Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

S-a intors Mos Gerila?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#37
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Mos Gerila exista doar la gradinita si scoala, ca asa era corect politic.
Acasa exista mos Craciun si brad de 3 metri.

Cele mai frumoase momente legate de "Moș" se petreceau la Romarta Copiilor, pe Victoriei.
Mosul avea obligatia sa aduca garnituri de tren electrice est-germane.

Predau legatura lui DjL, sa ne povesteasca mai multe despre Craciun si Mos Gerila in Epoca de Aur.


PS: DjL ar trebui sa lucreze pentru posturile straine care fac emisiuni legate de trecutul rosu.

#38
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Unde mai găsim noi garnituri de tren est?vest?germane să fie
Avioane,mașinuțe,tot ce era la o scară redusă au dispărut.
Ce este pe piață acum cred că sunt la prețuri prohibitive.
Cel puțin pentru mine.

#39
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
@ terratec : tu ai avut trenuleţ pe vremea aia?   Posted Image   Eu nu mai ţin minte cu ce ocazie am primit ce aveam, că am avut multe, da' şinele s-au corodat şi locomotivele au cam prins probleme   Posted Image   Despre trenuleţe avem ceva pe aici: https://forum.softpe...9418-trenulete/
Trenuleţe se mai găsesc la s.h. Pe T.T. (scala la care sunt eu) însă nu dau de şine profil I sau de locomotive la preţ decent. De vagoane da. Pe H.0. (H.O.) ai şanse mai mari iar şinele vechi nu corodează aşa de uşor... dar vedeţi voi pe topicul dedicat (vezi link-ul de mai sus).

Personal, cu Moş Gerilă nu prea am mute amintiri. Nu am prins decât 6 Crăciunuri în comunism, că de al 7-lea a fost făcut sită cuplul "Alo, alo, aşezaţi-vă liniştiţi la locurile voastre". Dar din ce am auzit povestindu-se, la toţi Moş Gerilă/Crăciun venea pe 25 Decembrie. La grădi nu mai ştiu cum se ţinea... oricum, pe 30 sau 31 Decembrie nu cred că se făceau ore... însă s-ar putea să am o poză cu Moş Gerilă la grădiniţă, însă trebuie să caut printre C.D.-urile cu filme scanate. Sunt curios însă dacă comuniştii hard-core (gen cum erau torţionarii securişti sau conducătorii Gh. Gheorghiu-Dej şi Nicolae Ceauşescu) ignorau total ziua de 25 Decembrie. Într-un final degeaba au încercat comuniştii să mute sărbătoarea, că în popor tot pe 25 Dec. a rămas; unii, da, probabil ziceau Moş Gerilă, dar el tot pe 25 Dec. venea.

Edited by djl, 21 January 2017 - 05:01.


#40
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Corect,pe 25decembrie venea,nu știu cum facea,dar venea mereu după ce adormeam.
Stăteam și păzeam bradul,și venea Ene pe la gene,după care venea și Gerilă.
Dar inevitabil avea cadouri din RDG sau RPC.

#41
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 marco71, on 31 decembrie 2016 - 13:40, said:

Mos Gerila a fost o inventie comunista, pentru a-l pune in umbra pe Mos Craciun ... Pastele si Craciunul erau sarbatori detestate de ateii Ceausescu, care-au daramat lacasele de cult si au cenzurat obiceiurile si sarbatorile de iarna; Posted Image
pe la tara se pastrau traditiile si se mai umbla 'in cete' cu colindul si stropitul, dar la oras, dupa anii '80, erau controale de strada ale militienilor si securistilor, pentru dispersarea colindatorilor (poate au anticipat momentul decembrie '89)...
Mos Gerila il asociez personal cu parizerul cu soia, cu painea pe cartela, cu polonezul si cozile imense la unt si lapte, desi ma bucuram, copil fiind, cand primeam de Mos Gerila cate-o jucarie (indieni si cowboys sau masinute de plastic) ... noroc ca dupa '89 au revenit Mos Craciun (cu bradul impodobit cum se cuvine), bananele, portocalele si cadourile/jucariile la care pe vremuri nici nu visam Posted Image

Tu cîți ani ai? Eu fac 68 în februarie 2017. Eu nu am văzut să disperseze milițienii cetele de colindători. Poate îi dispersau pe colindătorii care umblau prin tramvaie, autobuze, metrou, care erau de fapt niște cerșetori agresivi. Mai cîntau și prost.
În ce oraș ai cumpărat tu pîine pe cartelă? În București a fost cartelă la pîine doar pt scurt timp în anii 50.
Bradul nu era împodobit cum se cuvine înainte de 1989? Care era diferența?
Judecînd după jucăriile primite ești tînăr.
Ceaușescu a reparat cu bani de stat mînăstirile din Nordul Moldovei și le-a declarat monumente istorice și cele două biserici din satul lui. Știu că o biserică a demolat in București și aceea a fost pt construcția unui spital. Alte biserici au fost stricate tare de cutremurul din 1977 incît a trebuit să fie din nou construite.
În prezent văd că cenzurează și Occidentul obiceiurile de Crăciun ? De asta nu îți vine să vomiți?

#42
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Noua, intr-un an, ne-a adus autobuze, si mie si sora-mii.
Mos Gerila nu a gasit jucarii pentru fetite, a adus ce-a gasit.
Noi ne doream bucatarii si papusi, insa nu am uitat nici acum autobuzul de metal, de culoare verde, primit sub bradul care mirosea a brad.

#43
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 -Diana-, on 21 ianuarie 2017 - 11:04, said:

Noua, intr-un an, ne-a adus autobuze, si mie si sora-mii.
Mos Gerila nu a gasit jucarii pentru fetite, a adus ce-a gasit.
Noi ne doream bucatarii si papusi, insa nu am uitat nici acum autobuzul de metal, de culoare verde, primit sub bradul care mirosea a brad.
Autobuz verde,miros de brad,era suficient,chiar dacă moșul nu avea mereu în sac ce dorea fiecare.

#44
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004

 -Diana-, on 21 ianuarie 2017 - 11:04, said:

Noua, intr-un an, ne-a adus autobuze, si mie si sora-mii.
Mos Gerila nu a gasit jucarii pentru fetite, a adus ce-a gasit.
Noi ne doream bucatarii si papusi, insa nu am uitat nici acum autobuzul de metal, de culoare verde, primit sub bradul care mirosea a brad.

Autobuzele erau cumva roşii şi înspre spate aveau o ridicătură?   :huh:

#45
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Verzi.

#46
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Prin 1985: https://forum.softpe.../#entry11551322

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate