Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Site cu evreicuşe - unde?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#73
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postsalomee, on 27 ianuarie 2018 - 16:37, said:

EVRÉU, evrei, s. m. Persoană (de religie mozaică) făcând parte din populația originară prin tradiție din Israelul și Iudeea antice; izraelit. ♦ Persoană care face parte din populația de bază a actualului stat Israel
Pe cand, ;

CREȘTÍN, -Ă, creștini, -e, adj., s. m. și f. I. Adj. Care aparține creștinismului, privitor la creștinism. II. S. m. și f. 1. Persoană care a primit botezul și crede în Isus Hristos
cele doo parti din definitiile aduse de tine NU se contrazic. Dr. Baruch este evreu, adica locuieste in Israel, dar este crestin fiind botezat si crede in Numele lui Isus Hristos.
Adevarat, acestia sunt recunoscuti ca fiind evrei mesianici. :)

Acuma:

"...Apartenenţa individului la poporul evreu este în zilele noastre independentă de păstrarea normelor religioase sau a datinilor....

Cine este evreu?
Întrucât statutul de evreu este recunoscut atât enoriaşilor de confesiune mozaică, cât şi descendenţilor din părinţi evrei, chiar dacă sunt atei sau agnostici, răspunsul la întrebarea „cine este evreu?” este adesea dificil de dat. Astfel, evreii karaiţi recunosc numai pe descendenţii pe linie paternă, evreii ortodocşi numai pe linie maternă, evreii reformaţi recunosc ca evrei pe copiii oricărui părinte, mamă sau tată. În ţările unde numele de familie este cel al tatălui şi unde copiii purtau un nume de familie evreiesc după tată, ei erau consideraţi evrei de către ne-evrei şi uneori, de către autorităţile statale, chiar dacă după legea religioasă (Halaha) rabinii ortodocşi nu îi recunoşteau ca evrei veritabili. Există desigur şi evrei convertiţi la alte religii. În trecut, evreii convertiţi nu mai erau recunoscuţi ca evrei, dar în epoca modernă se caută şi câteodată se găsesc căi de convieţuire sub acelaşi titlu etnic."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Evrei

ramane cum am/ai stabilit. :)

#74
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostDude_2nd, on 27 ianuarie 2018 - 18:33, said:

cele doo parti din definitiile aduse de tine NU se contrazic. Dr. Baruch este evreu, adica locuieste in Israel, dar este crestin fiind botezat si crede in Numele lui Isus Hristos.



Se contrazic si inca cum......

Evreii nu fac parte numai din statul Israel, una la mana.vreul nu isi pierde identitateaindiferent daca este reformat, ortodox, ateu sau zoroastru.
Tot evreu ramane.
Dar daca iese din Iudaism si nu il mai asteapta pe Mesia  a capatat alta religie.
Ca si Steinhardt
este evreu trecut la crestinism dar in nici-un caz evreu0crestin
Ramane evreu toata viata , dar religia lui nu este cea iudaica.
Cu asta a terminat-o

------

Insusi faptul ca, comunitatil;e evreiesti, acolo unde au trait s-au ferit de influente religioase straine iudaismului, ca au pastrat adliteram cartea sfanta neschimband un cuvant din ea, ca il asteapta pe Mesia si intoarcerea la Ierusalim iti poate da imaginea cat de lipsita de misionarism este aceasta religie
Si cat de stupid este sa alatuiri iudaismului corurile alea ce dau ochii peste cap si se tin de maini hipnotizati

Si cat de departe de iudaism sunt prelegerile si conferintele pe youtube sau in media a mesianicilor.
Cand ai vazut ultima data un rabin ortodox sa pastoreasca turma la televizor sau de pe o estrada ?

Edited by vio69a, 27 January 2018 - 20:39.


#75
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
doar tu le contrazici, ca asa-i place pipotei tale...:D

#76
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostDude_2nd, on 27 ianuarie 2018 - 18:33, said:



ramane cum am/ai stabilit.

ramane cum am/ai stabilit.

Ma contrazic pentru ca cunosc materia

Edited by vio69a, 27 January 2018 - 20:41.


#77
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ce ma enerveaza la mesianicii astia, o spun cinstit, nu este ce exista.
Fiecare cu pasarica lui.
ei au gasit-o pe asta.

Dar ma enerveaza manipularea si adoptarea unor simboluri ale vietii evreiesti, simboluri pentru care evreii de 3000 de ani sunt izgoniti, omorati, decimati, arsi, expulzati.
si vin acum niste exaltati nu cu multa minte daca ii ascult cum se desfasoara, sa pretinda ca ar avea vreo legatura cu iudaismul

#78
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postvio69a, on 27 ianuarie 2018 - 21:12, said:

Ce ma enerveaza la mesianicii astia, o spun cinstit, nu este ce exista.
Fiecare cu pasarica lui.
ei au gasit-o pe asta.

Dar ma enerveaza manipularea si adoptarea unor simboluri ale vietii evreiesti, simboluri pentru care evreii de 3000 de ani sunt izgoniti, omorati, decimati, arsi, expulzati.
si vin acum niste exaltati nu cu multa minte daca ii ascult cum se desfasoara, sa pretinda ca ar avea vreo legatura cu iudaismul
pe mine ma surprinde cum sunt suferiti, acceptati sa se desfasoare in Israel...Posted Image

#79
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cine stie de ei....?...intreaba un evreu de Hristos, habar nu are...
Nimeni nu il pomeneste, nimeni nu se ocupa de ei.dece ar avea grija mesianicilor....?
Primesc viza de turist, o depasesc? sunt expulzati
Iar legea intoarcerii valabila pentru evrei, nu-i cuprinde.
Au avut ceva pe la Dimona, s-a desfiintat, restul sediile ascunse sub alte nume...

#80
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postvio69a, on 27 ianuarie 2018 - 23:36, said:

Cine stie de ei....?...intreaba un evreu de Hristos, habar nu are...
Nimeni nu il pomeneste, nimeni nu se ocupa de ei.dece ar avea grija mesianicilor....?
Primesc viza de turist, o depasesc? sunt expulzati
Iar legea intoarcerii valabila pentru evrei, nu-i cuprinde.
Au avut ceva pe la Dimona, s-a desfiintat, restul sediile ascunse sub alte nume...
Dr Baruch este profesor universitar si preda la o Universitate din Tel Aviv. Si totusi, desi este un evreu crestin, nu-l expulzeaza nimeni...

despre ce "lege a intoarcerii" vorbesti? intoarcerea de la pacate inspre YHWH Dumnezeul parintilor lor?Posted Image

#81
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Mai, voi ati dat-o in religisme? Eu vreau poze cu evreicute, se poate? Altele decat alea cu amazoancele israelite de pe softpedia desi si alea imi plac mama-mama! Mai imi spal si eu ochiul, mai isi vede si DJL visul cu ochii, se poate?

#82
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postshmecherul, on 28 ianuarie 2018 - 09:13, said:

se poate?
nu, nu se poate.
aci esti pe Tarlaua de Religie. Felia iudaism.

Edited by Dude_2nd, 28 January 2018 - 11:04.


#83
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004

View PostQuantum, on 28 ianuarie 2018 - 10:08, said:

Nastrusnicule, tu vrei sa verifici daca pasaricile evreicilor au un miros specific?   (asa se spune in popor; o fi de la flocii violet?)

Caută Jewish Girls sau Israeli Girls. Nu am încercat să văd cum se traduce în Ebraică.
Unele parcă-s Arăboaice, altele sunt  :naughty:   Caută Israeli Girls pe youtube şi ai să găseşti un clip. Nu-l pun direct aici, că suntem pe religie.

#84
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostDude_2nd, on 28 ianuarie 2018 - 08:54, said:

Dr Baruch este profesor universitar si preda la o Universitate din Tel Aviv.


Nici vorba.....
Nicio universitate

Dr. Baruch Korman este conferențiar la Institutul Zera Avraham din Israel.
(Bun, si eu sunt conferentiar la institutul "Lumina la capatul tunelului " din Caracas)
Un loc fictiv., amicul, are o emisiune la o televiziune de mana 20 si un program radio Pdut L'amo
Nascut in Israel, normal ca este cetaten si nu-l da nimeni afara, dar este un ilustru necunoscut.

Attached File  13770302_10153755623643873_6372309313915020683_n.jpg   20.64K   0 downloads

dar iti dau site-ului lor.Ai sa vezi acolo vorbe multe, informatii extrem de putine si o permanenta eschivare sde a spune ceva concret

https://www.czaa2.org/aboutus


si ca sa intelegeti manipularea si totala minciuna a cestor "ciudati" jumate evrei, jumate crestini, de nici ei nu mai stiu ce sunt, va mentionez de la Cluj:

Vineri, de la ora 18:30 vă invităm la o incursiune inedită în Noul Testament, privit dintr-o altă perspectivă și anume cea evreiască. Vom fi conduși în acest demers de către dr. Rabbi Baruch, profesor la Institutul Zera Avraham (Samânța lui Avram) din Israel. El este și realizatorul emisiunii israeliene “Răscumparare pentru poporul Său”, un program radiofonic de învățătură biblică în limba ebraică ce este recepționat în tot Israelul. Mai multe informații și înregistrări cu învățăturile dr. Baruch în limba engleză pot fi accesate pe site-ul LoveIsrael.org

Ce perspectiva evreiasca a noului testament.
Pentru evri nu exista asa ceva, zero, zero barat, nu se pune.
Ce perspectiva sa ai despre ceva ce nu ti se pare serios nu ilm accepti, nu te intereseaza?


Subiectul va debuta vineri seara la Aercurat și continuă cu încă trei sesiuni sâmbătă și duminică. Mai jos am trecut programul și tematica întâlnirilor:

Edited by vio69a, 28 January 2018 - 14:34.


#85
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postvio69a, on 28 ianuarie 2018 - 14:20, said:

a cestor "ciudati" jumate evrei, jumate crestini, de nici ei nu mai stiu ce sunt...
evrei crestini, asta sunt.
100% evrei si 100% crestini. Posted Image

View Postvio69a, on 28 ianuarie 2018 - 14:20, said:

Ce perspectiva evreiasca a noului testament.
Pentru evri nu exista asa ceva, zero, zero barat, nu se pune.
Ce perspectiva sa ai despre ceva ce nu ti se pare serios nu ilm accepti, nu te intereseaza?
pentru unii evrei, cum sunt dr. Baruch si alti evrei, exista o perspectiva.
cred si recunosc Noul Testament.
si ii intereseaza atat de mult incat predica peste tot, atragand dupa ei o sumedenie de evrei crestini. :)

Edited by Dude_2nd, 28 January 2018 - 19:15.


#86
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostDude_2nd, on 28 ianuarie 2018 - 19:17, said:

evrei crestini, asta sunt.
100% evrei si 100% crestini. Posted Image


Du-te sa-i spui asta lui Papa sau patriarhului Kiril.....te afurisesc aia.....

Edited by vio69a, 28 January 2018 - 19:57.


#87
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postvio69a, on 28 ianuarie 2018 - 19:57, said:

Du-te sa-i spui asta lui Papa sau patriarhului Kiril.....te afurisesc aia.....

aia amandoi laolalta nu sunt 1/4 din crestinismul lui Dr. Baruch... :D

#88
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdjl, on 28 ianuarie 2018 - 11:43, said:


Caută Jewish Girls sau Israeli Girls. Nu am încercat să văd cum se traduce în Ebraică.
Unele parcă-s Arăboaice, altele sunt  Posted Image   Caută Israeli Girls pe youtube şi ai să găseşti un clip. Nu-l pun direct aici, că suntem pe religie.
Ai ales gresit locatia topicului tau, mai ales ca spuneai nu vrei sa fie prea religioasa persoana respectiva, iar pe mine nu ma intereseaza discutiile din acest subforum.
Eu am avut experiente placute cu evreicute (cum le spui tu), dar ma opresc a mai posta aici din motivul de mai sus si din faptul ca e plin de reclamagii si politai care nu cunosc prea multe lucruri.

#89
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
@djl, hai sa te incurajez putin....

Sunt in lume 13.8 milioane de evrei
In Israel 6.5 milioane
Deci ai la dispozitie, fara sa vi la o caldura 50 de grade in Israel, 7,3 milioane evrei, din care 2.8 milioane femei.
Cate sa fie la varsta maritatului ?
Aici nu am date, dar vreo 5-600.000 din care sa alegi tot raman.

In ameica de nord, pana in anul 1970 rata casatoriilor mixte intre evrei si ne-evrei era de 13%,
dar iata ca intre 2000 - 2010 rata a ajus de 47%....

Este departe america?
Hai in Rusia, unde procentul azi este 70% casatorii mixte, Letonia si Ucraina, 80 %
Franta 41 %....

Asa ca sunt sperante.
Nu trebuie sa te convertesti
Doar sa apelezi la un rabin reformat , va fi mai simplu si rapid....

Edited by vio69a, 29 January 2018 - 22:10.


#90
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postxmanyacs77, on 02 ianuarie 2017 - 08:55, said:

Cam uratele, doar cateva mai rasarite....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate