Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum arătau televiziunea și radioul de..."ieri"?! (vol. II)

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1227 replies to this topic

#271
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View PostRMC Info, on 23 martie 2019 - 12:28, said:

Ne-a părăsit Tudor Caranfil, critic si istoric de film.

1931 - 2019

Tudor Caranfil s-a nascut la Galati  A absolvit Facultatea de Filosofie la Universitatea din Bucuresti si s-a specializat, ulterior, in filmologie.

Unii poate Ă®și mai amintesc de interesantele emisiuni Vârstele peliculei de la televiziunea publică.

Intr-adevar, un mare cunoscator al cinematografiei din toate timpurile. Odihneasca-se in pace!

Edited by RMC Info, 26 March 2019 - 16:23.


#272
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005

View Postdjl, on 23 martie 2019 - 20:43, said:

Acum cel puţin 14-15 ani la Discovery Channel a fost o serie de emisiuni dedicată mărcilor auto Britancie. Mai ştie cineva cum se numea acea serie?   Posted Image
De asemenea mai ţine minte dacă la vreuna dintre ediţiile C.E.R.F. vreun post de radio sau tv din România a avut stand oficial?   Posted Image
Parca "The Best of British".

#273
suspatria

suspatria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 06.06.2006
Cred că se apropie vremea când se va lua vălul de ceață de pe ochii „tefeliștilor” și vom vedea cu toții că „freedom” e doar o lozincă găunoasă. Să-și dea fiecare două palme peste față sau să-și reseteze organismul băgându-și două degete pe gât, autospălându-și stomacul greu încercat (există pești înzestrați de mama natură cu această funcție) și haideți, fraților, să resetăm minciuna numită YouTube, copil vitreg al lui BigBrother Google (incest). S-a strâns lațul rău de tot !

#274
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdjl, on 23 martie 2019 - 20:43, said:

Acum cel puţin 14-15 ani la Discovery Channel a fost o serie de emisiuni dedicată mărcilor auto Britancie. Mai ştie cineva cum se numea acea serie?   Posted Image

View PostSorin70, on 25 martie 2019 - 14:03, said:

Parca "The Best of British".

Nu am reuşit să găsesc nimic aşa   Posted Image
Dar poate nu a fost postat pe youtube.

Edited by djl, 31 March 2019 - 13:23.


#275
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Un gand pentru actrița Ilinca Tomoroveanu care ne-a părăsit discret acum la început de mai 2019, la 77 de ani.

In piesele de teatru, filmele in care a jucat și prin serialul de televiziune "Ochii care nu se vad" Ilinca Tomoroveanu și-a marcat deplin amprenta prin interpretările sale originale, cu mult bun simt.

Drum bun, doamna!

#276
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Din intamplare am dat peste cateva pagini dintr-o revista cu programele radio-TV (parca Teleradio se numea) din martie 1982. Nu am decat paginile astea, pentru ca au fost folosite ca "miez" peste care cineva a infasurat niste lana, iar mama a cumparat ghemul, l-a desirat si a dat peste aceste pagini Posted Image Sunt mototolite, dar se vede inca programul TV si radio. E dinainte de marea economie din 1985, asa ca programul 2 al TVR si studiourile teritoriale de radio inca emiteau.

Attached Files



#277
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pentru djl

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kn_HrHvPinQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#278
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Astea seamana cu Telecolor-urile romanesti, tot 8 canale aveau si alea. E cumva vreo asemanare de concept/patent?

#279
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
6 aveau, am avut eu. Cromatic avea 8 cred.

#280
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Nu mai stiu exact, eu n-am avut, dar am vazut la o ruda un TV romanesc cu 8 canale si pe fiecare avea un buton care comuta de pe UHF pe VHF, deci avea 16 canale (deja aparuse cablul). Si selectorul de canale semana cu ala din clip.

#281
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu erau decat 8. Erau 2 pozitii pe VHF si 1 pe UHF. Degeaba comuta banda, daca dioda varicap ramanea fixata pe pozitia altei benzi, era noroc sa prinzi un canal exact pe aceeasi pozitie si o banda diferita.

3 tipuri de televizoare color erau inainte de revolutie la noi. Elcrom, Telecolor si Cromatic. Fiecare avea impresia ca al lui e "cel bun", restul sint proaste.

#282
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
De când producea şi Britanicii televizoare   :(   Aveau mai mult mărci - vedeţi oltechinology.net  În talcicoc am văzut o combină pe lămpi "Ferguson" (de fapt radiogram, că era doar radio + pick-up). Dar nu o iau, că nu ştiu pe unde a stat şi pute rău de tot, plus crăpată carcasa.
Nu e cine ştie faţă de cele continentale, dar era ceva mai exotic.
Şi nu mi-am închipuit că se pot transporta televizoarele aşa într-o fabrică!
Pe vremuri erai mai uşor să enumeri ţările Europene care NU produceau sau asamblau televizoare decât pe cele care o fac. Acum   :(
'Telecolor' au existat şi cu 6 posturi memorabile, şi cu 8. Alea cu 8 erau cele cu piese Româneşti (mai puţin cinescopul) şi erau proaste. Am avut unul. Alea cu piese Est-Germane (R.D.G.-iste) erau mai bune. Dacă nu prindeai multe posturi, 6 sau 8 posturi memeorabile erau bune. Puteau fi "tunate" (ce, tuningul se aplică doar la maşini?) şi cu telecomandă, memorare electronică cu 12 posturi. Şi mergea pus şi teletext, foarte util pe vremuri. Din curiozitate, a existat vreun post tv Românesc care să aibă subtitrare prin telext.
La un containere de recilcare era un 'Cromatic'.   :(
La o expoziţie, la un 'Cromatic' am ataşat un LaserDisc player... când făceam probe, am scos discul şi când a văzut cineva ce e s-a crucit (la propriu!). În unele ţări au folosit aşa ceva la emisii tv, dar la noi nu... chiar aşa, care erau în anii '90 cele mai dotate posturi tv d.p.v.d. al aparaturii
Mie îmi pare rău că televiziunea a ajuns ce a ajuns. Pe vremuri era şi mijloc de documentare... azi rar   :(

Am descoperit o ţară Europeană care a produs pentru piaţa indigenă radiouri pe lămpi cu toată banda F.M. Vest: Suedia! Nu am văzut din alea de lux cu aşa ceva, dar unul micuţ tot ar merge.
Eu mă întreb dacă cei care au produs pe vremuri radiouri (în special tranzistorizate, dar şi pe lămpi) s-au gândit că vor ţine atâta. Pe vremuri se pune accent pe durabilitate, aşa că se gândeau că vor ţine vreo 15-20 de ani, dar oare se gândeau că vor fi folosite şi peste 40-50 de ani?   :o
(eu ascult acum Radio Romatic la un "Grunding" Melody Boy 500 care cred că are cel puţin 43 de ani).
Oare când au folosit posturile private de radio pentru ultima dată pick-up-uri, casetofoane, magnetofoane... bănuiesc că nici C.D.-uri nu mai folosesc azi.

#283
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ştiam că în 1954 produceam combine audio  :o   http://www.proradioa...item&id_p=14696

#284
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
LOL, pe vremea aia angajau si tamplari si tinichigii la fabricile de produse electronice.

#285
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
De tinichigii cred că mai e nevoie şi acuma.
În Germania de Vest existau (cel puţin în anii '50) firme producătoare de mobilă care comandau blocuri electronice şi difuzoare şi făceau combine pe lămpi. Ăstora mari le mai zicea şi radio möbel (mobilă radio) - cred că şi în Suedia exista un termen asemănător.
În Bucureşti exista fabrica de casete pentru televizoare. În carcasă de lemn sau P.A.L. se aude altfel.
Dar care era faza cu sunetul 3D de la unele aparate de radio vechi, pe lămpi (sau combine pe lămpi)   Posted Image
Păcat că nu cunosc pe cineva în Suedia, că acolo au produs câteva radiouri pe lămpi cu toată banda F.M. Vest! (faţă de alţii, au alea au fost pentru producţia indigenă).
Dar în România până când a existat serviciul de radioficare?   :huh:  La Proviţa de Sus, PH mai funcţiona în 1995.

Edited by djl, 23 May 2019 - 14:45.


#286
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
djl, cand o sa ajungi la 50 ani o sa-ti para rau ca ai trait doar in trecut.

#287
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9ozXYM4xbb4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#288
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Heh-heh, pe ăsta l-am postat şi eu, dar pe un alt forum (nu Românesc).
Prezentul mă nemulţumeşte, aşa că de obicei prefer trecutul. Asta nu înseamnă că urăsc tot ce e nou sau nu doresc să-mi lărgesc cercul de cunoştiinţe.
Dacă ingoraţi propaganda, documentarul e interesant. P.S. Apar uzinele din Baicului, nu cele din Pipera (care nu existau pe atunci şi care au fost demolate). Thumbnailul de la intro e de la cel din Pipera.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yCefuCABXhs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 25 May 2019 - 00:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate