Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Sfat achizitie garsoniera

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#37
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

View PostGroot, on 01 ianuarie 2017 - 21:17, said:

Am zis media.

In Cipru plateam 530 de euro pe luna. In Belgia platesc 700 de euro pe luna. Si asta e o chirie destul de modesta, prinsa printr-un mare bulan, altfel o casa de 100mp ca cea in care locuiesc costa minim 800 de euro in zona.

Si da, totul e proportional in vest. Salarii mai mari, chirii mai mari, impozite mai mari, utilitati mai scumpe, nivel de trai mai ridicat si mai scump. Asta e viata. Personal nu ma intereseaza acumularea de avere ci dezvoltarea profesionala care in romania mi-a fost refuzata. Si calitatea vietii, bineinteles care este in excedent in Belgia.
Asta pana o mai da un allah akbar cu bombardeaua si o sa vedeti cum va intoarceti la romanica, si o sa duca draq dezvoltatea personala.

#38
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postovidiu21, on 01 ianuarie 2017 - 21:26, said:

Asta pana o mai da un allah akbar cu bombardeaua si o sa vedeti cum va intoarceti la romanica, si o sa duca draq dezvoltatea personala.

Momentan sunt la tara, intr-un oras de 20k de locuitori, interes foarte scazut pentru terorism.

Dar multumesc de urare, la fel si tie si familiei tale.

#39
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Nu conteaza, poate sa pice anglia, poate sa pice orice alta tara, in strainatate lefurile sunt mult mai bune si poti sa economisesti.
Ex. Am un prieten care s-a intors in tara cu 54 de mii de lire, are apartament in romania si are viitorul asigurat.

Discutia cu criza, cu ratele marite si imposibilitatea de plata este in romania, ce faci aici daca ai credit 50.000 lei si nu mai poti sa platesti? Te executa, te penalizeaza pana datoria depaseste valoarea imobilului.

Edited by u-k, 01 January 2017 - 21:30.


#40
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012
Eu zic sa revenim putin la saracu LeX care cred ca se uita la noi ca la bombe :)))

Ti a mai dat cineva o varianta buna, stai un an doi in chirie cu 1 2 colegi de la facultate intr un apartament pana vezi care sunt treburile pe aici, apoi o sa poti sa iei o decizie mai usor.

#41
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Mobilitatea fortei de munca e mai mare decat in Romania. Cel putin in randul celor plecati sa munceasca acolo si mi se pare normal din moment ce nu te leaga neaparat foarte multe lucruri de un loc sau altul. In situatia asta e clar o greseala sa-ti iei casa.
Dupa cum stiti si voi, in Romania situatia e mai diferita.

Legat de initiatorul topicului, vorbim totusi cu un elev fara prea multa experienta in astfel de probleme. Alta chestie, faptul ca parintii lui au un coleg magistrat ma face sa ma gandesc ca si ei sunt magistrati  deci poate se schimba putin treaba cu INMul. Altfel, sansele nu sunt deloc de partea lui. Nici macar in barou nu se intra usor.
Alta chestie, fara sa generalizez, poate ca unul caruia care i se ofera totul destul de usor nu va fi foarte motivat.

Edited by underb, 01 January 2017 - 21:34.


#42
Ionut9427

Ionut9427

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.08.2013
Salut. Sunt student la acea facultate (care se află la eroilor, langa opera nationala, ca tot intrebase cineva mai sus) în anul 4. Cred că cea mai bună soluție este chiria, pentru moment. Îți poți schimba foarte repede opțiunea în ceea ce privește admiterea în magistratură și nu-ți garantează nimeni reușita din prima încercare. Ia în calcul toate posibilitățile. Depinde mult și cat inseamna rata lunara pentru parintii tai, pentru unii 200 de euro e un fleac, pentru altii e mana cereasca.

#43
LeXuLeTz

LeXuLeTz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.11.2016

View PostIonut9427, on 01 ianuarie 2017 - 21:47, said:

Salut. Sunt student la acea facultate (care se află la eroilor, langa opera nationala, ca tot intrebase cineva mai sus) în anul 4. Cred că cea mai bună soluție este chiria, pentru moment. Îți poți schimba foarte repede opțiunea în ceea ce privește admiterea în magistratură și nu-ți garantează nimeni reușita din prima încercare. Ia în calcul toate posibilitățile. Depinde mult și cat inseamna rata lunara pentru parintii tai, pentru unii 200 de euro e un fleac, pentru altii e mana cereasca.
Stiu ca nu imi garanteaza nimeni nimic , si este extrem de greu , poate am facut sa sune putin cam "usor" etapele in ce am scris ,aia era asa ca o idee in mare , iau in calcul si Scoala de grefieri , si mai multe optiuni pe plan 2.
200 de euro ar fi chiria la o garsoniera decenta , dar tot vreo 200 euro ar fi si rata la o garsoniera ok , stiu ca 8 ani de chirie nu sunt 25 de rata ,dar la final raman cu ceva.

Edited by LeXuLeTz, 01 January 2017 - 21:59.


#44
Ionut9427

Ionut9427

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.08.2013
Asta asa e. 4 ani de facultate si 2 ani pentru cursurile institutului. Sunt 6 ani. Daca aduni vacantele se aduna un an in care ai putea sa nu platesti chirie, asta in cazul in care te muti.

#45
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

View PostGroot, on 01 ianuarie 2017 - 21:17, said:

Am zis media.

In Cipru plateam 530 de euro pe luna. In Belgia platesc 700 de euro pe luna. Si asta e o chirie destul de modesta, prinsa printr-un mare bulan, altfel o casa de 100mp ca cea in care locuiesc costa minim 800 de euro in zona.

Si da, totul e proportional in vest. Salarii mai mari, chirii mai mari, impozite mai mari, utilitati mai scumpe, nivel de trai mai ridicat si mai scump. Asta e viata. Personal nu ma intereseaza acumularea de avere ci dezvoltarea profesionala care in romania mi-a fost refuzata. Si calitatea vietii, bineinteles care este in excedent in Belgia.
Mai ales in Bruxelles. Frumos tare acolo Posted Image . Prin zona rulala este ok, dar in Bruxelles nu as sta nici mort. Nu cred ca poti sa vorbesti de "calitate" a vietii in orasele mari din Belgia.

#46
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostKersim, on 01 ianuarie 2017 - 22:28, said:

Nu cred ca poti sa vorbesti de "calitate" a vietii in orasele mari din Belgia.

N-ai avea de unde sa stii.

#47
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

View PostKroghy, on 01 ianuarie 2017 - 20:44, said:

Si la final nu ramai cu nimic.

Daca plateai rata acum aveai o proprietate de 86 mii euro.

Pai nici nu trebuie, ai mobilitate, poti sa te angajezi in orice secunda la capatul lumii si nu ai nicio bataie de cap. Depinde de profesia fiecaruia, unii tind sa experimenteze si isi si permit, unul care lucreaza la Mega pe 1200 de lei normal ca se gandeste sa se insoare si sa-si cumpere o garsoniera pentru ca lumea lui se invarte intr-un rahat de oras. Dar lasa ca a iesit Liviu cu 45% si le mareste salariile.

#48
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

View PostLeXuLeTz, on 01 ianuarie 2017 - 21:56, said:

...stiu ca 8 ani de chirie nu sunt 25 de rata ,dar la final raman cu ceva.

Dupa  8 ani de chirie stai fara stres, nu inca 17 cu rata pe cap. Nu mai spun ca o sa ramai legat de locul ala foarte mult timp, probabil o sa vrei sa schimbi zona/ orasul...degeaba, tu inca mai ai rate la garsoniera. Si sa te legi la cap 25 de ani pentru o cutie de 35 mp2 sau cat naiba ar avea chiar nu are rost.

Edited by Tort, 01 January 2017 - 23:02.


#49
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

View PostGroot, on 01 ianuarie 2017 - 20:54, said:

...
In Romania este impamantenita convingerea ca banii dati pe chirie sunt bani pierduti.

...
Ma rog, fiecare face cum vrea, eu cred ca strainii sunt mai inteligenti decat romanii pentru ca nu au absolut nicio problema sa stea toata viata in chirie si sa isi cumpere o proprietate la pensie cand nu mai conteaza locatia.

Dvs, în condiţiile actuale, aveţi dreptate. Dar cazul dvs nu se aplică lui. Cât timp eu dau pe chirie cât dau pe rata la bancă atunci eu prefer să rămân cu proprietatea la final. Acei bani daţi de dvs la chirie reprezintă cât, 10% din salariul dvs? La noi minima sumă de 100 de euro poate pune în dificultate pe mulţi din ţara noastră ... aşa că de asta românii cumpără tot.

#50
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Vesticii stau in chirii pentru ca la ei casele de aceleasi dimensiuni ca ale noastre au preturi foarte mari. Si daca vor sa isi cumpere ceva isi cumpara ceva mic. Sa nu uitam ca ei totusi isi permit leasing operational, vacante, iesiri in oras etc.
Probabil ei au si siguranta locului de munca si al lor si al copiilor cand vor termina scoala.

#51
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

View PostGroot, on 01 ianuarie 2017 - 22:35, said:


N-ai avea de unde sa stii.
Ba am, pentru ca probabil am mai multi ani in Belgia decat ai tu de viata.

#52
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Omul a explicat ca vrea facultate de drept si apoi INM in urmatorii sase-opt ani, cam care credeti ca e importanta "mobilitatii" job-ului pe termen scurt? Dar pe termen lung, avand in vedere specificul facultatii pe care o termina, cam la ce job-uri credeti ca va putea el aplica prin Europa sau prin lumea larga, ignorand complet salarille pe care le au procurorii, judecatorii sau avocatii la noi Posted Image
Aia cu ratacitul prin Bucuresti este foarte interesanta, nu am inteles de ce daca stai in chirie nu te ratacesti. Apoi dupa o saptamana orice om cu cativa neuroni in cap invata drumul, 3 km sunt la fel de lungi si in Bucuresti si oriunde altundeva, exista google maps, in fine, asta se califica direct in top cele mai ridicole motive pentru a nu primi un apartament cadou pe care le-am auzit pana acum.

Lasand insa toate astea la o parte, omul a explicat ca practic primeste o garsoniera de la parinti, cadou, pe el nu-l costa nimic. Sunt curios sa stiu care dintre voi, la 18 ani si nou veniti in Bucuresti, ati fi zis nu multumesc, eu vreau la camin si la camera de lectura. Si pe copiii vostri tot la camin si la camera de lectura o sa ii trimiteti, dupa ce le tineti aceleasi teorii savante de mai sus, in speta o colectie de frustrari acumulate din tot felul de experiente izolate si subiective, care se vor termina apoteotic cu si eu am facut la fel si uite ce bine am ajuns?

Pentru initiator, uita-te si pe unde se construiesc noile linii de metrou, s-ar putea sa gasesti niste zone mai interesante pentru tine iar metroul va deveni un mijloc de transport fara de care nu se va putea trai, nici tu nici studentii la care vei inchiria mai departe in vreo cativa ani dupa ce termini facultatea, cand vei castiga intr-un an cam cat costa garsoniera asta acum.

Edited by nestorr, 02 January 2017 - 04:39.


#53
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Din zona Sebastian ptr Eroilor ai ratb autobuz 226 direct si diverse combinatii (prin Drumul Sarii, etc) .... pba ca traseul nu edte ferit de ambuteiaje. O alternativa viabila este bicicleta daca esti dispus la astfel de varianta. Nici plimbarea per pedes nu este de exclus.
Bugetul de 45.000 euro permite apartament 2 camere .... o sa ai intretinere ceva mai scumpa dar confort incomparabil mai bun .... plus ca nu te preseaza mai tarziu dupa casatorie .... practic poti iesi la pensie locuind acolo.
Zona Sebastian este buna ... apartamente spatioase ... locuri de parcare, legaturi relativ bune cu centru si gara ... etc insa as cauta alta zona cu metrou ... tendinta este ca traficul sa devina din ce in ce mai aglomerat.
Bafta

#54
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View Postnestorr, on 02 ianuarie 2017 - 04:37, said:

nu am inteles de ce daca stai in chirie nu te ratacesti.
Eh, ai citit tu astea pe la 4 dimineata de asta n-ai inteles. Sau nu ai inteles pentru ca nu a zis nimeni astaPosted Image. Treaba era ca nu e cea mai stralucita idee sa mergi pe jos 3 km prin Bucuresti prin februarie pe la ora 20.00 cand iesi de la cursuri. Ca sunt destule cursuri la orele astea la drept si probabil nu numai la drept. Si e mai simplu ca daca tot dai un ban, mai bine il dai pe ceva intr-o zona cu metrou. Cam concluzia la care ajunsesei si tu.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate