, unul mediu si unul bun si calculezi castigul potential. Apoi te evaluezi pe tine (numai tu stii cata carisma, papagal si vrajeala ai) si iti rezulta comparatia.

#5
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Se fac bani frumosi daca ai ambitie, daca stii vanzari, si daca intelegi ca primele 6 luni n-o sa prea faci vanzari, pana iti faci un portofoliu..

#6
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,395
  • Înscris: 09.08.2006
O mizerie de job.
Pune mana pe carte si invata pt o facultate pt o meserie serioasa,lasa prostiile astea agent imobiliar, auzi si tu Posted Image)

Edited by Adm, 03 January 2017 - 11:05.


#7
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 ovidiu21, on 02 ianuarie 2017 - 18:02, said:

O mizerie de job.
Pune mana pe carte si invata pt o facultate pt o meserie serioasa,lasa prostiile astea agent imobiliar, auzi si tu Posted Image)
Macar nu se automatizeaza prea curand. Spre deosebire de alte joburi care vor disparea curand iar multimea de someri vor face concurenta tot pe joburile alea serioase. In curand vor fi 1000 candidati pe un loc de munca serios, deci daca pila ii permite si ii merge putin papagalul se da cu gel si are mercedes sa plimbe clientii atunci e un job ok.
Pana la urma acolo e doar de cucerit niste sclavi capitalisti stresati, care oricum nu au timp sa vada fiecare detaliu, obisnuiti cu consumerismul care vor sa cumpere apartament doar pentru a se lauda pe facebook, nu le trebuie decat o camera frumos aranjata cu ceva stralucitor (feng shui pana mea), un agent gealat in costum, sa fie putin plimbati cu mercedesul sau bmw (doar asa se pot impresiona) si sa li se ofere iluzia luxului, si imediat se imprumuta pe 30 ani pentru un apartament la demisol sau mansarda.

#8
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016
Este clar ca in imobiliare trebuie sa ai papagal si un portofoliu de oferte. Pe mine ma sperie faptul ca e posibil sa nu faci o tranzactie in decurs de 2, 3 ...6 luni. Pe de alta parte poti, la un moment dat, sa tragi lozul cel mare si sa iei un comision bunicel.

Edited by Zippo_100, 02 January 2017 - 20:24.


#9
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 Zippo_100, on 02 ianuarie 2017 - 20:20, said:

Este clar ca in imobiliare trebuie sa ai papagal si un portofoliu de oferte. Pe mine ma sperie faptul ca e posibil sa nu faci o tranzactie in decurs de 2, 3 ...6 luni. Pe de alta parte poti, la un moment dat, sa tragi lozul cel mare si sa iei un comision bunicel.
Asta depinde doar de tine.
apartamentul pe care il prezinti nu e cum il vrea clientul, nu e cum e el, e cum vrei tu, tu il pui in lumina in care vrei, si clientul il va cumpara

#10
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016
Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi. Mai analizez oferta. O zi buna va doresc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate