Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Sfat achizitie garsoniera

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
LeXuLeTz

LeXuLeTz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.11.2016
Salut ,de ceva timp sunt in cautarea unei garsoniere , la inceput aveam ideea de a cumpara una noua dar cititnd multe pe forumuri si prin alte locuri am ajuns la ideea de a lua ceva mai vechi , nu deastea noi ,deoarece am vazut ca apar foarte multe probleme dupa ce vanzatorul si-a primit banii + ca nici nu prea g aseam zone decente la bugetul meu. Bugetul meu maxim este 45.000e. (asta fiind calculat prin achizitionarea impreuna cu un credit Prima CASA )
Garsoniera doresc sa o achizitionez deoarece anul viitor voi deveni student si dupa calculele mele este mult mai bine sa imi cumpar o garsoniera ,decat sa pletesc chirie , deoarece facultatea nu imi ofera camin si probabil pe viitor o sa raman in Bucuresti.
Nu sunt din Bucuresti ,deci nu ma pricep extraordinar la cotarea zonelor  ,am gasit ceva cred eu ok la 40.000 in zona 13 septembrie langa parcul Sebastian ,etaj 6 din 10 , are parchet ,termopane si faianta , si ceva mobila veche , pe care o sa o arunc cel mai probabil ,doar mobila din bucatarie fiind noua si din poza parea sa aibe si aragaz(detalii minore) . Se afla la 3 km aproximativ de mers pe jos de Facultatea de Drept (cea la care sper sa devin student) ,deci avand in vedere ca zilnic parcurg 2km pana la liceu , cred ca as putea sa merg si pe jos pana acolo , legaturile de RATB in directia aia , din ce am vazut eu  pe google maps, pareau cam proaste.
Ceva sfaturi de zone bune in bugetul meu ? Ce am gasit acum , ce parere aveti ?  o sa merg sa o si vizitez , dar sa se termine nebunia cu sarbatorile.
Sa nu uit , garsoniera este din anul 1987 , suprafata construita 42m patrati.

Edited by LeXuLeTz, 01 January 2017 - 20:28.


#2
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
De 45k de euro stai in chirie 19 ani.

Eu zic sa stai in chirie pe perioada facultatii si vezi dupa aia daca ramai in Bucuresti sau nu. Nu pune piatra de moara de gatul parintilor.

Eu stau in chirie de 12 ani. La o medie de 600 de euro pe luna, am decartat vreo 86.000 de euro.

Nu regret niciun cent. Eram gata sa imi cumpar un apartament in Cipru in 2013 cand s-a prabusit toata tara economic si au scazut toate proprietatile imobilizare la jumatate. Pierdeam doar din devalorizare peste 100k de euro. Din fericire nu am apucat sa iau decizia dezastruasa. Acum sunt in alta tara. Dracu' ma lua daca aveam apartament in Cipru, pierdeam casa + tot avansul in favoarea bancii si ramaneam si dator vandut, disponibil pentru banca pentru poprire pe salariu oriunde pe teritoriul europei.

Orice se poate intampla. Stai relaxat in chirie ca e sfanta.

Edited by Groot, 01 January 2017 - 20:33.


#3
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Esti sigur ca vrei sa iti pui in carca un credit de la frageda varsta de 19 ani?

#4
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 Kersim, on 01 ianuarie 2017 - 20:31, said:

Esti sigur ca vrei sa iti pui in carca un credit de la frageda varsta de 19 ani?

Adica tu pe bune crezi ca o banca in toate mintile da 45k de euro unui student sa isi ia casa?

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Pentru prima casa nu trebuie sa ai un loc de munca si ceva vechime ?!?

#6
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
1. Facultatea de Drept nu ofera locuri la camin doar in primul an, daca nu s-a schimbat ceva de pe vremea mea :)). Ai camin in anii 2,3 si 4 fix in curtea facultatii, ceea ce cam anihileaza ideea de cumparare a unei garsoniere.
2. Cauta o zona cu legatura directa de metrou catre facultate. La vremea respectiva eu am ales zona Militari, 2 statii pana la facultate insemnau vreo 10-15 minute. Ideea cu mersul pe jos in Bucuresti nu e buna, nefiind din Bucuresti o sa te pierzi pana o sa te plictisesti, pe cei 3km pana la facultate.
3. Pretul mi se pare imens, la banii aia iei aproape un apartament cu 2 camere. Daca te hotarasti, eu nu as da peste 30.000 pe o garsoniera.

#7
LeXuLeTz

LeXuLeTz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.11.2016

 Groot, on 01 ianuarie 2017 - 20:28, said:

De 45k de euro stai in chirie 19 ani.

Eu zic sa stai in chirie pe perioada facultatii si vezi dupa aia daca ramai in Bucuresti sau nu. Nu pune piatra de moara de gatul parintilor.

Eu stau in chirie de 12 ani. La o medie de 600 de euro pe luna, am decartat vreo 86.000 de euro.

Nu regret niciun cent. Eram gata sa imi cumpar un apartament in Cipru in 2013 cand s-a prabusit toata tara economic si au scazut toate proprietatile imobilizare la jumatate. Pierdeam doar din devalorizare peste 100k de euro. Din fericire nu am apucat sa iau decizia dezastruasa. Acum sunt in alta tara. Dracu' ma lua daca aveam apartament in Cipru, pierdeam casa + tot avansul in favoarea bancii si ramaneam si dator vandut, disponibil pentru banca pentru poprire pe salariu oriunde pe teritoriul europei.

Orice se poate intampla. Stai relaxat in chirie ca e sfanta.
Cel putin 8 ani sigur o sa stau in Bucuresti 4 ani facultate + 2 INM + 2 definitivat si posibil sa raman acolo , sau sa astept ceva timp pana sa ma transfer in orasul meu ,si daca platesc chirie nu raman cu nimic dupa ,asa raman cu garsoniera ,si in caz ca plec o pot inchiria.

 Kersim, on 01 ianuarie 2017 - 20:31, said:

Esti sigur ca vrei sa iti pui in carca un credit de la frageda varsta de 19 ani?
Creditul o sa fie pe numele mamei , deoarece eu nu am venituri.

Edited by LeXuLeTz, 01 January 2017 - 20:41.


#8
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012
Si cine a zis ca el face creditul??

#9
LeXuLeTz

LeXuLeTz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.11.2016

 Groot, on 01 ianuarie 2017 - 20:35, said:


Adica tu pe bune crezi ca o banca in toate mintile da 45k de euro unui student sa isi ia casa?

Logic ca nu, nu am mentionat nicaieri ca va fi pe numele meu

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012

 warchilde, on 01 ianuarie 2017 - 20:38, said:

nefiind din Bucuresti o sa te pierzi pana o sa te plictisesti, pe cei 3km pana la facultate.
:))) adica daca orasul e mai mare in 3 km se pierde, dar daca orasul e mai mic tot in aceeasi 3 km nu se mai pierde? De unde pana unde?

#11
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 alin62, on 01 ianuarie 2017 - 20:39, said:

Si cine a zis ca el face creditul??

Kersim.

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 Groot, on 01 ianuarie 2017 - 20:28, said:

De 45k de euro stai in chirie 19 ani.
Si la final nu ramai cu nimic.

 Groot, on 01 ianuarie 2017 - 20:28, said:

Eu stau in chirie de 12 ani. La o medie de 600 de euro pe luna, am decartat vreo 86.000 de euro.
Daca plateai rata acum aveai o proprietate de 86 mii euro.

#13
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012

 LeXuLeTz, on 01 ianuarie 2017 - 20:39, said:

La 45.000 poti cauta si un ap cu 2 camere si in timpu facultatii mai poti lua un coleg sau de preferat colega Posted Image cu tine in ap.
Acum depinde si de ce zona vrei...mai exact unde este facultatea?

In zona sebastian poti gasi ap cu 2 camere.

Edited by alin62, 01 January 2017 - 20:53.


#14
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 Kersim, on 01 ianuarie 2017 - 20:31, said:

Esti sigur ca vrei sa iti pui in carca un credit de la frageda varsta de 19 ani?

Parca isi pune el. Cine dracu' i-ar da un asemenea credit?

Pe de alta parte nu-i inteleg nici parintii.. nici n-a intrat la facultate si deja se gandesc sa faca un credit ca sa-i cumpere copilului o garsoniera. But that's not my fucking business.. da' daca ar fi al meu l-as lasa in chirie un an si apoi l-as trimite la camin. Vad ca vrea INM, deci presupun ca va invata la facultate si ar avea sanse la un loc in camin.

#15
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Pai, gen, oraselul in care am crescut eu are vreo 20km lungime. Dar fix lungime, e o singura strada principala, nu te pierzi nici in toti cei 20 km.
In Bucuresti insa, stau pe aici de ceva vreme, nu in zona 13 septembrie dar oricum, nu-mi dau seama foarte usor care ar fi traseul de acolo pana la facultate. Si pentru cineva venit din provincie, ce sa zic, la mine a durat ceva si pana am invatat sa schimb metrourile :)). Sa nu mai spun ca am fost foarte surprins intr-o seara sa dau de facultate intr-o zona, eu fiind ferm convins ca ar trebui sa fie in directia total opusa.

#16
LeXuLeTz

LeXuLeTz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.11.2016

 Alecsandru010, on 01 ianuarie 2017 - 20:45, said:

Parca isi pune el. Cine dracu' i-ar da un asemenea credit?

Pe de alta parte nu-i inteleg nici parintii.. nici n-a intrat la facultate si deja se gandesc sa faca un credit ca sa-i cumpere copilului o garsoniera. But that's not my fucking business.. da' daca ar fi al meu l-as lasa in chirie un an si apoi l-as trimite la camin. Vad ca vrea INM, deci presupun ca va invata la facultate si ar avea sanse la un loc in camin.
De invatat cu siguranta ,dar din ce am citit pe site-ul facultatii , doar primii 20 au locuri asigurate la camin , si totusi nu stiu care sunt sansele.
+ Am niste vecini care au terminat aceiasi facultate si respectivii spuneau ca timpul cat au stat in camin nu au putut invata .

Edited by LeXuLeTz, 01 January 2017 - 20:50.


#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012

 warchilde, on 01 ianuarie 2017 - 20:47, said:

Depinde si de tipul de oras, de exemplu in NY te descurci destul de usor cu sistemul lor de strazi.

#18
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 Groot, on 01 ianuarie 2017 - 20:44, said:


Kersim.
Arunci pisica. El il plateste. De asta am zis "sa iti pui in carca" si nu "sa faci".

E tipic romanului sa arunce prostia si sa o arunce in carca altora. Foloseste-ti neuronii, daca ii ai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate