Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sfat achizitie garsoniera

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Kroghy - Ba nu avea, citeste cu atentie.

Initiator - Cauta pe olx numele la facultate, zona, strazile, or sa iti apara garsoniere si camine in zona respectiva, asa te orientezi dupa ce vrei sa cumperi.
Bucurestiul nu se compara cu orasele din provincie si nu cred ca vrei sa mergi 3 Km pe jos in bucuresti.

Parerea mea sincera este sa gasesti ceva chirie la un camin, nu camin de facultate, zic camera de camin sau sa cumperi una ieftina, nu te baga cu gandul ca bagi tu in chirie in bucuresti...

Edited by u-k, 01 January 2017 - 20:52.


#20
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Cand o sa ajung pe acolo o sa pot sa raspund la asta :)))

@ OP: E camin, nu sunt cine stie ce conditii dar in general nu e cine stie ce galagie. Si oricum pentru invatat serios sunt salile de lectura din facultate.

#21
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostLeXuLeTz, on 01 ianuarie 2017 - 20:49, said:


Daca nu esti in primii 20 in facultate sansele tale sa intri la INM sunt sub nivelul marii. Cunosc persoane care au stat pe tusa invatand[cel putin asa ziceau ei] si trei ani. Nu au luat si, in final, au dat la avocati/barou.

Da' discutia asta nu face subiectu' topicului.

Edited by Alecsandru010, 01 January 2017 - 20:54.


#22
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
In Romania este impamantenita convingerea ca banii dati pe chirie sunt bani pierduti.

Eu cred ca avantajul de a locui extrem de aproape de locul de munca, minus toate taxele si dobanzile bancare si devalorizarea imobilului, bat de departe avantajul mental ca esti stapan pe ceva.

Eu am un coleg care locuieste in Bruxelles intr-un studio (garsoniera). E proprietar, nu plateste nimic. Calatoreste zilnic cu masinna 1:45 ore pana la birou, idem inapoi. Deci pierde 3,5 ore zilnic pe drum, basca stres cu locul de parcare in Bruxelles.

Eu stau in chirie la 5 km de job, merg cu bicicleta zilnic. Fac 13 minute. Platesc 700 de euro chirie pe o casa cu living + 2 dormitoare.

Mi-am echivalat timpul meu privat (deci nu profesional care e mult mai scump) la o valoare de 10 de euro pe ora. Daca as pierde 3 ore pe zi, timp de 22 de zile lucratoare multiplicat cu 10 euro, asta ar inseamna 660 de euro.

Deci practic eu stau in chirie gratis prin faptul ca nu imi pierd timpul meu personal in trafic.

Evident, colegul meu nu este de acord cu calculul meu, sugerand ca el are viata sociala in Bruxelles. Eu cred ca e mai ieftin si mai simplu sa calatoresti pentu viata sociala in afara orelor de varf daca tii neaparat. Plus ca la teatru si restaurant nu te duci zilnic. La job da.

Ma rog, fiecare face cum vrea, eu cred ca strainii sunt mai inteligenti decat romanii pentru ca nu au absolut nicio problema sa stea toata viata in chirie si sa isi cumpere o proprietate la pensie cand nu mai conteaza locatia.

Edited by Groot, 01 January 2017 - 20:55.


#23
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Si este o gandire proasta ca sumele cheltuite pe chirie sunt sume pierdute.
Am incercat si eu sa scriu despre asta, cred ca suntem prima tara din europa ca "imobile aflate in proprietate personala", facem credite pe 25 de ani la imobile vechi.

#24
LeXuLeTz

LeXuLeTz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.11.2016

View PostAlecsandru010, on 01 ianuarie 2017 - 20:53, said:

Daca nu esti in primii 20 in facultate sansele tale sa intri la INM sunt sub nivelul marii. Cunosc persoane care au stat pe tusa invatand[cel putin asa ziceau ei] si trei ani. Nu au luat si, in final, au dat la avocati/barou.

Da' discutia asta nu face subiectu' topicului.

Depinde de la persoana la persoana ,un coleg de munca de-al parintilor a facut facultatea la fara fregventa , si a intrat din prima la INM.
Si nu m-am desconsiderat cand am spus ca nu stiu care sunt sansele , dar eu de fel sunt mai pesimist si iau in calcul toate posibilele probleme.

#25
onetouch

onetouch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 03.03.2014
Cel mai bine platesti chirie in primul an,timp in care o sa te obisnuiesti cu orasul si iti poti face o idee exacta de ce ai nevoie si daca merita investitia/riscul.

#26
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View PostLeXuLeTz, on 01 ianuarie 2017 - 20:57, said:

Depinde de la persoana la persoana ,un coleg de munca de-al parintilor a facut facultatea la fara fregventa , si a intrat din prima la INM.
Si nu m-am desconsiderat cand am spus ca nu stiu care sunt sansele , dar eu de fel sunt mai pesimist si iau in calcul toate posibilele probleme.
Cred ca sunt vreo 2-3 din astia care au intrat de la FF, in toti cei 13 ani de existenta ai INM-ului. Cam care zici ca e procentul?Posted Image

Nici macar din primii 20 de la drept nu intra prea multi din prima, dar cativa tot reusesc. Parerea mea, daca vrei INM, ai sanse mult mai mari daca faci Academia de Politie (stiu, e mult mai nasol). La drept s-a ales praful de catedra de drept penal, din pacate. Si asta te trage simtitor in jos la INM.

#27
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostKersim, on 01 ianuarie 2017 - 20:50, said:

Arunci pisica. El il plateste. De asta am zis "sa iti pui in carca" si nu "sa faci".

E tipic romanului sa arunce prostia si sa o arunce in carca altora. Foloseste-ti neuronii, daca ii ai.


As putea sa iti donez jumatate din neuroni si tot as avea IQ dublu ;)

#28
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostLeXuLeTz, on 01 ianuarie 2017 - 20:57, said:

Depinde de la persoana la persoana ,un coleg de munca de-al parintilor a facut facultatea la fara fregventa , si a intrat din prima la INM.
Si nu m-am desconsiderat cand am spus ca nu stiu care sunt sansele , dar eu de fel sunt mai pesimist si iau in calcul toate posibilele probleme.

Eu am sa mai fac niste observatii:

1. Cuvantul corect este frecventa, nu fregventa. Dai la Drept, deci ar trebui sa fii brici la limba romana.
2. Mi se pare ca esti alintat, iar parintii iti canta in struna. Din punctul asta de vedere te poti considera norocos.
3. Varianta optima mi s-ar parea o chirie in primul an, iar apoi un loc la camin. In situatia in care nu ai intra la camin, un apartament impartit cu niste colegi ar fi cea mai rezonabila optiune. In conditiile date mi se pare absurd ca parintii tai sa se inhame la un credit pe o perioada de 20-25 de ani. Poate nici nu termini facultatea, zic.

Si ma retrag.

#29
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View PostGroot, on 01 ianuarie 2017 - 20:54, said:

eu cred ca strainii sunt mai inteligenti decat romanii pentru ca nu au absolut nicio problema sa stea toata viata in chirie si sa isi cumpere o proprietate la pensie cand nu mai conteaza locatia.
Asta pentru ca la strainii aia un apartament poate costa de 5 6 ori mai mult decat unul in Bucuresti, de asta nu le convine sa si cumpere unul.
Si mie mi ar conveni sa stau in chirie in Bucuresti daca chiria ar fi 100 lei pe luna, dar asa cand chiria este mai mare decat o rata la banca atunci...

#30
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Si in straintate ratele sunt mai mici sau identice cu chiria.
Chiar ratele sunt mai mici in straintate.

Ca poate voi va ganditi la imobile de 200 de mii de lire in uk, ok, dar si lefurile sunt altele, identic ca in romania, se gasesc imobile aflate in zone slabe care sunt mult mai ieftine.

#31
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006

View PostGroot, on 01 ianuarie 2017 - 20:28, said:

De 45k de euro stai in chirie 19 ani.

Eu zic sa stai in chirie pe perioada facultatii si vezi dupa aia daca ramai in Bucuresti sau nu. Nu pune piatra de moara de gatul parintilor.

Eu stau in chirie de 12 ani. La o medie de 600 de euro pe luna, am decartat vreo 86.000 de euro.

Nu regret niciun cent. Eram gata sa imi cumpar un apartament in Cipru in 2013 cand s-a prabusit toata tara economic si au scazut toate proprietatile imobilizare la jumatate. Pierdeam doar din devalorizare peste 100k de euro. Din fericire nu am apucat sa iau decizia dezastruasa. Acum sunt in alta tara. Dracu' ma lua daca aveam apartament in Cipru, pierdeam casa + tot avansul in favoarea bancii si ramaneam si dator vandut, disponibil pentru banca pentru poprire pe salariu oriunde pe teritoriul europei.

Orice se poate intampla. Stai relaxat in chirie ca e sfanta.

Esti barosan tu ma daca ti-ai permis sa dai 600 euro pe chirie in fiecare luna

#32
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postu-k, on 01 ianuarie 2017 - 21:08, said:

Si in straintate ratele sunt mai mici sau identice cu chiria.
Nu chiar. In strainatate rata lunara de platit ipoteca depaseste serios pretul chiriei.

Edited by Groot, 01 January 2017 - 21:20.


#33
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View Postu-k, on 01 ianuarie 2017 - 21:08, said:

Si in straintate ratele sunt mai mici sau identice cu chiria.
Chiar ratele sunt mai mici in straintate.
Da ratele la o locuinta aflata mult in afara orasului...ai uitat sa specifici asta.
Nu ai cum sa compari cum traieste unul in afara cand aia au cu totu alt nivel de trai, fata de cum traieste unul in Romania.  Normal ca aia traiesc altfel daca au si alt nivel de trai.
Comparati mere cu pietre...

Edited by alin62, 01 January 2017 - 21:15.


#34
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postovidiu21, on 01 ianuarie 2017 - 21:09, said:

Esti barosan tu ma daca ti-ai permis sa dai 600 euro pe chirie in fiecare luna


Am zis media.

In Cipru plateam 530 de euro pe luna. In Belgia platesc 700 de euro pe luna. Si asta e o chirie destul de modesta, prinsa printr-un mare bulan, altfel o casa de 100mp ca cea in care locuiesc costa minim 800 de euro in zona.

Si da, totul e proportional in vest. Salarii mai mari, chirii mai mari, impozite mai mari, utilitati mai scumpe, nivel de trai mai ridicat si mai scump. Asta e viata. Personal nu ma intereseaza acumularea de avere ci dezvoltarea profesionala care in romania mi-a fost refuzata. Si calitatea vietii, bineinteles care este in excedent in Belgia.

Edited by Groot, 01 January 2017 - 21:18.


#35
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View PostGroot, on 01 ianuarie 2017 - 21:14, said:

Nu chiar. In strainatate rata lunara de platit ipotca depaseste serios pretul chiriei.
Daca urmaresti ofertele imobiliare si ofertele de la chirie o sa observi ca este o situatie identica ca in Romania.
Orasele importante au chiria mare si pret mare la imobile, ca in romania.

Si mai este si partea de legislatie, la noi nu este reglementata prea mult chiria, chiriasul este cel cu drepturile si tu ca proprietar esti cel responsabil legal pentru orice stricaciune, tu trebuie sa faci asigurare la imobil, tu trebuie sa platesti orice reparatie, tu trebuie sa dai in judecata pe cel aflat in chirie.

Asa ca cine are in plan sa cumpere garsoniera si sa o bage in chirie sau orice alta discutie pe post de "investitie"... nu merge in romania.
Pentru locuit merge sa cumperi o garsoniera, dar la un pret mult mai mic.

#36
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View PostGroot, on 01 ianuarie 2017 - 21:17, said:

Si da, totul e proportional in vest. Salarii mai mari, chirii mai mari, impozite mai mari, utilitati mai scumpe, nivel de trai mai ridicat si mai scump. Asta e viata. Personal nu ma intereseaza acumularea de avere ci dezvoltarea profesionala care in romania mi-a fost refuzata. Si calitatea vietii, bineinteles care este in excedent in Belgia.
Dar totusi nu este proportional egal. Daca totul era proportional egal, adica da aia au salarii mai mari dar au si toate cele mult mai scumpe, atunci noi romanii trebuia sa avem acelasi nivel de trai cu aia, dar nu este deloc asa. De ce? Pentru ca toate cele sunt ceva mai ieftine fata de cele din afara, cu toate ca multe chestii sunt la fel poate chiar mai scumpe decat in afara, dar salariile sunt Posted Image cred ca nici nu are rost sa comparam salariile din RO,  probabil doar sa comparam salariile cu ajutoarele lor sociale sau alocatiile copiilor :D (bine exagerez putin dar...).

View Postu-k, on 01 ianuarie 2017 - 21:19, said:

Daca urmaresti ofertele imobiliare si ofertele de la chirie o sa observi ca este o situatie identica ca in Romania.
Orasele importante au chiria mare si pret mare la imobile, ca in romania.
Daca era asa cum spuneai tu aici, inseamna ca in anglia e acelasi nivel de trai ca in Romania...
Iar compari mere cu pietre...Poti sa compari Anglia cu Belgia cu Germina cu Spania cu Franta, dar sa ajungi sa compari cu Romania....deja astea sunt aberatii mult prea mari.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate