Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cum arătau televiziunea și radioul de..."ieri"?! (vol. II)

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1227 replies to this topic

#235
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Interesant materialul. L-am revazut pe Doru Dumitrescu, unul din cei mai buni realizatori de televiziune de la noi. Mi-as fi dorit sa-l zaresc si pe regretatul Gabi Dobre, care a debutat tot la Redactia jocuri si concursuri...

Ceea ce imi pare cel mai rau e ca TVR nu mai are o redactie de jocuri si concursuri, ca in afara de Castiga Romania (care este produs de o firma externa), nu mai dau niciun concurs de cultura generala...

#236
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
Au fost difuzate în România serialele Beavis and Butt-Head (1993) și Moomin (1990)? Posted Image

#237
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Da, "Beavis şi Butthead" au fost difuzaţi în România, am impresia că la Antena 1 sau Tele 7ABC. Caută pe aici 1996, 1997, 1998 şi vei găsi programe de atunci şi poţi verifica mai exact cine a dfiuzat: https://forum.softpe...l-deieri-vol-i/

#238
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Parca pe Antena 1 a fost Beavis. Aveau subtitrarea aia cu litere foarte subtiri - caractere gen "impact" (s-or fi gandit ca merge bine cu Intact, dar era destul de greu de citit :P)

Edited by RMC Info, 23 January 2019 - 00:10.


#239
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
Am găsit o secvență cu Beavis and Butt-Head pe Antena 1, la 25:03. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kwtfFYDAbPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#240
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Interesant zappingul    :peacefingers:

#241
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Asta văd că nu a fost postată până acuma pe aici

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vj3caXd6mfo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#242
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
@RMCInfo Am vazut ca ai intrebat pe threadul inchis, daca isi mai aminteste cineva de Lia Marascu. Indiscutabil da, a fost una din prezentele magnetice din TVR si dupa parerea mea, de un profesionalism si exigenta maxime. O adevarata doamna.
Ce mi se pare interesant e faptul ca multe femei frumoase in tinerete, cand ajung la varsta a doua isi pierd stralucirea, devin obisnuite. Cu Lia Marascu nu s-a intamplat acest lucru. Doamna Marascu si-a transformat in timp frumusetea tinereasca intr-o frumusete sigura pe ea, constienta. Atu-urile: ochii patrunzatori, privirea puternica au facut din Lia Marascu o prezenta stenica si dupa 50 de ani. La asta se adauga si dictia, felul raspicat de a vorbi, cu apasare pe cuvinte, care dadeau o gravitatie discursului ei. Vulnerabilitatea si emotia varstei tinere au fost inlocuite cu magnetismul si frumusetea constienta.
Pacat ca sunt foarte putine materiale disponibile cu Lia Marascu. Insa am gasit cateva.
In primul clip youtube o poti vedea incepand cu minutul 2:00.
In al doilea clip youtube Lia Marascu apare la minutul 14:05.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2GeRxXfbjVI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jVX6MXkZPjg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Rao633, 02 February 2019 - 05:50.


#243
suspatria

suspatria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 06.06.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PoBjEyDY_yY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] vorbi despre cinismul Televiziunii Române care a copiat acest clip de la mine (e drept, înregistrat pe casetă video VHS de la TVR în 1993), ca apoi să ceară suspendarea contului meu? Se putea solicita civilizat retragerea clipurilor cu probleme de copyright. Doar că există o dreptate divină. Nu meritați nici măcar o lacrimă. Și mă doare când spun asta.
Deci, azi, sâmbătă, 23 februarie 2019, în cursul dimineață, a fost suspendat canalul de YouTube NOSTALGIA TVR https://www.youtube....Sc73ZbVPNa3mplQ
Se pare că acest domn veghează la virginitatea arhivei TVR [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lf_YM01k2Ec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
A mai fost suspendat și contul lui RoMedia.

#244
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Am văzut. Macar sa fi avut vreun scop lucrativ.

Nu mai merita niciun efort.



#245
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Vrem inapoi Nostalgia TVR si RoMedia ! De ce sa ramana numai canalul TVR si sa mai si platesti ca sa vezi ceva?
Ce le-a venit asa, ca doar canalele respective existau de mult timp fara sa supere pe cineva.
Exista posibilitatea sa se aplaneze situatia.
Ai primit vreo explicatie, ce i-a deranjat?

#246
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Puteți încărca acele casete pe alte site-uri, gen DailyMotion, acolo copyright-ul e mai blând, nu prea se bagă marile companii să își ceară drepturile de autor peste niște înregistrări particulare de pe un VHS.

Exact cum a procedat și Adi Bogoșel, după ce contul său inițial de Youtube fusese închis tot pe probleme de drepturi de autor.

#247
suspatria

suspatria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 06.06.2006
Aveți informații că în preajma lui 1 decembrie 2006, după ce au digitalizat execrabil o parte din arhivă, materialele originale au fost folosite ca material combustibil chiar în Televiziunea Română sau au fost arse la groapa de gunoi de la Târgușor? Este adevărat că domnul Laurențiu Oprea a cerut asta, motivând lipsa de spațiu și economia? Nu vreau să mă gândesc la poluarea emanată de miile de casete și benzi. Știu că sună a teoria conspirației, dar am început să mă întreb și eu de ce există extrem de multe goluri în arhiva post-revoluționară a TVR. A se vedea pixelii gigantici de la serialul „Racheta albă”!
Update: Puchenii sunt aproape de Târgșorul vechi

Attached Files


Edited by suspatria, 24 February 2019 - 20:59.


#248
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Pacat. Unde le mai gasesc ?

#249
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Decat in privat, sa-i contactezi pe cei doi detinatori ai canalelor abuziv suspendate, nu cred ca singurul loc de stocare era pe serverul YT, Sper sa nu inceapa o cruciada impotriva tuturor clipurilor de arhiva care mai exista in cuprinsul YT.. Dar pe Nostalgia si Romedia erau mai multe la un loc, erau seriale TV de care aproape uitasem. In loc sa fie multumiti ca se bucura si altii de ele si le fac cunoscute, ei se intind la blocari ca drepte de autor... Ca sa intri pe canalul lor si sa vezi numai ce vor ei sau sa dai bani pe o compilatie obosita de "momente vesele din arhiva tvr", din emisiuni sau seriale ti se da doar genericul sau o particica incompleta si mutilata.
Se mai poate face ceva sa se restaureze sau e definitiva (sa faca o intelegere cu ei si sa scoata clipul care i-a deranjat)?
De aia cand apare ceva interesant, "o pestera a lui Ali Baba", e bine de dat jos ce e acolo, ca nu se stie.
Jalnic, cateodata e indicat sa le rupi pe spinare dreapta aia de autor.

Le vrem inapoi!

Edited by malmoth, 24 February 2019 - 23:49.


#250
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ce bulnagii. Posturile tv, de când au pierdut în faţa interentului (asta şi din cauza prostiei lor) au devenit foarte fomiste.
Casetele ştiu că au fost casate, că eram eu în căutarea unor U-Matic low band (să testez un aparat) şi cineva de acolo mi-a zis că nu mai sunt   :(

#251
suspatria

suspatria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 06.06.2006
O întrebare din partea unui prieten:  „Spuneți-mi, vă rog, știți despre orice filme, emisiuni TV bazate pe W.Hauff "Piticul Nas-Lung" / "Dwarf Nose" (inclusiv pe cele străine) în programul de televiziune al României în anii 70-80?”  Mulțumesc

#252
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Văd că ce am postat eu a rămas...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0lkrErApG5Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Care ziare dădeau în 1998-1999 programul tv ca lumea? Că vreau să le iau la rând ca să aflu cum se numea în original un film, că văd că altfel nu am şanse să aflu...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate