Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

solar din ppr

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
troubleman

troubleman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.08.2014
salut si la multi ani , am vazut astazi pe youtube cum construiesc unii solar din tevi de ppr , ce parare aveti ? are cineva vreo schita sau desen tehnic pentru astfel de solar ?  la ce distanta se pun tevile , ce coturi , ce mufe trebuie cumparate pentru constructia unui astfel de solar ?

#2
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
La multi ani! Citeste acest topic si gasesti toate informatiile de care ai nevoie.

#3
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Solar din ppr :P NUUUUUUUUUUu

#4
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Se poate. Costul este insa asemanator cu unul din fier. Rezistenta pe timp de iarna e cvasinula. manopera e joaca de copii, il faci intr-o zi. doar pentru vara merge.

#5
jdavyd

jdavyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014
Solariile din pari(lemn) sunt cele mai bune :)))

#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View PostPloiesteanul2015, on 01 ianuarie 2017 - 20:08, said:

Solar din ppr Posted Image NUUUUUUUUUUu

View Poste_miron, on 01 ianuarie 2017 - 20:45, said:

Se poate. Costul este insa asemanator cu unul din fier. Rezistenta pe timp de iarna e cvasinula. manopera e joaca de copii, il faci intr-o zi. doar pentru vara merge.

View Postjdavyd, on 01 ianuarie 2017 - 21:41, said:

Solariile din pari(lemn) sunt cele mai bune Posted Image))
Pana acum al meu a rezistat cu brio. Cand cade, va anunt :P

#7
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Liviu, e fain al tau, am vazut pozele la momentul rrespectiv. Dar inca e prea tanar, nu e probat. Si pretul nu e cu mult mai mic decat din fier. De asta prefer sa muncesc o saptamana doua in plus dar sa nu am grija lui dupa.

#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postliviu_np, on 01 ianuarie 2017 - 22:10, said:

Pana acum al meu a rezistat cu brio. Cand cade, va anunt Posted Image


Daca reusesti sa unesti toate tevile intr-un tot unitar, nu ai putea sa dai niste gaurele, foarte micute, si cu o pompa sa bagi apa pe ele, sa uzi plantele ca un efect de ploaie?

#9
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Plantele se uda la radacina, nu pe frunze.

#10
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Nea Miroane, pretul cu tot cu folie a fost de cca 1000 de lei (manopera moca pentru ca nu am doua de stanga Posted Image . Daca ar fi fost din fier ar fi fost la fel. Am aparat de sudura, stiu sa sudez, nu-i bai. Oleaca de inginerie, de rezistenta materialelor si calculul fortelor le mai nimeresc si eu ca-mi aduc aminte de ce am invatat...
Teava de PPR a fost pe la 12-15 lei bara de 4m. Cea de fier este de 70-80 de lei, la care mai pun si roluitul de 40-50 de lei pe bara. Iese mai scump cu fier.
In alta ordine de idei... Am prins vreo doua vijelii destul de puternice, ultima acum vreo luna... S-a comportat foarte bine solarul. Stateam inauntru si ma uitam pe unde se misca... Avea o flexibilitate extraordinara. Sa-l vad acum cu incarcatura de zapada pe folie.
Apropo... Unii vecini ziceau sa-i dau folia jos ca mi-o zboara vantul, zapada etc. I-am intrebat ce folie au ei si au zis ca au din cea de constructii la 2 lei metrul...

View PostPlaton, on 01 ianuarie 2017 - 22:50, said:

Daca reusesti sa unesti toate tevile intr-un tot unitar, nu ai putea sa dai niste gaurele, foarte micute, si cu o pompa sa bagi apa pe ele, sa uzi plantele ca un efect de ploaie?
Nu merge asa.
Dar ce are furtunul meu de irigare? Uda exact la radacina plantei si nu mai cresc buruieni de jur imprejur Posted Image

L.E. Ca sa nu ne certe @scaiba pentru offtopic, raspund si initiatorului.
M-am inspirat din acest videoclip, dar inainte de a pune folia l-am ranforsat cu scanduri de 5x2.5 cm. Pentru orice intrebari si nelamuriri, te rog sa ma intrebi. Iti fac poze schite, ce ai nevoie.
Avantajul meu este ca solarul este orientat pe Nord-Sud iar la Est si Vest am casele vecinilor Posted Image.

Edited by liviu_np, 01 January 2017 - 23:24.


#11
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View Poste_miron, on 01 ianuarie 2017 - 22:38, said:

Liviu, e fain al tau, am vazut pozele la momentul respectiv. Dar inca e prea tanar, nu e probat.
Deocamdata, dupa vijelia de azi-noapte, solarul meu din ppr este ok Posted Image Vedem pana diseara =, dar nu cred ca vor fi probleme mai departe. Astept sa se mai linisteasca vantul ca sa ies sa mai dau jos din zapada. Posted Image

Attached Files



#12
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Daca nu ti-l ia vantul va fi ok.

#13
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Eu nu as da zapada jos inca. Nu e atat de multa sa creeze probleme, iar greutatea adaugata stabilizeaza un pic structura.

Si eu sunt in calcule pentru un nou solar, dar din pacate PPR este mai scump decat fierul. Pentru manopera plasticul e grozav.

Edited by e_miron, 06 January 2017 - 16:18.


#14
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postparintele, on 06 ianuarie 2017 - 09:49, said:

Daca nu ti-l ia vantul va fi ok.

Daca in locul zapezii din poza, cea adunata jos pe latura, ar pune toamna niste pamant lutos, adio solar zburator.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ieri am pus semintele in mini-solarul din PPR, e pentru baietelul meu, l-am facut din materiale reciclate. Asa am fost si eu entuziasmat,cand am vazut solarii din PPR pe youtube, nu m-am documentat destul si am cumparat PPR, am cumparat aparatul acela de sudura si nu l-am luat pe cel mai ieftin, apoi am abandonat ideea dupa ce am aflat mai multe detalii. Daca e sudat corect, i se pune  scandura jos cu fier in pamant la fiecare bara ar putea sa tina 2-3 ani, dar nu merita in principiu. Ce imi place la PPR si ce am vazut ca merge foarte bine facut din el, in interiorul solarului faci un patut de crestere peste care pui cu balamale un mini solar din PPR, creezi 2 ambiente dar si trebuie sa aerisesti manual, merge bine in perioada iernii, pacat ca nu pot testa acest principiu ca nu am un solar asa de mare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/guApColzYcM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Attached File  20170308_182305.jpg   83.78K   299 downloads
Ia sa vedem ce zic baietii ..puteti da si cu pietre ,

Am uitat sa specific nu e pt afacere e pt sanatatea noastra .

#17
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
e din ppr ?

nea alin, sarmele alea nu ajuta cu nimic la intins daca folia e bleaga. cu sau fara sarme tot bleaga e. trebuie pusa bine de la bun inceput.

Edited by fr0ggybv, 08 March 2017 - 20:20.


#18
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Da

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate