Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Actiuni vechi Dacia

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MalanciucSergiu

MalanciucSergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.05.2015
Buna ziua.
Facand curat printre documente vechi, am gasit cateva documente care atesta ca bunicul meu a cumparat actiuni la Dacia in data de 3.10.1996 .
In acel certificat de actionar mai specifica si "detinator al 890 de actiuni ... in valoare de 1000 de lei fiecare"
El a murit intre timp de la aceea data, traieste doar bunica mea, dar nimeni nu a incasat nici un ban de la aceea data pana in prezent.
Intrebarea mea este: e posibil sa mai recuperez ceva bani pe aceste actiuni neincasate?

Nu sunt tocmai pe domeniul meu si de aceea nu am idee daca m-am exprimat corect, dar sunt curios daca mai sunt valabile aceste actiuni si ce demersuri ar trebuii sa fac pentru a recupera acesti bani de la Dacia.

Va multumesc si ma scuzati daca am gresit topicul!

#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Bineinteles ca sunt valabile.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Legate cumva de http://www.bvb.ro/Fi...ails.aspx?s=dac ?

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MalanciucSergiu, on 02 ianuarie 2017 - 15:26, said:

Buna ziua.
Facand curat printre documente vechi, am gasit cateva documente care atesta ca bunicul meu a cumparat actiuni la Dacia in data de 3.10.1996 .
In acel certificat de actionar mai specifica si "detinator al 890 de actiuni ... in valoare de 1000 de lei fiecare"
El a murit intre timp de la aceea data, traieste doar bunica mea, dar nimeni nu a incasat nici un ban de la aceea data pana in prezent.
Intrebarea mea este: e posibil sa mai recuperez ceva bani pe aceste actiuni neincasate?

Poti sa pui o poza, fara date personale ca sa vedem daca e certificat de actionar pe bune sau cupon de la privatizarea in masa.
Daca totusi e valabil, si bunicul tau chiar a cumparat actiuni Dacia, e necesar sa fie dezbatuta mostenirea, altfel nu poti sa faci nimic cu aceste actiuni.

#5
MalanciucSergiu

MalanciucSergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.05.2015
[ https://s24.postimg.org/bfb4delr9/33086_certificat_actiuni_dacia_pitesti_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Arata exact ca acesta doar ca trecute datele bunicului meu. (nu sunt acum acasa ca sa fac o poza) .

#6
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016
1) Renault a derulat o Oferta de preluare in 2013 urmata de retragerea de la bursa. Conform informatiilor de pe site-ul lor, nu sunt interesati in rascumparare:

"Va informam ca actiunile SC Automobile Dacia SA nu mai sunt tranzactionate pe piata bursiera.
La acest moment, S.C. Automobile DACIA S.A nu intentioneaza sa rascumpere propriile actiuni. O eventuala rascumparare va fi anuntata.
Actionarii Dacia pot sa-si cesioneze actiunile doar prin tranzactii directe catre alti actionari sau terti.
Pentru a opera in Registrul Actionarilor Dacia cesionarea actiunilor, sunt necesare urmatoarele acte, in original:
certificatul de actionar sau extrasul din registrul actionarilor, original, ori, in cazul in care certificatul de actionar sau extrasul din Registrul Actionarilor a fost pierdut, dovada faptului ca acesta a fost declarat nul;
actele de identitate ale partilor (buletin sau carte de identitate, care trebuie sa aiba inscris codul numeric personal);
contractul de cesiune;
procura notariala in cazul in care nu va puteti prezenta personal si sunteti reprezentat de o alta persoana
Va informam ca reglementarea acestei probleme se poate face numai pe baza de programare, in prezenta celor doua parti, avand actele mai sus mentionate.
Pentru programare, este necesar sa ne transmiteti cererea dvs., insotita de o copie a actului dvs de identitate si a documentelor sus-mentionate, pe adresa AUTOMOBILE DACIA, Directia Juridica, Str Uzinei Nr 1, Mioveni, Judetul Arges.
Numai pe baza acestor acte vi se va comunica in scris ziua si ora programarii."

2) Societatea a distribuit dividende in ultimii, ani, probabil cele mai vechi de 4 ani si nerevendicate s-au prescris:

n anul 2011, dividendele distribuite au fost în suma de 260.589.350 RON , din care 173.385.208 aferente rezultatului anului 2010 și 87.204.142 RON aferente rezultatului parţial al anului 2008. Valoarea dividendului a fost de 0,0102 RON pe acţiune, ceea ce corespunde sumei de 9,6886 RON pentru un certificat ordinar de 945 acţiuni.
În anul 2012, dividendele distribuite au fost in suma de 256.707.535 lei. Valoarea dividendului pe acţiune fiind de 0,0101 lei ceea ce înseamnă echivalentul a 9,5443 lei pentru un certificat de 945 acţiuni.
În anul 2013 , dividendele distribuite au fost in suma de 260.050.242 lei . Valoarea dividendului pe acţiune fiind de 0,0102  lei ceea ce înseamnă echivalentul a 9,6685  lei pentru un certificat de 945 acţiuni.
În anul 2014 , dividendele distribuite au fost in suma de 320.852.538 lei . Valoarea dividendului pe acţiune fiind de 0,0126  lei ceea ce înseamnă echivalentul a 11,9292  lei pentru un certificat de 945 acţiuni.
În anul 2015, dividendele distribuite au fost in suma de 335.634.959 lei . Valoarea dividendului pe acţiune fiind de 0,0132  lei ceea ce înseamnă echivalentul a 12,4786  lei pentru un certificat de 945 acţiuni.

3. Desi nu am toate datele, presupunand o rata de ditributie de 50% din profitul lui 2015, un certificat de 945 actiuni nu poate valora mai mult de 250 de lei (la un PER de ~10) deci nu stiu daca merita sa te agiti foarte mult

#7
cuddles

cuddles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 10.09.2014
Daca sunt din 96, sunt de la cuponiada.
Dacia nu mai este listata la bursa (a fost mai demult) . Grupul Renault ajuns actionar majoritar a facut oferta publica de preluare a tuturor actiunilor ramase la actionari minoritari.. Cei ramasi cu astfel de actiuni se mai pot adresa numai actionarului majoritar si stabili cu acesta un pret ptr vanzarea actiunilor. In caz contrar, ei pot ramane actionari in continuare, si se pot bucura de drepturile ce decurg din detinerea de actiuni, conform legii (dividende, vot in AGA societatii).


LE : Am ajuns prea tarziu , ca vad ca s-a postat mai sus.  Asta e , daca bunicul tau a fost neinspirat (sau foarte lacom )  si nu a vandut cand a trebuit mai exact cand pretul a fost 3000 lei /actiune adica de 3 ori pretul initial (prin 1997 , la prima listare pe BVB)... acum nu mai valoreaza nimic. Cum sa iti creasca de 3 ori pretul si sa nu vinzi?

Edited by cuddles, 02 January 2017 - 16:15.


#8
MalanciucSergiu

MalanciucSergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.05.2015
Pana acum am inteles. Intrebarea mea ramane totusi, dividendele pe aceste actiuni din 1996 pana in prezent, mai pot fi recuperate? Si daca da, cum si cat aproximati ca as putea lua?

Bunicul meu a murit subit (in sensul ca nimeni nu se astepta la asta) la inceputul lui 1997, nimeni nu s-a mai interesat de acele dividende, de recuperarea sau vanzarea lor. Parintii mei nu prea erau in domeniu si s-au axat pe urmatorul copil care urma sa vina, deci nu prea le-a mai stat capul la dividende si actiuni

Edited by MalanciucSergiu, 02 January 2017 - 16:19.


#9
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016

 MalanciucSergiu, on 02 ianuarie 2017 - 16:13, said:

Pana acum am inteles. Intrebarea mea ramane totusi, dividendele pe aceste actiuni din 1996 pana in prezent, mai pot fi recuperate? Si daca da, cum si cat aproximati ca as putea lua?

Din 1996 cu siguranta nu. Cele mai multe societati prescriu prin hotarara AGA dividendele neridicate dupa 4 ani, cu siguranta s-a intamplat si la Dacia. dividendele din 2012-2015, mi-e lene sa fac calculul exact sunt in zona 40 RoN. Pentru asta trebuie sa trimiti un e-mail catre societate in care le soliciti, atasezi copia unui document de identitate si indici modalitatea de plata (e.g. cont bancar). Dar inainte de asta trebuie sa faci trecerea pe numele tau la Registrul Actionarilor, dupa succesiune...

Edited by londonwalk, 02 January 2017 - 16:25.


#10
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Conform codului fiscal, prescriptia este de 5 ani. Cu alte cuvinte, dreptul de a ridica dividendele pana in anul 2011 s-a prescris. Din 2011 si pana la zi ai avea de ridicat o suma de vreo 50 - 60 lei. Nu prea merita efortul.

#11
MalanciucSergiu

MalanciucSergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.05.2015
Am inteles. Multa bataie de cap pentru o suma prea mica de bani.
M-am lamurit. Va multumesc mult! O sa pastrez certificatul drept amintire! :))

#12
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016

 campary, on 02 ianuarie 2017 - 16:26, said:

Conform codului fiscal, prescriptia este de 5 ani. Cu alte cuvinte, dreptul de a ridica dividendele pana in anul 2011 s-a prescris. Din 2011 si pana la zi ai avea de ridicat o suma de vreo 50 - 60 lei. Nu prea merita efortul.

Codul fiscal este sediul materiei pentru obligatiile fiscale. In cazul dividendelor nu Codul Fiscal este ci, in mod surprinzator, o lege foarte veche, Decretul nr. 167/1958. De fapt termenul este de 3 ani.

"Pentru a hotărî astfel, s-a reţinut că, în mod corect, instanţa de fond a respins acţiunea reclamantei, ca prescrisă.
Potrivit dispoziţiilor Ordonanţei Guvernului nr. 11/1996, respectiv prevederilor art. 98 lit. B), dreptul de a cere executarea silită privind o creanţă bugetară este de 5 ani. în speţă, neavând titlu executoriu, nu se pot aplica aceste dispoziţii.
Ca atare, corect a reţinut instanţa de fond că termenul de prescripţie este cel de 3 ani, potrivit art. 1 şi 3 din Decretul nr. 167/1958.
Detalii: http://legeaz.net/sp...rmen-1801-2002"

#13
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005

 londonwalk, on 02 ianuarie 2017 - 16:32, said:


Codul fiscal este sediul materiei pentru obligatiile fiscale. In cazul dividendelor nu Codul Fiscal este ci, in mod surprinzator, o lege foarte veche, Decretul nr. 167/1958. De fapt termenul este de 3 ani.


Asta nu mai stiam. Multumesc de informatie!

#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013

 MalanciucSergiu, on 02 ianuarie 2017 - 16:31, said:

Am inteles. Multa bataie de cap pentru o suma prea mica de bani.
M-am lamurit. Va multumesc mult! O sa pastrez certificatul drept amintire! Posted Image)
Nu te lasa.........cauta sa fii actionar la zi!Posted Image
Nu stii ce iti rezerva viitorul.......

#15
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Codul fiscal este sediul materiei pentru obligatiile fiscale. In cazul dividendelor nu Codul Fiscal este ci, in mod surprinzator,  NOUL COD CIVIL termenul este tot de 3 ani.

Edited by paznicmare, 02 January 2017 - 19:09.


#16
soho21

soho21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.03.2014
,,Actiuni DACIA - prin P.A.S. Automobile Dacia.
Buna ziua! Va rog mult, sunt intr.o dilema...In anul 1996 fiind salariat al Dacia Mioveni , am cumparat cu banii de atunci (100.000 lei) actiuni DACIA ( doua chitante...) prin P.A.S.Automobile DACIA ( grupare a sindicatului Dacia).Acum aflandu,ma la pensie vreau sa.mi ,,randuiesc documentele'', vreau sa am dovada celor 0,000X actiuni DACIA AUTOMOBILE'' Mioveni....Am cerut/solicitat lucrul acesta prin recomandata/confirm.primire societatii ,,PAS DACIA'' ( in octombrie 2022) si nu am raspunsuri....Am incercat prin ,,Vocea Clientului Dacia '', nu reusesc sa obtin nimic.....Sunt banii mei( putini) dar nu pot stii pe viitor... Va rog sa ma ajutati! Multumesc!

#17
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
cei de la dacia nu tin evidenta actiunilor, ci Depozitarul Central
cere un extras de cont de la Depozitarul Central si vezi cate actiuni ai si pe unde: https://www.roclear....riEmitereExtras
se poate cere si prin posta: platesti o taxa, trimiti o cerere apoi iti vine extrasul prin posta

daca ai multe actiuni recomand sa iti deschizi un cont la un broker si sa le vinzi, in felul asta poti obtine banii pe ele.
altfel daca le lasi acolo, procedura de mostenire e putin mai anevoioasa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate