Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Care erau în trecut posturile voastre favorite de radio și televiziune?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Care erau în trecut (înainte de 2003-2004) posturile voastre favorite de radio și televiziune?
La posturi de radio mi-au plăcut în anii '90 (nu neapărat în această ordine) Radio Contact, Radio Total, Pro F.M., Radio 21, Radio Romantic. Din păcate un post favorit însemna că nu prea făceam DX-ing și cine știe câte am ratat.  :(
La televiziuni îmi plăceau cred că mai toate din România: TVR 1 (pt. desene animate și unele seriale), Antena 1 (mai prindeai un film), Tele 7ABC (desene animate, serialul "The men from the U.N.C.L.E/Specialiștii" - anul ăsta a murit Robert Vaughn   :(   ), Pro Tv (filme și seriale). La străine, Cartoon Network și T.C.M.

#2
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Radio Vacanța.

Era ceva altfel,muzică numai bună,copii pierduți pe plajă,parcă sfidau și mili și secu'.

Se încadrează înainte de 2003

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Hm, Radio 3 - pe vremea cand chiar avea emisie radio (cred ca acum emite doar online).

Nota Bene: Radio 3 Romania Tineret

Edited by pelikanu, 01 January 2017 - 16:50.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Radio 3 România Tineret. Îl mai ascultam și pe ăsta după 1998, dar nu intra chiar în categoria favorite.
Emite doar on-line pt. că în F.M. ai voie maxim doar cu 3 posturi naționale. Întrebați-i pe deștepții de la C.N.A. de ce.

Edited by djl, 01 January 2017 - 16:51.


#5
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Ce-i drept, la mine intra in categoria "Favorite" prin eliminare. In zona respectiva, pe langa Radio 3, puteam receptiona doar Radio Romania Actualitati (postul 1), Radio Iasi + niste posturi de radio din Republica Moldova.

Edited by pelikanu, 01 January 2017 - 16:54.


#6
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Radio 3 România Tineret. Imi aduc si acum aminte de Beatles si de cum povestea Pitis filmul The Thing.

#7
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Radio 3 Romania Tineret, pe vremea cand era la moda "Top Dance 100 - cele mai difuzate 100 de melodii in discoteci". Aveam un dublu radiocasetofon marca International, adus din Ungaria de tatal meu si inregistram noaptea melodiile romanesti din top. Apoi, in zilele ce urmau, multiplicam casetele audio si le vindeam prin cartier baietilor cu masini "bengoase". Posted Image
Of, ce vremuri...

L.E. Am postat si link-uri catre poze cu radiocasetofonul si caseta audio. Sunt convins ca multi dintre cei tineri nici nu stiu ce inseamna astea. Posted Image

Edited by Venboteam, 01 January 2017 - 17:10.


#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Eu îmi doream unul din ăla cu luminiţe   :D

#9
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Am avut si din alea cu luminite, dar alea le vindea tata, ca erau mai scumpe. Pe vremea aia, mergea "bisnita" cu Ungaria si aducea cate 10-15 casetofoane la fiecare cursa (inclusiv auto), si cursele erau cam din doua in doua saptamani.
Majoritatea casetofoanelor erau International si Levis. Fel de fel de modele.
Tin minte ca aveam niste casete cu muzica de petrecere (Azur, Generic, Tomis Jr, etc) si le multiplicam, ca sa le puna tata sa cante prin bazar/ piata, pe unde mergea sa le vanda. De cele mai multe ori vindea casetofonul cu tot cu caseta, pentru ca si casetele erau greu de gasit (nu mai stiu exact anii, dar prin 1994-1995, parca). Posted Image

Edited by Venboteam, 01 January 2017 - 17:18.


#10
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Se mai demagnetizau,o curea leneșă le încurca,astea erau vremurile,ne-am făcut mari cu ele(adică cu ele am crescut)

#11
onetouch

onetouch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 03.03.2014

View PostVenboteam, on 01 ianuarie 2017 - 17:10, said:

L.E. Am postat si link-uri catre poze cu radiocasetofonul si caseta audio. Sunt convins ca multi dintre cei tineri nici nu stiu ce inseamna astea. Posted Image


[ http://www.nwradu.ro/wp-content/uploads/2013/04/caseta_audio.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De asta sigur isi amintesc. Macar cei din anii 90'

Edited by onetouch, 01 January 2017 - 17:29.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Radio: Europa FM, Radio Antena Satelor, Radio Medias 725.
TV: ViVA, VH1 Classics, Eurosport, Cartoon Network, TVR 1.

Edited by MembruAnonim, 01 January 2017 - 17:48.


#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Şi eu mai trăgeam muzică de la radio. Pentru uzul personal. Dar am înregistrat şi cuvintele prezentatorilor şi craionicilor. Trebuie să digitizez măcar o parte din casete... ca să-şi amintească lumea de una-alta. Mai aflii şi playlisturile de atunci.

#14
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Eurosport
Raiuno: meciuri sin Serie A (ma uitam chiar daca erau codate/blurate), Novantesimo minuto, Linea verde si altele.
Pro TV.

Radio Romania Actualitati forever: Minut cu minut, etapa la divizia B, Ora armatei, cotele apelor, doar slujbele nu ma pasionau ... :)

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Şi când te gândeşti că acum R.R.A. (Radio România Actualităţi) a devenit un post ascultabil.

#16
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postdjl, on 01 ianuarie 2017 - 18:02, said:

Şi când te gândeşti că acum R.R.A. (Radio România Actualităţi) a devenit un post ascultabil.

Da de unde! De cand au scos emisiunea mea preferata, "Cotele Apelor Dunarii", nu mai am nici un motiv sa ascult radio.

#17
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
E pe Antena Satelor. Din păcate nu au scos-o că au vrut ei, ci trebuia obligatoriu retransmisă pe 153 Khz conform unui pact cu francezii. Dar a intervenit problema când Antena Satelor a început să emită non-stop pe 153 Khz în locul RRA și ca să nu se anuleze pactul cu francezii ce însemna dispariția completă a emisiunii, au mutat-o acolo, pe Antena Satelor.

#18
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
Inainte de '89 aveam favorite Radio Europa Libera si Vocea Americii, pentru heavy-metal-ul difuzat in jur de miezul noptii (parca in weekend era, nu mai tin minte exact) :P
Dupa '90-'91, il mai ascultam pe Andrei Partos cu 'vineri noaptea in direct' si 'vox pop-rock'...
Acum mai ascult doar RockFM la radio ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate